Asus ROG Strix Z790-I Gaming WiFi recenzija
Datum objave 29.11.2022 - Krešimir Matanović
ROG Strix Z790-I Gaming WiFi
Prošli smo tjedan u labu imali model E, a ovaj put je na redu model I Strix Z790 ploče. Iskusniji poznavatelji će odmah prepoznati da je riječ o Mini ITX modelu, koji je u svakoj novoj verziji sve zanimljiviji, pa je takav slučaj i ovdje. Nova je ploča malo redizajnirana, opremljenija, bolje te i dalje predstavlja maleno inženjersko remek djelo.
Z790-I nastavlja dugi niz uspješnih Mini ITX Asusovih ploča, a i mi smo ih srećom imali prilike testirati nekolicinu (Maximus VI Impact, ROG Strix Z390-I Gaming, ROG Strix B450-I Gaming, ROG Strix Z690-I Gaming WiFi). I uvijek nas zapanji inženjersko umijeće pakiranja svega na malenu površinu koja mjeri samo 17 x 17 centimetara. S novom je generacijom Asus otišao korak dalje. Da je riječ o ROG Strix ploči jasno je već iz pakiranja, načina na koji je sve pedantno složeno unutar kutije i jasno bogatstvu bundlea:
- 2 x SATA 6Gb/s kabel
- 1 x ROG USB2.0 razdjelnik
- 1 x panel kabel
- 1 x ROG FPS-II kartica
- 1 x ROG STRIX HIVE
- 1 x USB Type-C kabel za napajanje HIVE-a
- 1 x termalni podložak za M.2
- 1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
- 1 x paket vezica za kabele
- 1 x paketić gumica za M.2
- 1 x Q-Latch paketić za M.2
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 1 x ROG Strix zahvalnica
- 1 x vodič za korisnike
Sve osim FPS-II kartice i HIVE eksternog audio kontrolera je manje više standardno kod skupljih ROG ploča. FPS-II je dodatna kartica koja se postavlja vertikalno u odnosu na ploču, a na njoj se nalaze headeri i portovi koji nisu stali na PCB. HIVE je pak eksterni audio kontroler koji je namijenjen smještanju na radni stol i lakšem spajanju audio periferije.
Malena je pločica dimenzija 17 x 17 centimetara što je po Mini ITX standardu, a kao što vidimo Asus je opet koristio tehnologiju vertikalnog slaganja elemenata koji su ovaj put M.2 utori. Izgledom se dosta naslanja na prethodni model, premda je grafika na hladnjacima malo promijenjena. Uklonjena je i audio jedinica s ploče, a dodan je i drugi ventilator koji pomaže hlađenju dvaju M.2 SSD-a koje je moguće ugraditi na ploču. PCB je i dalje crn, a elementi na njemu su sivi ili crni. Ploča je stealth izgleda, što nam se jako sviđa, a nema ni blještavih LED-ica. Layout komponenata na ploči je općenito vrlo solidan s obzirom na dimenzije ploče. Svi bitni konektori i headeri su smješteni po rubovima ploče.
Ploča je kao i do sada nakrcana do zadnjeg kvadratnog milimetra, a Asus je posebno brinuo o hlađenju napojne jedinice koja je ostala ista kao i kod Z690-I prethodnice. Masivni se hladnjaci nalaze na elementima napojne jedinice, povezani toplovodnom cijevi, a ispod njih su u sendvič konstrukciju naslagani hladnjak za čipset, te hladnjaci za M.2 SSD-e. Oko LGA1700 socketa ima dovoljno prostora za hladnjake, a vjerujemo kako će većina korisnika odabrati neko AIO rješenje koje stane u manje kućište. Memorijska utora su dva, primaju maksimalno 64 GB DDR 5 memorije takta do 7.600 MHz. Na socket jasno stanu i Core procesori 12. i 13. generacije.
Inženjeri su neke od elektroničkih komponenata bili primorani smjestiti i s donje strane PCB-a, no ne i M.2 utore kao na nekim prethodnim generacijama. Tu je uz TPU kontroler još nekoliko njih manjih, a ostatak većinom čine kondenzatori i otpornici. Donja strana PCB-a ima i zanimljivi ROG uzorak na sebi.
Sustav hlađenja VRM-a, M.2 utora i čipseta na ovoj ploči je aktivan, a riječ je o malenim Deltinim 30-milimetarskim ventilatorima. Ventilatori imaju PWM kontrolu, no pri višim se okretajima ipak znaju čuti. S obzirom na to da smo mi procesor hladili AIO hladnjakom koji ima još bučnije ventilatore nisu toliko dolazili do izražaja, no to je nešto na što morate računati ako planirate graditi tiho Mini ITX računalo.
Napojna jedinica nije mijenjana u odnosu na prethodnu generaciju. 10+1 fazne teamed up je konstrukcije s Renesasovim RAA22010540 pametnim power stageovima (integrirani MOSFET-i) koji svaki može dati 105 ampera struje. Kontroler je Renesasov RAA229131. Kao i do sada Asus je koristio i kvalitetne prigušnice te kondenzatore. Hladnjak VRM-a je masivan i sastoji se od dva aluminijska komada povezana toplovodnom cijevi. Onaj veći je ujedno i pokrov za stražnje I/O portove i ostalu elektroniku, a sve je hlađeno i malenim ventilatorom. Iz tog razloga temperatura koju smo izmjerili IC termometrom na najtoplijem dijelu i nije previsoka – 59,8°C. No ono što nas jest zabrinulo je temperatura čipseta od visokih 79°C i DIMM modula od 55°C pa je poželjno osigurati solidan protok zraka preko ploče. Konektora za ventilatore je dovoljno na ploči, a oni gornji su zanimljivo zaštićeni gumenim čepićima.
SSD koji smo smjestili u gornji M.2 slot se na sreću nije pretjerano zagrijavao i zabilježeni maksimum je bio 50°C. To znači da mali ventilator solidno hladi SSD-e no ne dopire do čipseta. Ovakav sendvič dizajn je sve što je Asus i mogao napraviti kako bi osigurao što više M.2 utora na ploči i maksimalnu povezivost. Svaki M.2 slot podržava 2280 uređaje. Gornji je po PCIe 5.0 x4 standardu, a donji po PCIe 4.0 x4 standardu. Ispod njih je kao što vidimo hladnjak za čipset, a njega nismo skidali. Na dnu se ploče nalazi i jedan PCIe 5.0 x16 utor za grafičke kartice koji je pojačan metalnim oklopom.
Stražnji je panel uobičajeno bogat opcijama, a sastoji se od:
- 2 x Thunderbolt 4 USB Type-C porta
- 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB
Type-C) - 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (3 x Type-A) (podržava ROG STRIX HIVE)
- 1 x USB 3.2 Gen 1 port (1 x Type-A)
- 2 x USB 2.0 porta (2 x Type-A)
- 1 x HDMI port
- 1 x Wi-Fi Modul
- 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
- 1 x Clear CMOS tipka
Treba spomenuti dva Thunderbolt 4 porta koji svaki ima 40 Gbps propusnost. Oba se porta mogu iskoristiti i za spajanje 4K monitora. Nadalje, tu su dvije spojnice za WiFi antenu, a modul je intelov po WiFi 6E 2×2 standardu s podrškom za jasno tri frekvencijska pojasa (2.4, 5 i 6 GHz), te Bluetooth v5.3. Tu je i 2,5-gigabitni LAN port, a kontroler je Intelov standardni.
Na dodatnoj se FPS-II pločici nalaze dva USB 2.0 interna headera, jedan konektor za temperaturni senzor, jedan CPU Over Voltage jumper, dva SATA 6Gbps porta, header prednjeg panela i PCIe alteration mode prekidač.
ROG STRIX HIVE je više od audio jedinice, jer on ima i dva USB porta (USB 3.2 Gen 2 Type C i USB 2.0 Type A), Flex key (defaultno je Reset funkcija, ali se može programirati), Q-LED dijagnostiku, BIOS Flashback i AI Overclocking prekidače. Ima i veliki jog dial za glasnoću te Mute funkciju, izlaz za slušalice (s mikrofonom) i ulaz za mikrofon. Audio jedinicu pokreće ALC4050 CODEC uparen s ESS-ovim SABRE9260Q DAC-om (118dB SNR output, 94 dB SND input (32-bit/384 kHz playback). Preko drugog je jacka moguće spojiti i S/PDIF.
Kada usporedimo ROG Strix Z790-E i Z790-I ploče, jasno je koliko je truda potrebno da bi se smjestilo sve što korisnici žele na ovako malenu površinu. Asus je iskoristio sve tehnologije koje ovoga trenutka imaju na raspolaganju i korisnici neće biti previše zakinuti, tu su AI Overclocking i AI Cooling II, Two-way AI noise cancellation, AI networking, različite druge optimizacije, napredan softver (Armoury Crate, AI Suite 3, Sonic Studio III, DTS Sound Unbound, AIDA64 Extreme) itd.
Kao i kod jačih Strix modela, UEFI sučelje BIOS-a je bogato opcijama, a uz to je i brzo i pregledno. Extreme Tweaker dio je raj za overclockere i entuzijaste koji se mogu poigrati s gotovo svaki aspektom procesora, memorije i ploče. Naponi izdašni, a tu je i mnoštvo preddefiniranih memorijskih profila koji će olakšati overclocking. Jasno, ova ploča nije primarno namijenjena tome, no dovoljno je moćna da se i to može odraditi.
Forum
Objavljeno prije 8 minuta
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 13 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 19 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 21 minuta
VW popravak modula u autuObjavljeno prije 39 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti