asus_rog_keris_II_ace_1 asus_rog_keris_II_ace_2

Asus je nedavno predstavio svoj novi Keris II Ace miš za igrače koji se hvali ROG AimPoint Pro senzorom od 42,000 DPI-a. Do sada su imali nekoliko modela s 36,000 DPI-a što očito nije bilo dovoljno u utrci s konkurentima, pa su na tržište izbacili ovaj ultralagani miš za igrače. Osim senzorom, pohvaliti se može i masom od samo 54 grama (s ugrađenom baterijom), Polling Rate Boosterom koji ovu stopu diže na 4.000 Hz bežično i čak 8.000 Hz žičano, zatim ROG SpeedNova bežičnom tehnologijom itd.

U videu otpakiranja mogli ste vidjeti da je zapakiran kao i svaki drugi ROG miš u malenu kartonsku kutiju s ručkicom na vrhu, te da je jako dobro zaštićen unutar nje. Isto tako ste mogli vidjeti da uz njega dolaze upute za korištenje, set naljepnica za njegove bokove, dva metra dugački opleteni i mekani (paracord) USB kabel (USB-A i USB-C priključci), zatim jedan ROG Polling Rate Booster, jedan SpeedNova wireless primopredajnik, USB adapter i zamjenske nožice.

asus_rog_keris_II_ace_3

Miš je dimenzijama između ROG Harpe Ace od kojeg je manji, i ROG Strix Impact III Wirelessa od kojeg je samo malo veći. Mjeri 121 x 67 x 42 milimetra (D x Š x V), a mase je 54 grama bez bežičnog primopredajnika koji se inače nalazi s njegove doje strane. Dakle, ako će te ga koristiti kao žičanog treba te znati da je malo teži od navedene mase, no i dalje vrlo lagan. Harpe Ace je iste mase, dok je Impact III Wireless mrvicu teži – 69 ili 74 grama u ovisnosti o bateriji. Osim u ovoj crnoj izvedbi, dolazi i u poznatoj asusovoj Moonlight White varijanti.

asus_rog_keris_II_ace_4

Materijal izrade miša je plastika i unatoč činjenici da je vrlo lagan, nije i krhak. Dovoljno je čvrst i izdržljiv te nema uvijanja materijala ni škripanja. S lijeve i desne strane je plastika naborana i pruža osnovnu razinu gripa, no kupac može i sam povećati snagu prianjanja prstiju uz pomoć gumiranih naljepnica koje smo vidjeli u videu otpakiranja. Miš je ergonomski dizajniran, usmjeren prema dešnjacima, a podržava sva tri stila držanja – Palm, Claw i Fingertip. Nama je zbog dimenzija najviše odgovarao u posljednja dva. Miš je prema proizvođaču namijenjen FPS, MOBA i MMO igrama.

asus_rog_keris_II_ace_5 asus_rog_keris_II_ace_6

Na stražnjoj se strani miša nalazi ROG logo koji nije osvijetljen, a sprijeda je scroll kotačić između dvije tipke, i on je osvijetljen. Ispod velikih i udobnih tipaka nalaze se ROG optički mikroprekidači koji su testirani na 100 milijuna klikova. Ovi optički prekidači osiguravaju nešto brži odziv od tradicionalnih, te proizvode i drugačiji, malo ugodniji i prigušeniji zvuk prilikom korištenja. Specijalno su i birani za svaki pojedini miš u postupku proizvodnje kako bi se osiguralo da imaju podjednake sile pritiska za dobar balans (unutar 5 grama sile pritiska). Scroll kotačić je gumiran, dobro odmjerenih koraka i sasvim ugodan za korištenje. Osim ovih tipaka, još su i dvije na boku miša, koje se mogu programirati za različite funkcije. Smještene su na dobro mjesto i ugodne su za korištenje palcem.

asus_rog_keris_II_ace_7

Na dnu se miša nalaze četiri veće PTFE nožice, jedna kružna oko senzora, prekidač za izbor rada – Bluetooth, žičani i wireless. Pored senzora se još nalaze i DPI te Pair tipke. Pair je naravno za upariavanje s Bluetooth uređajima, a DPI je za promjenu jednog od pet pretpodešenih DPI profila senzora.

E sad taj senzor dolazi na red. Prijašnji modeli koje smo testirali Harpe Ace i Impact III Wireless imaju optičke AimPoint senzore preciznosti 36,000 DPI-a, a ovaj Pro model donosi čak 42,000. Da li nekome toliko stvarno treba je upitno, no dobro, ova je utrka davno pokrenuta. Bitnije je da senzor ima ispod 1% devijaciju, da ima maksimalnu brzinu praćenja 750 IPS-a te maksimalno ubrzanje od 50g. Jasno je kako je AimPoint Pro namijenjen profesionalnim igračima i već je nahvaljen od strane istih, a i tijekom našeg se testiranja pokazao kao odličan za svaku upotrebu. Da smo ga pošteno i koristili vidi se po mucicama koje je pokupio s podloge na kojoj smo ga koristili. Testirali smo ga i svakodnevnom radu i u nekoliko igara i uvijek je bio iznimno brz i precizan.

asus_rog_keris_II_ace_8

Još jedna bitna stavka kod miša je i komunikacija koja ponekad može biti spora, i zapravo neprilagođena modernim monitorima i stilu igre. Stoga je Asus odlučio uz poznatu ROG SpeedNova RF 2,4 GHz tehnologiju isporučiti i ROG Polling Rate Booster koji nadograđuje standardnih 1.000 Hz polling ratea na 4.000 Hz u bežičnom i čak 8.000 Hz u žičanom radu. To pak znači kako je slanje podataka u bežičnom načinu rada smanjeno na 0,25 ms, a u žičanom na 0,125 ms. Što to znači igračima? Znatno se smanjuje ulazno kašnjenje koje je na standardnim vezama s 1.000 Hz (1 ms) znatno povećano kod upotrebe s monitorima koji imaju vertikalnu stopu osvježenja od 240 Hz. Naravno, ovo je bitnije profesionalnim igračima, nego onima povremenim, ali i ti bi mogli osjetiti razliku.

asus_rog_keris_II_ace_9 asus_rog_keris_II_ace_10

Keris II Ace ima integriranu bateriju koja mu omogućava sasvim solidnu autonomiju (par dana normalne uporebe ili jedan dan non stop gaminga), no ipak dosta manju od Impact III Wireless miša koji prima AA i AAA baterije. No opet, Keris II Ace može raditi i kao žičani miš, pri čemu je još i brži s data reportom pa kad birate treba i o tome voditi računa. Naša iskustva su da je izvrstan i u bežičnom načinu rada s boosterom, pa nema ni potrebe za kabelom, no profi igrači će ipak birati za sebe. Ako se koristi u Bluetooth načinu rada baterija će trajati najduže no osjeti se i određeno kašnjenje koje je normalno.

asus_rog_keris_II_ace_11 asus_rog_keris_II_ace_12

Miš podržava Aura Crate softver putem kojeg mu možemo kontrolirati sve funkcije. Od Aura Sync kompatibilnosti i kontrole osvjetljenja scroll kotačića, do nadogradnje firmwarea. Prva u meniju za kontrolu miša je Buttons opcija koji omogućava mapiranje šest tipaka miša no ne i lijevu tipku. Kao i do sada nude se funkcije miša, tipkovnice, multimedije, i još mnoštva toga uključujući i potpuno isključivanje tipke. Performance meni nudi promjenu osjetljivosti (rezolucije) između 100 i 42.000 DPI-a, te spremanje u jedan od četiri profila koje mijenjamo tipkom na dnu miša. Zatim Polling rate između 125, 250, 500, 1.000, 2.000 i 4.000 Hz (do 8.000 Hz u žičanom modu rada), uključivanje i isključivanje Angle Snappinga, Angle Tuninga od -20° do 20°.

asus_rog_keris_II_ace_13 asus_rog_keris_II_ace_14

Lighting opcija nudi mogućnost uključivanja osnovnih efekata koji će se prikazivati na Scroll kotačiću a možemo birati između Static, Breathing, Color Cycle, Reactive i Battery Mode. Tu je i podešavanje jačine osvjetljenja od 0 do 100% u koracima od po 25%. Naravno, ako osvjetljenje ne trebate, isključite ga – produžiti će te vijek bateriji. Calibration izbornik nudi odabir između 17 preddefiniranih Asusovih podloga, ali i ručnu kalibraciju. Uz to, tu je i opcija za Low i High postavke Lift-off udaljenosti koja je otprilike između jednog i tri milimetra.

asus_rog_keris_II_ace_15 asus_rog_keris_II_ace_16

Power izbornik nudi pregled stanja napunjenosti baterije, ali i podešavanja signalizacije korisniku o stanju napunjenosti baterije od nikad do 50%. Uz to, tu je i mogućnost odabira vremena u kojem će miš prijeći u Idle mod od 1 do 10 minuta ili nikad. Tvornička postavka je na 3 minute. Za kraj, tu je Firmware Update koji smo odradili bez problema s verzije 3.00.09 na verziju 3.00.12 za miša. Dongle je bio na verziji 6.00.07, a Booster na 2.00.06.

Softver uglavnom radi stabilno i zadovoljavajuće brzo, no s obzirom na to da objedinjuje kontrolu puno toga na jednom mjestu (veliki dio Asusovog hardvera), može povremeno dovesti do određenih komplikacija za tzv. early adoptere što smo i sami imali prilike iskusiti ranije. Sada, kod testa ovoga miša problema nije bilo i radio je stabilno.

asus_rog_keris_II_ace_17

Na kraju testa, postavlja se pitanje. Koristiti Keris II Ace žičano ili bežično? Nama je bilo potpuno svejedno. Kabel je dovoljno mek i dugačak i uz korištenje mouse bungeea uopće ne smeta. No, i kada ga koristimo s boosterom u bežičnom načinu rada jednako je brz. Autor ovih redaka nije profesionalni igrač pa ne može donijeti taj sud, no dojam je da je riječ o iznimno brzom i sposobnom bežičnom mišu male mase. Ujedno, AimPoint Pro senzor je izuzetno precizan i brz i gušt ga je koristiti na svim razinama osjetljivosti. Ergonomski je miš dobro projektiran, a grip mu se može povećati lijepljenjem gumiranih ROG naljepnica. Zbog zadržavanja malene mase Asus nije mogao ugraditi veću bateriju, te autonomija nije sjajna, ali kao što smo napisali, korištenje kabela nije nikakva muka.

Keris II Ace je trenutno jedan od najboljih igraćih miševa i tu nema puno filozofije. Cijena mu je oko 160 USD u Americi, dok za Europu još ne znamo taj podatak. Naravno, riječ je o skupljem mišu, no sve ono što nudi i opravdava tu cijenu. Opasno je to oružje u rukama igrača.