ASUS STRIX Z270F Gaming & B250F Gaming recenzija
Datum objave 18.02.2017 - Krešimir Matanović
ASUS STRIX B250F Gaming - drugi dio
DIMM utori podržavaju maksimalnih 64 GB DDR4 dvokanalne memorije brzine do 2133 MHz kod šeste Core generacije i 2400 MHz kod sedme Core generacije procesora. Desno od memorijskih utora se nalazi samo 24-pinski konektor te interni USB 3.0 konektor. Ploča inače ima pet 4-pinskih konektora za ventilatore od čega je jedan namijenjen i za vodenu pumpu AIO vodenih hlađenja, a kao zanimljivost spominjemo i jedan konektor za temperaturni senzor. Na desnoj se strani, na suprotnoj strani PCB-a od ATX konektora nalaze i RGB LED-ice, baš kao i kod H270F ploče. Kako to izgleda u radu možete vidjeti na sljedećoj stranici (ili u ovom videu).
Baš kao i kod jače H270F ploče, audio kontroler je pod marketinškim nazivom ROG SupremeFX. Riječ je o osam kanalnom HD Audio CODEC-u Realtek S1220A, potpomognutim s dva pojačala za slušalice, audio kondenzatorima itd., a sa softverske strane je podrška za Sonic Studio III i Sonic Radar III. LAN kontroler je dobro poznati Intelov I219V koji radi u suradnji s ROG GameFirst aplikacijom. Samo je jednu grafičku karticu moguće “tjerati” u x16 brzini, a ako poželimo staviti drugu to jedino može biti Radeon i radit će na maksimalnoj x4 brzini. Uz dva duža slota, tu su i četiri PCIE x1 slota. Bitna napomena je da PCIe x16_2 slot dijeli propusnost s PCIe x1_2 u PCIe x1_3 slotovima (ako su manji popunjeni, veći radi u x2 modu).
Raspored donjih konektora je isti kao i kod H270F ploče, s tim da ovdje fali jedan interni USB 2.0 konektor. Na ploči se nalaze i dva M.2 socketa od čega gornji podržava uređaje dužine do 80 mm i radi u SATA modu, a donji do 110 mm i radi samo u PCIE 3.0 x4 modu. Prvi M.2 socket dijeli resurse sa SATA_1 portom, a taj prvi M.2 podržava i Optane tehnologiju u suradnji sa sedmom Core generacijom.
Stražnji I/O portovi uključuju jedan PS/2 port, DVI-D, DisplayPort i HDMI video izlaze, RJ45 port, jedan USB 3.1 Type A i jedan Type C konektor (ASMedijin kontroler), dva su USB 3.0 porta (plavi), četiri su USB 2.0, pet je audio jackova i jedan optički S/PDIF izlaz. SATA konektori su pojedinačni i svi su horizontalno orijentirani.
UEFI sučelje je klasično STRIX-ovsko s bogatim opcijama za podešavanje. Naravno, fale sve one opcije vezane za overclocking, a samo je sučelje vrlo brzo. Softverska podrška kreće od AI Suite 3 aplikacije, a uključuje i sve ostale poznate Asusove programe.
Forum
Objavljeno prije 14 minuta
3D printeriObjavljeno prije 23 minute
IPTV (imena providera isključivo na PM)Objavljeno prije 23 minute
Mall.hr (informacije i iskustva)Objavljeno prije 25 minuta
Xbox Series X/SObjavljeno prije 32 minute
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Novosti
.debug 2025 – Tehnološki spektakl u Zagrebu
Već dobro uhodana konferencija .debug, koju organizira magazin Bug u suradnji s vodećim domaćim i međunarodnim tehnološkim kompanijama, i ove se godine pokazala kao središnji događaj hrvatske IT scene. Tijekom dvodnevne, sadržajem vrlo boga... Pročitaj više
IT entuzijasti za zajednicu: Priča o suradnji CRATIS-a i PC Eksperta
Varaždinska IT tvrtka Cratis, specijalizirana za izgradnju i upravljanje visoko dostupnim cloud i hosting sustavima, omogućila je PC Ekspertu besplatno korištenje vlastite enterprise infrastrukture kao oblik podrške domaćoj tehnološkoj i ha... Pročitaj više
AMD predstavlja viziju otvorenog AI ekosustava
AMD) je na svom događaju Advancing AI 2025. predstavio svoju sveobuhvatnu, cjelovitu integriranu viziju AI platforme i svoju otvorenu, skalabilnu AI infrastrukturu u racku izgrađenu prema industrijskim standardima. AMD i njegovi partneri pr... Pročitaj više
Pametni savjeti za zdravu i štedljivu upotrebu klime
Pametno korištenje klime = ugodnije ljeto, manji računi i zdraviji zrak u kući. Zaboravite stare navike i koristite tehnologiju kako treba – klima je vaš saveznik, ne neprijatelj! 1. Držite temperaturu između 25-28°C - 26°C je optimalno –... Pročitaj više
Stvari koje tiho “pojedu” životni vijek SSD-a
Ako ne želite da vam SSD jednog dana samo prestane raditi bez najave, bacite oko na ove savjete. SSD-ovi su stvarno brži i otporniji od starih mehaničkih diskova (HDD), ali imaju jednu veliku manu – ograničen broj ciklusa pisanja. A da stva... Pročitaj više
Sve novosti