Drugu Asusov mrežni komad opreme koji testiramo je moćni USB-AC53 bežični adapter (Wireless-AC1200). Riječ je o bežičnom WiFi adapteru koji podržava ultra brzu petu generaciju WiFi standarda (IEEE 802.11ac), što mu omogućuje spajanje brzinama i do 876Mbps na odgovarajući router ili access point. AC53 dolazi u omanjoj kutijici u na kojoj se nalazi mnoštvo informacija bitnih kupcu. Sada kada pogledamo tablicu na stražnjoj strani vidimo kako je ovaj adapter u najvišem Asusovom Ultimate AC Performance rangu i svakako je riječ o ekskluzivnom komadu hardvera koji je čak skuplji i od prethodno opisanog routera.

AC53 je dobro zaštićen u kartonu, a uz njega će te još dobiti i produžni USB kabel, produžno USB postelje (cradle), korisni Notebook NetClip (služi za postavljanje adaptera na vrh ekrana prijenosnika), jamstveni listić, QuickStart guide i CD sa upravljačkim programima i aplikacijama.

I AC53 je napravljen u Black Diamond stilu, a sa poklopcem USB konektora mjeri 9.6 x 2.6 x 1.24 cm, te ima masu od 20 grama. Na bočnoj se stranici nalazi WPS tipka, a na vrhu je skrivena i signalizacijska LED-ica. Adapter kao što smo rekli podržava IEEE 802.11ac standard koji je peta generacija WLAN standardna i nasljednik 802.11n standarda s kojim je unazad kompatibilan. On omogućuje visoku propusnost WLAN mreža, na 5GHz nosiocu koji je manje podložan interferencijama. Teoretska propusnost 11ac standarda je 1Gbps (multi station), pri čemu je propusnost ovoga adaptera deklarirana na 867Mbps. Visoka je brzina postignuta značajnim izmjenama sučelja – širi je RF bandwidth (do 160 MHz), više je MIMO prostornih tokova (do 8), tu je multi-user MIMO, i modulacija visoke gustoće (do 256 QAM – Quadrature amplitude modulation). Uz 5GHz, ovaj adapter radi i na 2.4GHz (dual band) pri čemu je maksimalna brzina 300Mbps. AC53 ima ugrađene dvije moćne PIFA antene. Uređaj podržava Wireless setting, Site survey i WPS Wizard, a sSa sigurnosne strane tu je 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPS podrška.

AC53 nosi CE, FCC, C-Tick, IC, IDA, NCC, PCT certifikate, i kompatibilan je s Windows XP, Vista, 7 i 8 operativnim sistemima. Instalacija drivera je obavezna, a uz njuh je moguće instalirati i aplikaciju za upravljanje radom. Adapter će najnormalnije raditi i bez aplikacije, no ona nam daje uvid u status adaptera i mogućnost podešavanja WPS-a. AC53 je dizajnerski vrlo uspješan, pa će se unatoč malo većim dimenzijama lijepo uklopiti bilo na ekran prijenosnika ili negdje na radni stol ukoliko ga koristimo na postolju koje ima dovoljno dug kabel.

Kako bi do kraja iskoristili mogućnosti ovoga adaptera, potrebno je jasno imati i odgovarajući router. Mi ga u ovom testu nažalost nismo imali, pa smo koristili dostupan nam RT-N14U i spajali se maksimalno preko 300Mbps veze. Kao što smo naveli, brzina transfera je iznosila oko 10MB/s kao što ste kod opisa routera mogli vidjeti. I premda ovo i nije tako slab rezultat, prave potencijale USB-AC53 moći ćemo isprobati tek s odgovarajućom opremom. Ovako, za 144Mbps link to i nije bilo tako loše, dok je kod 300Mbps linka rezultat ipak bio slabiji od očekivanog. Domet adaptera je izvrstan, isprobavali smo ga i preko nekoliko zidova, a signal se nije gubio ni spuštanjem na kat ispod. USB-AC53 je svakako moćan uređaj čije vrijeme tek dolazi (s većom rasprostranjenošću 802.11ac opreme), a s obzirom da je riječ o najmodernijoj opremi takva je i cijena. U Hrvatskoj se još ne prodaje, dok mu je cijena u Njemačkoj između 60 do 70 €. U SAD-u je cijena već prihvatljivijih 50 USD.