ASUS STRIX Z790-A Gaming WiFi D4 recenzija
Datum objave 15.12.2022 - Krešimir Matanović
ASUS ROG STRIX Z790-A Gaming WiFi D4
Još jedna je Z790 ploča pred nama. Ovaj put je riječ o STRIX Z790-A Gaming WiFi u D4 izvedbi što znači da podržava DDR 4 memoriju. Asus kao što znamo ni u ovoj seriji ne odustaje od starog tipa memorije, a Z790-A je nekonvencionalna ROG Strix ploča. Naime, hladnjaci su joj srebrni, a ne crni. No, i dalje je dobro opremljena i vrlo sposobna.
U unboxing videu ste mogli vidjeti kako je ploča pakirana i zaštićena unutar kutije, a bundle je sljedeći i zapravo vrlo sličan kao kod Z790-E ploče:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x termalna podloška za M.2
- 1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
- 1 x paket plastičnih vezica
- 1 x M.2 Q-Latch paketić za donju ploču
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 1 x ROG Strix zahvalnica
- 2 x M.2 paketić gumica
- 1 x M.2 gumice za donju ploču
- 1 x korisnički vodič
Ova ploča donosi Prime izričaj u ROG Strix svijet. Svakako je neobična za jednu Strixicu, a opet preekstremna za jednu Prime ploču. Jasno, danas su svjetliji tonovi u modi, prodaju se bijela kućišta, napajanja, grafičke kartice, bijeli miševi i tipkovnice, pa i ovakva ploča mora postojati u višem segmentu tržišta. Inače, tipična je to ATX ploča, jako podsjeća na Z790-E ploču samo u drugim bojama. Jasno, i nešto je slabije opremljena od nje. Inače, ne razlikuje se previše ni od svoje Z690-A prethodnice, što je tematika koja nas prati kroz sva oba testiranja Z790 ploča.
No, riječ je o dobro posloženoj ploči, s logičnim rasporedom elemenata. Gradnja je kao i uvijek vrlo solidna, komponente su kvalitetne i s punim pravom nosi ime Strix. Dizajn hladnjaka je vrlo sličan kao kod skupljih, no ponešto su tanji i manji. Na prvom se M.2 slotu nalazi puno tanji hladnjak nego kod Z790-E, a ni onda dva na napojnoj jedinici nisu vezani toplovodnom cijevi, nego su svaki za sebe. Ipak, zadržano je identično osvjetljenje na pokrovu stražnjeg I/O-a, s prozirnim plastičnim pokrovom iznad osvijetljenog ROG logoa.
Oko LGA1700 socketa ima dovoljno mjesta za uobičajene hladnjake – AIO hladnjaci stanu bez ikakvih problema, o trebamo znati da će na velikim zračnim hladnjacima vanjski ventilatori stršati visoko iznad njih. Memorijski slotovi podržavaju do četiri modula DDR 4 RAM-a maksimalnog kapaciteta 128 GB i takta pod overclockingom do 5.333 MHz, uz podršku za standardnu Asusovu OptiMem III tehnologiju. Na gornjem se rubu ploče nalaze dva ProCool II 8-pinska EPS konektora za dodatno napajanje procesora, jedan 4-pinski konektor za ventilatore, overvoltage jumper za ekstremniji OC te dva headera za RGB i ARGB LED trake. Tu su i četiri LED-ice za POST dijagnostiku, a pored 24-pinskog konektora su interni USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2×2 Type C headeri.
Kao što smo spomenuli, dva puna aluminijska hladnjaka s kanalima za proto zraka su smještena na napojnoj jedinici, i premda nisu vezani toplovodnom cijevi, solidno odrađuju svoj posao. Napojna jedinica je 16+1 fazne teamed up izvedbe sa 70-amperskim power stageovima, kvalitetnim prigušnicama i 5K solid kondenzatorima. Kontroler je RENESAS-ov RAA229131, a power stageovi su ONSemievi 5062. Time je ova napojna jedinica sasvim sposobna i za konkretniji overclocking. Naravno, dobro je hlađenje preduvjet jer smo pri punom opterećenju 13900K procesora vanjskom sondom izmjerili 73,8°C na najtoplijem dijelu.
Na donjem se dijelu ploče nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot, a ispod njega su još dva PCIe 4.0 x16 slota koji rade u x4/x4 modovima, te jedan PCIe 3.0 x1 slot. Donji rub ploče je popunjen uobičajenim headerima i konektorima, a izdvajamo čak četiri 4-pinska konektora za ventilatore (na ploči ih je ukupno osam, a jedan podržava i AIO pumpe). Na ovom je dijelu ploče i audio jedinica. Iza naziva ROG SupremeFX7.1 Surround Sound krije se Realtekova ALC4080 CODEC, koji podržava 120 dB SNR reprodukciju i 113 dB SNR snimanje, te reprodukciju 32-bitnih/384 kHz formata. Tu su i premium audio kondenzatori, Savitech SV3H712 pojačalo, optički izlaz itd. Za mrežnu se povezivost brine Intelov 2,5-gigabitni ethernet kontroler.
Ploča ukupno ima četiri M.2 slota i četiri SATA porta. Prvi M.2 slot je po PCIE 4.0 x4 standardu, prima 22110 uređaje te ima i donji i gornji hladnjak. I prvi ispod njega prima 22110 uređaje, a radi u PCIe 4.0 x4 modu rada, dok onaj do njega prima 2280 uređaje i isto radi u PCIe 4.0 x4 modu. Najniži prima 2280 uređaje, a radi u PCIe 4.0 ili SATA modovima rada. Svi su pokriveni aluminijskim hladnjacima.
Na ploči se nalazi i 17 USB portova – 10 straga i 7 sprijeda. Najzanimljiviji su USB 3.2 Gen 2×2 Type C, te još jedan USB 3.2 Gen 2 Type C straga. Sprijeda imamo USB 3.2 Gen 2×2 konektor za Type C port s mogućnošću punjenja drugih uređaja snagom od 30W.
Stražnji je I/O panel bogato opremljen, između ostalog i s grafikom kao hommageom Packmanu:
- 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C)
- 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (2 x Type-A, 1 x USB Type-C)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta (4 x Type-A)
- 2 x USB 2.0 porta (2 x Type-A)
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI port
- 1 x Wi-Fi Modul
- 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
- 5 x Audio jackova
- 1 x Optical S/PDIF out port
- 1 x BIOS FlashBack tipka
- 1 x Clear CMOS tipka
Ploča je opremljena WiFi 6E 2×2 modulom koji donosi podršku za tri pojasa – 2.4, 5 i 6 GHz, te Bluetooth v5.3. Antena je standardna, a prijem signala i propusnost su vrlo dobri.
Ploča ima i klasično STRIX osvjetljenje kakvo smo već vidjeli na Z790-E ploči, koje kontroliramo s AURA Sync ili Armoury Crate aplikacijama. Dodatno korisnik može spojiti LED trake ili druga svjetleća tijela na jedan od tri Addressable Gen 2 headera ili na jedan klasični AURA RGB header.
UEFI sučelje je klasično, tu nema većih promjena u odnosu na ostale Z790 ili Z690 ploče, s mnoštvom opcija za tweaking i overclocking. Softverska je podrška kje bogata te osim Armoury Crate i AI Suite 3 aplikacija donosi ji Game First IV, ROG CPU-Z, Sonic Studio III, Sonic Radar III i DTS Sound Unbound.
Forum
Objavljeno prije 7 minuta
EON TV (Telemach)Objavljeno prije 19 minuta
Vrijeme i nevrijemeObjavljeno prije 1 sat
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 5 sati
Tablet računalaNovosti
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Meta je dobila tužbu, ali je otkrila "ključ pobjede" u budućem ratu za autorska prava umjetne inteligencije
Prema TechCrunchu, američki savezni sudac Vince Chhabria nedavno je presudio u korist Mete u tužbi za autorska prava koja uključuje obuku AI modela. Slučaj je podnijelo 13 autora knjiga navodeći da je Meta koristila njihov rad zaštićen auto... Pročitaj više
Nadogradnja za iPhone: Whoscall sada brže prepoznaje pozive – ali ne za sve korisnike
U doba sve učestalijih prijevara i dosadnih oglasnih poziva, sve više ljudi koristi aplikaciju Whoscall kako bi na vrijeme znali tko ih zove. No, iPhone korisnici do sada su bili u nepovoljnijem položaju zbog ograničenja samog iOS sustava –... Pročitaj više
Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništio milijune knjiga kako bi trenirali umjetnu inteligenciju
Otkriće da je tvrtka Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništila milijune knjiga kako bi trenirala umjetnu inteligenciju, izazvalo je snažnu etičku i kulturnu raspravu. Iako je pravno sve bilo "čisto", mnogima je ovaj potez upalio alar... Pročitaj više
Ventilator za cirkulaciju zraka vs. obični ventilator: 4 ključne razlike koje će vam pomoći da odaberete najbolji uređaj za hlađenje
S razvojem tehnologije na tržištu su se pojavile brojne vrste ventilatora, a među njima se ventilator za cirkulaciju zraka ističe svojim posebnim funkcijama i prednostima. Prilikom kupnje ventilatora mnogi se pitaju: Koja je razlika između... Pročitaj više
Sve novosti