Asus Sabertooth 990FX – spremna za Bulldozer

Datum objave 09.06.2011 - Krešimir Matanović

Opis - 1.dio

Asus i s ovom pločom nastavlja tradicionalni Sabertooth dizajn pakiranja. Kutija je u potpunosti u sivim tonovima s jasno naglašenim nazivom ploče i čipsetom koji koristi. Više od toga gotovo da i nije potrebno, jer se zna što predstavlja ime Sabertooth. Tri su ploče do sada izdane pod tim imenom, a nosile su P55, P67 i X58 čipsete na sebi. I dok je kao što vidimo Sabertooth ime korišteno samo kod Intelovih ploča, sada se to mijenja i ovaj je model namijenjen AMD-ovim procesorima. Kutija ima dvostruki poklopac na čijem su unutarnjem dijelu slikovno pokazane i riječima objašnjene glavne tehnologije podržane od strane ove ploče. Glavne značajke svakog Sabertootha su Thermal Radar tehnologija, CeraM!X hladnjaci i korištenje TUF komponenata. Uz to tu su i sad več standardni AI Suite II, UEFI BIOS, DIGI+VRM i kompletno USB3.0 rješenje.

Asus standardno daje solidan bundle pa je tako i kod ovoga modela. Uz vrlo opširne korisničke upute i DVD s aplikacijama i upravljačkim programima, tu je i Q-Shield (zaštita za stražnji I/O panel), četiri SATA 6Gb/s kabela, jedan SLI mostić, Q konektor, TUF certifikat, TUF knjižica petogodišnjeg jamstva i uvjeta ostvarivanja istog te TUF Inside naljepnica. TUF certifikat je vrlo zanimljiv dio bundlea u kojem vidimo kako ugrađene komponente (kondenzatori, prigušnice i MOSFET-i zadovoljavaju pojedine vojne standarde.

Matična je ploča vrlo slična ostalim Sabertooth modelima (jedino se P67 skriva ispod svog oklopa), ali već jedan pogled na socket AM3+ rješava vas sumnje. Sabertoothica koristi crni AM3+ socket, a i nosači za hladnjake su ponešto izmjenjeni. Izgubili su suvišni dio plastike, i time se otvorio prostor za hladnjake drugačije konstrukcije. Hladnjake za starije platforme će te jednostavno moći koristiti i na ovoj, jer su razmaci rupa i visina procesora (IHS-a) identični. Oko socketa se kao i uvijek smjestila napojna kontrola, a na njoj jedan od dva CeraM!X hladnjaka. Masivan hladnjak proteže se po cijeloj dužini MOSFET-a, prigušnica i kondenzatora s jedne te preko 990FX northbridgea s druge strane. Povezuje ih pak jedna poniklana toplovodna cijev. Drugi, manji hladnjak nalazi se na southbridgeu, a pokriva i JMB362 kontroler. Crni PCB i maslinasto-zelena kombinacija hladnjaka, utora i konektora daje ploči specifičan izgled i svi kojima je vojska "fetiš" doći će na svoje. Mi moramo priznati kako sve skupa izgleda jako dobro. Layout ploče je odličan i zapravo bolji ne bi mogao ni biti. Sve je postavljeno točno tamo gdje i treba biti, a čak su i konektori za ventilatore vrlo dobro smješteni i grupirani.

CeraM!X hladnjaci donose 50% veću disipacijsku površinu, a razlika u odnosu na klasične aluminijske je što ovi imaju keramičku presvlaku koja dodatno odvodi toplinu u okoliš. Keramički premaz zamjenjuje tradicionalni antioksidans, a toplinu bolje odvodi zbog svoje mikroskopski nepravilne površine, te veće disipacijske površine. Hladnjaci su za ploču pričvršćeni vijcima s oprugama, a najduži dio (onaj koj ide preko napojne kontrole) ima i donju pričvrsnu ploču za pravilnije nasjedanje. Sve površine koje nasjedaju na komponente imaju termalni materijal (pastu ili traku), a na hladnjake su montirane i spužvice koje sprječavaju oštećenja. U radu se hladnjaci jače zagriju tek kada overclockiramo, dok je onaj na southbridgeu malo topliji i prilikom normalnog rada.

Specifikacije Asus Sabertooth 990FX

Podržani procesori

AMD AM3+ FX/Phenom II/Athlon II/Sempron 100 Series Processors
Supports AM3+ 32 nm CPU, up to 8 cores, up to 140W, Cool 'n' Quiet

Čipset

AMD 990FX/SB950

Memorija

4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 1866/1600/1333/1066 Hz ECC, Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture

Utori za proširenja

3 x PCIe 2.0 x16 (dual x16 or x16, x8, x8)
1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black)
1 x PCIe 2.0 x1
1 x PCI

Multi-GPU podrška

- podrška za Quad CroossfireX

- podrška za Quad SLI

Pohrana podataka

AMD SB950 controller :
6 x SATA 6Gb/s ports, brown
Support Raid 0, 1, 5, 10
JMicron JMB362 controller :
2 x SATA 3Gb/s ports, black
1 x Power eSATA 3Gb/s port, green
1 x eSATA 3Gb/s port, red

LAN Realtek 8111E , 1 x Gigabit LAN
Audio Realtek ALC 892 8-Channel High Definition Audio CODEC
Audio Feature :
- Absolute Pitch 192kHz/ 24-bit True BD Lossless Sound
- Blu-ray audio layer Content Protection 
- ASUS Noise Filter
- Optical S/PDIF out port(s) at back panel
Interni konektori 1 x USB 3.0 connector supports additional 2 USB 3.0 ports (19-pin, moss green)
2 x USB 2.0 connectors supports additional 4 USB 2.0 ports
1 x COM port(s) connector
6 x SATA 6Gb/s connectors
2 x SATA 3Gb/s connectors
1 x IEEE 1394a connector
1 x CPU Fan connector (4 -pin)
4 x Chassis Fan connectors (3 x 4 -pin, 1 x 3 -pin)
1 x Optional Fan connectos (4 -pin)
1 x S/PDIF out header
1 x 24-pin EATX Power connector
1 x 8-pin ATX 12V Power connector
1 x Front panel audio connector
1 x System panel (Q-Connector)
1 x MemOK! button
1 x Clear CMOS jumper
USB

2xASMedia USB 3.0 controller :
4 x USB 3.0 ports (2 at back panel, blue, 2 at mid-board)
AMD SB950 controller :
14 x USB 2.0 ports (10 at back panel, black+red, 4 at mid-board)

Firewire

VIA 6308P controller
2 x IEEE 1394a ports
(1 at mid-board, 1 at back panel)

BIOS 32 Mb Flash ROM, UEFI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.5, ACPI 2.0a, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 2,
Format ATX Form Factor
12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm )
Softver Drivers
Anti-virus software (OEM version)
ASUS Update
ASUS Utilities 
Asus značajke

ASUS Dual Intelligent Processors 2 with DIGI+ VRM :
TUF ENGINE! Power Design :
- 8 +2 Digital Phase Power Design
- TUF Components (Alloy choke, Cap. & MOSFET; certified by military-standard)
- ASUS DIGI+ VRM Utility
- E.S.P. : Efficient Switching Power Design
Ultimate COOL! Thermal Solution :
- TUF CeraM!X Heatsink Coating Tech.
- TUF Thermal Radar
ASUS Exclusive Features :
- MemOK!
- AI Suite II
- Anti-Surge
- ESD Guards
- Front Panel USB 3.0 Support
- ASUS UEFI BIOS EZ Mode featuring friendly graphics user interface
ASUS EZ DIY :
- ASUS Q-Shield
- ASUS O.C. Profile
- ASUS EZ Flash 2
- ASUS MyLogo 2
- Multi-language BIOS
ASUS Q-Design :
- ASUS Q-LED (CPU, DRAM, VGA, Boot Device LED)
- ASUS Q-Slot
- ASUS Q-DIMM
- ASUS Q-Connector

 

Kao što vidimo iz gornje tablice, Sabertootheica 990FX je bogata opremom. Krenuvši kao i uvijek od dijela desno od stražnjeg I/O panela nailazimo na jedan od ukupno dva AsMedijina USB 3.0 kontrolera koji se nalaze na ploči. Ovaj osigurava funkcioniranje dva USB3.0 utora (plavi) na stražnjem I/O panelu, a drugi koji se nalazi na suprotnom kraju osigurava funkcionalnost internog USB3.0 konektora. Iza kontrolera se nalazi napojna jedinica 8+2 konfiguracije. Svaka se faza sastoji od dva MOSFET-a, jedne prigušnice i pripadajućeg joj Solid State TUF kondenzatora. Kontrola napajanja je digitalna (DIGI+VRM) što smo i do sad sretali kod Asusa, a Digi+EPU čip se nalazi desno od 8 pinskog ATX konektora koji se pak nalazi tik iznad prve prigušnice. Ispod se socketa nalazi 990FX northbridge koji nije ništa drugo do li ušminkani i preimenovani 890FX (ušminkan u smislu novog mikrokoda s podrškom za nadolazeće 32nm AM3+ procesore). Dodatne analize 990FX čipa stoga nisu potrebne, a ako vas zanimaju detalji skoknite na članak gdje smo opisali čipset serije osam i pripadajući mu southbridge. Lijevo od 990FX čipa nalaze se dva četiri pinska konektora za ventilatore. Na desnoj se strani gornjeg dijela ploče kao i uvijek nalaze memorijski utori (DDR3, maksimalno 1866MHz (OC) i 32GB), ATX 24-pin konektor, dvofazno napajanje memorije, te dobro nam poznata MemOK! tipka kojom provjeravamo kompatibilnost memorijskih kitova (u korisničkim se uputama nalazi i vrlo iscrpan popis kompatibilnih memorija). Posebno moramo napomenuti kako se na ovome dijelu ploče nalaze čak četiri konektora za ventilatore (tri četveropinska i jedan tropinski) što je vrlo pohvalno. Uz tropinski se konektor na samom dnu DIMM utora smjestio i interni USB3.0 konektor pored kojeg je i pripadajući ASMedijin USB 3.0 kontroler. Dodatni USB3.0 bracket kojeg smo viđali kod nekih Asusovih ploča nažalost kod ove nije priložen.

Na južnom se lijevom dijelu kao i uvijek smjestila svita kontrolera. Krenuvši odozgo prema dolje nailazimo na Realtekov 8111E Gigabitni LAN kontroler, zetim na JMicronov JMB362 SATA i eSATA kontroler, pa na TProbe ASP0911 kontroler, ispod kojega je VIA-in VT6308P Firewire kontroler i na kraju na Realtekov ALC892 audio kontroler. Desno od njih, odozgo prema dolje smjestili su se PCIe x16_1, PCIe x1, PCIe x16_2, PCIe x16_3, PCI i PCIe x16_4 utori. Ploča donosi podršku za Quad-CrossfireX i Quad-SLI tehnologije pa su time osigurane gotovo sve kombinacije bilo s AMD bilo s Nvidijinim grafičkim karticama. Prvi, treći i četvrti PCIe x16 utori se koriste za CFX i SLI kombinacije, a sva su tri u mogućnosti raditi brzinom od x16 (ne i istovremeno). Ukoliko koristite dvije grafičke kartice tada će dva raditi u x16 modu, a ukoliko koristite tri kartice tada će jedan raditi u x16 modu, a preostala dva u x8. Crni (PCIe x16_2 utor radi samo u x4 brzini). Ispod zadnjeg su se PCIe x16 utora smjestili interni SPDIF, AAFP (fornt panel audio), Firewire i USB 2.0 konektori. Između se nalazi i jedna LE dioda koja svijetli kada je ploča "pod naponom". Desno od USB utora nalazi se CLR_RTC jumper, COM konektor i Front Panel konektor. Iznad se konektora nalaze Winbondov BIOS, ITE-ov I/O kontroler, TPU čip, dok su ispod hladnjaka 950 southbridge i još jedan JMB362 kontroler. Nito kod SB950 nema nikakvih promjena u odnosu na SB850 pa se niti tu nećemo puno zadržavati. I SB850 je već bio dovoljno napredan (SATA 6Gbps, USB3.0), pa ga očito nije bilo potrebno mijenjati. Na skroz desnom rubu su se smjestili horizontalni SATA 6GBps utori (šest komada iz SB950) i dva SATA 3Gbps (JMB362). Širom ploče razmješteno je i deset toplinskih senzora (CPU, MB, VCORE-1, VCORE-2, NB HT, DRAM, USB3.0-1, USB3.0-2, PCIE-1 i PCIE-2), koji su sastavni dio Thermal Radara i čije temperature očitavamo putem istoimene aplikacije u AISuite-u II. Uz to, svaka od bitnih komponenata (CPU, memorija i VGA ima svoju kontrolnu svjetleću diodu (za prijavu greške prilikom POST-a), a ispod se southbridgea nalaze iste takve Boot Device LED-ice.

Opis - 2.dio

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • 1 x eSATA 3Gb/s
  • 1 x Power eSATA 3Gb/s
  • 1 x IEEE 1394a
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 2 x USB 3.0
  • 10 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 6 x Audio jackova
Sabertooth 990FX (dostupni naponi)
CPU napon Manual i Offset (od 0.0625 do 0.79375V u koracima po 0.00625V)
CPU-NB napon (offset)

od 0.003125V do 0.4V u intervalima po 0.003125V

CPU PWR frekvencija Auto, 200kHz, 300kHz, 400kHz i 500kHz
CPU VDDA napon od 2.2V do 2.9V u intervalima 0.00625V
DRAM napon od 1.2V do 2.5V u intervalima od 0.00625V
HT Napon od 0.8V do 1.4V u intervalima od 0.0125V
NB Napon od 0.8V do 1.4V u intervalima od 0.00625V
NB 1.8V napon 1.18V do 2.8V u intervalima od 0.005V
SB napon od 1.1V do 1.8V u intervalima od po 0.005V
VDDR napon

od 1.2V do 1.8V u intervalima od po 0.005V

VDDPCIE

od 1.1V do 2.2V u intervalima od po 0.005V

Po dostupnim naponima se vidi kako ova ploča overclockerski nije u rangu s Crosshair IV Extreme modelom kojeg smo testirali krajem prošle godine, no naponi koje ona nudi su ionako namijenjeni ekstremnijim načinima hlađenja. Rasponi koje Sabertoothica nudi su sasvim dovoljni za ozbiljan zračni ili pak vodeni OC, ali će poslužiti i za nepretenciozno LN2 overclockiranje. Digitalna kontrola je međutim omogućila preciznije "štelanje" napona, pa su intervali sa 0.01325V prepolovljeni na 0.00625V.

Ovo je prva AMD ploča koju smo testirali a da ima UEFI, a za ovakvu kombinaciju vrijede sve dobre stvari koje smo napisali kod Asusovih ploča s UEFI-em namijenjenih Intelovim procesorima. Asus je ovime u potpunosti odbacio klasične, stare i već dosadne BIOS-e i zbog toga zaslužuju sve pohvale. Layout UEFI-a na ovoj je ploči vrlo sličan kao i kod Intelica, uz naravno neke specifičnosti vezane za AMD. Opcije za overclocking su bogate a raspon napona je kao što smo rekli sasvim zadovoljavajući. Specifično za AMD tu su opcije za otključavanje svih jezgara (na procesorima na kojima je to moguće), mogućnost uključivanja ili isključivanja AMD Turbo Core tehnologije (kod T procesora), Cool `n` Quiet tehnologije, itd. Uz ručni overclocking, moguć je i potpuno automatski gdje korisnici bez opasnosti mogu povećati preformanse sistema, a vrlo korisno je i spremanje do osam različitih profila.

Asusov AISuite II skup različitih alata je za razliku od P8Z68-V PRO testa pokazivala određenu nestabilnost u radu i povremeno nas je znala živcirati. Ipak, unatoč povremenim problemima, u većini je vremena radila solidno, a kao što smo već iz prethodnih Asus recenzija vidjeli riječ i o korisnoj aplikaciji čak i ako ne želite overclockirati preko nje. Nudi podešavanje niza korisnih parametara, nadzor rada ploče, Ai Charger+ komponentu, a u sklopu nje se nalazi i Thermal Radar komponenta o kojoj nešto više na sljedećoj stranici. Na kraju opisa možemo zaključiti kako je Asus je ponovno ponudio kompletno opremljenu i kvalitetno izrađenu Sabertooth ploču, ovaj puta i za AMD korisnike, a preostaje nam još vidjeti kakav joj je OC potencijal i kako radi.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus Sabertooth 990FX;

BIOS: 0402

Procesor(i)

AMD Phenom II X6 1055T

Memorija

G.Skill 2 x 2GB PC3-17000;

Grafičke kartice

Gigabyte GeForce GTX560Ti

Driveri: Forceware 275.33;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

AMD Chipset Driver for WinVista-64Bit

DirectX verzija 11
PC Mark

Vantage, 7

7-Zip

v. 4.65

Cinebench

Release 11.5

AIDA64

Extreme Edition, v1.70

x.264 Benchmark v.3.0
 

Način testiranja i overclocking

Testna se platforma sastojala od opisane matične ploče te Thuban 1055T procesora. Grafička kartica je bila Gigabyteova GTX560 Ti SOC, a radna memorija G.Skillova PC3-17000 u 2x 2GB kitu. Testovi su kao u u dosadašnjim testovima bili klasični, mješavina sintetike i real-life situacija. Za usporedbu smo uzeli nekoliko matičnih ploča iz 890GX i 890FX serija različitih proizvođača. Odmah može biti jasno kako će manje-više testovi biti izjednačeni zbog ipak samo kozmetičkih razlika 990FX čipseta u odnosu na 890FX, a varijacije su moguće jedino zbog razlike u osnovnom FSB-u. U tablicama će te vidjeti i rezultate overcockirane platforme, a iskazana je potrošnja cijelog sistema.

S obzirom da ploča ima deset termalnih senzora rapoređenih po ključnim dijelovima, lako je pratiti zagrijavanje (ili pregrijavanje) pojedinih komponenata, tj. gdje je potrebno koncentrirati dodatno rashlađivanje što je naravno vrlo bitno prilikom overclockinga. S obzirom da je ploča napravljena od kvalitetnih materijala i robusnih elektroničkih komponenata, zagrijavanje tijekom nosmalnog rada ne bi smjelo biti apsolutno nikakav problem, no postoji dosta korisnika koji i o tome vode brigu. Thermal Radar komponenta unutar AISuite-a II dozvoljava real-time praćenje i nadzor temperatura svih senzora (CPU, MB, VCORE-1, VCORE-2, NB HT, DRAM, USB3.0-1, USB3.0-2, PCIE-1 i PCIE-2), što je i grafički lijepo iskazano. Zasmetalo nas je tek što se to real-time očitavanje drastično usporava tijekom opterećivanja sistema (primjerice OCCT-om) i refresh temperatura traje i po nekoliko minuta (AIDA64 nema tih problema). Na prvoj slici možete vidjeti temperature na senzorima bez opterećenja, na drugoj je slici pod opterećenjem (OCCT CPU test), a na trećoj s overclockiranim sistemom (opet OCCT CPU test), bez ikakog dodatnog hlađenja i s Noctuom D14 na procesoru.

Kao i uvijek kada testiramo matične ploče, jedan je test bio dovođenje procesora na maksimum, a drugi osnovne brzine sabirnice. Naš je 1055T i na drugim pločama svoj maksimum dosegnuo na brzini tek malo većoj od 4GHz pa je tako bilo i na ovoj ploči. Apsolutno je bio stabilan na 288 x 14 (4.031GHz) pri naponu od 1.4V, dok ostatak napona možete vidjeti u slikama UEFI-a na prethodnoj stranici. Za overclocking maksimalne brzine sabirnice množitelj smo procesora spustili, kao i množitelj memorije. U zid smo udarili na 320MHz i pri tome napone nismo drastično forsirali. Ploča stabilno radi i na 330MHz, no tada je napone potrebno više "navinuti" i to već izlazi iz parametara normalnog overclockinga. Napomenimo i kako je postignuti rezultat uvelike ovisio i o samom procesoru, jer smo primjetili kako 1055T udara u zid niže od nekih drugih procesora. No, pravi testovi za ovu matičnu ploču tek stižu - idući tjedan nam u lab treba doći Phenom II X4 980 BE, a nakon toga i jedan od Zambezija.

Rezultati testova

PCMark

Vantage
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
8506
  
ASUS Sabertooth 990FX
7412
  
 
03000600090
00
 
7
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
2776
  
ASUS Sabertooth 990FX
2486
  
 
01000200030
00
 

 

Sintetički testovi straije i novije generacije pokazuju kako je naša testna kombinacija vrlo dobra kako za svakodnevno korištenje tako i za napredniji rad/igru, a i porast prilikom overclockinga nije za zanemariti.

7-Zip

Score (MIPS)
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
21017
  
ASUS Crosshair IV Extreme
16215
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
16159
  
ASUS Sabertooth 990FX
16115
  
ECS A885GM-M2
15945
  
ASUS M4A88TD-V EVO
15840
  
MSI 890FXA-GD70
15829
  
 
055001100016500220
00
 
 

Jasno je već na početku bilo kako većih odstupanja u odnosu na 890FX platformu neće biti, a dobitak overclockingom procesora na 4GHz je lijepih 30 i kusur %.

Cinebench 11.5

Rendering x CPU
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
7,11
  
ASUS M4A88TD-V EVO
5,02
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
5,01
  
ASUS Sabertooth 990FX
4,99
  
ASUS Crosshair IV Extreme
4,98
  
MSI 890FXA-GD70
4,98
  
ECS A885GM-M2
4,96
  
 
0 2 4 68
 
 
 

I Cinebench priča sličnu priču, pa se Sabertootheica smjestila u samu sredinu poretka. Skok s 2.8/3.3GHz na 4GHz je donio odličnih 42%.

x.264 Benchmark

Score (fps)
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
85,43
  
ASUS Crosshair IV Extreme
79,21
  
ASUS Sabertooth 990FX
77,21
  
ASUS M4A88TD-V EVO
76,27
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
76,14
  
ECS A885GM-M2
75,7
  
MSI 890FXA-GD70
75,64
  
 
030609
0
 
 

x.264 test ne pokazuje velik napredak prilikom overclockinga, a Sabertootheica se po performansama smjestila tik ispod moćne Crosshair IV Extreme.

AIDA64 MEM

Read (MB/s)
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
9581
  
ASUS M4A88TD-V EVO
9123
  
ASUS Crosshair IV Extreme
9122
  
ASUS Sabertooth 990FX
8908
  
ECS A885GM-M2
8561
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
8182
  
 
0300060009000120
00
 
Write (MB/s)
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
7076
  
ASUS Sabertooth 990FX
6865
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
6860
  
ECS A885GM-M2
6853
  
ASUS Crosshair IV Extreme
6717
  
ASUS M4A88TD-V EVO
5339
  
 
0300060009000120
00
 
Copy (MS/s)
ASUS Crosshair IV Extreme
11837
  
ECS A885GM-M2
10979
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
10650
  
ASUS Sabertooth 990FX
10567
  
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
9888
  
ASUS M4A88TD-V EVO
8453
  
 
0300060009000120
00
 
Latency (ns)
ASUS Sabertooth 990FX @ OC
44
  
ASUS M4A88TD-V EVO
47,9
  
ASUS Sabertooth 990FX
50,2
  
ECS A885GM-M2
53,1
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
55,2
  
ASUS Crosshair IV Extreme
61,6
  
 
0316
2
 
 

Memorijski kontroler na Phenom procesorima se i nije naročito iskazao, pa nas jako zanimaju performanse onoga u Zambezi/Llano procesorima. Uz to, niti porast s 1600MHz na 1920MHz (kod overclockinga) nije donio naročit skok u performansama.

Potrošnja

Idle (W)
ECS A885GM-M2
75
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
84
  
ASUS M4A88TD-V EVO
87
  
MSI 890FXA-GD70
127
  
ASUS Sabertooth 990FX
128
  
ASUS Crosshair IV Extreme
134
  
 
06513019526
0
 
Load (W)
GIGABYTE 880GMA-UD2H
192
  
ASUS M4A88TD-V EVO
205
  
ECS A885GM-M2
208
  
ASUS Sabertooth 990FX
217
  
ASUS Crosshair IV Extreme
227
  
MSI 890FXA-GD70
254
  
 
06513019526
0
 
 

POtrošnja je kao što vidimo u granicama koje su vrijedile i kod prethodne generacije ploča. No, veseli da je 217W bliže onom nižem segmentu 880, nego 890 ploča. Trend je dakle dobar.

Zaključak - Conclusion

 

Zaključak

Sabertootheica 990FX je na kraju ostavila vrlo dobar dojam. Nije izrazito overclockerski orijentirana, no potencijala i mogućnosti za dobar OC ima zbog pregršt opcija u UEFI-u i odlične napojne jedinice. S druge strane njene su glavne karakteristike pouzdanost i opremljenost. Kvaliteta izrade je odlična, a pouzdanost se dobiva kroz korištenje kvalitetnih TUF elektroničkih komponenata i solidnog CeraM!X rashladnog sistema. Uz to se odlično uklapa i mreža temperaturnih senzora razmještenih po ključnim točkama i Thermal Radar aplikacija pomoću koje nadgledamo temperature. Količina opreme koju donosi je vrlo dobra, počevši od šest SATA 6Gbps konektora, četiri USB 3.0 konektora, Power eSATA konektora, UEFI-a, MemOK! funkcije i Firewirea. Ogroman je plus podrška za CrossFire i SLI te čak tri PCIe x16 utora koje možemo koristiti u maksimalnoj x16+x8+x8 kombinaciji. Uz petogodišnje jamstvo i cijenu od oko 180 - 190 € (u Njemačkoj) što kupac može više tražiti? Možda jedino stabilniju AISuite II aplikaciju.

S druge strane, AMD je svoju prethodnu 890FX+SB850 platformu tek malo dodtjerao i pripremio ju za novi tip procesora. Nije možda očekivani pomak unaprijed, no treba priznati kako je već i ta sada stara generacija bila dovoljno napredna i što je najvažnije pouzdana i stabilna. Najveći je zapravo pomak dodavanje podrške za SLI čime je kupcu otvorena mogućnost biranja kakav multi-GPU sustav želi. I drugi je dio buduće Scorpius platforme tu (prvi je grafika serije 6), i sada se samo procesori čekaju. Najjači će Zabmeziji kao što znamo imati do 8 jezgri i parirati će za sada najjačim Sandy Bridge procesorima.

Conclusion

Sabertooth 990FX left a good impression with us. While it is not highly overclocking oriented board, it still has a lot of potential for a decent OC result. Main reason for this is UEFI full of OC options and a great VRM to back it up. On the other hand, its main characteristics are reliability and richness of equipment. Build quality is great, and reliability is ensured through the usage of high quality TUF electronic components (capacitors, chokes and MOSFETs), and decent cooling system with CeraM!X technology. With that, great feature is the array of temperature sensors, and Thermal Radar application for monitoring. Like we said Sabertooth 990FX is very equipment rich board, and we can find six SATA 6Gbps connectors, four USB3.0 connectors (two can be used with extra bracket or front panel connector), Power eSATA connector, UEFI, MemOK! function and Firewire. Big plus with these series is the addition for SLI (alongside with CrossfireX) support, through which we can connect up to three graphics cards in x16+x8+x8 configuration. With 5 year warranty that Asus gives on this board and price of about 180 - 190 € what more can one ask for? Maybe just a fully stable AI Suite II application.

As for the AMD, they only slightly tweaked their previous 890FX+SB850 generation, prepared it for new CPU˙s and given it a SLI support. Not maybe an expected move forward, but one has to admit that that previous generation was future proof enough. So, now we have this second part of the new Scorpius platform and the only thing left to launch are the new and a long time awaited Bulldozer CPU`s.