Uvod

asus_rt_ax57_go_1 asus_rt_ax57_go_2

Pred nama je danas Asusov RT-AX57 Go prijenosni/putni router koji nosi i oznaku AX3000. AX je jasno za standard koji podržava (WiFi 6), a 3000 za maksimalnu teoretsku propusnost u megabitima u sekundi. Ovaj putni router je ugodan jer podržava 4G i 5G tethering i javni WiFI (WISP) mod. Uz to ima i opcije za mrežnu sigurnost, VPN značajke te podršku za AiMesh. Kakav je i kako nam se svidio i može li poslužiti kao kućni router čitajte dalje u tekstu.

U videu otpakiravanja ste mogli vidjeti kako je malena kutijica i kako je zapravo malen ovaj router – pravi putni. Vidimo da je solidno zaštićen unutar kutije, te da uz njega dobivamo sve što nam je potrebno za normalan rad.

asus_rt_ax57_go_3

Osim routera se u kutiji nalaze i upute za brzi početak rada, jamstveni listić i CE izjava. Tu je i pamflet za puštanje u rad routera. AC/DC adapter je s USB-C izlazom (18W, 9V, 2A), a ima i promjenjvu glavu za EU i UK standarde. Tu je i flat ethernet kabel, te postolje za vertikalno pozicioniranje na stol ili neku površinu. Uz sve to tu je i vrećica od flanela sa špagom za prenošenje routera.

Opis

asus_rt_ax57_go_4

Router je potpuno bijel, dimenzija je 120 x 120 x 21,5 milimetara te je mase 210 grama. Napravljen je od plastike, ima Asusov logo na prednjoj strani i u jednom od kuteva stiliziranu rupu u obliku trokuta. RT-AX57 Go je kao što mu i ime govori 802.11ax router s podrškom i za starije standarde. Ima dva pojasa – 2,4 GHz i 5 GHz sa 160 MHz kanalom, koji kombinirano daju maksimalnu propusnost od 3.000 Mbps (574 + 2.402 Mbps). Opremljen je s pet internih antena, a odašiljanje/prijem je konfigurirano kao 2×2 na svakom od pojasa. Proizvođač tvrdi da je sposoban podržati do 70 istovremeno spojenih uređaja što znači da može poslužiti i kao kući ili router za manje urede.

asus_rt_ax57_go_5 asus_rt_ax57_go_6

Na jednoj od strana se nalazi RGB LED-ica za prijavljivanje statusa routera, te tzv. Slide prekidač (više funkcijski prekidač – VPN Fusion, LED, WiFI i No Function što je po tvorničkoj postavci). Na drugoj su I/O sučelja – USB 3.2 Gen 1×1, Reset tipka, DCIN (USB-C), te po jedan gigabitni LAN i WAN port. SoC koji pokreće ovaj router je na ARM arhitekturi, ima dvije CPU jezgre koje rade na 1,3 GHz, potpomognute s 512 MB radne, i sa 128 MB skladišne flash memorije.

asus_rt_ax57_go_7

Kako bi se čim manje zagrijavao u radu, router s donje strane ima perforiranu stranicu, a tu se nalaze i rupe za montažu na zid, kao i četiri gumene nožice za postavljanje na stol. Router se u radu, baš kao ni adapter za napajanje ne zagrijava previše ni kad je više klijenata spojeno na njega.

OS i sučelje

asus_rt_ax57_go_11

Osim standardne Asusove Router APP aplikacije za Android i iOS uređaje, volimo koristiti i klasično web sučelje ASUSWRT operativnog sustava. S obzirom na to da uređaj podržava AiMesh tehnologiju može raditi ili kao primarni router ili kao node u mreži. osim toga jasno može raditi samostalno kao bežični router, u Repeater modu, kao Access Point ili kao Media Bridge.

Ovaj router je poseban i po tome što može raditi u Public WiFi Mode (WISP) modu, koji koristimo u onom trenutku kada nemamo mogućnost spojiti se na ISP-ov modem direktno kabelom. Takva je veza sporija s višim latencijama i jitterom, pa ju treba koristiti samo u krajnjoj nuždi. Sučelje je standardno za Asusove routere, ima klasični izbornik s desne strane i nudi bogate opcije podešavanja.

Sa sigurnosnog aspekta podržava AiProtection Pro, AiProtection, VPN, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPS support, WPS, Let’s Encrypt, DNS-over-TLS, SSH, Security Scan i Firewall. VPN podrška je sveobuhvatna – Instant Guard, VPN Client L2TP, VPN Client Open VPN, VPN Client PPTP, VPN Client WireGuard, VPN Server IPSec, VPN Server Open VPN, VPN Server PPTP, VPN Server WireGuard, VPN Fusion, Support Surfshark i Support Nord VPN. AiProtection nudi tri razine zaštite – Router Security Assessment, Malicious Site Blocking i Infected Device Prevention and Blocking.

Sa strane zaštite bežične mreže nudi  WPA3-Personal i starije, WPA-Enterprise i WPS. Podesiti možemo i mrežu za goste, a tu je i filtriranje MAC adresa, Radius klijent, Airtime fairness, Wireless scheduler i ostalo. WAN port podržava PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP i IPsec, a preko USB-a možemo i 3G/4G dongle koristiti. Tu je i port forwarding, port triggering, DMZ, DDNS, a preko USB portova su podržane i HDD hibernation, AiCloud 2.0 (Cloud Disk, Smart Access i AiCloud Sync), Download master, AiDisk, Media Server i Time Machine. Kontrola prometa je preko QoS-a s real time praćenjem prometa, a tu je i mjerenje brzine veze (Ookla).

Bežična mreža podržava sljedeće aspekte – MU-MIMO, UTF-8 SSID, WiFi MAC Address Filter, Wireless Scheduler, Airtime Fairness, RADIUS Client, Universal Beamforming i
Explicit Beamforming, a tu je i podrška za GuestNetwork Pro koja uključuje Guest Network, Kid˙s network, IoT Network, VPN Network i Customized Network.

Performanse

 

asus_rt_ax57_go_9 asus_rt_ax57_go_10

Router smo u radu isprobali nekoliko dana i s nekoliko različitih uređaja, a istovremeno je na njega znalo biti spojeno i do 15 uređaja. Prijam signala smo testirali s prijenosnikom i mobilnim telefonom. Prijenosnik nam je poslužio i za prijenos datoteke između njega i PC-a. PC s WiFi 6E modulom se nalazi na etaži iznad routera i spaja se brzinom od oko 230 Mbps, dok je brzina spajanja prijenosnika varirala od 1.201 Mbps na istoj etaži i 286 Mbps na etaži iznad routera. U prvom smo slučaju ostvarili brzinu prijenosa od oko 23 MB/s, a u drugom oko 10 MB/s što i nije tako loše s obzirom na to da je ipak riječ o manjem routeru slabije snage. Naime, svakodnevno koristimo AXE11000 router koji je puno snažniji, ima više antena i sve su vanjske te pokriva puno veći prostor signalom. Ovaj s druge strane ipak gubi snagu već ako ste u drugoj prostoriji na istoj etaži. No, sasvim je solidan za manje stanove ili poslovne prostore, te naravno kao putni router.

Zaključak

asus_rt_ax57_go_8

Za sve koji imaju potrebe za prijenosnim/putnim routerom Asus je u ponudu uveo RT-AX57 Go koji u malenom pakiranju donosi dovoljno snage te mnoštvo značajki i mogućnosti. Softver je kao i uvijek odličan i bogat opcijama te će i napredniji korisnici doći na svoje, a sučelje je tek mrvicu sporije nego kod najmoćnijih routera. Snaga signala je sasvim adekvatna za ovako maleni uređaj i dobro će pokriti 50 – 60 kvadrata prostora, te bez brige podnijeti više uređaja. S cijenom između 100 i 120 € na europskom tržištu je i dobro pozicioniran za ovaj tip uređaja, pa sve što možemo na kraju je preporučiti ga.