Asus P9X79 Pro – X79 na pravi način

Datum objave 24.02.2012 - Danijel Pavlović

Opis - 1.dio

 

Pakiranje i bundle

P9X79 Pro dolazi u klasičnoj kutiji crne boje, kakve su inače predviđene za non-ROG modele. Dizajn je jednostavan i neupadljiv, jedino što upada u oči je ime modela, te nekoliko logotipa koji označavaju kojim je tehnologijama ova ploča opremljena, kao recimo onaj nove generacije Asusovih EPU i TPU PWM kontrolera. Prednja strana se otvara čime dobivamo uvid u dodatne značajke ploče kao što su USB BIOS Flashback, USB3.0 Boost, Fan Xpert+ i slične. S donje se strane, kroz providnu stranicu može vidjeti i sama matična ploča koja je zaštićena u antistatičkoj vrećici. Na stražnjoj strani kutije (nažalost negdje smo izgubili fotku pozadinske strane) se nalazi fotografija ploče, specifikacije te nekoliko opisa načina rada naponske jedinice, UEFI BIOS-a i SSD Caching tehnologije.

Nakon što smo izvadili matičnu ploču, u zasebnom dijelu kutije se nalazi bundle. Radi se o više manje standardnoj razini opreme za ploču iz ovog cjenovnog ranga - priručnik upute za instalaciju procesora, medij s driverima, antivirusnim softverom te nekolicinom Asusovog softverom, vrećica s Q-Connectorima, fleksibilni SLI mostić, te 3-Way SLI mostić, backpanel I/O limić, Asusova naljepnica, i naposljetku šest SATA kabela crno-bijele boje s "L" konektorima na jednom kraju.

Layout

P9X79 Pro svojim dizajnom dosta podsjeća na Sabertooth X79 koju smo nedavno testirali, no bez aktivnog hlađenja na pasivnim elementima. PCB je crne boje, dok su utori i konektori pretežito plave, odnosno crne boje. Unatoč tome što na prvi pogled izgleda nagurano, layout ploče je odličan. Ukupno se četiri dobro raspoređenih PCIe x16 utora nalazi na ploči, baš kao i osam SATA konektora koji su postavljeni pod kutem od 90°. Gornjim dijelom pločem dominira veliki LOTES-ov LGA2011 socket koji nažalost nema mogućnost montaže LGA1366 hladnjaka. Samo Rampage IV Extreme dolazi sa X-Socketom koji pruža tu mogućnost. Najgore je što ovaj dodatan nije dostupan u prodaji, nego dolazi isključivo u paketu s pločom, a svakako bi bio spas za mnoge koji imaju dobre hladnjake za stari socket. Prostor oko socketa je lako pristupačan. S njegove lijeve i desne strane se nalazi osam DIMM utora. Hlađenje se sastoji od ukupno četiri aluminijska bloka, od čega dva nasjedaju na X79 PCH, a druga dva na regulaciju napona. Radi se o niskoprofilnom dizajnu tako da ne bi trebalo biti problema oko kompatibilnosti/montaže većine aktualnih zračnih hladnjaka. Format ploče je E-ATX, što ne čudi obzirom na količinu DIMM utora koji inače ne bi stali na PCB standardne ATX veličine. Sve u svemu, ploča izgleda obećavajuće, prijeđimo na detaljan pregled sa sjevernim dijelom PCB-a.


*fotografije prednje i stražnje strane ploče; sa i bez hlađenja na sebi (~2.6MB)

Specifikacije Asus P9X79 Pro matične ploče
Podržani procesori Intel Core i7 procesori druge generacije, za socket LGA2011;
Podrška za Intel Turbo Boost 2.0
Čipset

Intel X79 Express čipset

Memorija

8x DDR3 DIMM utora;
Podrška za do 64GB sistemske memorije;
Podrška za memorijske module brzine 2400/2133/1866/1600/1333/1066 MHz;
Podrška za Intel XMP

Grafika/Video izlazi Nema
Utori za proširenja

4x PCI Express 3.0 x16 utora;
2x PCI Express 2.0 x1 utora

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia 3-Way SLI i AMD Quad-GPU CrossFireX

Pohrana podataka

Intel X79 čipset:
2x SATA 6Gb/s porta;
4x SATA 3Gb/s portova

Marvell 9128 kontroler:
2x SATA 6Gb/s porta

ASMedia 1061 kontroler:
2x naponska eSATA 6Gb/s porta

LAN

Intel 82579V gigabitni LAN kontroler

Audio Realtek ALC898 Audio CODEC
IEEE 1394 Nema
USB Intel X79 čipset:
12x USB2.0/1.1 portova

ASMedia USB3.0 kontroler:
6x USB3.0/2.0 portova
Interni konektori 1x USB 3.0 header
3x USB 2.0 header
4x SATA 6Gb/s porta
4x SATA 3Gb/s porta
1x CPU Fan konektora
4x Chassis Fan konektora
1x Optional Fan konektora
1x S/PDIF out headera
1x 24-pin ATX naponski konektor
1x 8-pin EPS naponski konektor
1x Front panel audio konektor
1x System panel
BIOS 64 Mbit Flash ROM, UEFI BIOS
Format 305mm*244mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

S lijeve nam strane prvo upadaju u oči četiri DIMM utora te pasivni blok koji se preko heatpipea proteže od regulacije napona. Utori su obojeni plavom, odnosno crnom bojom, koji na svojim krajevima imaju Q-DIMM kopče. P9X79 Pro sa svojih osam DIMM utora podržava ukupno 64GB non-ECC DDR3 memorije, dok su maksimalno podržane brzine modula 2400/2133/1866/1600/1333 i 1066 MHz. Intel XMP je također podržan. Preporuča se popunjavanje prvo plavih utora, a zatim crnih, ukoliko ćete iskorištavati više od četiri utora memorije. U blizini se nalazi i 8-pinski EPS (12V) naponski konektor. U ovom se dijelu ploče, uz backpanel konektore nalazi i nekoliko kontrolera - Intel WG82579V mrežni kontroler, prvi ASMedijin ASM1042 USB3.0 kontroler, koji u kombinaciji sa VIA-inim VL810 USB3.0 Hub kontrolerom pruža ukupno četiri USB3.0 porta na backpanelu ploče. Posljednji u ovoj postavi je ponovno ASMedijin ASM1061 kontroler za koji je ovog puta zadužen za dva eSATA 6Gb/s porta na backpanelu ploče. Na desnoj se strani nalazi ostala četiri DDR3 DIMM utora, a odmah do njih 24-pinski ATX konektor. Ispod njega je smješten USB3.0 header koji pruža dva USB3.0 konektora za front-panel USB konektore (koji možete iskoristiti ako vaše kućište dolazi s podrškom za USB3.0 ili ako imate 3.5"/5.25" modul s takvim konektorima). U ovom se predjelu nalazi ukupno četiri četveropinska konektora za napajanje ventilatora. Između posljednjeg DIMM utora i 24-pinskog konektora se skriva i mali MemOK! gumb.

Asus na svojim pločama koristi regulaciju napona obuhvaćenu pod nazivom Digi+ VRM koja je ponešto unaprijeđena u odnosu na prošle generacije ploča. Naponska jedinica namijenjena za procesor je osmerofazna, za memorijski kontroler u njemu dvofazna, dok je za memoriju dodijeljeno po dvije faze za svaki od dva kanala. Za procesor i njegov memorijski kontroler je dakle zaduženo ukupno 38 LowRDS(on) MOSFET-a od kojih je dvadeset smješteno iza deset zavojnica, dok je ostatak situiran s pozadinske strane PCB-a. Kao što možete vidjeti, Asus koristi nešto drukčiji pristup kod dizajna svoje naponske jedinice - veći broj MOSFET-a s odvojenim driverima, u odnosu na recimo Gigabyte koji gura DriverMOSFET dizajn - integrirane drivere i MOSFET-e u jedan čip. Svatko od njih ima svoje zašto i kako, a budući da nismo profesionalci na tom polju nećemo sporiti dizajn jednih ili hvaliti dizajn drugih. Ispred socketa se nalazi prava mala vojska izlaznih kondenzatora (njih ukupno dvanaest) koji naposljetku daju načistiju struju procesoru. PWM kontroler zadužen za upravljanje naponskom regulacijom procesora je Asusovo rješenje - Digi+ VRM EPU. Zadaća EPU čipa je kontrola i nador opterećenja procesora, te u ovisnosti od tih parametara korekcija opterećenosti naponske jedinice. Ukoliko se procesor nalazi u stanju mirovanja, neke će se faze ugasiti kako bi se uštedilo na energiji, te samim time smanjilo zagrijavanje. Ovakav "inteligentni" sustav može raditi neovisno od korisnika, dok se isto tako može ugasiti kako hardverski (na dnu ploče se nalaze prekidači za EPU i TPU čipove), pa tako i softverski. Njegovim gašenjem ostajete bez power-saving opcija, pri čemu naponska jedinica radi u punoj snazi, što je pogodno za žešći overclocking gdje su takve stvari manje bitne. Novost u odnosu na starije modele, je ta što se njegova varijanta nalazi u ulozi kontrole naponske regulacije za memoriju - Digi+ ASP1101 (po dva za AB i CD kanale). Prvi čip (-A) sa dvije zavojnice i tri MOSFET-a se nalazi s lijeve strane na vrhu DIMM utora, dok se drugi čip (-C) nalazi s desne strane na dnu DIMM utora, kod PCH čipa. To je razlog zašto imamo mogućnost manipuliranja svim opcijama koje dotični kontroler nudi - kako je to dosad bilo moguće za procesor i memorijski kontroler, sada je isto moguće i za memoriju. LLC funkcionalnost je dapače, dostupna i s novim pločama, pa pogledajmo i rezultate testiranja.

Asus P9X79 Pro (izmjereni napon procesora)
BIOS
CPU-Z - idle
CPU-Z - load
DMM - idle
DMM - load
LLC razina
1.4 V 1.386 V 1.3812 V 1.381 V 1.379 V Regular
1.4 V 1.413 V 1.412 V 1.398 V 1.409 V Medium
1.4 V 1.436 V 1.446 V 1.412 V 1.435 V High
1.4 V 1.454 V 1.478 V 1.429 V 1.487 V Ultra High
1.4 V 1.464 V 1.492 V 1.441 V 1.509 V Extreme

Budući da P9X79 Pro ne dolazi s izvedenim mjernim naponskim točkama za napone, napon procesora smo izmjerili na nožicama kondenzatora ispred socketa, koji bi nam trebali dati dobru predodžbu kako funkcionira kontrola pada napona na ovoj ploči. Ukupno je dostupno pet razina LLC-a: Regular, Medium, High, Ultra High te Extreme. Za testiranje smo overclockirali procesor na 4.5GHz te u BIOS-u postavili solidnih 1.4V. Kod prve razine LLC-a, pad napona prilikom opterećenja je iznosio oko 0.021V, odnosno 0.019V u mirovanju. S obzirom da je ovo defaultna vrijednost, nije tako ni loše. Druga razina - Medium smanjuje tu razliku, odnosno vraća blagi overvolt u odnosu na podešeno - za 0.009V u loadu, te pad na 0.002V u mirovanju, što je po nama definitivno optimalna razina, i dovoljna za većinu korisnika. Treća razina - High, overvolta podešenih 1.4V za 0.035V u loadu, i za 0.012V u idleu. Ovo je razina koju smo i sami koristili prilikom overclockinga i postizanja maksimalne frekvencije, stoga ju preporučamo ukoliko mislite ići na veće frekvencije. Ultra High i Extreme razine daju već pozamašan overvolt za gotovo 0.1V što je definitivno previše i potencijalno šteti procesoru, pogotovo na većim naponima. Ukoliko ovo usporedimo s Gigabyteovim pločama koje imaju deset razina LLC-a, možemo zamijetiti sličan princip rada, no uz nešto manji overvolt kod mirovanja procesora kod Asusovog sistema. Kao što možete vidjeti u tablici, idle je uvijek ostajao unutar +/- 0.05V u odnosu na postavljenih 1.4V, dok Gigabyteov sistem radi veći overvolt kako u idleu, tako i loadu, no sa više razina ipak daje nešto finije, tj. bliže vrijednosti postavljenima. Ovo je praktični primjer različitog pristupa kod izrade naponske jedinice, odnosno korištenja različitih PWM kontrolera.


*fotografije hlađenja ploče (~1.2MB)

Hlađenje ploče je izvedeno pasivno, dok se neki proizvođači odlučuju na aktivno hlađenje X79 čipseta. Unatoč tome što potonji ima nešto veći TDP od P67/Z68 čipseta (6.1W, vs 7.8W), mišljenja smo kako aktivno hlađenje ipak nije potrebno, što je dokazao i Intel na svojoj DX79SI ploči. Zanimljivo je za istaknuti kako je dizajn hlađenja čipseta kod Intelice i P9X79 Pro vrlo sličan. Površina pasivnog PCH hladnjaka je povećana dodatnim blokom koji se nalazi na sredini ploče, a zajedno su povezani jednim heatpipeom. Ovo se pokazalo kao sasvim korektno rješenje, budući da se PCH ne zagrijava u radu do te mjere da bi trebalo posegnuti za aktivnim hlađenjem. S druge pak strane, Asus je išao na nešto robusniju varijantu hlađenja regulacije napona, budući da ipak dolazi s jačim VRM-om u odnosu na Intelovu DX79SI. Iznad socketa, na regulaciji napona se nalazi poveći blok koji je heatpipeom povezan s nešto nižim aluminijskim blokom plave boje koji se nalazi s lijeve strane prva četiri DIMM utora. S donje strane ploče se nalazi dodatna metalna pločica koja naliježe na ostatak MOSFET-a regulacije napona. Kao što ovdje možete vidjeti, nasjedanje blokova na kritične elemente je odlično, što je osigurano fiksiranjem metalnim vijcima. Pasivno hlađena regulacija napona je moguća ukoliko je pretjerujete s naponom procesora. Ukoliko idete preko 1.35V, preporučamo dodatni airflow preko blokova. Pogotovo ako koristite vodeno hlađenje, kako smo mi koristili, pri čemu nema nikakvog propuha preko VRM-a, čineći posao pasivnog hlađenja još težim. Uzevši u obzir kako se na X79 pločama barata najčešće sa šesterojezgrenim mrcinama od procesora, ovo nije ništa čudno. Čitav sustav hlađenja je prilično nizak (što možete vidjeti iz ovog kuta), tako da ne bi trebali imati problema oko korištenja aftermarket hladnjaka.

P9X79 Pro dolazi sa šest PCI Express utora za proširenja - četiri PCI Express 3.0 x16 i dva PCI Express 2.0 x16 utora. Podrška za 3-Way SLI i ATI Quad-GPU CrossfireX je prisutna, no ograničena na tri fizičke kartice. Kod korištenja jedne kartice prvi slot nudi punu propusnost, dok se s dvije koriste plavi utori (prvi i četvrti); kako biste ostvarili x16/x16 konfiguraciju, a s tri se kartice koriste prvi, drugi i četvrti PCIe x16 utori za x8/x8/x8 konfiguraciju. Kod takve konfiguracije, treći utor nije funkcionalan. Sve u svemu, vrlo dobar raspored utora kod kojeg ćete moći koristiti i triple-slot kartice (u slučaju dvije kartice), pri čemu ipak gubite x1 utore. Ploča dolazi sa ASMedijinim ASM1480 PCIe Gen3 pretvaračima. Stari PCI utori su u potpunosti izbačeni s ovim modelom, što i nije neka novost na današnjim pločama. Između prvog i drugog PCIe x16 utora se nalaze i dva ICS-ova čipa - ICS 9FGL1218AKLF - generator takta za procesor i ICS 32SQ428AL - generator takta PCIe sabirnice. Manja zamjerka bi išla na račun pozicioniranja baterije, koja se nalazi na kraju; ispod prvog PCIe x16 utora, no to ne bi trebalo predstavljati problem jer se na ploči nalazi zasebna tipka za pražnjenje CMOS-a. Tu je i dvoznamenkasti debug display koji je uvijek dobrodošao dodatak kod overclockinga, ali i kod osnovnog dijagnosticiranja problema s pločom, odnosno komponentama na njoj. Ovdje su smješteni i novi Realtekov ALC898 audio CODEC, Nuvotonov NCT6776F Super I/O čip koji pruža detaljan nadzor temperature, napona i brzine vrtnje ventilatora te front-panel audio i S/PDIF_out headeri.

Kako je zamijenjena Intelova Smart Response tehnologija?

Iako je X79 čipset namijenjen najjačoj Intelovoj 2011 platformi, ne radi se o tako moćnom čipsetu. Ne samo da se X79 bazira na Z68 čipsetu, nego je još skresan. Iako su najave bile velike od SAS kontrolera, potpunog pokrivanja SATA 6Gb/s standarda (do deset portova), Intel je napravio jedno veliko ništa, i to još masno naplatio radi "X" prefiksa. Jedna od tehnologija koja je izbačena, a objeručke prihvaćena izlaskom Z68 čipseta je Intel Smart Response Technology. O Intelovom SRT-u smo već dosta pisali, no ukratko ćemo vas podsjetiti kako se radi o tehnologiji koja ima zadatak ubrzavanja mehaničkog diska uz pomoć SSD-a u ulozi jedne velike keš memorije. Kako je to u X79 čipsetu izbačeno, Asus je odlučio uzeti stvari u svoje ruke i predstavio SSD Caching tehnologiju. Iako možda na prvi pogled izgleda kao napuhana prodaja magle (i sami smo to pomislili dok nismo istražili), stvarnost je na sreću drukčija. SSD Caching vraća SRT-ove mogućnosti uz pomoć Marvellovog 88SE9128 kontrolera i dva bijela SATA 6Gb/s porta koji su adekvatno označeni za tu funkciju. U praksi to funkcionira tako da SSD spojite na prvi port (SATA6G_E1), a mehanički disk koji želite ubrzati, na drugi port (SATA6G_E2). Idući korak je aktivacija ove konfiguracije u Asusovoj SSD Caching aplikaciji (dolazi u Ai Suite II paketu) jednim klikom. Stvar je zaista pojednostavljena do te mjere. Asus je uklonio i ograničenje veličine SSD-a za keširanje; u odnosu na 18GB-64GB ograničenje, sada možete koristiti i veće SSD-ove za ovu namjenu. Jedini minus je taj što je ovu konfiguraciju moguće koristiti samo na spomenuti SATA portovima, budući da su oni jedini pogonjeni Marvellovim kontrolerom; dakle jedan SSD i samo jedan HDD. Ponovno, nismo imali adekvatan hardver (SSD) za provođenje ovakvog testiranja :(. Kasnijim istraživanjem smo naletjeli na informaciju kako Intel ipak planira ubaciti podršku za SSD Caching putem novih drivera koji bi trebali izaći tokom godine. Živi bili pa vidili. Nastavimo s opisom ploče.

Opis - 2.dio

 

P9X79 Pro je opremljena s ukupno osam SATA portova postavljenih pod kutem od 90° što znači da neće biti problema s baratanjem kablovima čak i kod korištenja više grafičkih kartica. Četiri SATA 3Gb/s porta plave boje, i dva SATA 6Gb/s porta bijele boje su pogonjeni Intelovim X79 čipsetom, uz podršku za RAID polja 0, 1, 5 i 10. Posljednja dva bijela SATA 6Gb/s porta su pogonjeni, kako smo već spomenuli - Marvellovim 88SE9128 kontrolerom, a mogu se koristiti neovisno ili u SSD+HDD kombinaciji. Prijeđimo na brojne sitnice na ploči - EPU i TPU prekidači, tipke za paljenje i reset računala (svijetle crvenom, odnosno zelenom bojom u standbyu), tipka za pražnjenje CMOS-a (crvene boje), tri USB2.0 (za dodatnih šest USB2.0 konektora) i jedan front-panel header te jedan četveropinski naponski konektor za ventilator. Čipovi koji se nalaze u ovom području su Winbondov 64Mbitni BIOS čip u socketu, a odmah do posljednjeg PCIe x1 utora se nalazi Asusov TPU 035-CA1 čip koji uz spomenuti prekidač i dedicirani softver automatski podiže frekvenciju procesora. Uz Intelov X79 PCH, tu je i drugi ASMedijin ASM1042 USB3.0 kontroler koji pruža dva USB3.0 porta preko headera na ploči. Podrška za FireWire (IEEE 1394a) je nažalost izostavljena. Na ploči se također nalazi tri dijagnostičke LE diode, koje svijetle zelenom bojom - CPU_LED, DRAM_LED, VGA_LED. Ukoliko neka od njih svijetli crvenom bojom, možemo lako zaključiti do koje je komponente problem. Uz njih, tu je i BOOT_DEVICE_LED narančaste boje, koja signalizira aktivnost sistemskog diska.

Jedna od funkcija koju je Asus donedavno držao ekskluzivno za Republic of Gamers seriju, sada je unaprijeđena i dostupna na non-ROG pločama za obične smrtnike - USB BIOS Flashback. O čemu se ovdje radi? Flashanje BIOS-a bez potrebe ulaska u DOS ili BIOS. Čak štoviše - za flashanje ovim putem nije vam potreban ni procesor, a ni radna memorija. Sve što trebate je ploču priključenu na napajanje (u standbyu), USB stick i BIOS (adekvatno imenovan; za ovaj model - P9X79PRO.ROM). Nakon što ste riješili BIOS i stick, potrebno ga je uštekati u bijeli USB port na backpanelu ploče, i držati (BIOS Flashback) tipku pored njega ni više ni manje nego tri sekunde kada će tipka početi blinkati; i ubrzavati što je bliže kraj flashanja. Što reći, nego odlična stvar za razne situacije - recimo u slučaju neuspjelog flashanja BIOS-a ili nadogradnje BIOS-a uslijed nepodržanog procesora (nove revizije procesora nerijetko potrebuju nadogradnju BIOS-a). USB port bijele boje, uz to što služi za vraćanje BIOS-a, je moguće koristiti i kao običan USB port. Na prvoj "kućici" USB portova se nalazi zanimljiva naljepnica - "USB2.0 [mouse/keyboard] Here". Također ploča dolazi sa Bluetooth modulom koji se nalazi iznad posljednjih USB2.0 utora, a služi za razne namjene koje ćemo pokriti u Softver sekciji. Ostatak postave je više manje isti:

  • 6x USB2.0/1.1 portova
  • 1x BIOS Flashback tipka
  • 1x RJ45 (LAN) port
  • 1x optički S/PDIF izlaz
  • 2x eSATA 6Gb/s porta
  • 4x USB3.0/2.0 porta
  • 1x Bluetooth modul
  • 6x audio izlaza

Softver

Izlaskom nove generacije Asusovih ploča, softverska se postava nije naročito promijenila, nego se više išlo na varijantu veće integracije svih opcija ploče u jedno kompletno softversko rješenje. Pogađate, radi se o Ai Suite II aplikaciji preko koje možete pristupiti u razne "sfere" podešavanja. Njegovim pokretanjem dobivamo minimizirani prozor s tipkama "Auto Tuning", "Tool", "Monitor", "Update", "System Information", "Settings". Navedimo i ukratko opišimo sve aplikacije koje se kriju iza njih.

TurboV EVO - nama najzanimljvija i najkorištenija aplikacija. Na izbor imamo podešavanje svih vrijednosti koje su nam inače dostupne u Ai Tweaker sekciji u BIOS-u - frekvencija baseclock frekvencije, množitelj i strap procesora i dakako naponi (za procesor, memoriju, memorijski kontroler, PCH...). Uz nabrojene opcije za naprednije korisnike, tu je i sekcija Auto Tuning u kojem neiskusniji korisnici svoj procesor mogu brzo, jednostavno overclockirati uz par klikova miša i to na dva načina - Fast i Extreme. Čak i ovaj fičr dobio laganu nadogradnju, tako da umjesto odabira željenog množitelja procesora, odnosno njegove frekvencije (Fast), svoj procesor dajete u ruke softverskom rješenju koje overclockira procesor doslovno umjesto vas - automatska podešavanja postavki i testiranje stabilnosti (Extreme). Kada mislite da ste dobili traženo, prekinete ovaj automatizirani proces i to je to. Ovo će vjerojatno biti poznato onima koji su odrastali uz dobri stari ATiTool koji je nudio takvu funkciju za grafičke kartice :).

DIGI+ Power Control - kako smo ranije u tekstu naglasili, Asus je odlučio uzeti stvari u svoje ruke sa svojim Digi+ PWM kontrolerima za procesor i memoriju. Iz istog razloga, uz ovu aplikaciju dolazi mnoštvo opcija za podešavanje koja je značajno pojednostavljena grafičkim dodacima. Sve što nam je dostupno u BIOS-u, sada imamo servirano i u komforu operacijskog sustava. Na izbor imamo podešavanje LLC-a (regulacija pada napona) procesora i memorijskog kontrolera, razinu OCP-a, frekvenciju rada regulacije napona te generalno načina rada regulacije napona - kako procesora, tako i memorije (balansirana potrošnja/zagrijavanje ili maksimalna potrošnja/overclocking potencijal).

EPU - aplikacija koja se brine za efikasnost i energetski prihvatljivu potrošnju energije. Dostupna su ugrubo tri načina rada - Auto, High Performance i Max. power saving. Svaki od njih slikovito prikazuje na koje dijelove je stavljen naglasak (Performance, Tranquility, Convinience, Energy Saved, Performance, Reliability). Tu je i statistika koliko ste smanjili emisiju CO2 (u mg), i trenutnu potrošnju procesora (u Wattima). S desne strane su navedene ikone procesora, matične ploče, memorije, ventilatora, hard diska i grafičke kartice koje svijetle ukoliko su uvrštene u trenutno odabrani način rada. Ukoliko ste ekološki osvješteni, ili jednostavno želite tiho i hladno računalo u kombinaciji s maksimalnim performansama kada je to potrebno, ovdje ćete se imati prilike i više nego dovoljno poigrati :).

Fan Xpert+ - čitava aplikacija zadužena za kontroliranje svih ventilatora spojenih na ploču. Za svaki ventilator je moguće dodijeliti predefinirane postavke brzine vrtnje (ovisnih od temperatura ili osobno podešenih vrijednosti) kao što su - Standard, Silent, Turbo, Intelligent, Stable, User.

Sensor Recorder - kao što mu ime daje naslutiti, radi se o aplikaciji koja vodi log o ponašanju komponenti vašeg računala. Dostupna je povijest napona (napon procesora, te naponi +12V, +5V, +3.3V railova napajanja), temperatura ploče i matične ploče, te na kraju brzina vrtnje ventilatora. Ukoliko sumnjate na neku od komponenti, ovdje možete bez problema vidjeti ukoliko se recimo neki od ventilatora prestao vrtjeti, ili se vrti na preniskim okretajima.

Probe II - Probe II aplikacija je daleko dogurala od svojih početaka, kako po pitanju dizajna tako i funkcionalnosti. Na raspolaganju imamo praćenje napona, temperatura, brzina vrtnje ventilatora, te alarma koji se oglašava u ovisnosti od podešenih vrijednosti u prethodnim sekcijama.

BT GO! - budući da ploča dolazi sa Bluetooth modulom na sebi, Asus je napravio i aplikaciju kako biste ga iskoristili. Korištenjem ove aplikacije dobivate razne mogućnosti, pa nabrojimo najzanimljivije - sinkronizacija računala s mobilnim uređajima, reprodukcija glazbe s mobilnog uređaja preko zvučnika računala, korištenje smartphonea za upravljanje funkcijama računala i sl.

USB3.0 Boost - radi se o Asusovoj tehnologiji koja povećava brzinu prijenosa podataka koristeći USB3.0 uređaje (USB stickovi, prijenosni diskovi). Dovoljno je spojiti željeni USB3.0 uređaj, dok će aplikacija napraviti svoje; prebaciti uređaj u Turbo ili UASP (USB Attached SCSI Protocol) mod rada, ukoliko je isti podržan od strane uređaja koji koristite. Nažalost nismo imali USB3.0 stick pri ruci da to isprobamo, pa ne možemo reći kako stvar radi u praksi i koliko zaista nudi porast performansi. No svakako ćemo se potruditi da i to isprobamo čim dobijemo iduću Asusovu ploču na test.

Asus SSD Caching - ovo je aplikacija o kojoj smo pričali ranije u tekstu - ubrzavanje mehaničkog diska SSD-om. Dovoljno je da spojite diskove na Marvellove SATA6G_E1/E2, kliknete na Caching Now! i to je sve. Program će odraditi inicijalizaciju i pokrenuti keširanje podataka kroz nekoliko trenutaka. Kada i ako poželite prekinuti keširanje podataka, jednostavno kliknite na Disable.

Asus Update - aplikacija kojim možemo nadograditi BIOS na najnoviju verziju na dva načina - lokalno (ručno skidanje BIOS-a) ili preko interneta (automatska pretraga, preuzimanje i nadogradnja BIOS-a).

MyLogo2 - ovom aplikacijom možemo promijeniti logo koji se pojavljuje preko cijelog ekrana tokom POST-a.


BIOS

Asus na svojoj P9X79 Pro koristi već isprobanu formulu - ispolirani AMI-jev Aptio UEFI BIOS. BIOS-u je moguće pristupiti u Easy ili Advanced modu rada, a ovdje ćemo opisati potonji način. Sučelje BIOS-a je podijeljeno u šest sekcija - Main, Ai Tweaker, Advanced, Monitor, Boot i Tool. Svaka od navedenih ima mnoštvo dodanih kategorija, pa ćemo ukratko upisati svaku od njih. U Main sekciji možemo vidjeti informacije o ploči, odnosno verziju i datum BIOS-a, te promijeniti jezik. Ai Tweaker ćemo opisati nešto kasnije, pa prijeđimo na sekciju Advanced. Ovdje nas čeka nekoliko potkategorija kao što su: CPU Configuration, PCH Configuration, SATA Configuration, USB Configuration, Onboard Devices i APM. Budući da opcija ima zaista mnogo nećemo ići opisivati svaku ponaosob, nego ćemo istaknuti najvažnije - podešavanja postavki procesora (HT, aktivne jezgre, virtualizacija, power-saving opcije), SATA kontrolera (način rada, Hotplug i SMART funkcije), USB kontrolera (USB3.0, Legacy podrška), te mogućnost o(ne)mogućavanja raznih kontrolera na ploči (zvuk, mreža, Bluetooth, dodatni SATA/USB3.0 kontroleri), što zna dobro doći prilikom overclockinga. U sekciji Monitor imamo na uvid temperature procesora i matične ploče, brzine raznih ventilatora spojenih na ploči, te razne mogućnosti njihovog kontroliranja preko predefiniranih profila. U Boot sekciji kao što joj i ime govori se nalaze razne opcije vezane za POST (duljina POST-a, odabir načina rada (Easy/Advanced), prikaz logotipa i sl.) i odabir boot uređaja. U sekciji Tool se nalazi nekoliko zasebnih aplikacija kao što su Asus EZ Flash 2 Utility (flashanje ploče bez potrebe bootabilnog sticka), DRAM SPD Information (uvid u SPD profil memorije), O.C. Profile (mogućnost spremanja do osam različitih profila) te Drive Xpert (podešavanja načina rada SATA6G_E1 i SATA6G_E2 konektora - Normal, Super Speed (RAID0) te EZ Backup (RAID1)). Prijeđimo na Ai Tweaker sekciju.

Asus P9X79 Pro (dostupne vrijednosti)
CPU Baseclock frekvencija Od 80 MHz do 300 MHz (u inkrementima od 0.1 MHz)
CPU Strap 100MHz, 125MHz, 166MHz, 250MHz
CPU napon Od 0.800 V do 1.700 V (u inkrementima od 0.005 V)
VTT CPU napon Od 1.05 V do 1.70 V (u inkrementima od 0.00625 V)
CPU PLL napon Od 1.80 V do 2.10 V (u inkrementima od 0.00625 V)
CPU VCCSA napon Od 0.800 V do 1.700 V (u inkrementima od 0.005 V)
DRAM napon (AB/CD kanali) Od 1.20 V do 1.99 V (u inkrementima po 0.005 V)
DRAM množitelji DDR3_800, DDR3_1066, DDR3_1333, DDR3_1600, DDR3_1866, DDR3_2133, DDR3_2400
PCH 1.1v napon Od 1.10 V do 1.70V (u inkrementima od 0.00625 V)
PCH 1.5v napon Od 1.50 V do 1.80V (u inkrementima od 0.00625 V)

U Ai Tweaker sekciji su sadržane sve opcije vezane za overclocking ploče, odnosno procesora i memorije. Odmah na početku imamo mogućnost manualnog, te automatskog (predefinirani profili) overclockinga, podešavanja baseclock frekvencije, CPU strapa, množitelja procesora, tj jezgri (ovisno od odabranog načina Turbo moda moguće je podesiti množitelj za sve jezgre, ili različite ponaosob) i množitelja memorije. Ostatak se svodi na ekstenzivno podešavanje naponske jedinice procesora (i memorijskog kontrolera) i memorije, te na podešavanje mnoštva napona koje smo u skraćnoj verziji naveli u gornjoj tablici, dok ostatak imate prilike vidjeti na screenshotovima BIOS-a. Njegovo korištenje je jednostavno, brzo i efektivno bilo da se koristite mišem ili tipkovnicom. Funkcionalnost je dovedena do zavidnog nivoa, a da je konstantno unaprijeđivanje uvijek na vrhu to-do Asusove liste govori i nova funkcija koja će se svidjeti čestim posjetiteljima BIOS-a - F3 Shortcut. Pritiskom tipke F3 dobit ćete novi prozorčić unutar BIOS-a u kojem su sadržane najkorištenije opcije koje bi vam mogle trebati; definitivno korisna funkcija. Kad smo kod toga spomenimo i već postojeću, no vrlo korisnu stvar - hvatanje screenshotova BIOS-a i njegovo direktno spremanje na USB stick u .BMP formatu (1024x768 rezolucija), što je korisno ne samo za naše recenzije :), nego i za nekog tko treba pomoć oko recimo postavki za overclocking; jednostavno hvatanje screenshota kao da smo u Windowsima.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Testni sistem

Testni sustav :: Hardware
Matične ploče Intel DX79SI Extreme (BIOS: 0876);
Asus P9X79 Pro (BIOS: 0802)
Procesor Intel Core i7 3960X
Memorija G.Skill Ripjaws X F3-17000CL8D-4GBXMD +
G.Skill Ripjaws X F3-17000CL9D-4GBXL
Grafička kartica Gainward GeForce GTX 550 Ti 1GB
Driveri: Forceware v275.33
Hladnjak Intel RTS2011LC
Hard disk Samsung Spinpoint 320GB HD321KJ
Napajanje Antec HCP-1200W

 

Testni sustav :: Software
Operacijski sustav Windows 7 Ultimate, 64-bit (SP1)
3DMark06 v1.2.0.1901 (CPU test)
3DMark Vantage v1.1.0 (CPU test)
3DMark11 (v1.0.3 (CPU test)
AIDA64 v2.00.1740
Cinebench R10 v10.1.0.0 (x64)
Cinebench R11.5 v11.5.2.9 (x64)
PiFast v4.1
Super Pi v1.5 (1M, 32M)
wPrime v1.55 (32M, 1024M)
x264 HD benchmark v4.0

 

Način testiranja

Na testu smo imali nekoliko X79 ploča, a u rezultate Asusove P9X79 Pro uvršena je usporedba sa Intelovom DX79SI pločom. Intelicu smo podvrgnuli samo testiranju na tvorničkim frekvencijama procesora, uz upaljen Turbo mod - 3900MHz (39x100) za procesor, odnosno 1600MHz, CL7 za memoriju. Asusicu smo testirali u dvije varijante kako biste mogli vidjeti postotak skoka performansi dobivenih na višim frekvencijama procesora - 4500MHz (45x100), odnosno 1866MHz CL8 za memoriju. Budući da se radi o novoj platformi, koja načinom overclockinga ponešto odmiče od Sandy Bridge platforme odlučili smo se na detaljnije testiranje overclock mogućnosti procesora, koje ćemo vam predočiti u nadolazećem zasebnom članku posvećenom isključivo overclockingu na X79 platformi. Moramo napomenuti kako u vrijeme testiranja nismo imali raspoloživ četverokanalni memorijski kit, tako da smo koristili kombinaciju od dva različita dual channel kita - Ripjaws X F3-17000CL8D-4GBXMD i Ripjaws X F3-17000CL9D-4GBXL. To je ujedno i razlog zašto ne vidite postignute rezultate overclockinga memorije na ovoj ploči. Nadalje, grafička kartica je bila Gainwardova GTX550 Ti, a napajanje Antecovo HCP-1200W.

Overclocking

Budući da ploča ne dolazi sa X-Socketom koji bi omogućavao korištenje LGA1366 hladnjaka, naš vjerni Venomous je uzeo pauzu, a njegovu ulogu je preuzeo Intelov RTS2011LC hladnjak. Kako smo opisali u prethodnoj X79 recenziji, radi se o vodenom hlađenju koje je za Intel napravio Asetek, a dizajnom vuče na poznati Corsair H50. Za početak i blaži overclocking smo koristili 120mm ventilator koji dolazi u paketu s blokom, dok smo kasnije posegnuli za provjerenim rješenjem - Delta TFB1212GHE na kojoj smo napravili manju modifikaciju, ne bi li povećali performanse u kombinaciji s gušćim finovima na radijatoru. Maksimalno stabilna frekvencija postignuta s tvorničkim ventilatorom bila je nešto preko 5GHz. Unatoč višim temperaturama i buci, stabilnost je postignuta. Kasnije smo iskoristili Deltu, a radijator stavili na prozor što možete vidjeti na gornjoj fotografiji. Time smo dobili maksimalno stabilnu frekvenciju od 5125MHz (naravno, s upaljenim HT-om i svim jezgrama). Radi većih napona, trebalo je postaviti i dodatne ventilatore preko regulacije napona kako bi se temperature zadržale unutar prihvatljivih granica.

Što reći više nego da smo bili ugodno iznenađeni overclocking potencijalom koji ova ploča pruža. Ne samo da je BIOS bogato opremljen raznim opcijama, nego se i regulacija napona odlično držala uzevši u obzir kakvu zvijer od procesora ovdje treba ukrotiti. Maksimalno postignuta frekvencija procesora bila je 5278MHz. Budući da smo ovdje ganjali prvenstveno frekvenciju, HT i četiri jezgre su bile ugašene, kao što se može vidjeti na screenshotu iznad. Ukoliko vas zanima, ovo su postavke koje smo koristili za postizanje frekvencije od 5.272GHz. Čini se da nismo uhvatili screenshot na 5.278GHz (ili nismo stigli :)), tako da ovdje vidite nešto drukčiju kombinaciju množitelja i baseclocka procesora u odnosu na maksimalno postignutu. Za to je bilo potrebno korigirati baseclock frekvenciju na 101.4MHz, odnosno 103.5MHz, napon procesora na oko 1.6V, PLL na 1.875V, VCCSA na 1.355V, VTT na 1.35625V, te blaže korekcije PCH napona. Memorija je ostala na oko 1.65V, pošto ju nismo toliko forsirali u ovoj varijanti. Sve u svemu, Asus je napravio odličan posao s ovom pločom.

Uz maksimalne frekvencije, testirali smo procesor i na konzervativnijim naponima, odnosno frekvencijama, kako biste stekli osjećaj koliko procesor ide uz koje napone, te naravno temperature. Na automatskim postavkama možemo vidjeti kako je ploča dala 1.3V procesoru za 3.9GHz, što nam se odmah u startu činilo više nego što bi trebalo, pa smo kasnijim testiranjem uvidjeli kako je taj napon moguće korigirati ako si damo malo vremena oko igranja s postavkama ploče. Za frekvenciju od 4.2GHz procesoru je trebalo oko 1.24-1.25V, što je držalo temperature debelo unutar granica; temperatura najtoplije jezgre iznosila je tek 51°C. Za bump od 300MHz, odnosno 4.5GHz, procesor je zahtijevao nešto veći porast napona, točnije - 1.38V, što je rezultiralo porastom temperature za 10°C, iliti 60°C. To je i dalje i više nego prihvatljiva temperatura, što nam je dalo zeleno svjetlo za daljnje podizanje napona dok nismo došli do zida s temperaturom, a i samim potencijalom procesora na sobnoj temperaturi. Iako se možda na prvi pogled pola sata "prajminga" ne čini mnogo, to nam je bila dobra polazna točka koliko procesor traži napona za pojedinu frekvenciju. Kasnije smo procesor testirali kroz standardnu bateriju testova čime smo ustvrdili gore postignute rezultate. Rezultate, zapažanja, kao i više savjeta vezanih za overclocking novih procesora ćemo ostaviti za idući članak :)

Rezultati testova - 1.dio

AIDA64

Read (MB/s)
Asus P9X79 Pro @ OC
20627
  
Asus P9X79 Pro
18872
  
Intel DX79SI
18640
  
 
010500210
00
 
Write (MB/s)
Asus P9X79 Pro @ OC
17347
  
Asus P9X79 Pro
16054
  
Intel DX79SI
15850
  
 
010500210
00
 
Copy (MB/s)
Asus P9X79 Pro @ OC
19669
  
Asus P9X79 Pro
17891
  
Intel DX79SI
17549
  
 
010500210
00
 

U Aidinom Memory Benchmarku možemo vidjeti uočljivo vodstvo Asusice nad Intelicom s razlikom od preko 200MB/s u slučaju čitanja iz memorije. Overclockingom smo dobili solidan porast propusnosti od gotovo 2GB/s. U testu zapisivanja, P9X79 Pro ponovno odnosi prvu poziciju, s razlikom od 200MB/s, te boostom od preko 2GB/s prilikom overclockinga. U posljednjem testu kopiranja razlika se povećava na oko 300MB/s razlike u korist Asusice, dok smo overclockingom ponovno postigli solidan porast u performansama memorije.

Cinebench

Cinebench R10
Asus P9X79 Pro @ OC
39055
  
Asus P9X79 Pro
35131
  
Intel DX79SI
34888
  
 
020000400
00
 
Cinebench R11#5
Asus P9X79 Pro @ OC
13,17
  
Asus P9X79 Pro
11,44
  
Intel DX79SI
11,23
  
 
0 71
4
 

U starijoj verziji Cinebencha se na prvom mjestu nalazi Asusica, dok Intelica ponovno kaska, no ovoga puta s nešto manjim postotkom razlike u odnosu na memorijski orijentiranu Aidu. Overclockingom se postigao solidan porast od oko 15-ak posto. U novoj verziji se ponavlja sličan scenarij - P9X79 Pro se nalazi na prvom mjestu.

x264 HD Benchmark

FPS
Asus P9X79 Pro @ OC
216,97
  
Asus P9X79 Pro
192,16
  
Intel DX79SI
191,14
  
 
011022
0
 

U x264 HD Benchmarku P9X79 Pro odnosi prvu poziciju, uz malu razliku nad Intelovom DX79SI od jedne sličice u sekundi. Overclocking donosi solidan porast performansi od preko dvadeset sličica u sekundi.

Rezultati testova - 2.dio

Pi

Super Pi 1M (sec)
Asus P9X79 Pro @ OC
8,471
  
Asus P9X79 Pro
9,703
  
Intel DX79SI
9,815
  
 
0 51
0
 
Super Pi 32M (sec)
Asus P9X79 Pro @ OC
467,954
  
Asus P9X79 Pro
531,571
  
Intel DX79SI
540,147
  
 
030060
0
 
PiFast
Asus P9X79 Pro @ OC
16,35
  
Asus P9X79 Pro
18,81
  
Intel DX79SI
19,02
  
 
0102
0
 

Memorijske performanse smo odlučili testirati u još nekoliko testova - popularni Super Pi u dvije varijante; kraći 1M te dulji 32M, kao i PiFast na defaultnim postavkama. U 1M testu P9X79 Pro se nalazi na prvom mjestu, dok se Intelica nalazi na drugom sa oko 100ms razlike. Overclockingom smo dobili preko sekunde prednosti. U 32M testu, Asusica ponovno odnosi mjesto s uvjerljivim vodstvom nad Intelicom. Radi se o razlici od nemalih osam i pol sekundi. Overclockingom se ta razlika povećava, a test izvršava preko minute brže. U PiFastu se ponavlja sličan scenarij uz nešto sitnije razlike između testiranih ploča.

3DMark

3DMark11 CPU Score
Asus P9X79 Pro @ OC
13841
  
Asus P9X79 Pro
12516
  
Intel DX79SI
12486
  
 
07000140
00
 
3DMark Vantage CPU Score
Asus P9X79 Pro @ OC
45752
  
Asus P9X79 Pro
40205
  
Intel DX79SI
39987
  
 
025000500
00
 
3DMark06 CPU Score
Asus P9X79 Pro @ OC
10284
  
Asus P9X79 Pro
9011
  
Intel DX79SI
8910
  
 
05500110
00
 
 

Popularni Futuremarkovi alati su česti gosti naše test sekcije, pa smo ovog puta koristili 3DMark11, Vantage i 2006 CPU testove. U 11-ici P9X79 Pro odnosi prvu poziciju uz blagu razliku od tek trideset bodova, a porast overclockingom je preko 1200 bodova. U zahtijevnom Vantageu se ponavlja scenarij no uz nešto viših 200 bodova razlike u odnosu na Intelicu. Overclockingom dobivamo solidnih 5000+ bodova porasta u performansama.

wPrime

32M (sec)
Asus P9X79 Pro @ OC
4,164
  
Asus P9X79 Pro
4,812
  
Intel DX79SI
5,014
  
 
02,65,
2
 
1024M (sec)
Asus P9X79 Pro @ OC
114,989
  
Asus P9X79 Pro
132,615
  
Intel DX79SI
138,981
  
 
07014
0
 

Posljednji test koji smo koristili bio je wPrime. Baš kao i kod Super Pi-ja, koristili smo dvije iteracije - kraću (32M) i dulju (1024M). U kraćem 32M testu, Intelica ponovno zaostaje na drugoj poziciji sa oko 200ms razlike u odnosu na Asusicu. U duljem 1024M testu se ponavlja slična situacija, uz nešto veću razliku od oko šest sekundi u korist P9X79 Pro. Overclockingom se razlika povećava za 30-ak sekundi. Sve u svemu, testovi su pokazali kako je Asusica ipak nešto ispoliranija u memorijskim performansama u odnosu na Intelicu, što je moguće staviti na stranu novijeg i zrelijeg BIOS-a na P9X79 Pro. Overclockingom dolazimo do sasvim solidnog i uočljivog porasta u performansama, a što smo postigli koristeći napon koji je unutar Intelovih preporučenih specifikacije, pri čemu su i temperature bile debelo unutar granica sa oko 60°C, što je odlično uzevši u obzir da se radi o šesterojezgrenom procesoru koji radi na 4.5GHz.

Analiza cijene i Zaključak - Conclusion

Analiza cijene

Unatoč tome što je X79 sama po sebi skupa platforma, kako po pitanju ploče, a pogotovo po pitanju procesora, cijene u Hrvatskoj su više od prosjeka, ukoliko pogledamo cijene u susjednim zemljama. Najjeftinija X79 matična ploča u našim dućanima košta oko 1600kn (Asrock X79 Extreme 3 i MSI X79-GD45), dok je najjeftinija Asusica P9X79 "vanilla" oko 2000kn. Njezina cijena je oko 1600kn u srpskim dućanima, dok je u njemačkim webshopovima oko 215€ - dakle više manje ista. Jači, Pro model, koji smo imali na testu iz nekog razloga nema ni u našim ni u srpskim dućanima, dok je njezina cijena u Njemačkoj oko 225€, dakle oko 1700kn. S druge pak strane, jači model - Deluxe je dostupan u našim trgovinama po nemaloj cijeni od oko 2800kn, dok je usporedo u srpskim trgovinama u prodaju za oko 300€ što je oko 2200kn. Deluxe model se također prodaje u njemačkoj za nešto nižih 270€, što je oko 2000kn. Ovakav mali osvrt na cijene smo napravili kako bi stekli uvid koliko bi Pro model trebao koštati dok bude dostupan u Hrvatskoj. Po nekoj našoj kalkulaciji, Pro model bi se trebao prodavati za između 2200 i 2300kn; ako uzmemo u obzir slične cijene i njihov odnos vanilla i Deluxe modela u Srbiji i Njemačkoj. Budući da trenutno u našim dućanima nema matičnih ploča koje su u rangu s opremljenošću P9X79 Pro, teško je napraviti usporedbu sa slabijim, odnosno jeftinijim modelima i izvući zaključak koliko je isplativo davati 600-tinjak kuna više u odnosu na spomenute dostupne ploče, pogotovo jer ih nismo imali na testu.

Zaključak

Asus P9X79 Pro je odlična predstavnica serije matičnih ploča namijenjenih X79 platformi. Dolazi u nešto širem E-ATX formatu budući da na sebi ima osam DIMM utora, tu je podrška za 3-Way SLI te Quad-GPU CrossfireX. Regulacija napona i sustav LLC-a je odrađen odlično, što su pokazali i rezultati našeg overclockinga procesora od gotovo 5.3GHz na Intelovom vodenom hlađenju. BIOS je odlično opremljen (F3 Shortcut dodatak je iznimno praktičan) i radi bez ikakvih poteškoća. Hlađenje odrađuje svoj posao korektno, dok je za žešći overclocking poželjno osigurati aktivno hlađenje VRM bloka. Svidjele su nam se i nove tehnologije kao što su USB BIOS Flashback i SSD Caching, dodavanje tipki za paljenje, reset i pražnjenje CMOS-a, kao i debug display. P9X79 Pro zasada nažalost nije dostupna u hrvatskim dućanima, a cijena koju smo previdjeli odgovara mogućnostima ove ploče, čime joj dajemo bezrezervnu preporuku za kupovinu.

Conclusion

Asus P9X79 Pro is a great representative of motherboards designed for the Intel X79 platform. It comes in a slightly larger E-ATX format, because it's equipped with eight DIMM slots. There is also support for 3-Way SLI and Quad-GPU CrossfireX. Voltage regulation and the LLC system are done very well, as shown by the results of our CPU overclocked to almost 5.3GHz with Intel's water cooling system. The BIOS is well equipped (F3 Shortcut is very handy) and works without any difficulties. Board cooling system does its job correctly, but we do recommend that you use active cooling for the VRM block during extensive overclocking. We also liked the new technologies such as USB BIOS Flashback and SSD Caching, so as the features like debug LED display and onboard power/reset/CCMOS buttons. P9X79 Pro is currently not available in Croatian stores, but the price seems to correspond to the board's capabilities. Taken everything into account, P9X79 pro certainly deserves our unreserved purchase recommendation.