ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi recenzija
Objavljeno prije 6 dana - Krešimir Matanović
ROG Strix Z890-E Gaming WiFi - prvi dio
Još nismo gotovi sa Z890 pločama, ostalo ih je još dosta ta obraditi, a ovaj put je na redu moćna ROG Strix Z890-E Gaming WiFi. Najjača je to ploča iz Strix serije koja je pozicionirana iznad F modela. E i F su vrlo sposobne ploče i sasvim dovoljne entuzijastima i igračima koji ne ciljaju direktno na najjače ROG modele, a donose mnoštvo opreme.
U unboxing videu ploče možete vidjeti da nema većih promjena u u odnosu na prethodnu Z790 seriju, te naravno ranije testiranu Z890-F ploču. ROG Strix ploče su pakirane u klasičnu kutiju, čiji se dizajn i nije puno mijenjao već generacijama. Unutar kutije se ploča nalazi u antistatičkoj vrećici i položena u kartonsko ležište. Tu je WiFi antena, a ispod se nalazi ostatak bundlea koji se sastoji od:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x termalna podloška za M.2 22110
- 1 x ASUS Wi-Fi Q-antena
- 1 x paketić plastičnih vezica
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 7 x paketić M.2 gumica
- 1 x brzi vodič za korisnike
I kad već bundle nije puno bogatiji nego kod Z890-F ploče, tada je sama ploča naprednija i s više mogućnosti. Za početak, dizajn im je vrlo sličan po očekivanju, ali je ova ploča na PCB iste veličine (ATX, 30,5 x 24,4 centimetra) smjestila više toga – čak sedam M.2 slotova s pripadajućim hladnjacima, više internih USB portova te moćniju napojnu jedinicu. M.2 slotovi postaju sve bitniji jer se tradicionalni 2,5 i 3,5-inčni diskovi izbacuju iz upotrebe, pa ako trebate mnoštvo prostora ovo je ploča za vas – uz jasno poneka ograničenja o kojima ćemo detaljnije niže u tekstu.
Ploča je vrlo uspješnog dizajna, sve je u crnim i sivim tonovima, a na njoj se nalazi puno aluminija. Za početak tu je veliki VRM hladnjak, zatim veliki hladnjak na prvom M.2 slotu, ispod kojeg je jedan dugački i deblji za dva M.2 slota, i nakon toga je još hladnjaka koji pokrivaju M.2 utore kao i hladnjak čipseta. Ploča je zbog svega toga i teška, a Asus se potrudio na sve te hladnjake staviti i neke od ROG oznaka kako bi se kupci imali čime ponositi. Da, kod E ploče stvarno i imaju razloga jer je riječ o iznimno moćnom i opremljenom modelu. I premda je riječ o mnoštvu opreme, onaj osnovni i dobar layout je zadržan pa tu nemamo nikakvih zamjerki.
VRM hladnjaci oko LGA1851 ležišta su masivni i moglo bi biti problema s velikim hladnjacima koji imaju vanjske ventilatore, kao i s pojedinim AIO rješenjima kao Arcticov Freezer III, djelomično zbog VRM hladnjaka, ali ponajprije zbog masivnog M.2 hladnjaka iza njega. Iza VRM hladnjaka, uz gornji rub ploče se nalaze dva standardna 8-pinska ProCool II konektora koji služe za dodatno napajanje procesora. Kao što znamo, rupe za hladnjake se nisu mijenjale, pa nema ni potrebe za novim hladnjacima.
Napojna jedinica je malo moćnija nego kod F modela jer ima 18 glavnih CPU faza, za razliku od 16. I dalje je riječ o teamed up dizajnu (svaki kanal na VRM kontroleru kontrolira po dvije faze), a nalazimo 18 (110 A) + 1 (90 A) + 2 (90 A) + 2 (80 A) faznu konfiguraciju. 110-amperski integrirani MOSFET-i (SPS-i) su MP87610, 90-amperski su MP87691, a 80-amperski su MP87681. Sve ih dakle proizvodi Monolithic Power Systems. VRM kontroler je DIGI+ EPU oznake ASP2432 i on se nalazi s donje strane ploče. Za napojnu jedinicu su korišteni i kvalitetni filtar kondenzatori Black Metallic 5K, kao i kvalitetne prigušnice.
VRM jedinica je vrlo robusna, a onda to i hladnjak mora pratiti. Za razliku od F ploče koja ima hladnjak u L, kao i napojnu jedinicu, E ima na tri strane razvučenu napojnu jedinicu te hladnjak u nekakvom krnjem U. Hladnjaci su povezani toplovodnom cijevi i na sebi imaju termalne podloške koje služe kao kontaktna površina s prigušnicama i SPS-ima. Pod dugotrajnim smo opterećenjem Core Ultra 5 245K procesora vanjskim IC termometrom izmjerili maksimalnih 52,2°C što je izvrstan rezultat, ali moramo znati da taj procesor nije namijenjen upotrebi uz ovu ploču, tu svakako mora biti Ultra 9 procesor.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su četiri 4-pinska konektora na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih i jedan ARGB header. Na desnom rubu je POST dijagnostika s četiri malene LED-ice kao i display s dvije brojke za dijagnostiku, ispod kojeg su Start i Reset tipke. U blizini se nalazi i CPU Overvolt jumper. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.800 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili.
Kao i kod jačeg Maximus modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme), kao i DIMM Flex. Ispod 24-pinskog ATX konektora nalazi se interni USB 3.2 Type A konektor, kao i USB 3.2 Type C interni konektor, koji je propusnosti 20 Gbps.
Na donjem se dijelu ploče nalaze i PCIe slotovi. Gore je jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji podržava X16 ili X8/x4/x4 modove rada, a na dnu se nalazi PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 modu. Na lijevoj se strani nalazi ROG SupremeFX 7.1 audio jedinica iza koje kao u prošloj seriji stoji ALC4080 CODEC, Savitechovo SV3H712 pojačalo, pozlaćeni audio konektori, premium audio kondenzatori i poznati Dolby Atmos. Za mrežnu se povezivost brine Realtekov 5-gigabitni kontroler s Asus LANGuard zaštitom (osigurač).
Ova je ploča posebna po tome što ima čak sedam M.2 slotova, četiri od kojih kontrolira procesor a tri čipset. Prvi M.2_1 slot je po PCIe 5.0 x4 standardu i prima 22110 uređaje i manje. Ima i moćan hladnjak s Q-Slide mehanizmom i toplovodnom cijevi, a tu je i donji aluminijski hladnjak. M.2_2 slot podržava PCIe 4.0 x4 mod rada i 2280 uređaje, M.2_3 slot podržava PCIe 5.0 x4 mod rada i 2280 uređaje. Oba ova slota imaju i donje aluminijske hladnjake. M.2_4 slot podržava 2280 uređaje i radi u PCIe 5.0 x4 modu rada. M.2_3 i M.2_4 slotovi dijele resurse s prvim PCIe 5.0 x16 slotom pa ako popunimo bilo koji od dva, ili oba, propusnost PCIe 5.0 x16 slota pada na x8.
Ostala tri kontrolira Z890 čipset. M.2_5 podržava samo 2280 uređaje i radi u PCIe 4.0 x4 modu rada. M.2_6 podržava 2280 uređaje i radi u PCIe 4.0 x4 modu rada, a M.2_7 podržava 2242, 2260 i 2280 uređaje te radi u PCIe 4.0 x4 i SATA modu rada. Tu su i četiri SATA porta na desnoj strani. M.2 i SATA portovi podržavaju Intel Rapid Storage tehnologiju i RAID polja.
Forum
Objavljeno prije 12 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 20 minuta
Laptopi do 5000 knObjavljeno prije 27 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 49 minuta
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaObjavljeno prije 1 sat
Adaptacija kuće/stanaNovosti
Zaštita privatnosti podataka: Kako očuvati sigurnost u digitalnom svijetu
izvor: pixabay.com U današnjem digitalnom svijetu, privatnost podataka postala je jedna od najvažnijih stavki. Gotovo svaka naša aktivnost, od korištenja društvenih mreža do online kupovine, ostavlja digitalni trag koji može biti iskorišten... Pročitaj više
Nove slušalice Technics EAH-AZ100 donose najautentičniji zvuk dosad
Technics je danas predstavio EAH-AZ100, svoje najnovije True Wireless slušalice, obogaćujući obitelj nagrađivanih audio proizvoda iza kojih stoji više od 60 godina zvučnog inženjeringa i razvoja proizvoda. EAH-AZ100 još jednom podiže razinu... Pročitaj više
Novogodišnja rasprodaja: Nevjerojatno dobra cijena za Windows 11 Pro licencu - 13,23 €! Microsoft Offce 2021 Pro doživotna licenca za samo 35,24 €!
Nova godina je sjajno vrijeme da svom paketu Office i operativnom sustavu date osvježavajuće ažuriranje. Srećom, ne morate platiti punu cijenu. Deseci trgovaca na malo nude novogodišnje rasprodaje kako bi osigurali popuste na razne proizvod... Pročitaj više
Kamo ide sudbina TikToka u SAD-u, postoje li 'svijetla vrata'?
Sudbina TikToka u SAD-u još uvijek je nejasna nakon saslušanja na Vrhovnom sudu SAD-a 10. siječnja. ByteDance, matična tvrtka TikToka, još uvijek se suočava s rokom do 19. siječnja za prodaju aplikacije ili zabranu rada u Sjedinjenim Država... Pročitaj više
Prisluškuju li telefoni korisnike?
Većina nas je opsjednuta činjenicom da se naši telefoni prisluškuju. Možda ste razgovarali sa supružnikom za večerom o kupnji novih cipela za svoje dijete, a sljedeći dan odjednom vidite da se pojavljuje internetski oglas za cipele. Dakle,... Pročitaj više
Sve novosti