Nakon sada već četiri Asusove P67 ploče koje smo testirali možemo utvrditi kako su se odlično pripremili i tržištu ponudili vrlo zanimljive i raznolike modele za sve profile kupaca. Ma koliko oni dobro odradili posao, nažalost su jučerašnja saznanja o problemima sa SATA 3Gbps utorima vezanim na P67 PCH bacila sjenu na sav dobar posao Asusa, ali i svih ostalih Intelovih partnera. Današnji ćemo zaključak donijeti izuzevši problem koji je izašao na vidjelo jer ne utječe direktno i trenutačno na performanse ploča. Stoga, zaključak koji slijedi i ocjene koje ćemo dati treba promatrati kroz prizmu proizvoda koji će se kroz neko vrijeme pojaviti na policama dućana sa ispravljenim P67 čipsetima. Intel bi trebao pokriti sve troškove zamjene ploča, a ukupna se cifra procjenjuje na oko jednu milijardu USD.

Prva testirana ploča, P8P67 Deluxe je namijenjena zahtjevnim korisnicima koji nemaju velike overclockerske zahtjeve a opet žele ploču punu opreme, kvalitetno izvedenu i pouzdanu. Sve najbolje iz Sandy Bridge platforme nalazi se na ovoj ploči, a Asus se potrudio ubaciti mnoštvo opreme i novi moderni UEFI BIOS. Podrška za CFX i SLI je svakako bonus, a tu su i dodatni kontroleri sa eSATA i SATA 6Gbps utorima, zatim četiri USB3.0 porta, Firewire i Bluetooth tehnologije, dvije Gigabitne LAN kartice te moderna digitalna VRM kontrola. Uz sve ovo ploča nudi i solidan softverski paket, dobar bundle, a uz to blista i sa overclocking performansama. Za ekstremnije overclockiranje nije zbog CPU Overvolt zaštite, no postignutih gotovo 5.3GHz sa i7-2600K je hvale vrijedan rezultat za ploču koja nema overclockerske pretenzije. Za prosječnih 1.900 kuna (sa PDV-om) dobiva se kvalitetan proizvod koji je u svemu na vrhu svoje klase. Cijena će većini prosječnih kupaca predstavljati problem, no oni koji traže maksimum s ovom ga pločom i dobivaju.

P67 Sabertooth će sa svojim termalnim štitom i njegovim kanaliziranjem zraka, mrežom termalnih senzora, odličnim softverskim paketom i trajnošću koju proizvođač garantira svakako naći svoju publiku. Osim dobrog izgleda pohvaliti ćemo i solidnu razinu opreme koja je tek u ponekim detaljima slabija od P8P67 Deluxe modela. Nedostatak ove ploče je trenutna revizija UEFI-a koja ne dozvoljava veće overclocking performanse, koje ova ploča svakako ima. Razina opreme je solidna, bundle je također vrlo dobar a cijena od oko 1.600 – 1.700 kuna (sa PDV-om) nije prevelika ukoliko uzmemo u obzir namjenu ove ploče. Svi koji trebaju ploču za 24/7 rad ne trebaju gledati dalje.

Ovime smo došli do zadnje i najbolje danas testirane ploče. Ona je ujedno i najskuplja, u Njemačkim joj se webshopovima cijena kreće između 300 i 320 € dok je kod nas još nema. Uz pretpustavku da joj cijena neće prelaziti 2.500 kuna sa PDV-om, možemo reći kako je svakako riječ o boljem i naprednijem proizvodu od Gigabyteove P67A-UD7 ploče. Razina opreme i mogućnosti je svakako na najvišem nivou, a njen UEFI nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Mnoštvo opcija i postavki koje je moguće promijeniti, uz odlične overcloking sposobnosti čine ju prvim izborom entuzijasta i overclockera. Manjak joj je ponešto nelogičan layout (PCIe utori), te činjenica kako nema Quad SLI i CFX podršku. Uz to je i sama Sandy Bridge arhitektura problem jer i uz ovako moćan komad hardvera sa bilo kojim načinom hlađenja iz procesora nećete izvući više od 6GHz. Zbog toga će ovu ploču nažalost kupovati samo rijetki koji obavezno moraju imati apsolutno najbolji komad hardvera na tržištu.