Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi recenzija
Datum objave 26.10.2024 - Krešimir Matanović
ROG Strix Z890-F Gaming WiFi - prvi dio
Seriju testiranja Z890 ploča namijenjenih novim Intel Core Ultra 200S procesorima nastavljamo s Asusovom pripadnicom ROG Strix serije – Z890-F Gaming WiFi. F je druga po redu u ovoj seriji, tik ispod E i riječ o ploči koja će zadovoljiti veliku većinu igrača, kao i entuzijasta. Kao i do sada, ploče u seriji su pomno odvagane po pitanju količine opreme i mogućnosti. F model donosi sve AI tehnologije koje prate Asusove Z890 ploče, robusnu 16+1+2+2 faznu napojnu jedinicu, Thunderbolt 4 podršku, kao i WiFi 7.
Kao i do sada, radimo video unboxing ploče u kojem možete vidjeti da se i nije puno toga promijenilo u odnosu na prethodnu Z790 seriju. ROG Strix ploče su pakirane u klasičnu kutiju, čiji se dizajn i nije puno mijenjao već generacijama. Unutar kutije se ploča nalazi u antistatičkoj vrećici i položena u kartonsko ležište. Tu je WiFi antena, a ispod se nalazi ostatak bundlea:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x termalna podloška za M.2 22110
- 1 x ASUS Wi-Fi Q-antena
- 1 x paketić plastičnih vezica
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 3 x paketić M.2 gumica
- 1 x brzi vodič za korisnike
Z890-F donosi vrlo sličan dizajn kao i prethodnica Z790-F koju nismo imali prilike testirati. Naravno, ima razlika kako vizualnih tako i funkcionalnih, ali nisu velike. Najveća novost je što su na novoj izbačeni središnji PCIe x4 i x16 slotovi, a dodan je peti M.2 slot. S obzirom na to da M.2 uređaji postaju sve bitniji, a SATA portova je sve manje ovo je logičan potez. Naravno, ni add-on kartice nisu popularne kao nekad, pa je dovoljan samo jedan dodatni PCIe x16 slot na dnu.
Nova ploča ima i robusniju napojnu jedinicu pa su i hladnjaci doživjeli određene promjene u dizajnu, kao i u dimenzijama. Novi je dizajn i čipset hladnjaka, kao i hladnjaka za M.2 slotove. Onaj gornji i najbrži sada ima debeli hladnjak s novom Q-Slide tehnikom kopčanja, a donja dva su normalne debljine. Dizajn ploče je uspješan, nema kiča i to nam se jako sviđa. Isto tako, layout je prenesen s prethodnice i tu nemamo nikakvih zamjerki. Asus je u ovoj generaciji izbacio i mehanizam za izbacivanje grafičke kartice, te ga zamijenio već do sada poznatim Quick Release sistemom uz pomoć kojeg grafičku karticu samo izvadimo iz ležišta.
VRM hladnjaci oko novog LGA1851 ležišta su masivni i moglo bi biti problema s velikim hladnjacima koji imaju vanjske ventilatore, kao i s pojedinim AIO rješenjima kao Arcticov Freezer III – poglavito zbog masivnog M.2 hladnjaka. Iza VRM hladnjaka, uz gornji rub ploče se nalaze dva standardna 8-pinska ProCool II konektora koji služe za dodatno napajanje procesora.
Brige oko napajanja procesora nema jer je napojna jedinica poboljšana i vrlo je masivna. Riječ je o teamed up dizajnu (svaki kanal na VRM kontroleru kontrolira po dvije faze), sa 16 (110 A) + 1 (90 A) + 2 (90 A) + 2 (80 A) faznom konfiguracijom. 110-amperski integrirani MOSFET-i (SPS-i) su MP87610, 90-amperski su MP87691, a 80-amperski su MP87681. Sve ih dakle proizvodi Monolithic Power Systems. VRM kontroler je DIGI+ EPU oznake ASP2432 i on se nalazi s donje strane ploče. Za napojnu jedinicu su korišteni i kvalitetni filtar kondenzatori Black Metallic 5K, kao i kvalitetne prigušnice.
VRM jedinica je kao što vidimo vrlo robusna pa je takav i njen hladnjak. Riječ je o dva spojena masivna aluminijska rebrasta hladnjaka. Pod dugotrajnim smo opterećenjem Core Ultra 9 285K procesora vanjskim IC termometrom izmjerili maksimalnih 57,1°C što je izvrstan rezultat i znak kako bez problema možemo koristiti i ekstremnije hlađenje kod overclockinga procesora. Napojna jedinica s 1760 A samo za procesor to svakako može podnijeti.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su 4-pinski konektori na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je POST dijagnostika s četiri malene LED-ice kao i CPU Overvolt jumper. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.600 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod Maximus modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme), kao i DIMM Flex.
Pored 24-pinskog ATX konektora nalazi se i Start tipka s jedne strane, kao i jedan USB 3.2 Type C interni konektor, koji je propusnosti 20 Gbps. Ispod njega su dva oklopljena USB 3.0 headera.
Na donjem se dijelu ploče nalaze i PCIe slotovi. Gore je jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji podržava X16 ili X8/x4/x4 modove rada, a na dnu se nalazi PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 modu. Na lijevoj se strani nalazi ROG SupremeFX 7.1 audio jedinica iza koje kao u prošloj seriji stoji ALC4080 CODEC, Savitechovo SV3H712 pojačalo, pozlaćeni audio konektori, premium audio kondenzatori i poznati Dolby Atmos. Za mrežnu se povezivost brine standardni Intelov 2,5-gigabitni kontroler s Asus LANGuard zaštitom (osigurač).
Prvi M.2 slot je po PCIe 5.0 x4 standardu i prima 22110 uređaje i manje. Ima i moćan hladnjak s Q-Slide mehanizmom, kao i donji aluminijski hladnjak. Uz njega je još jedan kontroliran od strane procesora i to M.2_2 koji podržava PCIe 4.0 x4 mod rada i 2280 uređaje.
Ostala tri su kontrolirana od strane čipseta. M.2_3 podržava samo 2280 uređaje i radi u PCIe 4.0 x4 modu rada. M.2_4 podržava 2280 i 22110 uređaje i radi u PCIe 4.0 x4 modu rada, a M.2_5 podržava 2242, 2260 i 2280 uređaje te radi u PCIe 4.0 x4 i SATA modu rada. Tu su i četiri SATA porta na desnoj strani. M.2 i SATA portovi podržavaju Intel Rapid Storage tehnologiju i RAID polja.
Forum
Objavljeno prije 8 minuta
Brzi test ViewSonic LS630WObjavljeno prije 31 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 48 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 1 sat
PlayStation 5Novosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti