Sabertooth X99 Sabertooth X99

Osim OC socketa s kojim se Asus hvali a koji je upotrebljiv jedino u situacijama ekstremnog overclockinga jer osigurava manji pad napona procesoru, tu je i tehnologije podešavanja napona za Cache sabirnicu koja povezuje CPU jezgre, DDR4 memorijske kontrolere, System Agent i L3 Cache. Povećanje ove frekvencije i napona ubrzava rad sistema, a kao što smo se i sami uvjerili donosi i veću stabilnost pri visokim brzinama DDR4 memorije. Ovo nam je posebno dobro došlo u nedavnom testu G.Skillovog DDR4 3000MHz kita. Layout gornjeg dijela ploče je sasvim solidno posložen, i unatoč činjenici kako je sve skupa malo stisnuto zbog plastičnog štita mjesta za hladnjake ima sasvim dovoljno. Rashladni sistem je posebno dizajniran za ovu ploču a svoj posao kao što smo nakon intenzivnog testiranja, overclockiranja i CPU-a i DDR4 memorije, odrađuje odlično te pregrijavanja napojne jedinice nema. Kada smo kod toga spomenimo kako napojna jedinica ima TUF ENGINE! dizajn koji donosi 8 + 2 fazni layout, ranije spomenute TUF komponente te DIGI+ kontrolu. Ploča podržava maksimalnih 64GB radne memorije brzine do 3200 MHz. Zbog specifičnog dizajna termalnog štita i neki od konektora su prilagođeni pa tako na gornjoj strani ploče nalazimo čak šest 4-pinskih konektora za ventilatore, tri napojna konektora (24, 8 i 4-pinski), a tu je i MemOK! tipka te interni USB3.0 konektor.

Sabertooth X99 Sabertooth X99

Ploča putem tri PCIe 3.0 x16 i jednog PCIe 2.0 x4 konektora donosi Quad-SLI i 3-way CFX podršku a koliko će PCIe stazica biti dostupno ponajprije ovisi koristite li 40-lane CPU (5960X, 5930K) ili 28-lane CPU (5820K). Uz to tu je i jedan PCIe 2.0 x1 utor. Mrežna je povezivost osigurana putem dva Gigabitna LAN kontrolera – Intel I218V te Realtek 8111GR koje potpomaže Asusova Turbo LAN aplikacija. Za zvuk se brine Realtekov dokazani ALC1150 kontroler (absolute pitch 192kHz/24-bit True BD Lossless) koji se zajedno s ostatkom audio hardvera nalazi na odvojenom dijelu PCB-a, a i kanali su razdvojeni na različitim slojevima PCB-a. Audio mogućnosti smo isprobali s našim vjernim Cambridge SoundWorks 5.1 zvučnicima i bili smo u potpunosti zadovoljni. Na donjem se dijelu ploče nalaze dodatna četiri 4-pinska konektora a tu se pod poklopcem skriva i M.2 Socket 3.

Sabertooth X99 Sabertooth X99

Kada je riječ o mogućnostima proširenja, ploča donosi jedan M.2 socket 3 (podrška za uređaje od 42 do 110 mm), zatim jedan SATA Express konektor, te osam SATA 6Gbps konektora s RAID 0, 1, 5 i 10 podrškom. USB podrška je za osam USB 3.0 portova, osam USB2.0 portova i dva USB 3.1 porta (svijetlo plavi utori na stražnjem I/O panelu). USB 3.1 portovi donose podršku za uređaje brzine sučelja do 10Gb/s a unazad su kompatibilni i s 3.0 te 2.0 uređajima.

Na stražnjem se I/O panelu nalaze sljedeći konektori:

  • 2 x LAN (RJ45) ports
  • 2 x USB 3.1 (teal blue)
  • 4 x USB 3.0 (blue)
  • 4 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 5 x Audio jacks
  • 1 x USB BIOS Flashback Buttons

Sabertooth X99 Sabertooth X99

Sabertooth X99 Sabertooth X99

UEFI sučelje je klasično, s bojama sličnim kao i onima na ploči, a kao i uvijek kod Sabertootha najbitniji dio je Monitor, odnosno Thermal Radar Temperature koji pokazuje parametre rada ploče i temperature svih njenih senzora. Naravno, ni overclocking nije zanemaren, pa je AiTweaker iznimno bogat opcijama, ali i izdašan naponima. Bez ikakvih smo problema naš testni 5820K natjerali na stabilnih 4.5 GHz a i G.Skill memoriju smo uspjeli natjerati na 3100 MHz pri 15-15-15-35 latencijama. Još jedna bitna stavka kod Sabertootha je i softverska podrška, pa je kao i uvijek tu Thermal Radar 2 aplikacija koja je u sklopu AI Suite-a III. Ona omogućuje kontrolu nad 11 konektora za ventilatore, te praćenje temperatura na 12 točaka mjerenja na ploči. Uz to donosi i kontrolu nad brzinom ventilatora Asusovih grafičkih kartica, ima mogućnost snimanja napona, temperatura i rada ventilatora (History), te donosi i kontrolu nad DIGI+ napojnom jedinicom.