Donji lijevi dio ploče okupirala su tri kontrolera – Intelov Gigabit LAN kontroler, ASMedijin x1 PCI Express to 32-bit PCI most, te Realtekov ALC892 audio kontroler. Do njih se nalaze dva PCIe x1 utora, tri PCIe x16 te jedan PCI utor. Prva dva PCIe x16 3.0 utora mogu raditi u 1 x16 ili 2 x8 kombinacijama, dok treći 2.0 (crni) radi isključivo u x4 modu. Iza drugog se PCIe x1 utora nalazi standardna baterija, dok se iza drugog PCI utora nalazi BIOS čip. Premda još uvijek postoje PCI kartice na tržištu, smatramo da su ovi Legacy utori ipak višak na ovakvim consumer pločama jer bespotrebno povećavaju proizvodne troškove (wire routing, kontroler, sami utori) pa se nadamo da će ih u sljedećoj generaciji Asus ipak u potpunosti izbaciti. Na samom dnu ploče su još i SPDIF, AAFP, te TPM konektori na koje se nadovezuju interni USB 3.0 konektori. Između dva posljednja USB3.0 konektora nalazi se zanimljiva BIOS Flashback tipka zajedno sa pripadajućom signalizacijskom LED-icom. BIOS Flashback je hardverska funkcija koja na jednostavan način omogućuje update BIOS-a (UEFI-a), čak i kada se na njoj ne nalaze CPU i DRAM moduli. Sve što trebate je napajanje, USB Memory stick na kojem se nalazi nova verzija UEFI-a i pritisnuti tipku duže od tri sekunde – odlično. Desno na rubu se nalazi TB_HEADER, Front Panel konektor, hardverske TPU i EPU tipke poznate otprije, uz EPU kontroler tik lijevo od njih. Nuvotonov je Super I/O čip zauzeo središnje mjesto, a iznad njega se nalazi aluminijski hladnjak ispod kojeg je Z77 PCH. Na desnom je rubu čak osam horizontalnih SATA konektora (četiri po SATA 3Gb/s i četiri po SATA 6Gb/s standardu), te COM1 konektor. Napomenuti treba i kako se na ploči ukupno nalazi pet konektora za ventilatore.

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • 1 x DVI-D
  • 1 x D-Sub
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 4 x USB 3.0
  • 2 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 6 x Audio jack
  • 1 x WLAN connector for ASUS wireless module

Najzanimljivije vezano za stražnji I/O panel je činjenica kako je Asus vratio PS/2 port kojega na P8Z68-V modelu nije bilo, a dodan je i Display Port, uz četiri USB3.0 porta. U odnosu na stariji model fali Bluetooth i eSATA!? 

Da je ploča i overclockerski nastrojena pokazuju dostupni naponi a vidjevši ovu tablicu nismo ni malo sumnjali kako ćemo iz i7-3770K izvući maksimum, baš kao i sa Maximus V Gene pločom. Osim manualnih podešavanja napona ima i Offset mod, pa oni koji to više vole imaju opciju.

UEFI je klasičnog rasporeda i boja za jednu ne ROG ploču čiji su UEFI-ji crveni kao što znamo. Iz priloženih napona, te mnoštva OC opcija vidimo kako je BIOS spreman za ozbiljniji OC. Ploča ima nešto slabiju napojnu jedinicu od Gene modela, no to ne bi trebalo predstavljati problem. Većih novotarija u UEFI sučelju nema i svi koji su već radili na Asus pločama starije generacije problema u snalaženju ne bi trebali imati. Uz ploču dolazi već nekoliko puta opisani AISuite II softver koji donosi i Fan Expert 2 te Network iControl opcije.