ASUS ROG Rapture GT-AX6000 recenzija

Datum objave 23.03.2022 - Krešimir Matanović

ROG Rapture GT-AX6000 - prvi dio

asus_rog_rapture_gt_ax6000_1 asus_rog_rapture_gt_ax6000_2

Pred nama je danas moćni Asusov gamerski router ROG Rapture GT-AX6000. Ovaj router donosi tehnologije i mogućnosti specijalno prilagođene igračima, a tu spada ubrzanje mrežnog prometa vezanog za igre, VPN Fusion, dual 2,5 GBps portovi, WAN i LAN agregacija, moćan hardver, AiMesh podrška i vrlo napredna mrežna sigurnost. Kao što mu stoji i u imenu podržava WiFi 6 (802.11ax), a njegove četiri antene nude veliku pokrivenost prostora.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_3

Kao što ste mogli vidjeti u našem unboxing videu, a i na slikama, router dolazi u tipičnom ROG pakiranju crveno-crnih tonova. Unutar kutije je smješten u ležište od recikliranog kartona i najlon. Zasebno su do njega smješteni napojni kabel, AC/DC adapter snage 45 W i mrežni kabel. Tu je sva sila papirologije, a ispod routera se svaka u svojoj vrećici nalaze četiri antene. Ovaj je router inače mlađi brat poznatog Rapture GT-AXE1100 modela koji donosi veću propusnost ali i WiFi6E tehnologiju.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_4

Antene su masivne, montiraju se u kuteve uređaja koji izgleda vrlo futuristički i svaki će se gamer rado pohvaliti njime. Na vrhu se routera nalazi dijagonalno smještena ROG perforacija ispred koje je poznati ROG logo s integriranom ARGB LED rasvjetom. Antene se na uređaj spajaju putem navoja, a svaka ima i zglob pa im možemo podešavati nagib. Router je kompletno plastični, s mnoštvom perforacija za otpuštanje topline. Hardver smješten u kućištu je poprilično moćan i dobro hlađenje je nužno. Router je neobičnih proporcija, a dimenzije su mu ugrubo 35 x 22 x 20 centimetara s podignutim antenama. Mase je oko 1.1 kilogram. Kvaliteta plastičnog kućišta je vrlo dobra, svi spojevi su odlični i uređaj je vrlo robustan.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_5

U njemu se nalazi 64-bitni ARM bazirani četverojezgreni procesor koji radi na 2.0 GHz, a ima i 256 MB flash memorije za operativni sustav, te 1 GB radne memorije. Sučelje operativnog sustava je vrlo slično kao kod ostatka Asusovih routera, no prilagođeno gaming potrebama kao što ćemo kasnije vidjeti. Router podržava uobičajeni WiFi IEEE 802.11ax standard i sve starije od njega. Podržava jasno i IPv4 i IPv6 mrežne standarde. WiFi je standardno dual band. Na 2,4 GHz AX (4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40 MHz) maksimalna je propusnost podataka 1.148 Mbps, a na 5 GHz AX (4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz) maksimalna je propusnost podataka 4.804 Mbps. Kombinacijom te dvije propusnosti dolazimo do 6.000 Mbps, tj. i one brojke u nazivu uređaja GT-AX6000. Na prednjoj se strani uređaja nalaze indikacijske LED-ice. S lijeva na desno tu su LED-ice za signalizaciju aktivnosti uređaja, aktivnosti 2,4 i 5 GHz veza, zatim 2,5G WAN i 2,5G LAN portova, običnih LAN portova (1 Gbps) te WPS (Wi-Fi Protected Setup) aktivnosti. Na donjoj kosini svaka u svom kutu su i trokutaste WPS i LED tipke. Prva je jasno za WPS uparivanje, a drugom isključujemo svo osvjetljenje na routeru.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_6

Na stražnjoj se strani nalaze USB 2.0 i USB 3.0 gen 1x1 portovi, zatim četiri LAN porta (1 Gbps), po jedan 2,5 Gbps WAN i 2,5 Gbps LAN port, Reset tipka, Power prekidač i ulaz za napajanje routera. Fleksibilni 2,5Gbps portovi podržavaju WAN i LAN agregiranje kao i load balancing pa je moguće iskoristiti sav potencijal brzih veza na internet. WAN agregacija dopušta kombiniranje 2,5G WAN porta s jednim od 1 Gbps LAN portova za 3,5 Gbps propusnost, a ona se može dijeliti ili putem WiFi-a ili putem 2,5G LAN porta. LAN agregiranje omogućava kombiniranje dva 1Gbps LAN porta za jedinstvenu propusnost od 2Gbps što je korisno za uređaje poput NAS-eva ili jasno desktop PC-a koji imaju moderne brze LAN kartice.  

asus_rog_rapture_gt_ax6000_7

Na donjoj se strani uređaja nalaze nosači za moguće montiranje na zid, ali i četiri gumene nožice koje router čvrsto drže za svaku podlogu. Donja strana je također perforirana i dopušta prirodno gibanje zraka, tj. ulaz hladnijeg te na gornjoj strani ispuštanje toplijeg zraka.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_8

Router u punoj ratnoj spremi izgleda odlično i bit će ponos svakog gamera koji će ga jasno htjeti svakom pokazati. Kao i svaki moderni Asusov router i ovaj podržava AiMesh povezivanje za pokrivanje većih objekata (whole-home pokrivenost), a može se upariti s bilo kojim routerom koji ima tu funkcionalnost. Uz to, sam ima povećanu pokrivenost s RangeBoost Plus tehnologijom, i ono što možemo potvrditi je da je pokrivenost signalom s ovim routerom odlična. Svakodnevno koristimo nešto stariji Asusovo model RT-AX88U u kući u kojoj se nalazi i PCE lab i njegovu je već visoku pokrivenost ovaj router dodatno nadmašio. Praktički nije bilo mjesta u kući ili velikom dvorištu koje nije bilo pokriveno. Naravno, najbrža veza se ostvaruje u istoj prostoriji ili na istoj etaži, no i ostatak je kuće bio dobro pokriven uz jasno nešto sporiju vezu. Zagrijavanje uređaja nije visoko, ostaje relativno mlak u svim uvjetima. Također, ni struji adapter se ne zagrijava previše.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_9

Svima koji vole blještavilo će biti zanimljivih i ARGB LED osvijetljeni ROG logo. Upravljanje osvjetljenjem je moguće iz web sučelja routera, a podržane su sve uobičajene ASUS AURA RGB funkcije poput statičkih boja, disanja, valova, marqueea, gradijenta, evolutiona i duge. Jasno, osvjetljenje je moguće i isključiti.

ROG Rapture GT-AX6000 - drugi dio

asus_rog_rapture_gt_ax6000_10 asus_rog_rapture_gt_ax6000_11

asus_rog_rapture_gt_ax6000_12 asus_rog_rapture_gt_ax6000_13

Prvo što nas dočeka na web sučelju kojem pristupamo ili putem IP adrese routera ili upisivanjem router.asus.com adrese je wizard za brzo postavljanje uređaja u rad. Najprije moramo odabrati vrstu internetske veze koju imamo, te želimo li koristiti uređaj u AiMesh konfiguraciji. Nakon toga odabiremo vrstu WiFi moda, te postavljamo login i password. Naravno, sve ovo možemo izbjeći ako odmah odemo u napredniji mod podešavanja.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_14 asus_rog_rapture_gt_ax6000_15

asus_rog_rapture_gt_ax6000_16 asus_rog_rapture_gt_ax6000_17

Ono što ovaj router odvaja od drugih sličnih je njegovo sučelje prilagođeno gamerskim tehnologijama ubrzanja mrežnih servisa koje donosi. Sučelje je bogato opcijama i dizajnirano u gamerskom ROG stilu. U osnovi je vrlo slično kao i kod ostalih Asus routera, ali nudi neke dodatne gamerske opcije. Podijeljeno je na General i Advanced Settings menije. Prvo nam se otvara Dashboard koji nam nudi grafički prikaz stanja bežične mreže, internet statusa, moda u kojem router radi te broj spojenih klijenata. Ispod se nalazi grafički prikaz mrežnog prometa, pinga te devijacije pinga. Još niže je funkcija Game Radara, Ping Statusa i Aura osvjetljenja. AiMesh izbornik nam nudi konfiguraciju i optimizaciju povezivanja višestrukih routera u mrežu, ali i pregled topologije mreže s popisom klijenata itd. AiProtection je poznata značajka Asusovih routera razvijena u suradnji s Trend Microm. Služi za cjelokupnu za aktivnu zaštitu mreže i svih uređaja spojenih na nju. Usluga je integrirana u router i besplatna je, a štiti korisnike od vanjskih napada, blokira pristup malicioznim stranicama, detektira i blokira inficirane uređaje koji se spoje na mrežu itd. Parental Controls je još jedna sigurnosna značajka koja omogućava roditeljima postavljanje filtera na web stranice i aplikacije uz mogućnost blokade pristupa internetu svim uređajima, te postavljanja vremenskog ograničenja pristupu internetu.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_18 asus_rog_rapture_gt_ax6000_19

asus_rog_rapture_gt_ax6000_20 asus_rog_rapture_gt_ax6000_21

Game Acceleration opcija omogućava tri nivoa ubrzanja mrežnog prometa igara. Na prvom nivou je prioritiziranje game portova preko ROG First tehnologije koja je povezana s GameFirst V tehnologijom na Asus matičnim pločama, prijenosnicima i gotovim desktop računalima. Nadalje, tu je prioritiziranje game paketa Game Boost koji koristi adaptivnu QoS tehnologiju za ubrzanje protoka podataka iz igara. I na trećem nivou je Outfox, mrežna tehnologija koja povećava performanse usmjeravanjem prometa za optimalni put istom prema serveru igre (Outfox dolazi kao 90-dnevni trial program). Open NAT je sljedeći meni u kojem kreiramo pravila za port forwarding tehniku koja također optimizira usmjeravanje paketa prometa iz igara (do 64 pravila). Tu imamo i Game Profile opciju gdje ručno podešavamo ime servisa, platformu (PC, Xbox One i PS4), te internu IP adresu za svaku pojedinu igru od kojih su neke već na popisu. Game Radar je još jedan poznati Asusov alat uz pomoć kojeg možemo pingati servere popularnih igara kako bi doznali onaj najbrži za nas. WiFi Radar je zanimljiva opcija uz pomoć koje u potankosti možemo analizirati performanse naše WiFi mreže, pratiti statistiku kanala, raditi data collection 16 različitih countera i još mnogo toga. VPN meni nudi odabir VPN servisa kao što su PPTP, OpenVPN i IPSec VPN za kreiranje VPN servera koje onda možemo spajati putem VPN Fusion opcije (maksimalno 16 servera), a tu je i Instant Guard opcija za kreiranje VPN tunela samo s jednim klikom uz pomoć ASUS Router mobilne aplikacije. Posljednji, Traffic Analyzer meni nudi analitiku i statistiku prometa, ali i Web History u kojem možete vidjeti kojim stranicama surfaju klijenti rutera.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_23 asus_rog_rapture_gt_ax6000_24

asus_rog_rapture_gt_ax6000_25 asus_rog_rapture_gt_ax6000_26

Advanced Settings meni je isti za sve Asusove routere uz dodatak pokoje dodatne opcije koju drugi nemaju. Tako primjerice ovaj router za razliku od nedavno testiranih XT12 modela ima USB portove koji omogućavaju kreiranje AiDiska, podešavanje media servera, mrežnog print servera, upotrebu 3G/4G donglea, korištenje Time Machine funkcionalnosti ili pak Download Mastera. Ostalo je sve manje - više standardno - AiCloud 2.0, Amazon Alexa podrška, Firewall, podešavanje mrežnih parametara, mreže za goste, LAN parametara itd.

asus_rog_rapture_gt_ax6000_22

ROG Rapture GT-AX6000 moćan je AX gamerski router koji nudi pregršt opcija i najbolje iz svijeta Asusovih routera. Odlično izgleda, ima vrlo moćan hardver i nudi odličnu pokrivenost. Opcije za igrače su odlične, premda su neke u trial verziji, i nude stvarno konkretna ubrzanja paketa igara, a tu su i korisni alati za pinganje servera igara itd. Sve ostalo što nudi su mogućnosti jednog naprednog kućnog routera, uz činjenicu da ga je moguće koristiti i kao dio AiMesh mreže. S cijenom od oko 400 € vani ili 3.000 kuna u hrvatskoj nije povoljan, no ono što nudi opravdava taj iznos. A gameri će znati zašto ga toliko plaćaju. Šteta jedino što nema WiFi 6E podršku (tri-band), no to je rezervirano za GT-AXE11000 model.