Uvod i otpakiranje

asus_rog_azoth_x_1 asus_rog_azoth_x_2

Pred nama je danas najnovija 75% tipkovnica iz Asuove ROG ponude - Azoth X. Riječ je o kompaktnoj tipkovnici koja donosi ROG NX V2 mehaničke prekidače, polu prozirne obojene tipke, gumeno odmorište za dlanove, tri načina povezivanja i još puno toga. Tipkovnica dolazi u bijeloj boji s kombinirano crnim, bijelim i obojenim tipkama pa je cjelokupni dojam izrazito gamerski nastrojen.

Azoth X dolazi na tržište kao nasljednik originalnog Azoth modela tipkovnice predstavljene još tamo početkom 2023. godine. Asus je ovu premium 75-postotnu tipkovnicu napravio još boljom (po vlastitim riječima) tako što su ju još više približili željama entuzijasta. Tipkovnica dolazi u ROG tematskoj kutiji unutar koje je izvrsno zaštićena, kao što ste to u našem videu otpakiranja mogli i vidjeti. Tipkovnica je smještena u meku vrećicu, zatvorena u tvrdu kutiju te položena na uredno organizirane kartonske pretince.

asus_rog_azoth_x_4 asus_rog_azoth_x_5

U tim kartonskim pretincima i kutijicama se nalazi dodatna oprema koja se sastoji od uputa za korištenje, jamstvenog listića, dva metra dugog opletenog sivog kabela (USB Type A na Type C), USB extendera s kopčom, tri zamjenska ROG NX prekidača i zamjenske Ctrl tipke, ROG keycap i switch alata za vađenje, ROG zahvalnice i ROG naljepnica. Vrlo bogato, no za jednu ROG tipkovnicu i sasvim očekivano.

asus_rog_azoth_x_7 asus_rog_azoth_x_6

No, to nije sve, jer se u zasebnoj kartonskoj kutiji nalazi i gumeno odmorište za dlanove. Ono je zanimljivo zbog svoje strukture, težine ali i činjenice da se ni na koji način ne spaja uz tipkovnicu. Ono je zasebni entitet kojeg naslanjamo na prednji dio tipkovnice, no zbog veće mase i odličnog prianjanja uz podlogu stvar funkcionira jako dobro i nema pomaka.

Opis

asus_rog_azoth_x_8

Azoth X se dizajnom uvelike oslanja na originalni Azoth model koji nismo imali prilike testirati, no dolazi u bijeloj boji s kombinirano crnim, bijelim i obojenim tipkama. Poklopci prekidača ili tipke su tematski napravljene u Stellar temi (motivi iz svemira), a poluprozirne su i svaka individualno osvijetljena LED-icama koje se nalaze u prekidačima. Tipkovnica je većinom plastična, no gornji poklopac je aluminijski što podiže izvedbu na viši nivo. I plastično tijelo je iznimno kvalitetno izvedeno i tipkovnica je zadovoljavajuće mase koja ju drži čvrsto na podlozi. Dimenzije su joj 325.4 x 136.2 x 40 milimetara, a masa je 984 grama. Odmorište za dlanove je teško 363 grama.

asus_rog_azoth_x_9

Donja strana tipkovnice je dizajnom plastičnog poklopca jako slična nedavno testiranoj ROG Falchion Ace HFX koja je 65-postotna. Tipkovnica u kutevima ima gumene nožice, ali i dvostupanjske izvlačive nogice za podešavanje nagiba. Zbog pristojne mase, jako lijepo sjedi na bilo kojoj podlozi i teško ju je pomaknuti. Zanimljivo je da ima i vijke koji drže poklopac koji omogućava pristup unutrašnjosti za prilagodbu (promjenu lubrikanta, opruga i slično), a olakšava i čišćenje. Azoth serija je ipak i zamišljena kao model za entuzijaste, ne čisti barebone, ali ipak dozvoljava puno manevarskog prostora kojeg će entuzijasti znati iskoristiti.

asus_rog_azoth_x_10 asus_rog_azoth_x_11

Asus tvrdi kako je slušao korisnike i napravio PCB koji gleda na južnu stranu kako bi omogućili ugradnju bilo kojih Cherry profile poklopaca prekidača (tipaka), a i sami prekidači su hot-swappable pa je tipkovnicu lako prilagoditi vlastitim željama ili pak popraviti ako se neželjeno desi. Uz to, unutrašnjost je napravljena tako da ima pet slojeva (jedan silikonski i četiri PORON sloja) za ublažavanje vibracija, eliminaciju eha i stvaranje pogodne akustike. Ploča za pozicioniranje prekidača je FR4 koja ostvaruje blagi balans između fleksibilnosti i tvrdoće te prigušuje zvukove više frekvencije.

asus_rog_azoth_x_12

I stvarno, rad na ovoj tipkovnici je iznimno ugodan, prekidači su blagog zvuka uz ugodan osjećaj pri pritiskanju i adekvatan hod. I ergonomija tipkovnice je na vrhuncu jer je odmorište za dlanove gumeno, s dobrom dozom tvrdoće i zadržanog visokog komfora. 75-postotni format (od tipkovnice s numeričkim dijelom), znači da je sužena točno za taj numerički dio i malo zgusnutog rasporeda tipaka. Na ovo se svakako treba priviknuti ako prelazite s punog formata, jer su pojedine tipke smještene drugačije, a dosta njih ima i dvostruku funkciju. No, za vrlo kratak period vremena se priviknete i sve vam je logično i jednostavno. Oni koji baš vole koristiti numerički dio, primjerice puno računaju, bolje da i ostanu na tom formatu. Ovaj format je okrenut igračima i kompaktnosti kod prenošenja.

asus_rog_azoth_x_13 asus_rog_azoth_x_14

Sve tipke (poklopci prekidača) na tipkovnici imaju prozirne bokove za bolje prenošenje svjetla iz ARGB LED-ica koje se nalaze u prekidačima. Efekt je dobar i kasnije će te ga vidjeti na slikama, a mogli ste ga vidjeti i u videu. Poklopci su blago konveksni, prsti se lijepo u njima namjeste i pogode ih, a razmak između njih je standardan i ne zahtijeva prilagodbu. U gornjem redu su funkcijske tipke, a na lijevoj strani se nalaze standardne tipke s dvostrukim funkcijama poput Speed Tapa na Caps Locku, PC - Mac prebacivanja na Tabs tipki itd. Tipke s brojevima imaju i funkcije memoriranja profila, a sve tipke na ovoj tipkovnici se mogu i programirati prema željama korisnika. Na desnoj se strani nalaze Ins, Del, PgUp i PgDn tipke koje imaju i dvostruke funkcije a koje pozivamo FN tipkom. Tipke smjera su na dnu, a uz pomoć njih kontroliramo i rasvjetu prekidača. Sve u svemu, mnoštvo je višestrukih funkcija na koje se treba priviknuti. Zanimljivost je svakako i Copilot dedicirana tipka koja se nalazi desno od spacebara.

asus_rog_azoth_x_15

Na stražnjoj se strani nalaze prekidač za odabir rada, prostor za smještaj USB primopredajnika s magnetnom kopčom, i suprotno od njoj USB Type C port za spajanje kabela. Tipkovnica jasno najbrže reagira kada je spojena putem kabela na računalo, no zbog brzih bežičnih opcija, sasvim je adekvatna za gaming i tim putem. Jedan od bežičnih modova rada je i Bluetooth 6.0 koji omogućava najdužu autonomiju (do 3.500 sati prema trvdnji proizvođača), no tada morate biti spremni na malo sporiji odziv. Naravno, ako tipkovnicu koristite za tipkanje teksta i dopisivanje to nećete osjetiti, no za igru svakako želite bržu vezu.

asus_rog_azoth_x_16 asus_rog_azoth_x_17

A ta brža veza dolazi u obliku poznate SpeedNova RF 2,4 GHz veze koja omogućava niske latencije i do 1.600 sati bežičnog rada. Nismo ovu tvrdnju bili u stanju provjeriti u potpunosti, no činjenica je da se baterija sporo prazni kada smo na 2,4 GHz vezi i s isključenom rasvjetom. Ako želite još ubrzati bežičnu RF vezu i to je moguće kupovinom dodatnog ROG Polling Rate Boostera koji polling rate diže na maksimalnih 8.000 Hz. S isporučenim primopredajnikom je polling rate na 1.000 Hz. Tipkovnica ima i N Key Rollover anti-ghosting tehnologiju.

asus_rog_azoth_x_18 asus_rog_azoth_x_19

asus_rog_azoth_x_20

Ergonomija Azotha X je svakako povećana i dvostupanjskim nožicama koje su sad već standard u industriji, a koje omogućavaju nakošenje radne površine prema korisniku. Uz gumeno odmorište za dlanove dugotrajan rad svakako nije problem. Mi smo tipkovnicu koristili i za igru i za rad tjedan dana i ni jednom nismo osjetili umor ili bol u zapešću. Ergonomija je svakako na visokoj razini kod Azoth X tipkovnice.

asus_rog_azoth_x_21 asus_rog_azoth_x_23

Velika zanimljivost ove tipkovnice je i maleni 2-inčni OLED ekran koji je Asus nekako uspio ukomponirati u 75-postotni format, a koji pored sebe ima i kontroler. Ekran je u stanju prikazivati različite poruke i animacije (bit će prikazano kasnije u softveru, a mogli ste vidjeti i na kraju videa otpakiranja) prema korisničkim željama. Desno od ekrana se nalazi i kontroler u obliku bočne tipke za potvrđivanje i odabir te prstena s grebenom koji se pomiče naprijed nazad prilikom čega povećavamo ili smanjujemo odabranu vrijednost. Kvaliteta izvedbe je na visokoj razini i sve radi besprijekorno.

asus_rog_azoth_x_22

Za kraj opisa dolazimo konačno i do prekidača! Asus koristi ROG NX V2 mehaničke prekidače u Snow ili Storm izvedbi. Snow, kakva je i nama pristigla na test je linearna verzija prekidača, a Storm je clicky. Snow V2 prekidači su evolucija prethodnika, a donose potpuno linearan hod uz 40 gf inicijalnu silu i 53 gf ukupnu silu. Točka uključenja je na 1,8 milimetara, a ukupan hod je 3,6 milimetara. Prekidači imaju i LED rasvjetu u sebi, a podržavaju i Speed Tap mod rada. On prioritizira posljednji zabilježeni ulaz (komandu) i automatski otpušta jedan ako su istovremeno pritisnute dvije tipke. To znači da ako u igri istovremeno pritisnete A i D tipke, lik u igri neće stati, nego će krenuti u drugu stranu odmah.

Dojmovi nakon jednotjednog korištenja

asus_rog_azoth_x_24

Nakon jednotjednog druženja s ovom tipkovnicom smo ju poželjeli i ostaviti na stolu i to prvenstveno zbog kompaktnih dimenzija, ali i iznimno ugodnog zvuka prekidača koji je lijepo prigušen. Koliko god volimo zvuk pravih mehaničkih prekidača, povremeno nakon dugotrajnog pisanja poželimo i malo tišine. Ova tipkovnica sa NX Snow V2 prekidačima i silnim slojevima za utišavanje zvuka nudi upravo to. NX Snow linearni prekidači su nam se svidjeli i jako su dobri i za pisanje i za igranje. Napisali smo veće količine teksta bez puno grešaka, a u igrama su stabilni i brzi uz odličan odziv. Sve veze rade jako dobro, no ipak smo najčešće bili spojeni kabelom kada su i performanse najbolje. Na kraju se ipak vraćamo tipkovnici s numeričkim dijelom jer ga puno koristimo i ovdje je baš falio. Uz to, OLED ekran i njegove animacije znaju smetati jer vam se prikazuju u donjem vidmom polju i teško je ne primijetiti konstantne promjene što onda i smeta. Srećom, ROG animacije se mogu isključiti.

Softver

asus_rog_azoth_x_25 asus_rog_azoth_x_26

Sa softverske strane je sve jako dobro poznato, a jedino je Armoury Crate malo nadograđen i redizajniran. Sedam je glavnih izbornika vezanih za Azoth X tipkovnicu - Keys, Control Knob, OLED, Lighting, Power, Gear Link i Firmware update. U izborniku Keys se nalaze Normal Keybind i Speed Tap izbornici.  U prvom možemo programirati tipke po vlastitim željama, a u drugom napraviti Key Binding između dvije tipke za koje želimo da reakcije budu brže.

asus_rog_azoth_x_27 asus_rog_azoth_x_28

Control Knob dio se odnosi na tipku i prsten pored OLED ekrana kojima možemo upravljati s pretpodešenim funkcijama - System Volume, Media Track, Keyboard Brightness Adjustment, Switch Lighting Effect i Motherboard Fan Control. Uz to, možemo i dodati vlastite funkcije. u izborniku OLED mijenjamo animacije, dodajemo slike, bannere, muzički mod ili pak omogućavamo prikaz sistemskih informacija.

asus_rog_azoth_x_29 asus_rog_azoth_x_30

Lighting dio služi za upravljanje osvjetljenjem i efektima LED-ica koje se nalaze u prekidačima, a sve možemo i podesiti prema vlastitim željama uz pomoć Aura Creatora. Power meni nudi prikaz napunjenosti baterije, notifikacije vezane za bateriju, vrijeme prebacivanja u idle mod, ulazak u power saving mod itd. Tu je i Gear Link izbornik za konfiguraciju uređaja bez instalacije softvera, te Firmware Update koji smo nadogradili na verziju 1.00.14. Softver je kao što vidimo bogat opcijama, a radi brzo i stabilno.

Zaključak

asus_rog_azoth_x_31

Azoth X je svakako vrlo posebna tipkovnica. Malena je i kompaktna, a pri tom zadovoljavajuće čvrsta. Zamišljena je kao gotov proizvod, a opet entuzijastima dozvoljava prilagodbe, promjenu poklopaca, prekidača, lubrikanta, opruga itd. Izgleda jako dobro, i odlično se uklapa uz bijeli Keris II Origin miš i Scabbard II podlogu. Donosi odličnu akustiku, lijepo prigušenu, jako dobru stabilizaciju tipaka i vrlo prilagodljivo osvjetljenje. Udobna je za dugotrajno pisanje ili pak igru, a to je poboljšano i dobrim odmorištem za dlanove. Kao šećer na kraju je zgodan OLED ekran s različitim funkcijama i pripadajuća mu kontrola, a kao i uvijek, i softver je jako dobar. Preporučena cijena je oko 330 € što je puno, no znamo da Asus cijeni svoje ROG proizvode. U ovom slučaju i s pravom.