Asus u ponudi ROG igraćih prijenosnika ima tri serije proizvoda – Flow, Zephyrus i Strix. Strix spada u standardne igraće prijenosnike te ima sadrži G18, G17, G16 i G15 modele, kao i one s dodatkom SCAR u svom imenu. Danas je pred nama novi G16 model, koji kako mu i samo ime kaže ima 16-inčni ekran. Mnogima su koji ne traže isključivo zamjenu za desktop G18 i G17 modeli preveliki, a G15 premali. Tu ulazi G16 koji je relativno kompaktan i lagan, pa ga se može jednostavnije prenositi.

U videu otpakiravanja ste mogli vidjeti kako se već po dizajnu kutije može vidjeti da je riječ o igraćem prijenosniku. G16 prijenosnik je unutar kutije adekvatno zaštićen unutar još jedne kutije, te najlonskog omota. Uz njega kupac dobiva napojni kabel i strujni adapter, baš kao i jamstveni listić, letak za MyAsus softver, knjižicu s uputstvima, te letak s QR kodom s informacijama o instalaciji operativnog sustava. Naime, naš je primjerak stigao bez operativnog sustava (verzija G614JI-N3093 za West Balkans), pa će upute dobro doći. U videu ste također mogli vidjeti i kako izgleda osvjetljenje ovog prijenosnika (tipkovnica i light bar s prednje strane), te kako izgleda UEFI sučelje.

asus_rog_strix_g16_1

G16 je većinom napravljen od plastike, no poklopac je ipak aluminijski što malo podiže ekskluzivnost. Kao što vidimo na slici, poklopac je magnet za otiske prstiju koje ovaj put namjerno nismo čistili kako bi vam pokazali koliko se zapravo vide. Kvaliteta plastike je vrlo visoka, a i standardni ROG dizajn nam se kao i uvijek jako sviđa. Prijenosnik nigdje nije prenaglašen, no ROG elementi i široke rešetke ispuha odaju kako je riječ o moćnijoj mašini.

asus_rog_strix_g16_2

Na donjoj se strani nalazi LED traka koja se srećom može i isključiti, a tu su i visoko izvučene nožice s gumenim podlogama koje sprječavaju klizanje po površini. U dnu slike vidimo i koliko je konstrukcija na kojoj se nalazi web kamera izvučena prema van kako bi se zadržali uski rubovi ekrana, ali ujedno i olakšalo njegovo otvaranje što je moguće odraditi jednim prstom. Na dnu se s lijeve i desne strane nalaze i rešetke zvučnika iz kojih izlazi sasvim pristojan zvuk za jedan prijenosnik. Većina je donje strane perforirana kako bi čim više zraka ulazilo u prijenosnik radi boljeg hlađenja. Vidimo kako je i ovdje sve izvedeno u ROG stilu. Donja strana se može u potpunosti i ukloniti kako bi se olakšao servisni pristup. Kada se poklopac skine vidi se rashladni sustav koji se sastoji od dva ventilatora (GPU i CPU) i mnoštva toplinskih cijevi, a tu je i treći, manji ventilator koji hladi čipset. RAM module, kao i WLAN modul možemo zamijeniti, a i baterija je lako zamjenjiva. Dva su M.2 slota, s tim da je samo u jednom 1 TB SSD, a drugi je prazan pa ga se može iskoristiti naknadno.

asus_rog_strix_g16_3

Kao što smo u videu otpakiravanja vidjeli, rubovi oko ekrana su zadovoljavajuće uski, a mehanizam (šarke) poklopca su dovoljno čvrste i izdržljive. Poklopac, tj. ekran se sklapa u tijelo prijenosnika pa i on ima tri gume za meko prianjanje uz plastiku. Tipkovnica prijenosnika je chicklet tipa ali s hodom tipaka od 1,9 milimetara i puno boljeg osjećaja prilikom igre ili rada u odnosu na one s hodom od samo 1 milimetra. Tipke imaju taktilni osjećaj prilikom pritiskanja, pa ni dugotrajno pisanje nije problem.

Svaka tipka ima i RGB LED osvjetljenje, a posebno naglašene su i tipke za igranje što možete vidjeti u videu. Na desnoj strani su grupirane multimedijske tipke i tipke smjera te su malo stisnute. Ujedno, shift i enter tipke su nešto manje. Na vrhu su Macro tipke i tipke kojima kontroliramo glasnoću zvučnika, snagu rashladnog sustava te ROG tipka. Touchpad je velik i dobro pozicioniran. Ima staklenu površinu, brz je i precizan. Naravno, igrači će više koristiti miša.

asus_rog_strix_g16_4

Specifikacije testiranog modela (G614JI-N3093):

  • Ekran: dijagonala 16 inča, 1.920×1.200, 165 Hz, 16:10, 7ms, 250 nita, IPS, 100% sRGB, LED backlit, anti-glare, G-Sync, Pantone Validated, MUX Switch + Nvidia Advanced Optimus, Dolby Vision HDR
  • Procesor: Intel Core i7-13650HX (6 performance i 8 efficient jezgri, 20 threadova, do 4,9 GHz, 24 MB Smart Cache, 55 W, integrirana grafika)
  • Grafička kartica: Nvidia GeForce RTX 4070 8 GB (2225 MHz @ 140 W), Intel UHD (integrirana)
  • Radna memorija: 2 x 8 GB DDR5-4800
  • SSD: Micron 2400 1 TB NVMe Gen4
  • Zvuk: Stereo zvučnici, Smart Amp tehnologija, Dolby Atmos, AI noise-canceling, Hi-Res
  • WLAN: Intel AX211 Wi-Fi 6E (160 Hz), Bluetooth 5.3
  • Eksterni portovi: 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x HDMI 2.1 FRL, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C s podrškom za DisplayPort / power delivery / G-SYNC, 1x RJ45 LAN port, 1x Thunderbolt 4 s podrškom za DisplayPort
  • Oprema: 720p HD kamera, Aura Sync Light Bar, Firmware TPM
  • Baterija: 90 Wh, 4S1P, 4-ćelijska Litij ionska, 280 W punjač
  • OS: Nema
  • Masa: 2,5 kg
  • Dimenzije: 354 x 264 x 30,4 mm
  • Jamstvo: 3 godine

S hardversje je strane ovo dobro potkovan stroj. Procesor je 14-jezgreni 13650HX procesor čijih je 6 performance jezgri sasvim dovoljno za glatko igranje i podršku RTX 4070 grafičkoj kartici. Uz sve to, prijenosnik ima i ekran rezolucije 1.920 x 1.200 pa grafici i nije tako teško. Ostatak je poprilično standardan, 16 GB radne memorije u dual channel konfiguraciji, 1 TB SSD, solidan broj priključaka, brza WiFi veza, stereo zvučnici itd. Moćan hardver prati i adekvatan rashladni sustav koji ima ispušne rešetke na tri strane i nije pretjerano bučan.

asus_rog_strix_g16_5 asus_rog_strix_g16_6

Na slikama bokova vidimo kako je LED traka lagano razvučena i na bokove, a i na obje slike vidimo rešetke rashladnog sustava. Na desnom se boku nalaze dva USB 3.2 Gen 2 Type A porta, dok su na lijevom boku još dva USB 3.2 Gen 2 Type C porta, audio jack, HDMI, RJ45 za mrežu i ulaz za napajanje.

asus_rog_strix_g16_7

G16 prijenosnici dolaze s ekranima rezolucije 2.560 x 1.600 (240 Hz, 3 ms) i 1.920 x 1.200. Nama je na test stigao ovaj niže rezolucije, stope osvježenja slike od 165 Hz, te vremena odziva od 7 ms. Po svim je parametrima dakle inferiorniji, no Asus smatra kako je dovoljno dobar za ovo naše tržište na kojem se najviše gleda cijena. Panel je IPS tipa, ima kuteve gledanja od 170°, maksimalnu svjetlinu od 250 nita, kontrast od 1.000:1 i pokrivenost sRGB spektra boja od 100%. Ima premaz protiv odbljeska, i podršku za G-Sync.

asus_rog_strix_g16_9 asus_rog_strix_g16_10

asus_rog_strix_g16_11 asus_rog_strix_g16_12

Testiranja kolorimetrom su pokazala da ekran stvarno ima 100% pokrivenosti sRGB spektra, te po 76% Adobe RGB-a i DCI-P3 – vrlo dobro. Gamma je on point – 2.2, a i Gray ramp potvrđuje dobar tonski odziv. Osvjetljenje je s 269,7 nita i malo iznad tvorničkih obećanja, a takav je i kontrast s 1.100:1 ili čak i 1.200:1 kod 75% osvjetljenja. I bijela točka je dobro pozicionirana na 6.600 kelvina. Uniformiranost prikaza boja po ekranu je odlična, na svim mjerenim vrijednostima jačine, dok je uniformiranost pozadinskog osvjetljenja s tek malo većim odstupanjem u donjem desnom kutu. Preciznost boja je jako dobra – u prosjeku 1,08 delta, no ipak jedna nijansa tirkizne jako odskače do 5,49 delta. Za kraj možemo zaključiti kako je riječ o monitoru koji je zaslužio ocjenu 4,5. Svi parametri su jako visoki osim uniformiranosti pozadinskog osvjetljenja koje malo odskače. Subjektivan dojam je takav da nam fali mrvicu više svjetline, a uz to i prilikom brze akcije ima minimalno ghostinga. Sve ostalo je na vrlo visokom nivou i ovo je jedan od boljih IPS panela koje smo testirali.

asus_rog_strix_g16_8

Prijenosnik ima ugrađenu bateriju od 90 Wh i uz njega dolazi 280-vatni punjač. S obzirom na to koliko je jak hardver, igranje na bateriju nije preporučljivo, no raditi možete normalno i do 6 sati. Uz prijenosnik ne dolazi operativni sustav, pa će ga korisnik morati sam instalirati i nakon toga s Asusovog weba potegnuti i sve upravljačke programe te aplikacije. Standardno na njega možemo instalirati MyAsus, Armoury Crate & Aura Creator, Smart Display Control, System Control interface v3, Aura Wallpaper, GlideX, Virtual Pet itd.