Testirali smo najmoćniju pripadnicu ROG Strix X870 serije, model X870E-E, a sada je red došao i na najslabiju - X870-A. Ova je po nama i najzanimljivija jer donosi sve ono što ROG Strix obitelj nudi, svijetlih je tonova, a najpristupačnija je. Ploča donosi robusnu napojnu jedinicu, velike hladnjake, USB 4.0 portove, WiFi 7 i sve one zanimljive tehnologije koje smo već vidjeli kod X870 serije ploča.
U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da je ploča smještenu kutiju s tipičnim ROG Strix dizajnom koji je sličan kao i u dosadašnjim serijama, te je u svijetloj varijanti. Sama je ploča smještena u najlonsku antistatičku vrećicu te položena na kartonsko ležište. Ispod toga se nalazi bundle dostojan ROG Strix ploče koji se sastoji od:
2 x SATA 6Gb/s kabela
1 x termalna podloška za M.2 22110
1 x ASUS WiFi Q-antena
1 x paketić vezica za kabele
1 x M.2 Q-Latch paketić
1 x M.2 Q-Slide paketić
1 x ROG privjesak za ključeve
1 x ROG Strix naljepnice
4 x paketić gumica za M.2
1 x brzi vodič za korištenje
Karakteristično za ovu generaciju ploča je da je razlika između X870-F i X870-A samo u boji - prva u crno - sivim, a druga u bijelo - sivim tonovima. Isto tako, u odnosu na prethodnice su izgubile ono E nakon X870 što znači da je su u Asusu procijenili da im za ove dvije ploče nije potreban drugi čipset, te kako ima sasvim dovoljno I/O opcija i s jednim.
Sada kad smo to razjasnili možemo zaključiti i kako je ova X870-A ploča jako lijepo dizajnirana sa sivim masivnim hladnjacima na VRM-u i na M.2 slotovima, kao i na čipsetu. PCB je bijel, kao i PCI-e slotovi te pokrov stražnjih I/O portova, a jedino u oči "bodu" crni elementi poput DIMM utora ATX konektora, nosača za hladnjak i donjih headera. Kada bi i oni bili u bijeloj ili sivoj boji ploča bi zaslužila čistu peticu. Na ploči se nalaze i uobičajeni ROG Strix natpisi, a veliki je ROG logo na VRM hladnjaku osvijetljen ARGB LED-icama.
Ploča je puno ljepša u odnosu na prethodnicu koja je imala crni PCB, a ono što je izbačeno i što nam svakako fali je izbacivač za prvi PCIe slot koji sada umjesto toga ima Q-Release Slim mehanizam - to znači kako bez straha možete primiti za grafičku karticu i povući ju prema van. Po pitanju layouta je ploča uvelike slična X870E-E modelu, no uz jasno određene promjene u dizajnu M.2 slotova i njihovog položaja. X870-A ima malo manje opreme namijenjene overclockerima pa je i tu određena razlika, no po pitanju razmještaja komponenata na ploči sve je kako treba biti!
Oko AM5 socketa su se smjestile planine od VRM i M.2 hladnjaka no mjesta za hladnjake ima dovoljno. Ponavljamo, manji hladnjaci s dva ventilatora kao što je primjerice Arctic Freezer 36 A-RGB White će se lako smjestiti na ploču, ali onim većima poput Noctue D15 će vanjski ventilatori stršati iznad hladnjaka. Stoga je možda i najbolje birati AIO rješenje, a Asus za ovu ploču ima u ponudi ROG STRIX LC III 360 ARGB LCD White Edition AIO koji će biti savršen izbor i po pitanju performansi i dizajna.
Hladnjaci napojne jedinice su dovoljno masivni, no nemaju toplovodnu cijev koja ih veže pa su u dva odvojena komada. Uz to, imamo i aluminijski hladnjak koji se nalazi na USB 4.0 kontroleru. Napojna jedinica je 16 + 2 + 2 teamed up izvedbe. To znači kako Digi+ VRM kontroler s jednim svojim kanalom kontrolira dva napojne jedinice. Ploča ima integrirane MOSFET-e MP87691 maksimalne struje 90 A na svih 16 kanala kao i na dva SoC kanala, dok su na Misc. kanalima SiC629 integrirani MOSFET-i struje 80 A. Korištene su kvalitetne prigušnice, te 5K Black metallic kondenzatori.
VRM hladnjaci se solidno zagriju i na najtoplijem smo dijelu IC termometrom izmjerili 69,9°C, a HWiNFO aplikacija je pokazala čudne vrijednosti temperatura koje mjeri Nuvotonov NCT6701D Super I/O kontroler tako da se u njih ne možemo pouzdati. Čipset se nije strašno grijao i na najtoplijem vanjskom dijelu hladnjaka smo izmjerili 47,9°C.
Na desnoj i gornjoj strani ploče (najružnijoj zbog crnih slotova) su smješteni uobičajeni konektori. 4-pinski konektori na gornjoj strani su pokriveni gumenim čepićima, a do njih je i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.000 MT/s za Ryzen 9000, 8000 i 7000 serije. Sweet spot za sve procesore je 6.000 MT/s. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi USB 3.2 Type C interni header koji je propusnosti 20 Gbps te podržava 30-vatno PD & QC 4+ punjenje uređaja, a tu su i dva interna USB 3.0 headera.
Na južnom se dijelu ploče kao i obično nalaze M.2 i PCIe slotovi, te hladnjak za jedan X870 čipset. Tu su i svi headeri, utičnice i portovi uobičajeni za donji rub ploče. Tu nalazimo i bateriju, jumper za CPU Overvolt, konektori za temperaturne senzore, start tipku, prekidač za alternativni PCIe mod itd. Sve je dobro posloženo. Audio jedinica je ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High Definition se Audio CODEC-om ALC4080 što se i nije mijenjalo u odnosu na prethodnicu. ALC4080 CODEC podržava 120 dB SNR playback, 113 dB SNR snimanje, 32-bit/384 kHz playback, a tu su i kvalitetni audio kondenzatori, Savitechovo SV3H712 pojačalo za slušalice, pozlaćeni jackovi, itd.
Gornji PCIe x16 slot podržava PCIe 5.0 standard te radi u punoj x16 propusnosti s Ryzenima 9000 i 7000 serije, dok će s nekim slabijim modelima u Ryzen 8000 seriji raditi u PCIe 4.0 x16 (x8/x4) modu. Ima i metalnu košuljicu da izdrži pritisak masivnijih grafičkih kartica. Donji PCIe 4.0 x16 slot radi s x4 propusnosti. Lijepo je da su oba PCIe slota bijela.
ROG Strix X870-A Gaming - drugi dio
Za brze se USB 4.0 portove propusnosti 40 Gbps kao i kod drugih X870 ploča brine ASMedijin ASM4242 kontroler koji nosi i Thunderbolt 4 certifikat. Omogućava dva USB 4.0 porta na stražnjem I/O dijelu u obliku Type C portova te donosi i podršku uza monitore do 8K rezolucije ako je samo jedan port u upotrebi (ili dva monitora od 4K). ASM4242 je i solidan potrošač električne energije pa mu je potreban i poveći aluminijski hladnjak.
Zanimljivo je da 10Gbps USB Type C port na stražnjem I/O panelu podržava i Power Delivery s do 30 W snage punjenja te ima i USB Wattage Watcher za nadzor punjenja. Uz to, tu je još pet Type A USB 10 Gbps portova i četiri 5Gbps Type A porta. Ovo je sasvim dovoljno i za potrebe najzahtjevnijih korisnika, a pogotovo kada dodamo i prednje USB mogućnosti (1x 20 Gbps Type C, 2x 5 Gbps i 2x USB 2.0).
Druga strana ploče (donja), je siva i prošarana bijelim Strix i ROG elementima na PCB-u a tu kao najveći element vidimo donji nosač za mehanizam za montažu hladnjaka na ploču. Ujedno, ovdje se nalazi i VRM kontroler kao i još neki elektronički elementi ploče.
Na ploči se ukupno nalaze četiri M.2 slota i svi su pokriveni hladnjacima. Prvi, koji je po PCIe 5.0 x4 standardu ima masivni aluminijski hladnjak s Q-release opcijom a ima i donji aluminijski hladnjak. Na svim se hladnjacima naravno nalaze i termalne podloške.
Gornji, M.2_1 slot (Key M), s podržava za 2242/2260/2280 uređaje i PCIe 5.0 x4 mod rada. Na donjem dijelu ploče, tik ispod hladnjaka čipseta (desno), se nalazi M.2_2 slot (Key M) kojeg kao i M.2_1 kontrolira procesor, s podrškom za 2242/2260/2280/22110 uređaje i PCIe 5.0 x4 mod rada no on dijeli resurse s PCIe x16 slotom koji će raditi u x8 modu ako M.2 slot bude popunjen.
Donja dva M.2 slota kontrolira čipset. Na lijevoj se strani nalazi i M.2_3 slot (Key M), s podrškom za 2280 uređaje i PCIe 4.0 x4 mod rada i on svoje resurse dijeli s donjim PCIe slotom koji neće raditi ako je on popunjen i obrnuto. Posljednji, M.2_4 podržava 2280 uređaje te također PCIe 4.0 x4 mod rada. Na ploči su još i samo dva SATA 6 Gbps porta.
Stražnji I/O panel je vrlo bogato opremljen i uključuje:
2 x USB4 (40Gbps) porta (2 x USB Type-C s DP Alt modom)
6 x USB 10Gbps portova (5 x Type-A + 1 x USB Type-C s do 30W PD Fast-charge)
4 x USB 5Gbps ports (4 x Type-A)
1 x DisplayPort
1 x HDMI port
1 x Wi-Fi modul
1 x Intel 2.5Gb Ethernet
2 x Audio jacka
1x Optical S/PDIF out port
1 x BIOS FlashBack tipka
1 x Clear CMOS tipka
Na ploči se ukupno nalazi osam 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a tu su i tri ARGB Gen 2 headera koji su kontrolirani od strane Aura Sync aplikacije. Od ostalih zanimljivosti tu je i jedan Alteration PCIe mode prekidač, Chassis Intrusion header, CPU Over voltage header, jedan header za termalni senzor itd. Ploča je napravljena iznimno kvalitetno i uz korištenje kvalitetnih komponenata, kako i dolikuje ROG Strix proizvodu.
Tu se nalazi i Mediatekov MT7915 WiFi 7 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 6,5 Gbps (kao i na Creator ploči). Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Ono što je jako bitno za napomenuti je da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. Primijetili smo da Mediatekov WiFi ima nešto slabiji prijem od Intelovog. U identičnim uvjetima je prijem na X870E-E ploči bio snažniji a veza brža.
Jedina stvar koja je osvijetljena na ploči je ROG logo na aluminijskom VRM hladnjaku i on donosi sve one efekte koje i inače podržava Aura softver. Riječ je o ARGB LED-icama koje stvaraju lijepe efekte i vjerne boje. Naravno, sve se može sinkronizirati s ostatkom osvijetljenog hardvera spojenog na računalo pa tako i našeg Alphacoolovoh Eisbaer LT AIO hladnjaka.
UEFI sučelje BIOS-a je vrlo slično kao na prethodnici pa se u njemu lako snaći, a i dovoljno je brzo. Novosti uključuju Q-dashboard koji je intuitivna reprezentacija svih hardverskih veza na ploči i pratećih postavaka BIOS-a. Uz njega je podešavanje BIOS postavaka jednostavnije što će se svakako svidjeti početnicima. UEFI naravno donosi i sve blagodati za overclocking što uključuje i Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchronous Clock te klasični PBO Enhancement. UEFI ukratko ima sve mogućnosti kao i kod X870E-E ploče.
Sa softverske strane tu je dobar stari Armoury Crate koji objedinjuje različite funkcije kao što su Aura Creator, Aura Sync, Fan Xpert 4, Game First itd. Dodatno tu je HWiNFO, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Norton 360 for Gamers (60 dana trial), WinRAR (40 dana trial), AIDA64 Extreme (60 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Intelligence mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.
Testirali smo uz pomoć AMD-ovog moćnog Ryzena 9 9950X, G.Skill Trident Z5 RGB F5-6000J3038F16GX2-TZ5N memorije, AMD Radeon RX 7900XT grafičke kartice i ostalog već poznatog hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen moćnim Alphacoolovim 360-milimetarskim Eisbaer LT360 hladnjakom kao i do sada kod testa AMD ploča.
Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu.
Overclocking
Kao i do sada, poznato je da Ryzen 9 9950X nije baš zabavan za overclocking jer se ne može puno više izvući, a mi smo isprobali barem PBO opciju. Kako su izgledale PBO postavke ste mogli vidjeti u screenshotima UEFI sučelja, a koliki su bili dobici u performansama će te vidjeti u grafovima na sljedećoj stranici.
Rezultati testiranja
UL test
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi,ASUS PRIME X870-P WIFI,Asus ProArt X870E-Creator WiFi,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Master,Asus TUF Gaming X870-PLUS WiFi" values="10894,10779,10774,10732,10725,10610,10327,10324" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"]
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Asus ProArt X870E-Creator WiFi,ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Master,ASUS PRIME X870-P WIFI,Asus TUF Gaming X870-PLUS WiFi" values="17833,17809,17788,17635,17588,17550,17512,17501" colors="blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue" height="500"]
Performanse u PCMarku su odlične, dok iz procesora izvlači malo manje od onih najjačih ploča.
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Gigabyte X870E Aorus Pro,ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Asus ProArt X870E-Creator WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X,Asus TUF Gaming X870-PLUS WiFi,Gigabyte X870E Aorus Master,ASUS PRIME X870-P WIFI" values="244.32,246.16,246.27,246.12,246.33,246.78,247.1,248.2" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"]
Performanse procesora su ovdje svakako vrlo dobre.
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,ASUS PRIME X870-P WIFI,ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X,Gigabyte X870E Aorus Pro,Asus ProArt X870E-Creator WiFi,Asus TUF Gaming X870-PLUS WiFi,Gigabyte X870E Aorus Master" values="2242,2241,2233,2225,2214,2210,2190,2175" colors="blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="ASUS PRIME X870-P WIFI,Asus ProArt X870E-Creator WiFi,ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X670E Aorus Pro X,Asus TUF Gaming X870-PLUS WiFi,Gigabyte X870E Aorus Master" values="137,137,137,137,136,134,132,130" colors="blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"]
I ovdje pokazuje vrlo dobre performanse.
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="ASUS PRIME X870-P WIFI,ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi,Asus TUF Gaming X870-PLUS WiFi,Asus ProArt X870E-Creator WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Master,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="87.2,87.3,88.6,88.7,88.9,89.1,89.2,99.8" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"]
Zagrijavanje je tik iznad PRIME ploče.
Porast performansi PBO overclockingom
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="17980,17588" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="246.01,246.16" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="2281,2233" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="137,137" colors="red,blue" height="200"]
Porast performansi overclockingom i nije sjajan, kao i do sada.
Zaključak
X870-A Gaming WiFi ploča je u odnosu na prethodnicu izgubila jedan čipset, no dobila je puno više toga. Za početak, tu je puno moćnija napojna jedinica (1.780 A vs. 1.400 A), pa onda i WiFi 7, dva USB 4.0 Type C porta i još toga. I dizajnom je na dobitku, sada malo bolje izgleda (sviđa nam se tranzicija PCB-a iz crne u bijelu boju), a i hladnjaci su masivniji te ljepši. Ploča ima izvrsno UEFI sučelje i odličnu softversku podršku što je karakteristika zapravo svih Asusovih matičnih ploča.
Prethodnica se trenutno u njemačkim dućanima prodaje po cijeni od 332 €, a ROG Strix X870-A Gaming WiFi košta oko 400 €. Velika je to razlika u cijeni, no treba uzeti u obzir da je i X670E-A koštala oko 400 € kod lansiranja, i sva ova poboljšanja koja X870-A donosi.