Od predstavljanja smo Ivy bridge procesora pa do sada testirali osam Z77 ploča ne računajući neke koje su nam samo prošle kroz ruke. Zajedničko svima je stabilan rad, solidna početna oprema uvjetovana Z77 čipsetom koji je konačno donio nativnu podršku za USB3.0 i nepostojanje bilo kakvih problema u radu. Svi su se manje više u potpunosti prilagodili UEFI sučelju, tj. savladali umijeće dizajna i funkcionalnosti pa je zapravo teško krivo odabrati. problemi se mogu stvoriti kada ste ograničeni budžetom ili pak niste u potpunosti sigurni treba li vam pojedina tehnologija koja specifični model čini preskupim.

Asusova je P8Z77-V Deluxe ploča gotovo do savršenstva izbrušeni dijamant, koja donosi pregršt opreme, mogućnosti i naprednih tehnologija da je jedina prepreka kod kupnje njena relativno visoka cijena od oko 2.000 do 2.100 kuna. Barem je to tako za prosječnog hrvatskog kupca. Stoga, ukoliko ste se odlučili za Asus ploču, nećete ništa lošije proći sa nešto jeftinijom P8Z77-V WiFi ili pak odličnom Maximus V Gene pločom. ono što bi vam moglo usfaliti su tek kozmetičke sitnice poput LED dijagnostike, Power i Reset tipki, većeg broja SATA 6Gbps priključaka i većeg broja PCIe utora. Nešto što definitivno nije kozmetički je znatno bolje hlađenje VRM dijela, no vrijedi li to dodatnih 500 kuna prosudite sami.

Gigabyteov nas je G1.Sniper M3 iznenadio ponajprije vrlo kvalitetnim zvučnim podsustavom kojem jednostavno nismo mogli naći manu. Uživali smo u zvuku kako sa slušalicama tako i sa kvalitetnim 5.1 zvučnim sistemom. U svemu je ostalom ova ploča prosječna, osim naravno veličinom. Razina opreme je solidna pa će te tako biti zadovoljni s brojem PCIe utora po 3.0 standardu, tj. podrškom za CFX, SLI i VirtuMP, baš kao i eSATA te USB3.0 priključcima. Ono što je malo ispod prosjeka je rashladni sistem koji se dosta zagrije prilikom overclockinga. A kada smo već kod toga, moramo priznati kako ova malena ploča ima vrlo dobar potencijal i za najjače procesore tipa 3770K. U Hrvatskoj se nažalost još ne prodaje, dok će te za nju na njemačkom tržištu platiti oko 150 – 160 €, što je do 20 € manje od Maximus V Gene ploče. Asusica je definitivno malo bolji proizvod sa jednako kvalitetnim zvukom, pa će izbor ovdje biti vrlo težak. MVG u hrvatskoj košta oko 1.500 – 1.600 kuna pa je za očekivati oko 200 kuna nižu cijenu z slučaju G1.Sniper M3.

MSI-ev je model iz gornjeg razreda ponude, GD65, zapravo vrlo dobra ploča. Opreme ima dovoljno u svakom pogledu, i premda koristi ponešto drugačije kontrolere od konkurencije kvaliteta ne bi trebala biti upitna. Ploča ima vrlo sposobnu napojnu jedinicu, koja procesoru daje dovoljno stabilan napon i prilikom jačeg overclockinga, a detalji poput Power i Reset tipki, te OC Genie funkcije samo podižu vrijednost. Mjerne točke za napon koketiraju i sa jačim OC proizvodima, a količina USB3.0 i SATA 6Gbps priključaka je sasvim zadovoljavajuća. GD65 se u Hrvatskoj prodaje po cijeni od oko 1.500 do 1.600 kuna što predstavlja solidan omjer uloženog i dobivenog. problem je taj što etabliraniji igrači na tržištu, Asus i Gigabyte imaju svoje jake adute u toj cjenovnoj klasi – ASUS P8Z77-V i Gigabyte Z77X-UD3H, pa će se prosječnom kupcu biti teško odlučiti. U odnosu na njih joj fali WiFi kartica i Bluetooth, no ipak, GD65 je pokazala kako se ima s čime boriti.

Na samom se dnu ponude nalazi G43 model koji je, premda na nudi ništa posebno, ipak na kraju solidan proizvod. Njegov najveći adut je cijena, koja Intel sisteme dovodi pred prag šireg broja korisnika. Ovu će te ploču tako na našem tržištu platiti svega 800 – 850 kuna, no problem nastaje kod izbora procesora. Najjeftiniji Ivy Bridge, model i5-3450 košta oko 1.500 kuna što predstavlja veliku prepreku prilikom nabavke. Možda je stoga pametnije ovu ploču za sada kombinirati sa jeftinijim Sandy Bridgeom i čekati jeftinije i3 procesore na novoj arhitekturi.