Pred nama su danas dvije najmoćnije ROG Strix ploče za Ryzene serije 7000. E i F modeli su vrlo slični no opet ponešto različiti. Namijenjeni su istom profilu korisnika, entuzijastima, overclockerima i gamerima koji žele sposobnu, kvalitetnu i dobro opremljenu ploču, no da ne košta kao punokrvni ROG model. Obje ove ploče imaju dobre VRM jedinice, dobro hlađenje, mnogo opreme i mogućnosti, a po čemu se točno razlikuju čitajte u recenziji.
Ploča X670E-E Gaming WiFi je jača od dvije koje danas imamo na testu, a dolazi s više opreme i boljom napojnom jedinicom. Pakiranje je slično kod obje i klasično za ROG Strix ploče, kojih u ponudi ima još dvije bazirane na X670 čipsetu. Jedna je X670E-A Gaming WiFi, a druga je Mini-ITX X670E-I Gaming WiFi. Osim njih još su tu i tri B650/B650E ploče - za svakoga po nešto.
Pakiranje je kao što smo vidjeli standardno i tu Asus nije ništa posebno mijenjao već generacijama. X670E-E je bogatije opremljena od dvije, a bundle joj se sastoji od:
2x SATA 6Gb/s kabela
1 x termalna podloška za M.2
1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
1 x paketić vezica
1 x Massive M.2 heatsink
1 x M.2 Q-Latch paketić M.2 donju ploču
1 x M.2 Q-Latch paketić
1 x ROG Graphics držač za grafičku karticu
2 x paketića gumica za M.2
1 x paketić gumica M.2 donju ploču
1 x ROG privjesak za ključeve
1 x ROG Strix naljepnice
1 x ROG Strix zahvalnica
1 x vodič za korisnike
Prošlogodišnji model ROG Strix X570-E Gaming je izgledom nešto jednostavnija ploča koja je bila bogato opremljena, no ovogodišnja serija to diže na novi nivo. Novosti uključuju AM5, PCIe 5.0 i DDR5 podršku, no drugačiji su i hladnjaci, napojna jedinica, broj M.2 slotova itd. Zadržana je doza decentnosti u dizajnu, premda je ova mrvicu šarenija, srećom riječ je o crnim i sivim tonovima pa će se uklopiti u svako kućište. Tko želi malo napadnosti tu je osvjetljenje na pokrovu stražnjih I/O-a koje je u ARGB izvedbi.
Raspored elemenata na ploči, ili layout je vrlo dobar. Asusovi inženjeri znaju što rade i tu više nema iznenađenja. Svi su konektori i headeri smješteni uz rubove, gdje su lako dostupni, a to poboljšava i aranžiranje kabela. Ploča je nakrcana, praktički nema slobodnog prostora, no sve je pametno organizirano. Hladnjaci su masivni, kako oni na napojnoj jedinici, tako i oni na M.2 slotovima, te čipsetima. Ploča je stoga i dosta teška, no u Asusu se nisu odlučili za montažu donje ploče koja bi pojačala konstrukciju. Stoga je s donje strane zanimljiva grafika po PCB-u, ali i poneka važna komponenta kao VRM kontroler.
Oko AM5 socketa se nalaze masivni hladnjaci kako na napojnoj jedinici, tako i na prvom M.2 socketu. On je posebno zanimljiv jer ima toplovodnu cijev s direktnim kontaktom (preko termalne podloške) i gornji element u kojem toplovodna cijev završava. Znamo koliko se M.2 SSD-i znaju zagrijavati, pa su ovakvi veliki hladnjaci dobrodošli.
Memorijski slotovi su odmah do, a primaju četiri sticka memorije u dvokanalnom režimu rada. Memorija jasno mora biti DDR5, maksimalni kapacitet je 128 GB, a propusnost prilikom overclockinga i preko 6.400 MT/s. Memorijski kontroler na procesoru podržava EXPO profile, a ploča podržava OptiMem II tehnologiju. Uz desni i gornji rub se nalaze 4-pinski konektori za ventilatore, LED dijagnostika, RGB headeri, Start tipka, 24-pinski ATX konektor, te dva interna USB konektora - USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2. Tu je i u plastični pokrov integriran korisni izbacivač PCIe kartica.
Napojna jedinica je teamed up arhitekture s 18 + 2 faza i 110-amperskim integriranim MOSFET-ima (SiC850A). VRM kontroler (DIGI+) se nalazi s druge strane 8-slojnog PCB-a. Asus je koristio i kvalitetne prigušnice te 5K solid kondenzatore. Sve je dakle spremno i za ekstremniji overclocking jer procesor može dobiti nevjerojatnih 2.200 ampera struje. Hladnjaci na napojnoj jedinici su klasični rebrasti aluminijski, a povezani su toplovodnom cijevi. HWInfo64 nam nije dobro očitavao temperature sa senzora, ali smo IC termometrom izmjerili 65,4°C na najtoplijem dijelu, tj. na samoj toplovodnoj cijevi (njenom pregibu između dva hladnjaka). Hladnjak se dakle dosta zagrijava, no i Ryzen 9 7950X je veliki potrošač.
Uz donji rub ploče nalazimo uobičajeni set konektora i headera, pa su tu tako četiri 4-pinska konektora za ventilatore, dva RGB headera, baterija, header prednjeg panela, CPU Overvolt jumper, PCIe alternate mode prekidač itd. Tri su PCIe x16 slota, od čega su gornja dva oklopljena i po PCIe 5.0 x16 standardu (x16 ili x8/x4), a donji je PCIe 4.0 x4 slot.
Audio jedinica je ROG SupremeFX 7.1 Surround, koju čini Realtekov ALC4080 CODEC (120 dB SNR playback, 113 dB SNR snimanje, 32-bit/384 kHz playback), tu su kvalitetni audio kondenzatori, Savitechovo SV3H712 pojačalo za slušalice, pozlaćeni jackovi, itd. LAN kontroler je standardni Intelov 2,5-gigabitni s ASUS LANGuard tehnologijom.
Četiri su M.2 slota na ploči i svi su pokriveni hladnjacima. Prvi je PCIe 5.0 x4 ima veliki hladnjak gore i donju aluminijsku ploču, a podržava 2280 uređaje. Onaj smješten ispod drugog PCIe x16 slota je također PCIe 5.0 x4, a podržava 22110 uređaje. Desno od njega, gornji M.2 slot je također kontroliran od strane procesora i po PCIe 5.0 x4 je standardu te podržava 2280 uređaje, dok je onaj ispod njega spojen na čipset i podržava 2280 uređaje. Svi imaju Q Latch sistem kopčanja. Dva su čipseta smještena ispod velikog hladnjaka i razmaknuti jedan od drugog, kao na ostalim ASUS X670 pločama.
Stražnji je I/O panel po običaju nakrcan utorima, jackovima, portovima i ostalim, a kompletan popis je:
1 x USB 3.2 Gen 2x2 port (1 x Type-C)
12 x USB 3.2 Gen 2 portova (10 x Type-A, 2 x USB Type-C)
1 x DisplayPort
1 x HDMI port
1 x Wi-Fi Modul
1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
5 x Gold-plated audio jackova
1 x Optical S/PDIF out port
1 x BIOS FlashBack tipka
1 x Clear CMOS tipka
USB portova je i sa stražnje strane sasvim dovoljno, a i za prednji ih panel na ploči ima pregršt. Zanimaju nas naravno oni najbrži, pa je straga jedan Type C Gen 2x2 port, a za prednji je panel također rezerviran jedan Type C Gen 2x2 interni port. Na ploči se nalazi i WiFi kartica i to Intelova WiFi 6E tj. s podrškom za tri pojasa - 2,4, 5 i 6 GHz, te podrškom za Bluetooth v5.2. Uz štapnu antenu prijem je sasvim solidan, kao i propusnost.
Na vrhu se plastičnog pokrova stražnjih I/O portova nalazi osvijetljena pločica koja ima ROG Strix grafiku i svijetli u RGB bojama. Osvjetljenje se može kontrolirati putem Aura Sync softvera, te jasno njemu pridodati i ostalu rasvjetu spojenu preko četiri headera na ploči - 3x ARGB i jedan Aura RGB.
UEFI sučelje je kao i na svakoj drugoj ROG/ROG Strix ploči, prepuno opcija za igranje i iz dva dijela - EZ i Advanced Mode. Sučelje je poznato, a tu su sada neke nove funkcije kao EXPO profili memorije, Core Flex, AI značajke treniranja ploče i rashladnog sistema itd. Opcija je stvarno pregršt, kao i mogućnosti za LN2 overclocking. Sve funkcije rade glatko i brzo.
Sa softverske je strane sve također jako dobro poznato - Armoury Crate, AI Suite 3, Game First VI, ROG CPU-Z, Sonic Studio III, Sonic Radar III itd.
ROG Strix X670E-F Gaming WiFi
X670E-F Gaming WiFi je "mlađa sestrica" modela E, i kao takva dolazi s nešto malo manje opreme, ali i s nižom cijenom. Dolaze u identičnim pakiranjima, no ova naravno ima nešto manje stvari u bundleu. Što sve sadrži mogli ste vidjeti u unboxing videu na prethodnoj stranici, a evo i cijelog popisa:
2 x SATA 6Gb/s kabela
1 x termalna podloška za M.2
1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
1 x paket plastičnih vezica za kabele
1 x M.2 Q-Latch paket za M.2 backplate
1 x M.2 Q-Latch paket
1 x ROG privjesak za ključeve
1 x ROG Strix naljepnice
1 x ROG Strix zahvalnica
2 x paketić gumica za M.2
1 x paketić za M.2 backplate
1 x korisničke upute
Nije to tako ni siromašno naravno, a posebna se briga vodila oko M.2 slotova jer za njih stalno nešto treba. Pogotovo korisnom se pokazala dodatna termalna podloška jer se pri promjeni SSD-a originalna često zna zalijepiti i strgati.
Ploča dolazi na sličnom PCB-u kao i model F, a jasno istih je ATX dimenzija. Korištena je vrlo slična kombinacija boja i šara, ali su svi hladnjaci nešto manje masivni. Ovdje nemamo onog podebljanog hladnjaka za prvi M.2 slot kao na X670E-E ploči, ali su oni na napojnoj jedinici tek malo manji. Općenito, ploča izgleda jako dobro, a to upotpunjuje i RGB rasvjeta na plastičnom pokrovu stražnjih I/O panela.
Layout ploče je vrlo sličan na svim Strix modelima, i zapravo je jako dobar. Nema nelogičnosti, sve je smješteno tamo gdje treba biti, a tu je i jako korisni mehanizam za izbacivanje kartice iz prvog PCIe x16 slota. Ova je ploča namijenjena malo manje zahtjevnim korisnicima, pa se na nekim detaljima malo štedjelo, no sve ono što prosječnom entuzijastu treba je tu. I ova ploča s donje strane ima zanimljivu ROG Strix grafiku, pa je prava šteta što se ta strana ploče najčešće u računalima ne vidi - no, petica za trud Asusu.
Oko LGA1700 socketa se nalazi isti onaj masivni hladnjak na napojnoj jedinici kao na modelu E, dok je na prvom M.2 socketu ipak korišten obični aluminijski hladnjak. Stoga, ako imate SSD koji se jako zagrijava, dobro je osigurati protok zraka preko tog dijela ploče. Ovo je dobar savjet i općenito, za sve elemente na ploči. Memorijski slotovi su odmah do, a primaju četiri sticka memorije u dvokanalnom režimu rada. Podržani su memorijski kitovi DDR5-6400+ (OC) maksimalnog kapaciteta 128 GB. Memorijski kontroler na procesoru podržava EXPO profile, a ploča podržava OptiMem II tehnologiju. Uz desni i gornji rub se nalaze 4-pinski konektori za ventilatore, RGB headeri, 24-pinski ATX konektor, te dva interna USB konektora - USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2x2.
Napojna jedinica je malo smanjena u odnosu na X670E-E, a sastoji se od 16 + 2 teamed up faza s 90-amperskim power stageovima (Monolithic Power Systems) i standardnim Digi+ EPU VRM kontrolerom. Iza integriranih MOSFET-a se nalaze prigušnice i 5K kondenzatori. Hladnjak je solidno dimenzioniran i s IC termometrom smo zabilježili temperaturu od 65,7°C na najtoplijem dijelu (pregib toplovodne cijevi). Jasno, ovo je mjereno nakon pola sata maksimalnog opterećenja Ryzen 9 7950X procesora. S nekim slabijim procesorom će i temperatura biti niža.
Donji rub ploče je uvelike sličan onome na E ploči no ipak s nekim razlikama - fali treći USB 2.0 konektor i nema PCIe alternate mode prekidača. Sve ostalo je vrlo slično - nalazimo četiri 4-pinska konektora za ventilatore, dva RGB headera, bateriju, header prednjeg panela, CPU Overvolt jumper itd. Na ovoj se ploči nalazi samo jedan PCIe 5.0 x16 slot koji je oklopljen. Ispod njega se nalazi jedan PCIe 3.0 x1 slot, te na dnu PCIe 4.0 x4 slot.
Audio jedinica je identična kao na E modelu. Marketinškog je naziva ROG SupremeFX 7.1 Surround, a čini ju Realtekov ALC4080 CODEC (120 dB SNR playback, 113 dB SNR snimanje, 32-bit/384 kHz playback), kvalitetni audio kondenzatori, Savitechovo SV3H712 pojačalo za slušalice, pozlaćeni jackovi, itd. LAN kontroler je isti Intelov 2,5-gigabitni s ASUS LANGuard tehnologijom.
I na ovoj se ploči nalaze četiri su M.2 slota i svi su pokriveni hladnjacima. Razlika u odnosu na E je što su donja tri pod zajedničkim hladnjakom. Gornji PCIe 5.0 x4 ima i donji hladnjak, a podržava 2280 uređaje. Onaj smješten ispod drugog PCIe x16 slota je spojen na čipset i radi u PCIe 4.0 x4 modu, a podržava 22110 uređaje. Desno od njega, gornji M.2 slot je kontroliran od strane procesora i po PCIe 5.0 x4 standardu je, te podržava 2280 uređaje. Onaj ispod njega je spojen na čipset i podržava PCIe 4.0 x4 mod i 2280 uređaje. Svi imaju Q Latch sistem kopčanja. Dva su čipseta smještena ispod velikog hladnjaka i razmaknuti jedan od drugog, kao na ostalim ASUS X670 pločama.
Stražnji je I/O panel po običaju nakrcan utorima, jackovima, portovima i ostalim, a kompletan popis je:
1 x USB 3.2 Gen 2x2 port (1 x Type-C)
9 x USB 3.2 Gen 2 portova (7 x Type-A, 2 xUSB Type-C)
2 x USB 2.0 porta
1 x DisplayPort
1 x HDMI port
1 x Wi-Fi Modul
1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
5 x Gold-plated audio jackova
1 x Optical S/PDIF out port
1 x BIOS FlashBack tipka
1 x Clear CMOS tipka
USB portova je i stražnjih i prednjih dovoljno, a oni najbrži su jedan Type C Gen 2x2 straga, i Type C Gen 2x2 interni port sprijeda. Kao i na jačem modelu, i tu se nalazi i WiFi kartica i to Intelova WiFi 6E tj. s podrškom za tri pojasa - 2,4, 5 i 6 GHz, te podrškom za Bluetooth v5.2. Uz štapnu antenu prijem je sasvim solidan, kao i propusnost.
RGB pločica je nešto jednostavnija od one na E modelu, a također ima ROG obilježja i orijentirana je prema stražnjim I/O portovima. Dio je Aura Sync tehnologije kojoj još možemo pribrojiti četiri RGB headera za LED trake te aplikaciju za upravljanje svime.
Sa strane UEFI sučelja je sve identično kao i kod E modela, a takva je situacija i sa softverske strane. Nema tu nikakvih razlika u cijelom Strix lineupu.
Testirali smo kao i do sada uz pomoć procesora AMD Ryzen 9 7950X, memorije G.Skill Trident Z5 NEO F5-6000J3038F16GX2-TZ5N memorije, i Sapphire Radoen RX 6750 XT Nitro + grafičke kartice te ostalog već poznatog hardvera kojeg možete vidjeti u tablici.
Procesor je hlađen moćnim Alphacoolovim Eisbaer LT360 HPE hladnjakom i tu moramo posebno naglasiti da je hlađenje iznimno bitno – što je moćniji hladnjak to će i boost taktovi biti bolji. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate s X670 pločama i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu.
Overclocking i PBO
S obzirom na to da overclocking nije naročito zabavan s ovim procesorom, orijentirali smo se na PBO, i to preko AI Suite 3 aplikacije. Ono što smo vidjeli i ranije, desilo se i na ovim pločama. Performanse su blago porasle no vršna se temperatura spustila za 15-tak celzijevih stupnjeva, a pala je i potrošnja s oko 375 W na 320 W u Cinebenchu R23.
S obzirom na to da je sam AMD izjavio da interna logika procesora dopušta maksimalnu temperaturu do oko 95°C kako bi maksimizirali performanse, jedino što možemo zaključiti je da to za sada ne radi kako treba. Očito je preko PBO-a moguće izvući još malo performansi, a pri tom trošiti i zagrijavati se manje! Po logici stvari, to bi onda trebao biti defaultni mod rada.
Rezultati testiranja
UL test
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Gigabyte X670E Aorus Master,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,ASRock X670E Taichi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi" values="17033,17025,17020,16972,16956,16893,16845,16833" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,orange" height="600"]
Obje ploče nisu se pokazale najboljima u UL-ovom benchmarku, i biti će zanimljivo vidjeti kako će se to odraziti na druge testove.
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender BMW Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi,ASRock X670E Taichi" values="62.86,62.95,62.96,63.21,63.22,63.27,63.46,64.11" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,red,blue" height="600"]
Cinebench R23
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 nT" labels="Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASRock X670E Taichi,Gigabyte X670E Aorus Master,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="37988,37986,37899,37794,37776,37756,37704,37450" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue" height="600"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 1T" labels="Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Gigabyte X670E Aorus Master,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi" values="2036,2032,2030,2024,2022,2020,2012,1968" colors="blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,red" height="600"]
wPrime 2.0
[ichart headers="ID, Time (s)" title="wPrime 2.0" htitle="1024M Time (s, manje je bolje)" labels="ASRock X670E Taichi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX" values="30.1,30.122,30.472,30.55,30.914,30.952,31.011,31.714" colors="blue,red,blue,blue,blue,orange,blue,blue" height="600"]
Performanse procesora su nešto bolje na F ploči nego na E, no ukupno gledano razlike nisu drastične.
Memorijske performanse @ 6.000 MHz CL30
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi" values="78333,78134,75360,75360,75329,75192,74971,74746" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,red" height="600" min="0"]
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="81588,81379,78448,77189,77092,77001,76908,76801" colors="blue,blue,blue,red,orange,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="73114,72945,69658,69637,69593,69545,69459,69370" colors="blue,blue,blue,blue,blue,orange,red,blue" height="600" min="0"]
[ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Gigabyte X670E Aorus Master,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi" values="62.8,64.8,65.2,65.2,65.7,69.5,73.2,73.5" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,red" height="600" min="0"]
Obje su ploče razočarale s latencijom što bi možda ukazivalo na malo drugačini tracing vodova od DIMM utora do procesora, nego kod ostatka Asus ploča. No svejedno, Strix ploče ovdje ne bi smjele biti slabije od B650 modela.
Zagrijavanje procesora @ Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="ASRock X670E Taichi,Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi,Asus ROG Strix X670E-F Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Gigabyte X670E Aorus Master,Asus ProArt X670E-Creator WiFi" values="96.6,96.6,96.6,96.8,97.1,97.3,97.6,98" colors="blue,red,orange,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Zagrijavanje je standardno, pa ćemo ovaj test ubuduće izbaciti. Puno zanimljivija je činjenica da s uključenim PBO-om, performanse rastu, a temperatura pada na oko 80°C.
Audio performanse
Audio jedinice su obje moderne i kvalitetne i unatoč činjenici što nam se RMAA test nije htio izvršiti, vjerujemo da su performanse odlične. To smo uostalom potvrdili spajanjem Sonosovog Beama 2 (preko optičkog izlaza) i Asusovih slušalica, te subjektivnim dojmom.
Zaključak
ROG Strix ploče su uvijek namijenjene igračima i entuzijastima koji nemaju ni visoke ambicije za ekstrenmi overclocking, ni zapravo budžet za punokrvne ROG ploče. No, to ne znači da su ove manje sposobne, ili pak znatno jeftinije. Naime, ROG Strix X670E-E ploča, koja je najopremljenija Strix-ica košta čak 610 €. Jasno, inflacija je napravila svoje i cijene su otišle u nebesa. Za taj iznos, kupac dobiva odlično opremljenu ploču koja zapravo ima sve što vam treba. Odlično riješeno hlađenje, odličnu audio jedinicu, WiFi 6E, 2,5-gigabitni LAN, dovoljno USB portova (dva Gen 2x2 Type C), vrlo robusnu napojnu jedinicu i sasvim dovoljan broj M.2 slotova od koih su čak tri po PCIe 5.0 standardu. Overclocking i tweaking mogućnosti UEFI sučelja su odlične, a i softverska je podrška izvrsna kao i uvijek.
Za nešto manji iznos, točnije 520 € (što je i dalje puno), dobit će se sličnu ploču, koja također ima vrlo visoke mogućnosti. OK, malo je hladjak manji na prvom M.2 slotu, napojna je jedinica malo "slabija", nema ponekih zanimljivih stvari kao što je PCIe alternate mod prekidač, zatim Start tipka itd., no sve ono što je potrebno za komforan rad je tu. Isti je UEFI, ista je softverska podrška, ista audio jedinica, iste mrežne mogućnosti i slična je USB podrška. Treba li vam više od toga, sami će te morati donijeti odluku. Uz još pokoju uštedu na opremi možete i nabaviti X670E-A Gaming WiFi ploču za oko 490 € - no ona je malo manje stealthy sa srebrnim i bijelim elementima.
Mi smo na kraju veću ocjenu dali X670E-E ploči jer ima bolju VRM jedinicu, bolje M.2 hlađenje i nešto više opreme, a ne košta drastično više.