asus_rog_strix_g16_0

Iz Asusa nam je na test stigao njihov novi ROG Strix G16 igraći prijenosnik koji donosi značajna poboljšanja u svim segmentima u odnosu na prethodnika. Model za 2025. godinu je opremljen s moćnim Intel Core Ultra 9 275HX procesorom s 24 jezgre, Nvidijinom GeForce RTX 5080 Laptop grafičkom karticom, ROG Nebula ekranom rezolucije 2.560 x 1.600 piksela i stopom osvježavanja slike od 240 Hz. Povrh toga, tu je Thunderbolt 5, moćno hlađenje s tri ventilatora i još mnoštvo toga.

U videu otpakiranja vidimo kako G16 dolazi u većoj crnoj kutiji unutar koje je smješten u manju smeđu sa Strix natpisom, a dobar dio veće kutije zauzima kvalitetan i moderno dizajniran ruksak s ROG Strix motivima. Unutar te manje kartonske kutije se nalazi prijenosnik, kao i 380 W AC/DC adapter, te papirologija. Prijenosnik je zaštićen u najlon i po dizanju poklopca se i on uzdiže prema gore te tako povećava iskustvo otpakiranja. Osim što ste izdvojili značajnu sumu novca, i imate osjećaj da jeste kad G16 prvi put vadite iz kutije. U dužem videu otpakiranja možete vidjeti i kako se otvara donji servisni poklopac, te kako izgleda vrlo bogato osvjetljenje ovoga prijenosnika. O svemu detaljnije u nastavku testa.

asus_rog_strix_g16_1

Zadnji testirani igraći prijenosnik iz Asusa je bio ROG Zephyrus G16 koji je slične filozofije, no ipak malo smirenijeg dizajna nego ovaj ROG Strix. Jasno, Zephyrus je bio opremljen i sa starijom generacijom hardvera, pa će biti zanimljivo vidjeti i razliku u performansama, kako CPU, tako i GPU. Zadnji pak ROG Strix G16 koji smo testirali je bio iz 2023. Ovaj ROG Strix G16 2025 nosi internu oznaku G615, a u ponudi je mnoštvo konfiguracija koje kreću sa slabijim procesorima i grafikama. Testni ima oznaku G615LW-55031W i riječ je o jednoj od najjačih konfiguracija u ponudi. Ova je platforma opremljena s Intel procesorima, ali postoji i Strix G16 opremljen s AMD-ovim procesorima za one koji to preferiraju.

asus_rog_strix_g16_2

Asus je ovaj prijenosnik redizajnirao iz nule u odnosu na prošlogodišnji model, a svrha je bila osigurati još bolje hlađenje i još više zraka za ključne komponente. Zadržane su neke značajke kao velika rešetka hladnjaka straga, na izbočenom dijelu, ali i sustav hlađenja s tri ventilatora. Novost je olakšani pristup unutrašnjosti radi jednostavnije nadogradnje, Aura osvjetljenje oko cijelog prijenosnika, kao neki elementi dizajna. Materijali i konstrukcija su vrlo slični kao na ranijim modelima, a prijenosnik je robustan i čvrst. Ekran se uvija minimalno. Dimenzije prijenosnika su 354 x 268 x 30,8 milimetara, a masa mu je oko 2,65 kilograma. Sasvim solidno za ovaj ipak 16-inčni model koji se može kvalificirati i kao desktop replacement.

Testni model (G615LW-55031W) je došao sa sljedećim specifikacijama:

  • Boja: Eclipse Gray (tamno siva)
  • Ekran: 16-inčni, rezolucija 2.560 x 1.600 piksela, IPS panel omjera stranica 16:10, 240Hz stopa osvježenja, 3 ms odziv, 500 nita SDR, anti-glare premaz, non-touch screen, DCI-P3 100%, Nvidia G-Sync, BOE NE16QDM-NZC
  • Procesor: Intel Core Ultra 9 275HX 2.7 GHz (36MB priručne memorije, do 5.4 GHz, 24 jezgre, 24 threada); Intel AI Boost NPU (do 13 TOPS-a)
  • Čipset: Intel Arrow Point-H
  • Grafička kartica: Nvidia GeForce RTX 5080 Laptop 16 GB DDR 7 (diskretna) & Intel Arc 140T 1,9 GHz (integrirana)
  • Radna memorija: 32 GB DDR5-5600 SO-DIMM
  • SSD: NVMe ADATA SD810 2TB (1863 GB, PCI-E 4.0 x4)
  • Zvuk: 2x zvučnika (Smart Amp, 5.1.2 virutal surround, Two-Way noise canelation, Dolby Atmos), mikrofon
  • WLAN: Intel WiFi 7 BE200 320MHz (triple-band), Bluetooth 5.4
  • Eksterni portovi: 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x HDMI 2.1 FRL; 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps); 1x 2.5G LAN port; 2x Thunderbolt 5 s podrškom za DisplayPort / power delivery / G-SYNC (brzina transfera do 120Gbps)
  • Baterija: 90 Wh Li-ion, 380-vatni punjač
  • Oprema: FHD kamera s IR funkcijom i podrškom za Windows Hello
  • OS: Windows 11 Home
  • Masa: 2,65 kg
  • Dimenzije: 354 x 268 x 30,8 milimetara
  • Jamstvo: 2 godine

Hardverska platforma je kao što vidimo potpuno nova, procesor je Intelov Core Ultra 9 275HX koji ima 8 velikih i 16 malih jezgara, osnovni takt od 2,7 GHz, te boost takt od 5,4 GHz. Riječ je o novoj Arrow Lake-HX arhitekturi koja nije najbolje prošla na desktop frontu u obliku Arrow Lake-S procesora, pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li zavladati u mobilnom svijetu. Osnovni TDP ovog procesora je 55 W, a Turbo ide sve do 160 W. Od njega je jači samo 285HX model koji ima istu konfiguraciju i samo malo više taktove. Asus u ovim prijenosnicima nudi maksimalno 275HX procesore jer su odlučili da im je to sasvim dovoljno. Sa strane grafike tu je moćna Nvidijina GeForce RTX 5080 Laptop koja ima maksimalni takt od 1.550 MHz pri maksimalnih 175 W i 16 GB GDDT7 memorije. Jasno je kako je riječ o moćnoj hardverskoj kombinaciji koja zahtijeva i vrlo moćan rashladni sustav.

asus_rog_strix_g16_3

Novost za ovaj model je jednostavni dizajn skidanja donjeg poklopca radi pristupa unutrašnjosti radi čišćenja, servisiranja ili pak nadogradnje hardvera. Kako se poklopac skida i kako sve izgleda pod poklopcem mogli ste vidjeti u videu, a olakšan je pristup SSD-u, RAM-u i ventilatorima. SSD je osiguran Q-latch sistemom koji olakšava skidanje, a tu je i dodatni SSD slot koji je PCIe Gen5 ready. Radna memorija se može nadograditi SO-DIMM modulima kapaciteta do 32 GB i propusnosti do 6.400 MT/s, naravno, za slučaj da već nemate tvornički maksimalnu konfiguraciju. Sam poklopac je pun perforacija za lakše uvlačenje hladnog zraka, a prijenosnik stoji uzdignut od površine na tri dugačke gumene nožice. Osim kroz donju stranicu, prijenosnik hladni zrak uvlači i na obje bočne strane, dok je ispuh straga. Cijelom donjom bočnom stranom se nalazi i traka od mliječne plastike ispod koje su ARGB LED-ice koje čine dio Aura osvjetljenja ovog prijenosnika.

asus_rog_strix_g16_3b

Rashladni sustav prijenosnika se sastoji od hladnjaka sendvič dizajna, s velikom parnom komorom, tri ventilatora i thermal Grizzly Conductonaut Extreme tekućim metalom kao vezom između GPU-a, CPU-a i kontaktnih površina hladnjaka. Ta kontaktna površina je parna komora koja se proteže čitavom dužinom hladnjaka i pomaže u efikasnijem odvođenju topline. Sendvič dizajn hladnjaka primjenjuje bakrene limove debljine samo 0,1 milimetar, a ukupna površina hladnjaka iznosi 169.388 milimetara kvadratnih. Ventilatori su strateški postavljeni – dva veća su na bokovima, i jedan manji je u sredini pored SO-DIMM utora. Hladnjak je učinkovit, i nema velikog pada performansi, no ujedno je i bučan – tijekom igraćih sesija smo izmjerili i preko 50 dB(A) pa je pametno imati slušalice tijekom igre.

asus_rog_strix_g16_4

Rubovi oko ekrana su uski što prati moderne trendove, a a mehanizam (šarke) poklopca su dovoljno čvrste i izdržljive. Poklopac, tj. ekran se sklapa u tijelo prijenosnika pa i on ima tri gume za meko prianjanje uz plastiku. Tipkovnica prijenosnika je chicklet tipa ali s hodom tipaka od 1,9 milimetara i puno boljeg osjećaja prilikom igre ili rada u odnosu na one s hodom od samo 1 milimetra. Ona nije znatnije mijenjana u odnosu na starije modele G16 prijenosnika. Tipke i dalje imaju zadovoljavajući taktilni osjećaj prilikom pritiskanja, pa mogu poslužiti i za dugotrajno pisanje.

asus_rog_strix_g16_5

Svaka tipka ima i RGB LED osvjetljenje, a posebno naglašene su i tipke za igranje koje su prozirne i jače osvijetljene. Na desnoj strani su grupirane multimedijske tipke i tipke smjera te su malo stisnute. Ujedno, shift i enter tipke su nešto manje. Na vrhu su Macro tipke i tipke kojima kontroliramo glasnoću zvučnika, snagu rashladnog sustava te ROG tipka kojom pozivamo Armoury Crate. Touchpad je velik i dobro pozicioniran. Ima staklenu površinu, brz je i precizan. Naravno, igrači će više koristiti miša. Osim touchpad funkcije ima i sekundarnu “numlk” funkciju koja uključuje, tj. osvjetljava numerički produžetak tipkovnici koji zna biti vrlo koristan (kako to izgleda ste mogli vidjeti u videu).

asus_rog_strix_g16_6 asus_rog_strix_g16_7

Bokovi su suženi u odnosu na prethodnika i sada sve djeluje elegantnije, ali su uklonjene i rešetke za ispuh. Sada su s obje strane ostavljene samo uske rešetke za usis hladnog zraka. Na lijevom se boku nalazi kvadratni utor za napajanje, zatim RJ45 port 2,5-gigabitnog LAN kontrolera, HDMI 2.1 FRL izlaz, jedan USB 3.2 Gen 2 Type A port, dva Thunderbolt 5 porta propusnosti 120 Gbps s podrškom za Display Port i punjenje drugih uređaja (PD). Do njih je i jedan 3,5-milimetarski jack za combo slušalice s mikrofonom. Na desnom du boku samo dva USB 3.2 Gen 2 Type A porta. G16 tako ima sasvim solidne I/O mogućnosti i rijetko tko može poželjeti više. Fali možda tek čitač SD ili microSD kartica jer i gameri mogu biti fotografi, i obrnuto! Ne?

asus_rog_strix_g16_8

Prijenosnih dolazi opremljen s 90 Wh litij-ionskom baterijom koja mu osigurava solidnu autonomiju. Kad se isprazni, punimo ju moćnim 380-vatnim punjačem koji je klasičnog “ciglastog” oblika i dosta se zagrijava. Bateriju smo s 0% do 50% napunili za oko 25 minuta, a onda je za sljedećih 50% bilo potrebno još 45 minuta – sasvim solidno. Naravno, bateriju će te jako brzo isprazniti ako se igrate i ako je sva LED rasvjeta uključena. S obzirom na to da su i performanse tada nešto lošije, svakako preporučujemo da se igrate sa spojenim punjačem.

Mrežna povezivost prijenosnika je odlična jer su na raspolaganju WiFi 7 iz Intelove režije (BE200) koji se pokazao odličan, a tu je i 2,5-gigabitni kontroler za spajanje na lokalne mreže. Prijenosnik ima dva zvučnika koji zvuče solidno, no kod igranja bi ipak preporučili slušalice.

asus_rog_strix_g16_9

Ekran nosi marketinški naziv ROG Nebula, i svakako je jedan od boljih IPS panela koje smo imali prilike vidjeti (a vidjeli smo ih i testirali puno). Riječ je o panelu omjera stranica 16:10 s rezolucijom 2.560 x 1.600 piksela koji omogućava malo višu visinu što vole i igrači i profesionalci. Ima stopu osvježenja od 240 Hz i odziv od solidnih 3 milisekunde (nema puno ni ghostinga ni overshoota) i glatka je igra zajamčena. Tu je i podrška za Nvidia G-Sync, a proizvođač navodi pokrivenost DCI-P3 gamuta boja od 100%. Za  dobro osvjetljenje se brinu bijele LED-ice, a maksimum je 500 candela po metru kvadratom.

Ekran smo testirali sa Spyder 5 kolorimetrom koji je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 100-postotna, AdobeRGB-a 90%, a DCI-P3 100%. Gamma krivulja je savršena s vrijednošću od 2.2, a bijela točka nije idealno pozicionirana i dosta je viša s oko 7100 kelvina. Svjetlina je visokih 463,4 kandela (SDR), samo malo manje od obećanja, a kontrast je sasvim solidnih 1.220:1. Uniformiranost boja je izvrsna na svim vrijednostima osvjetljenja (maksimalno odstupanje je 2,6), dok je uniformiranost pozadinskog osvjetljenja tek malo slabija s maksimumom od 13% na desnoj strani ekrana. Preciznost boja je u prosjeku na izvrsnih 1,13 DeltaE, s maksimalnih 2,09 DeltaE na tamno sivim tonovima. Ovaj je monitor tako zaslužio ocjenu 4,5 i a ocjenu mu s čiste petice skida uniformiranost pozadinskog osvjetljenja. Sve u svemu, ovo je jedan od najboljih IPS panela koji smo vidjeli i testirali.

asus_rog_strix_g16_armoury_1 asus_rog_strix_g16_armoury_2

asus_rog_strix_g16_armoury_7 asus_rog_strix_g16_myasus_1

Glavni softver koji je dio svakog ROG prijenosnika je Armoury Crate koji uz ROG Strix G16 nudi mnoštvo različitih opcija, a tu je i klasični MyAsus koji je dio svih njihovih serija prijenosnika. Kao zanimljivost izdvajamo kontrolu mikrofona koji može raditi u direkcionalnom, stereo ili pak 360°C modu u kojem sa svih strana na jednak način lovi i snima zvuk. Još jedna zanimljivost je i Game Visual, u kojem možemo birati način prikaza slike ekrana, a postoji osam tvornički preddefiniranih profila (Default, Racing, Scenery, RTS/RPG, FPS, Cinema, Eyecare i Vivid). Sve u svemu, Asus se oko softvera i mogućnosti uvijek jako trudi i kao i do sada sve skupa radi jako dobro. Kao i ranije, McAfee AVP je neizostavan i jednako dosadan kao i uvijek, dok ostalog bloatwarea baš i nema.