Došao je red na recenziju najjače ROG ploče opremljene Z690 čipsetom - Maximus Extreme. Riječ je o moćnoj i skupoj ploči nakrcanoj tehnologijom i mogućnostima koju će birati entuzijasti dubokog džepa. Ova ploča odlično ide uz najjači i9-12900K, a nudi mnoštvo opreme, te veliki overclocking potencijal koji se jasno može iskoristiti i kod ekstremnih tipova hlađenja.
U videu koji smo postavili prije otprilike tjedan dana ste imali priliku vidjeti kako izgleda pakiranje ove ploče i što se dolazi uz nju. Jasno, riječ je o najmoćnijoj ROG ploči pa je i popis opreme impresivan:
Kabeli
1 x 1-to-3 ARGB splitter kabel
1 x 1-to-2 ARGB splitter kabel
2 x 1-to-4 fan splitter kabeli
1 x RGB extension kabel
3 x ROG weave SATA 6G kabeli
4 x SATA 6Gb/s kabeli
1 x 3-in-1 Thermistor pakiranje
ROG Fan kontroler
1 x ROG kontroler za ventilatore
1 x Fan EXT PWR kabel
1 x ARGB ulazni kabel
1 x USB ulazni kabel
1 x ROG Fan Controller 3M traka za lijepljenje
1 x Fan Controller manual
ROG DIMM.2 s hladnjakom
1 x ROG DIMM.2 s hladnjakom
1 x M.2 pad for ROG DIMM.2
2 x M.2 paketić vijaka za ROG DIMM.2
ROG True Voltician
1 x ROG True Voltician
4 x cables for ROG True Voltician
Razno
1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
1 x M.2 SSD paketić vijaka
1 x Q-konektor
1 x ROG CLAVIS DAC
1 x ROG nosač grafičke kartice
1 x ROG privjesak za ključeve
1 x ROG logo plate naljepnice
1 x ROG odvijač
1 x ROG naljepnice
1 x ROG thank you kartica
1 x Thermal pad paketić za M.2 hladnjak
Instalacijski medij
1 x USB disk s alatima i driverima
Dokumentacija
1 x korisnički vodič
ROG Maximus Z690 Extreme ploča je impresivnog izgleda i još impresivnije mase - vaga je pokazala 3,1 kilogram, a dimenzije diktira EATX format! Potpuno je zatvorena hladnjacima i s gornje i s donje strane, a jedino oko socketa i DIMM utora je slobodno. Ploča je koncipirana tako da je većina konektora po rubovima smještena horizontalno i skrivena u plastične pokrove. Jednostavnog je ali moćnog dizajna. Veliki dio je prekriven aluminijskim hladnjacima, što onima za M.2 slotove i čipset, što onima na napojnoj jedinici. Sve je u crno sivim tonovima, a monotoniju razbija veliki i djelomično osvijetljen ROG logo na čipset i M.2 hladnjaku, te Maximus Extreme natpis na pokrovu stražnjih I/O portova. Ploča je i pošteno osvijetljena pa na sebi ima čak dva ekrana - OLED i Matrix LED koje ćemo u akciji vidjeti kasnije. Sve u svemu, pohvale za izgled - moćno i elegantno.
Oko LGA1700 ležišta se smjestio masivni aluminijski hladnjak koji kombinira i toplovodnu cijev, a za cilj ima hlađenje masivnu 24-faznu napojnu jedinicu. Svaki od DrMOS elemenata (integrirani MOSFET element) ima mogućnost isporuke čak 105 ampera struje, pa je ukupno moguće procesoru isporučiti 2,520 ampera struje. Tome treba dodati i jednu takvu fazu ua iGPU. Kontroler je naravno DIGI+. Ovu ploču nismo otvarali jer nije naša i po povratku testa ju vraćamo, no vjerujemo da sve skupa ispod hladnjaka djeluje impresivno. Sami se hladnjaci i VRM jedinica ne zagrijavaju previše čak i prilikom overclockinga s AIO hladnjakom (do 52°C). Bitno za napomenuti je da su rupe oko ležišta za procesor dvostruke, tj. možemo montirati i starije LGA1200 hladnjake.
Tik do DIMM utora koji primaju do 128 GB DDR5 memorije brzine do 6400+ (OC), smjestio se DIMM.2 utor za ROG DIMM.2 modul s hladnjakom koji prima dva M.2 22110 SSD-a da budu spojeni na DDR4 sučelje. Uz desni rub ploče smješten je plastični poklopac koji integrira Start i Reset tipke, te horizontalno smještene ARGB, Water Pump i Chasis Fan headere, te ATX 24-pinski i 6-pinski PCIe Power PD utor. Tu je i tipka genijalnog mehanizma za izbacivanje grafičkih kartica, a vertikalno je između svega toga postavljen i USB 3.2 Gen. 2x2 interni port.
Na donjoj se strani Extreme ploče smjestila velika metalna ploča koja učvršćuje konstrukciju, ali služi i kao veliki hladnjak. Ima naime i termalne podloške za hlađenje VRM elemenata koji su se smjestili s donje strane ploče. Ovdje još ljepše vidimo i dvostruke rupe za hladnjake smještene oko socketa. Tako vam je Asus uštedio na kupovini potpuno novog hladnjaka ili barem samo novih nosača za stari hladnjak.
Na dnu ploče su smješteni uobičajeni headeri kao što su AAFP, RGB i ARGB. No, između njih je pravi mali overclockerski raj - BCLK+ i BCLK- za promjenu takta sabirnice, zatim RSVD_3 header i RSVD_1 prekidač (dijagnostika), zatim Slow Mode i V_Latch (koristi se kod mjerenja Vmin i Vmax vrijednosti s isporučenim ROG True Voltician minijaturnim osciloskopom i pripadajućim softverom), a tu su i LN2_Mode i OSC_SENSE headeri, te Retry, BIOS Switch i Safe Boot tipke. Na ploči se nalazi i 12 mjernih ProbeIt mjesta na kojima možemo detaljno izmjeriti napone, te osciloskopom pratiti ponašanje kod prijelaza iz stanja mirovanja u opterećenje itd.
Osim ovih direktno vezanih za ekstremnije overclockere, tu su i dva interna USB 2.0 konektora, 4-pinski konektori za ventilator, vodenu pumpu te 2-pinski za Water Out i Water Flow koje koristimo kod open loop vodenih hlađenja. Na samom kraju je tu još i Front Panel header. Na ploči se ukupno nalazi šest 4-pinskih konektora za ventilatore, a tu su i dva za vodene pumpe, te spomenuti konektori za open loop vodena hlađenja.
Iznad su tri PCIe utora. Dva veća su PCIe 5.0 x16 slotovi koji mogu raditi u x8/x8 modu kada ih kombiniramo. No u x8 modu će i raditi kada je prvi M.2 PCIe 5.0 slot popunjen. Stoga oprez, ako popunite taj M.2 slot, vaša će grafička kartica komunicirati s x8 propusnošću što može mrvicu degradirati performanse, a donji slot uopće neće raditi. Uz njih, tu je još i maleni PCIe 3.0 x1 slot za sekundarne kartice.
Tri su M.2 utora na samoj ploči i sva tri imaju i donje i gornje aluminijske hladnjake s pripadajućim termalnim podloškama. Prvi M.2 utor radi u PCe 5.0 x4 modu i kao što smo ranije napisali ako ga popunimo usporit ćemo prvi PCIe 5.0 x16 utor na x8, a drugi u potpunosti onemogućiti. Taj prima 22110 uređaje, a hladnjak na njemu je vrlo masivan s ugrađenim OLED dijagnostičkim ekranom. Druga dva primaju 2280 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu rada, dok donji još podržava i SATA mod rada. Ako koristimo DIMM.2 slot i ROG DIMM.2 modul tada možemo ugraditi još dva 22110 uređaja u PCIe 4.0 x4 modu rada.
ROG MAXIMUS Z690 EXTREME - drugi dio
Dodatno, na pet M.2 slotova, dolaze i šest SATA 6Gbps portova, koji podržavaju i RAID konfiguracije, no samo od trećeg porta na dalje. Tu nalazimo i jedan interni Thunderbold 4 port (Type C), i dva interna USB 3.0 konektora. S komunikacijske strane ova je ploča opremljena s dva LAN kontrolera - Intelovim 2,5-gigabitnim i Marvelovim 10-gigabitnim, a tu je i Intelova AX200 WiFi 6E bežična veza. I ROG Supreme FX 7.1 audio jedinica je jednako impresivna. U njenom je srcu Raltekov ALC4082 CODEC sa 120 dB SNR za stereo playback i 113 dB SNR za snimanje. Podržava 32-bitne/384 kHz firmate. Dodatno, tu je i ESS Sabre9018Q2C DAC/AMP za slušalice, te premium audio kondenzatori. Svi su audio izlazi na stražnjem panelu LED osvijetljeni.
Stražnji je I/O panel vrlo bogat a sastoji se od:
1 x Thunderbolt 4 USB Type-C port
1 x USB 3.2 Gen 2x2 port (1 x USB Type-C)
8 x USB 3.2 Gen 2 portova (7 x Type-A + 1 x USB Type-C)
1 x HDMI port
1 x ASUS Wi-Fi modul
1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
1 x Marvell AQtion 10Gb Ethernet port
5 x LED-osvijetljenih audio jackova
1 x Optical S/PDIF out port
1 x BIOS FlashBack tipka
1 x Clear CMOS tipka
Osvjetljenje i ekrani su poseban dio priče ove ploče. Na pokrovu stražnjih I/O portova nalazi se AniMe Matrix LED ekran koji je sastavljen od mnoštva LE dioda koji prikazuje vrlo zanimljive preddefinirane animacije koje možemo vidjeti u videu niže. Uz njega, tu je i OLED ekran na hladnjaku prvog M.2 utora koji pokazuje različite dijagnostičke poruke, ali i informacije o temperaturi itd. I za kraj, tu je i LED rasvjeta desnog dijela ROG logoa na hladnjaku čipseta.
U videu možete vidjeti različite preddefinirane animacije na AniMe Matrix ekranu, te poruke i vizuale koje može pokazivati OLED ekran. Osim preddefiniranih slika i informacija, sve je moguće prilagoditi i prema vlastitim željama uz pomoć Armoury Crate softvera.
UEFI sučelje je izgledom i funkcionalnošću slično ostatku ROG obitelji uz dodatak mnoštva opcija za tweaking i overclocking. BIOS je jednostavno krcat opcijama i zahtijeva puno vremena za proučavanje i učenje te naravno tweakanje i overclocking. Sučelje je brzo i glatko radi.
Armoury Crate je tu kao startni softver čija se instalacija može automatski pokrenuti odabirom te opcije u UEFI sučelju. Iz njega instaliramo sav ostali softver što uključuje AI Suite 3, sve upravljačke programe itd. Na gornjim screenshotima se mogu vidjeti kontrole za OLED, AniMe Matrix i ostale LED efekte koje ova ploča podržava. Ostatak softvera je sličan kao i kod ostalih ploča s izuzetkom True Voltician softvera koji je sjajan dodatak na ovoj ploči.
Za test ove ploče smo kao i do sada koristili najači Alder Lake procesor - i9-12900K. Uz njega smo koristili i novo pristiglu Corsair Dominator Platinum RGB CMT32GX5M2B5200C38-PK1 memoriju čiju će te recenziju čitati uskoro. Procesor smo hladili Asusovim Ryujin II 360 hladnjakom, čiju recenziju ste mogli čitati nedavno, a za grafiku smo koristili moćni Radeon RX 6900 XT.
Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i audio jedinice, Operativni sistem je bio Windows 10 iz razloga što nam je Armoury Crate masakrirao Windows 11 o čemu smo već pisali, a i sami Windowsi 11 još uvijek nisu dovoljno stabilni.
Overclocking
Procesor smo overclockirali uz pomoć UEFI sučelja na iste one vrijednosti kao i kod testa Z690 HERO ploče, tj. 5.0 GHz na svim jezgrama. Uz to, isprobali smo i asinkrono overclockiranje jezgara koje je na kraju urodilo još višim performansama.
Za ovo smo koristili XTU u kojem smo podesili frekvenciju prve dvije Power jezgre na 5.5 GHz, treće na 5,4 GHz, a svih ostalih na 5.0 GHz. E-jezgre smo podesili na 4.0 GHz. Ovakav overclocking rezultira malo višim ukupnim performansama, ali i puno višim u aplikacijama koje koriste jedan do dva threada ili po naški dretve. VRM i hladnjaci na elementima se nisu puno zagrijavali, njima je ovo mačji kašalj i oni su spremni za puno ekstremniji OC.
Rezultati testiranja
UL testovi
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="TUF Z690-Plus WiFi D4,Maximus Z690 Extreme,Maximus Z690 Hero" values="8921,8847,8836" colors="blue,red,blue" height="300"]
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark TimeSpy" htitle="score" labels="Maximus Z690 Hero,Maximus Z690 Extreme,TUF Z690-Plus WiFi D4" values="19806,19782,19602" colors="blue,red,blue" height="300"]
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Maximus Z690 Extreme,Maximus Z690 Hero,TUF Z690-Plus WiFi D4" values="12024,11985,11565" colors="red,blue,blue" height="300"]
Razlog nešto malo nižih rezultata u PCMark i 3DMark testovima je zbog toga što nam je na Hero i Extreme pločama grafika radila u x8 modu zgob toga što smo imali popunjen prvi M.2 slot sa SSD-om. Kod igara je pad performansi malen, no tko pazi na svaki frame više, svakako neka ne stavlja ništa u prvi M.2 slot.
CPU testovi
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender BMW Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Maximus Z690 Extreme,Maximus Z690 Hero,TUF Z690-Plus WiFi D4" values="88.26,88.72,91.91" colors="red,blue,blue" height="300"]
Cinebench 20
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 20 nT" labels="Maximus Z690 Extreme,Maximus Z690 Hero,TUF Z690-Plus WiFi D4" values="10498,10409,10036" colors="red,blue,blue" height="300"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 20 1T" labels="Maximus Z690 Extreme,TUF Z690-Plus WiFi D4,Maximus Z690 Hero" values="772,746,744" colors="red,blue,blue" height="300"]
Cinebench R23
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 nT" labels="Maximus Z690 Extreme,Maximus Z690 Hero,TUF Z690-Plus WiFi D4" values="27560,27259,26343" colors="red,blue,blue" height="300"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 1T" labels="Maximus Z690 Extreme,Maximus Z690 Hero,TUF Z690-Plus WiFi D4" values="2021,1988,1963" colors="red,blue,blue" height="300"]
wPrime 2.0
[ichart headers="ID, Time (s)" title="wPrime 2.0" htitle="1024M Time (s, manje je bolje)" labels="Maximus Z690 Extreme,Maximus Z690 Hero,TUF Z690-Plus WiFi D4" values="51.804,52.179,53.187," colors="red,blue,blue" height="300"]
U svim testovima sirove procesorske snage vidimo da je Extreme izvukla uvjerljivo najviše.
Audio performanse
Realtekova ALC4082 audio jednica je ostvarila vrlo dobar rezultat, a niža je ocjena dobar bila samo za THD + Noise mjerenje. Sve ostalo osim frekvencijskog opsega ocijenjeno je s odličan!
Zaključak
Maximus Z690 Extreme je nevjerojatan komad hardvera koji predstavlja apsolutni vrhunac znanja i mogućnosti Asusovih inženjera. Riječ je o 3,1 kilogram teškoj EATX matičnoj ploči koja je prepuna sjajnih tehnoloških rješenja, mogućnosti i opreme. Bilo da gradite moćno gaming računalo, radnu stanicu ili overclockirate Extreme će vas zadovoljiti u svemu. Svu opremu koju donosi nećemo ovdje ni nabrajati, detaljno pročitajte recenziju, ali kao najzanimljiviji dodatak svakako ističemo True Voltician minijaturni osciloskop kojeg prati i odličan softver, te 12 mjernih točaka na ploči. Uz činjenicu da je potpuno opremljena i spremna za LN2 overclocking, to dovoljno govori o ozbiljnosti proizvoda.
Naravno, sve ove blagodati će vas i masno koštati. U Hrvatskoj košta oko 9.350 kuna, a u Njemačkoj možete proći jeftinije - oko 1.060 €. Ekstremna je ovo ploča u svakom pogledu, no vjerujemo da entuzijasta s dubokim džepovima neće nedostajati. Jedina skuplja je Maximus Z690 Extreme Glacial koja je spremna za open loop vodeno hlađenje po nevjerojatnoj cijeni od 2.100 €.