Asus Rampage V Extreme Asus Rampage V Extreme

X99 čipset kao što znamo donosi podršku za nove Haswell E procesore koji naliježu na LGA 2011-v3 socket kao što to na gornjim slikama možemo i vidjeti. Oko socketa su smještene VRM jedinica i osam DIMM utora za DDR4 memoriju. Napojna jedinica donosi 5-Way optimizaciju uz pomoć TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert 3 i Turbo App tehnologija, a kombinira IR3555 PoweIRstage kontrolere, MicroFine Alloy prigušnice i 10K Black Metallic kondenzatore. Ploča je time spremna dati visoke napone procesoru i memoriji te osigurati odličan OC potencijal. Kao što na HWBotu možemo vidjeti, ekstremni su overclockeri uspjeli natjerati i7-5960X procesore na ovoj ploči na maksimalnih 6616 MHz – potencijal je dakle svakako tu. Kako bi olakšali posao overclockerima, Asus je na ovu ploču stavio sljedeće tehnologije – ReTry button, Safe Boot button, Start button, Reset button, Slow Mode, LN2 Mode, PCIe x16 Lane Switch i Debug LED.

Asus Rampage V Extreme Asus Rampage V Extreme

Zvučni podsustav je fizički odvojen od ostatka elemenata na ploči, karakterizira ga SupremeFX 2014 osam kanalni HD Audio CODEC, ELNA Premium audio kondenzatori, pozlaćeni audio konektori te kvalitetna softverska podrška. Mrežna povezivost dolazi u obliku Intelovog I218-V Gigabit LAN kontrolera, a tu je i WiFi kartica s podrškom za 802.11ac standard te integrirani Bluetooth 4.0. SATA portova ima dvanaest (SATA 6Gb/s), pri čemu su četiri porta iz dva SATA Express porta, a tu je i M.2 Socket 3 utor. USB konektora ima 14 po 3.0 i šest po 2.0 standardu. Uz pomoć četiri x16 utora (dva su zapravo x8), ploča podržava 4-way SLI i CrossFire konfiguracije, pri čemu sve četiri kartice rade u x8 brzini.

Asus Rampage V Extreme

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 10 x USB 3.0 (plavi)
  • 2 x USB 2.0 (jedan port za ROG Connect)
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 5 x Audio jack-ova
  • 1 x Clear CMOS button
  • 1 x ROG Connect On/ Off switch
  • 1 x ASUS Wi-Fi GO! module (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac i Bluetooth v4.0)

Stražnji je I/O panel bogat tipkama i portovima. Svakako se ističe čak deset USB 3.0 portova, WiFi+BT modul, ROG Connect i Clear CMOS tipke, te pozlaćeni Audio konektori.

Asus Rampage V Extreme Asus Rampage V Extreme Asus Rampage V Extreme

Asus Rampage V Extreme Asus Rampage V Extreme Asus Rampage V Extreme

Na novi smo se izgled UEFI sučelja već naviknuli i sve što nam treba za “igru” je lako naći. Ploča nudi mnoštvo opcija za overclocking i tweakanje, a jedna od nama najdražih opcija je Tweakers Paradise u kojem se nalaze pred podešeni profili za overclocking. I dok sam overclocking CPU-a nije velika mudrost uz mogućnost promjene množitelja na sva tri Haswell-a E, te mogućnost korištenja 125 MHz ili 166 MHz strap-a, više koristi ovdje imamo od pred podešenih profila za memoriju. Upravo uz pomoć njih smo i uspjeli natjerati G.Skillov kit na 3000 MHz, jer nismo imali previše vremena za igru, pa su automatski profili izvrsno poslužili. Ipak, uz sve izdašne napone, ova ploča ipak ima jedan nedostatak a to je kompatibilnost s radnom memorijom, koja se manifestira u obliku BD greške na LED dijagnostici u određenim trenutcima i pri korištenju XMP profila. Isprobali smo sve nam dostupne verzije BIOS-a i za sada je problem i dalje prisutan, no očekujemo kako će Asus to vrlo brzo riješiti. Osim ovih, drugih poteškoća s pločom nismo imali, a zanimljivosti vezane za UEFI sučelje BIOS-a uključuju i ROG BIOS Print, ROG SSD Secure Erase i Graphic Card Information Preview opcije.

Sa softverske je strane manje više sve poznato jer ploča koristi ranije viđena rješenja sa Z97 ploča uz zanimljivosti kao što su Sonic Studio, Sonic Radar II, ROG RAMDisk, GameFirst III, AI Suite 3, Disk Unlocker, USB Charger+, Cloud GO!, Remote Desktop, Remote Keyboard & Mouse, File Transfer te Wi-Fi GO! & NFC Remote aplikacija za prijenosne uređaje sa iOS 7 i Android 4.0 operativnim sistemima.