ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC recenzija
Datum objave 07.03.2025 - Krešimir Matanović
PRIME Radeon RX 9070 OC
Nakon XT modela dolazi i prvi “obični” 9070 koji ima isti Navi 48 GPU, ali nešto manji broj shadera i ostalih internih komponenti. Ako je XT ušao u Ray Tracing utrku s RTX 5070 Ti, onda ovaj model non-XT kartice ulazi u ring sa RTX 5070 koja je predstavljena jučer. Prvi RX 9070 koji testiramo je Asusov PRIME model i baš nas je zanimalo koliko je sporiji od XT-a.
PRIME je osnovna ASUS-ova serija grafičkih kartica i kao takva je smještena ispod TUF Gaming i ROG serija. U ovoj generaciji dva su PRIME modela, ovaj kojeg danas testiramo te naravno RX 9070 XT. U videu otpakiranja ste mogli vidjeti kako je pakirana u tvrdu kartonsku kutiju oko koje je kao i uvijek tanki kartonski omotač s grafikama i informacijama o proizvodu. Uz karticu dolazi tek osnovna papirologija, a AMD trenutačno ima akciju u kojoj poklanja Monster Hunter Wilds igru uz određeni hardver.
Kartica dolazi u 2,5 slot dizajnu te tako ne zauzima puno prostora na matičnoj ploči, a dimenzije su joj 312 x 130 x 50 milimetara. Pokrov hladnjaka je od crne plastike, te na sebi ima natpis Radeon u srebrnoj boji, kao i utisnute natpise Prime i Asus. Plastični pokrov integrira tri ventilatora ispod kojih se nalazi dovoljno masivan hladnjak od aluminijskih limova te toplovodnih cijevi.
Sam je PCB puno kraći od kartice, a njenom se punom dužinom proteže masivni aluminijski hladnjak koji je povezan toplovodnim cijevima za bržu disipaciju topline. Kao i kod TUF kartica, i ovdje je korišten MaxContact dizajn hladnjaka i GPU-a koji povećava kontaktnu površinu, te smanjuje temperaturu za 2°C u odnosu na ranija rješenja. Asus je koristio i tzv. phase-change termalne podloške koje se rastope taman toliko da kontakt bude ravnomjerniji i bolji. Korišteni su ventilatori s dual ball ovjesom koji su dugotrajniji od klasičnih sleeve bearing ventilatora, a i ovdje je korištena tehnologija u kojoj se dva vanjska ventilatora vrte u suprotnom smjeru od unutarnjeg. Ventilatori su u radu vrlo tihi i izmjerili smo maksimalnih 38 dB(A) pri 1.500 okretaja u minuti. Bitno za napomenuti je i da se ne vrte na temperaturama GPU-a ispod 55°C. Zavrte se tek kad temperatura naraste iznad 60°C.
Navi 48 GPU koji je na ovoj kartici je slabiji od dva lansirana. Napravljen je u TSMC-u u N4P (4nm) FinFET proizvodnom procesu koji na površini od 357 milimetara kvadratnih broji 53,9 milijarde tranzistora. Ovaj slabiji Navi 48 ima 56 računskih jedinica, što je za 8 manje nego kod RX 9070 XT kartica. GPU ima 3.584 unificiranih shadera (ili stream procesora), a GPU ima 128 ROP-ova, 224 teksturne jedinice, 56 Ray ubrzivača i 112 AI ubrzivača. Uz to, tu je i poznata AMD Infinity cache memorija koje je 64 GB. Osnovni takt GPU-a je 2.070 MHz, dok je boost takt referentnih modela do 2.520 MHz. Kod ovog Asusovog OC modela boost takt ide do 2.590 MHz.
Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako maksimalni takt zapravo ide sve do 3.113 MHz. Prosječni radni taktovi pod različitim opterećenjima su ipak nešto malo niži od samog maksimuma. Deklarirani piksel fillrate je 331.5 GP/s, a texel fill rate je 580.2 GT/s. AI performanse su do 578 TOPS-a (sa Sparsityem) za INT8, te 1156 TOPS-a za INT4. Peak single precision propusnost je 36,1 TFLOPS-a, a half precision je do 72,3 TFLOPS-a. Na kartici se nalazi i 16 GB Hynixove GDDR6 memorije koja radi na 20 Gbps te preko sabirnice širine 256-bita ostvaruje maksimalnu propusnost od 644,6 GB/s.
Stražnju stranu kartice karakterizira aluminijska ploča, koja ima izreze na mjestima gdje se nalaze LED-ice koje signaliziraju je li PCIe Power konektor spojen, kao i na mjestu prekidača za izbor BIOS-a. Ujedno, tu je i veliki prorez za izbacivanje toplog zraka – dizajn koji je prvi koristila Nvidia kod svojih referentnih modela, a koji sada koriste svi.
TDP referentnog modela je 220 W, ali ova kartica “povuče” znatno viših 277 W u jednom trenutku (prema GPU-Z logu). Napaja se iz PCIe 5.0 sučelja (75 W), te iz dva 8-pinska PCIe Power konektora (za ukupno 375 W). Asus preporučuje kvalitetno napajanje od 650 W za sistem s ovom grafičkom karticom. Karticu karakterizira i implementacija dvaju BIOS-a kao i prekidača za odabir rada – Performance i Quiet. PRIME kartica vrlo tiha u radu, pa Quiet profil zapravo nije ni potreban – osim ako možda gradite bešumno gaming računalo.
Na kartici se nalazi tri Display Port 2.1a i jedan HDMI 2.1b portova. Maksimalno je i moguće spojiti do četiri monitora, a maksimalna rezolucija je 7.680 x 4.320. Novi Media mehanizam donosi poboljšanja u kvaliteti kodiranja svih važnijih kodeka kao što su H.264, HEVC i AV1, a velika su poboljšanja postignuta u kvaliteti streaminga H.264 kodeka pri 6000 kbps.
Sa strane softverske podrške tu su ASUS GPU Tweak III i Adobe Creative Clous, kao i Aura Sync aplikacija. Dodatne značajke koje se mogu koristiti kroz Adrenaline sučelje drivera su kao i to sada Hypr-RX, Fluid Motion Frames, Anti-lag, Radeon Boost, Chill i Noise Supression, a najznačajnija novost je svakako FSR 4 tehnologija koju će u sljedećim tjednima podržavati preko 30 igara, a tijekom godine i još više njih.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
PutovanjaObjavljeno prije 7 minuta
Nezadovoljstvo trenutnim web dizajneromObjavljeno prije 25 minuta
P: Lenovo ideapad 5 pro 5800hObjavljeno prije 1 sat
AutomobiliObjavljeno prije 1 sat
SpotifyNovosti
Kako su Google, OpenAI, Adobe i druge velike tech firme zaronile u svijet AI video generacije
U samo pola godine na tržištu su se pojavili brojni moćni alati — poput Veo 3, Sora, Firefly, Runway Gen-3, Pika Labs i još neki. Svaki od njih ima svoj stil i specifične situacije u kojima najbolje funkcionira. U ovom ćemo tekstu baciti ok... Pročitaj više
DXOMARK 6.0: Novi testovi za mobilne kamere — realniji nego ikad
DXOMARK je krajem lipnja predstavio šestu verziju svog testnog protokola za kamere na pametnim telefonima, i to s razlogom: testovi su sada još bliži stvarnom korisničkom iskustvu. Uz novu strukturu bodovanja i dodatne kriterije, sve se viš... Pročitaj više
Prema novom istraživanju, 'Google' može smanjiti kreativnost
U svijetu koji se stalno mijenja, sposobnost pronalaska novih ideja i revolucionarnih rješenja problema ključni je čimbenik u pomaganju ljudima da se prilagode i razviju. Ova kreativnost često se povezuje s psihološkim konceptom koji se naz... Pročitaj više
Osnivači Uknown Worlds Entertainment-a spremaju tužbu protiv Kraftona
Bivši voditelji tima developera igre serijala Subnautica podnijeli su tužbu protiv Kraftona. Vijest dolazi nakon što je južnokorejski izdavač igre nedavno izdao izjavu protiv tužitelja, optužujući direktora Charlieja Clevelanda i suosnivača... Pročitaj više
Novo Limitirano izdanje DOOM-a
Doom je temelj industrije videoigara. Ne živi samo kroz nova izdanja, već i zato što ga ljudi i dalje žele igrati, čak i nakon svih ovih godina. Zato se 2025. originalni Doom ponovno izdaje za Super Nintendo. Talentirani fanovi Dooma poslje... Pročitaj više
Sve novosti