ASUS_STRIX_B360F_Gaming_8 ASUS_STRIX_B360F_Gaming_9

Gornji je dio ploče tipično rezerviran za socket procesora s mehanizmom za zaključavanje, VRM jedinicu, DIMM utore itd. VRM jedinica jasno ima digitalni kontroler, a 8 + 2 je konfiguracije faza. Dovoljno je to za napajanje i najjačih šest jezgrenih procesora osme Core generacije što smo dokazali i u ovom testu s i7 8700K procesorom. B360 čipset nema opcije za overclocking pa je sve iznad toga nepotrebno. Ono što je bitno, da VRM hladnjaci svoj posao odrađuju solidno čak i pri dugotrajnim opterećenjima. Relativno su visoki i smetat će vanjskim ventilatorima na masivnijim hladnjacima kao kod našeg Noctua D15. Inače oko socketa ima dovoljno mjesta za različite tipove hladnjaka. Desno od socketa su DIMM utori, 2x dva kanala s maksimalnom podrškom za 64 GB DDR4 memorije. Za razliku od Z370 ploča, B360 ploče ne podržavaju memoriju bržu od 2.666 MHz pa je o tome potrebno voditi računa prilikom nabavke. Uz rubove ploče su uredno smješteni EPS konektor gore, i ATX te SUB 3.0 na desnoj strani.

ASUS_STRIX_B360F_Gaming_14 ASUS_STRIX_B360F_Gaming_15

Ispod socketa se nalazi M.2_1 Socket 3 koji podržava i SATA i PCIe 3.0 2x modove rada. Bandwidth se dijeli sa PCIEX4_1 utorom, pa na to svakako trebamo paziti. Asus se potrudio i kupcima dao i aluminijski hladnjak za M.2 2 SSD s termalnom smjesom za efikasniji prijenos topline. Uz to SSD će sigurno zahvatiti i malo zračne struje od hladnjaka s procesora pa problema s pregrijavanjem ne bi trebalo biti. Hladnjak je inače dosta nizak i problema ne bi trebali imati ni CPU hladnjaci ni grafičke kartice koje sjedaju na PCIe utor ispod.

ASUS_STRIX_B360F_Gaming_10

Asus je ploču opremio sa SupremeFX audio jedinicom, a ispod EMI zaštite se nalazi poznati S1220A osam kanalni CODEC potpomognut s dva pojačala za slušalice i Nichicon audio kondenzatorima. Sa softverske je strane tu Sonic Radar III, u kombinaciji sa Sonic Studio III i Sonic Studio Link aplikacijama. LAN kontroler je Intelov I219V potpomognut s Anti Surge LANGuard zaštitom i  ROG GameFirst tehnologijom (prioritiziranje prometa). Četiri su PCIe x1 utora, od vrha do dna, a između njih su smještena dva PCIe x16 – prvi je x16, a drugi x4. prvi je uz to i oklopljen, a ako baš poželite instalirati dual GPU setup tada to možete samo s AMD karticama. Potrebno je znati kako PCIEX16_2 slot dijeli resurse s PCIEX1_1 i _2 slotovima, pri čemu njegova propusnost pada na x2 ako popunimo dva spomenuta. Rijetko će tko međutim popunjavati ovu ploču do kraja, jer je ipak riječ o budget rješenju, a za ozbiljniju upotrebu je i dalje Z370 koja ima više resursa (24 vs. 12 PCIe stazica naprimjer).

ASUS_STRIX_B360F_Gaming_11

Na dnu se ploče nalaze uobičajeni konektori i utori, a tu je još jedan M.2 Socket 3 koji radi u PCIe x4 modu, te nema hladnjak. Ipak, ako će te koristiti taj utor, dobro je znati kako se hladnjak odozgo može preseliti na njega. Hladnjak na B360 PCH-u je relativno tanak i pri opterećenju se dosta zagrijava pa je preporučljivo osigurati kakav takav protok zraka preko njega. Ploča na sebi ima pet 4-pinskih konektora za ventilatore (CPU_FAN, CPU_OPT, AIO_PUMP i 2x CHA_FAN), a tu je i jedan 4-pinski konektor za opcionalni M.2 ventilator, te jedan 5-pinski EXT_FAN konektor. Na ploči se nalaze i uobičajeni AAFP konektor, T_SENSOR header, TPM konektor, COM konektor i RGB header.

ASUS_STRIX_B360F_Gaming_12 ASUS_STRIX_B360F_Gaming_13

Stražnji I/O panel je poseban po integriranoj zaštiti za njega koju smo do sada viđali samo kod skupljih Asusovih ploča, a na njemu se nalaze:

  • 1x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • 4x USB 2.0 ports (crni)
  • 3x USB 3.1 gen 2 ports (Type-C crni i 2x Type-A crveni)
  • 1x DisplayPort
  • 1x DVI
  • 1x Anti-surge LAN (RJ45) port
  • 5x Audio jacks
  • 1x Optical S/PDIF izlaz

SATA utora je ukupno šest, svi su jasno brzine sučelja 6 Gbps i svi su postavljeni horizontalno. Ploča je zadovoljavajuće bogata i s USB utorima, a posebno zanimljiva su dva crvena Type A USB 3.1 Gen. 2 utora i jedan Type C crni USB 3.1 Gen. 2 utor koje kontrolira čipset. Tako se B360 i ostali čipseti mogu pohvaliti nativnom USB 3.1 Gen. 2 podrškom čime se Z370 ne može. Zanimljivo, Q370 ima čak 6 USB 3.1 Gen. 2 utora.

ASUS_STRIX_B360F_Gaming_16

Ploča dolazi i s AURA RGB LED osvjetljenjem koje je integrirano u sklopu pokrova stražnjih I/O portova. Uz pomoć AURA aplikacije moguća je kontrola osvjetljenja i promjena različitih profila, a nudi se kontrola i za adekvatne DIMM module, te ostali ASUS-ov hardver s AURA osvjetljenjem, kao i RGB trake koje je moguće priključiti na ploču. Osvjetljenje nije bogato kao na skupljim Asus pločama, što je i logično, no i ovako je sasvim dovoljno. UEFI sučelje je klasično Asusovo, vrlo brzo i pregledno, a jedino što nedostaje u odnosu na ROG ploče sa Z370 čipsetom je meni za overclocking. Sve ostalo za tweakanje je tu, baš kao i mogućnost spremanja nekoliko korisničkih profila. Zgodno je i što pritiskom na F4 tipku možemo vrlo brzo uključiti ili isključiti AURA osvjetljenje. Sa softverske strane je priča klasična. Centralna je aplikacija AI Suite III, a uz nju tu su i Sonic radar i Studio, te ostale poznate Asusove aplikacije za desktop ploče.