asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_1 asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_2

Prije par tjedana smo testirali manji B860M-PLUS model, a sada na red dolazi verzija u punoj ATX izvedbi, koja je prostranija i donosi pokoji header i konektor više. Kao što znamo, TUF Gaming matične ploče su kvalitetno napravljene uz pomoć izdržljivih “military-grade” komponenata, te prolaze stroge testove izdržljivosti za stabilno i dugotrajno iskustvo rada i igranja. Kakva je ova, i što je točno drugačije u odnosu na Micro ATX model, čitajte u recenziji.

Kao što se iz videa otpakiranja vidi, ploča je na identičan način pakirana kao i B860M, ali i sve slične Asusove ploče. Kutija je kao i uvijek kartonska, unutar nje je ploča u antistatičkoj najlonskoj vrećici, te je položena na kartonsko ležište. Ispod kartona se nalazi bundle u sljedećem sastavu:

  • 2 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x ASUS WiFi Q-antena
  • 2 x M.2 paketića gumica
  • 1 x TUF Gaming naljepnica
  • 1 x paketić vijaka za M.2 SSD
  • 1 x Quick start vodič za korisnike

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_3

B860-PLUS je čista preslika B860M-PLUS, samo što je sve rastegnuto na veću površinu. Uz to, doživjela je i minimalne promjene u dizajnu u odnosu na prethodnicu B760-PLUS, no, nova je ploča osvježene jačom napojnom jedinicom i boljim hladnjacima, kao i novim tehnologijama. Arrow Lake procesori zahtijevaju nove čipsete, a B860 čipset se nameće kao budget rješenje za manje snažne procesore, i pogotovo one koji imaju zaključane množitelje. B860 donosi nešto manje opcija i onemogućen je overclocking procesora, dok je ostavljena opcija overclockinga radne memorije. Uz to, imaju manje PCIe stazica (34 vs. 44), manje Thunderbolt portova (1 vs. 2), manje DMI Gen4 stazica (4 vs. 8), manje čipset PCIe 4.0 stazica (14 vs. 24), manje SATA 3.0 stazica (4 vs. 8), manje USB 20 Gbps portova (2 vs. 5), manje USB 10 Gbps portova (4 vs. 10), manje USB 5 Gbps portova (6 vs. 10), ne podržava PCIe 4.0 stazice iz procesora, nema RAID podršku, te nema vPro podršku. Vidimo da razlike i nisu tako male, no za jedan prosječan gaming stroj opcija ima sasvim dovoljno.

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_4

Dizajn i layout se nisu znatnije mijenjali u odnosu na B760-Plus prethodnicu i na prvi pogled su vrlo slične. Pomnijim pregledom vidimo da razlika ima u dizajnu hladnjaka koji su sada malo masivniji, jedan je PCIe x1 port manje, osvijetljeni TUF logo je nešto manji, a čipset hladnjak je drugačijeg oblika i malo je masivniji. Na kraju dana, ovo je ipak tipična TUF ploča koja se lako prepoznaje. Layout je dobar, nema većih nelogičnosti. I dalje ne volimo vidjeti vertikalne SATA portove, no oni se ionako sve manje koriste, uz dva horizontalna, ali i tri M.2 slota.

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_5

Oko novog LGA1851 socketa su rupe za montažu hladnjaka smještene na jednakim razmacima kao i kod LGA 1700 pa će i stari hladnjaci biti kompatibilni. VRM hladnjaci su stepenasti i omogućavaju dobru kompatibilnost s hladnjacima za procesor. Samo će oni najveći poput možda Noctue D15\G2 imati problema s vanjskim ventilatorima. No, novi se procesori ionako ne zagrijavaju previše pa na ovakvim pločama ni nećete imati potrebe za glomaznim hladnjacima, a i AIO modeli su vrlo popularni.

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_6

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su tri 4-pinska konektora na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je POST dijagnostika s četiri malene LED-ice kao i dva ARGB headera. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.666 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod Z890 modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme), kao i DIMM Flex. Ispod 24-pinskog ATX konektora nalazi se jedan USB 3.2 Type C interni konektor, koji je propusnosti 10 Gbps, a ispod njega je jedan USB 3.0 header.

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_7

Napojna je jedinica istog broja faza kao i kod prethodnice, no sada su Dr.Mos elementi pojačani s 50 na 80 ampera. Na svih 12 + 1 + 2 + 1 faza (Vccore, Vccgt, Vccsa, Vnnaon) su 80-amperski Dr.Mos elementi proizvođača Alpha & Omega, koji su kao što znamo integrirani high-side i low-side MOSFET-i s driverima. Asus koristi i kvalitetne prigušnice te 5K kondenzatore na fazama, a kontroler je Digi+ EPU ASP2442GQW, kakav smo vidjeli i na Z890-PLUS ploči. Napojna je jedinica time identična kao i kod manje B860M-Plus ploče!

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_8

Hladnjaka su dva, onaj na lijevoj strani je povećan u odnosu na prethodnu generaciju, a zagrijavanje s 245K procesorom nije pretjerano pa smo izmjerili samo 40,1°C na najtoplijem dijelu VRM hladnjaka. S druge strane, čipset se više zagrijavao, do 45,3°C. S obzirom na prikazano, i ova ploča, baš kao i manja B860M-Plus može podnijeti i znatno jače procesore.

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_9

Na donjem se dijelu ploče nalaze i PCIe slotovi. Gore je jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji podržava x16 mod rada i koji ima Q-release mehanizam. Na dnu se nalazi jedan PCIe 4.0 x4, a između njih se smjestio jedan PCIe x1 utor. Na lijevoj se strani nalazi 7.1 audio jedinica sa starijim CODEC-om ALC897 koji podržava 24-bitni/192kHz playback, a tu su i premium audio kondenzatori. Audio jedinica je jasno smještena na odvojenom dijelu inače 8-slojnog PCB-a. Za mrežnu se povezivost brine Realtekov 2,5-gigabitni kontroler s Asus LANGuard zaštitom (osigurač).

asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_10 asus_tuf_gaming_b860_plus_wifi_11

Prvi M.2 slot se nalazi iznad PCIe 5.0 x16 slota, i on je po PCIe 5.0 x4 standardu te prima 2280 uređaje. Njegov hladnjak, kao i za ostala dva je relativno tanka aluminijska pločica sa termalnom podloškom. Taj prvi M.2_1 slot kontrolira procesor, a ostala dva čipset. M.2_2 podržava 22110 uređaje i manje, te radi u PCIe 4.0 x4 modu rada. M.2_3 podržava 2280 uređaje i manje te radi u PCIe 4.0 x4 modu rada. Na dnu se ploče nalaze uobičajeni headeri i konektori. Tu je interni audio header, Com_Debug, Thunderbolt header, još jedan ARGB header, tri 4-pinska konektora za ventilator, interni USB 2.0, dva vertikalna SATA porta i header prednjeg panela. Super I/O kontroler je Nuvotonov.