Asus PRIME Z890-P WiFi recenzija
Datum objave 09.11.2024 - Krešimir Matanović
PRIME Z890-P WiFi - prvi dio
Asusova je Prime serija ploča njihova osnovna, namijenjena svima koji ne traže nešto specijalno poput ROG ili TUF serija, već im je u prvom redu bitno ne probijati budžet. Prime serija obično donosi jako dobar omjer uloženog i dobivenog, pa je tako slično i sa Z890-P WiFi pločom. Donosi sve moderne tehnologije, sve ono što je potrebno za suživot s novom Core Ultra 200S serijom procesora, ali po malo prihvatljivijoj cijeni.
Z890-P WiFi ploča se dizajnom relativno malo promijenila u odnosu na prethodnicu Z790-P WiFi, no donijela je ipak određene pomake u kvaliteti i mogućnostima. U prvom redu je tu moćnija napojna jedinica koja ima isti broj faza, ali jače integrirane MOSFET-e. Lijepo je vidjeti da unatoč činjenici što je Core Ultra 200S serija energetski efikasnija, Asus unaprjeđuje napojnu jedinicu koja će onda i sama biti efikasnija, hladnija i izdržljivija. Ploča dolazi s crnim prošaranim 6-slojnim PCB-om i svijetlo sivim aluminijskim hladnjacima. Dizajn je oku ugodan, nenapadan i dobro je da su zadržali odlike iz prethodnih generacija.
U prošloj generaciji nismo testirali Z790-P model, ali smo testirali jači Z790-A pa je zanimljivo napraviti usporedbu. Još uvijek je A model malo ekskluzivniji, ali ova joj se ploča itekako približila po mogućnostima. Tako sada prosječan korisnik dobiva puno više za svoj novac, što uključuje nove tehnologije i napredniju napojnu jedinicu. Layout ploče, tj. raspored komponenata na njoj je jako dobar, a jedino što možemo primijetiti je da su zadržana dva vertikalna SATA konektora na dnu, kao što postoji i jedan 4-pinski konektor tik ispod socketa. Ne kažemo da on nije koristan, ali kabel od ispušnog ventilatora radije provedemo sa stražnje strane ploče na jedan od konektora na boku. Sve ostalo je smješteno uz rubove ploče gdje i treba biti.
VRM hladnjaci oko novog LGA1851 ležišta su relativno veliki i bit će problema s velikim hladnjacima koji imaju vanjske ventilatore. Zbog toga treba dobro provjeriti kompatibilnost hladnjaka i ploče prije kupovine. Gore, iznad VRM hladnjaka se nalaze dva standardna 8-pinska ProCool II konektora koji služe za dodatno napajanje procesora.
Napojna je jedinica kao što smo rekli dosta poboljšana u odnosu na prethodnicu. Kao i kod drugih ploča i ovdje je korišten teamed up dizajn, što znači da svaki kanal na VRM kontroleru kontrolira po dvije faze. Ispod se dvaju aluminijskih hladnjaka nalazi 14 (Vccore; 80 A Dr.MOS (SiC629)) + 1 (Vccgt; 80 A Dr.MOS) + 2 (Vcsa; 80 A Dr.MOS) + 1 (Vnnaon; 80 A Dr.MOS) fazna konfiguracija, koja je samo za dvije faze “slabija” od one na TUF Z890-PLUS ploči. VRM kontroler je DIGI+ EPU oznake ASP2442GQW i on se nalazi pored Dr.MOS elemenata. Za napojnu jedinicu su korišteni solid kondenzatori, kao i kvalitetne prigušnice. Vanjskim smo termometrom izmjerili maksimalnih 52,6°C na VRM hladnjacima pod maksimalnim opterećenjem Ultra 9 285K procesora, što je jako dobar rezultat. Uz to, mjerili smo i temperaturu hladnjaka čipseta i ona je iznosila 51,6°C.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni svi uobičajeni konektori. Dva su 4-pinska konektora na gornjoj strani za procesor. Iznad 24-pinskog ATX konektora se nalaze i dva A-RGB headera, a ispod su USB 3.2 i USB 3.0 interni headeri. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.666 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod ROG te Strix modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme).
Na donjem se dijelu ploče nalazi četiri M.2 utora, četiri PCIe x16 utora i sve ono što je uobičajeno za ovaj dio. Uz sami rub su smješteni svi headeri i konektori što olakšava pristup i aranžiranje kabela. Gornji, oklopljeni PCIe x15 port je po 5.0 standardu i kontroliran je od strane čipseta. Niža dva su PCIe 4.0 x16 s x4 modom rada, a najniži je PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x1 modu rada.
Prvi M.2_1 slot je jedini koji ima hladnjak, a podržava 2280 i 22110 uređaje te radi u PCIe 5.0 x4 modu. Ispod njega se nalazi M.2_2 slot kojeg kao i prvog kontrolira procesor, a podržava 2280 uređaje po PCIe 4.0 x4 standardu. M.2_3 slt kontrolira čipset (kao i M.2_4), a on podržava 2280 i 22110 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu rada. M.2_4 podržava 2242, 2260 i 2280 uređaje a radi u PCIe 4.0 x4 i SATA modovima rada.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Biciklizam - savjeti za kupnju, popravci, dogovori za vonje i ostaloObjavljeno prije 2 minute
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 8 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 15 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 36 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti