ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 16G OC recenzija
Objavljeno prije 13 dana - Krešimir Matanović
PRIME GeForce RTX 5060 Ti 16G OC
Nakon testa Gigabyteove RTX 5060 Ti grafičke kartice, na red dolazi i jedna Asusova. Spada u PRIME seriju, a kao i konkurentica dolazi s tvornički podignutim taktovima i 16 GB GDDR 7 video memorije. Ipak, ova Asusova serija ima malo manje agresivne taktove pa će biti zanimljivo vidjeti kolika je razlika u odnosu na jučer testiranu karticu. PRIME serija je osnovan Asusova, i predstavlja dobar balans performansi i cijene.
PRIME je osnovna ASUS-ova serija grafičkih kartica i kao takva je smještena ispod TUF Gaming i ROG serija.U videu otpakiranja ste mogli vidjeti kako je pakirana u tvrdu kartonsku kutiju oko koje je kao i uvijek tanki kartonski omotač s grafikama i informacijama o proizvodu. Kartica je osim u antistatičku vrećicu, položena i u debelu stiropjenu, a onda i poklopljena tankim poklopcem od iste. Uz karticu dolazi osnovna papirologija, te jedna čičak traka za aranžiranje kabela. U osnovnoj seriji siromašnije!
Kartica je napravljena tako da odgovara 2,5 slota širini te tako ne zauzima puno prostora na matičnoj ploči, no time je jedan centimetar deblja od Gigabyteovog Gaming OC modela koji smo testirali jučer. Dimenzije su joj 304 x 120 x 50 milimetara. Pokrov hladnjaka je od crne plastike, te na sebi ima natpis GeForce RTX u srebrnoj boji, kao i utisnute natpise Prime i Asus. Plastični pokrov integrira tri ventilatora ispod kojih se nalazi dovoljno masivan hladnjak od aluminijskih limova te toplovodnih cijevi.
Sam je PCB puno kraći od kartice, a njenom se punom dužinom proteže masivni aluminijski hladnjak koji je povezan toplovodnim cijevima za bržu disipaciju topline. Kao i kod TUF kartica, i ovdje je korišten MaxContact dizajn hladnjaka i GPU-a koji povećava kontaktnu površinu, te smanjuje temperaturu za 2°C u odnosu na ranija rješenja. Asus je koristio i tzv. phase-change termalne podloške koje se rastope taman toliko da kontakt bude ravnomjerniji i bolji. Korišteni su ventilatori s dual ball ovjesom koji su dugotrajniji od klasičnih sleeve bearing ventilatora, a i ovdje je korištena tehnologija u kojoj se dva vanjska ventilatora vrte u suprotnom smjeru od unutarnjeg. Ventilatori su u radu zadovoljavajuće tihi i izmjerili smo maksimalnih 40,1 dB(A) pri 1.750 okretaja u minuti. Bitno za napomenuti je i da se ne vrte na temperaturama GPU-a ispod 55°C, a zavrte se tek kad temperatura naraste iznad 57,5°C.
RTX 5060 Ti kartice pokreće GB206 GPU, koji je temeljen na istoj Blackwell arhitekturi o kojoj smo pisali kod recenzije RTX 5080 kartice. GB206 ima površinu od 181 kvadratni milimetar, ima 21,9 milijardi tranzistora i napravljen je od strane TSMC-a u 5 nm proizvodnom procesu. GPU ima 4.608 tradicionalnih CUDA jezgara, 36 Ray Tracing jezgri, i 144 Tensor jezgre, 144 teksturne jedinice, te 48 ROP-ova. Ove brojke i nisu toliko drugačije nego kod RTX 4060 Ti kartica, i ne treba očekivati čuda. Nvidia s ovom serijom igra na kartu DLSS 4 tehnologije više nego na samo povećanje sirovih performansi. GPU kod referentnog modela radi na 2.407 osnovnog i 2.570 MHz boost takta.
GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutim radnim taktovima, a deklarirani boost takt je 2.617 MHz, što je tek 30 MHz ispod Gigabyteovog Gaming OC modela. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a 2.835 MHz što je 45 MHz ispod Gigabyteovog Gaming OC modela. Maksimalna temperatura GPU-a ide do 64,6°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je 66°C. Kao što znamo, Nvidia je izbacila hot spot senzor iz nepoznatog razloga, a bilo bi zgodno da imamo uvid i u tu temperaturu. Maksimalna upotreba video memorije je išla do 13,84 GB što je manje nego kod Gigabyteove kartice – čudno. Kartica je maksimalno povukla 184,7 W, a GPU 71 W prema GPUZ logu.
Na kartici se nalazi i 16 GB GDDR7 Samsungove memorije koja s GPU-om komunicira preko sabirnice širine 128-bita (4 GB više video memorije nego kod RTX 5070 kartice, ali je memorijski kontroler za 64-bita uži). Data rate je 28 Gbps, a maksimalna propusnost 448 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 125,6 GP/s, a texel rate je 376,8 GT/s. Na GPU-u se nalazi ukupno 4.609 KB L1 memorije i 32 MB L2 memorije. Nvidia je ove kartice pozicionirala kao 1080p modele pri čemu se možete igrati u punim detaljima i s Ray Tracingom, što znači da bi mogla imati i sasvim solidne 1440p performanse, i to bez DLSS-a.
Na kartici se nalazi jedan standardni 8-pinski PCIe Power konektor. TDP referentne kartice je 180 W TDP, što je porast za 20 W u odnosu na RTX 4060 Ti modele. Asus preporučuje 550 W napajanje za sistem opremljen s ovom karticom. RTX 5060 Ti dolazi s novim PCIe 5.0 sučeljem s propusnošću od “samo” x8 (16 GT/s) a ne punih x16 kao kod jačih kartica. Pored konektora za napajanje, s vanjske strane PCB-a, nalazi se prekidač za odabir jednog od dva BIOS-a. Jedan je standardno podešen za maksimalne performanse, a drugi za nižu buku.
Na stražnjem se panelu se nalaze četiri video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i jedan HDMI-a 2.1b. RTX 5060 Ti kartice ima jedan NVENC devete generacije i jedan NVDEC šeste generacije i solidne video mogućnosti. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana. PRIME kartica na sebi nema nikakvo osvjetljenje, a uz karticu se može koristiti GPU Tweak III aplikacija za overclocking i nadzor rada.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
AutomobiliObjavljeno prije 25 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 37 minuta
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 1 sat
Hi-FiObjavljeno prije 1 sat
P: Xiaomi Smart Band 9, REALME 9 PRO, Baterija za HP Elite X2 1012 G2Novosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti