ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC recenzija
Objavljeno prije 26 dana - Krešimir Matanović
TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC
Tri tjedna nakon izlaska GeForce RTX 5080 kartica, stiže nam i jednu stepenicu slabiji model – RTX 5070 Ti. GPU koji pokreće ove kartice baziran je na istoj Blackwell arhitekturi koja kao što znamo donosi solidne tehnološke pomake po pitanju AI mogućnosti. Prva kartica koju testiramo je ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC koja donosi poznati TUF dizajn prilagođen ovom GPU-u, te tvornički podignute taktove u odnosu na referentne. U nastavku saznajte kakve RTX 5070 Ti ima performanse i kako se overclockira.
Za razliku od TUF Gaming RTX 5080 modela, ova kartica dolazi u standardnoj oblikovanoj i dizajniranoj kutiji, unutar koje je odlično zaštićena. U unboxing videu možete vidjeti kako je sve skupa lijepo upakirano, te kako je bundle više manje standardan za ovaj cjenovni segment. Uz standardnu papirologiju dolazi i alat za pridržavanje kartice u kućištu, koji je ujedno i odvijač, zatim TUF magnet, TUF privjesak za ključeve te naravno 3-u-1 12VHPWR kabel za napajanje. Potrebna su vam sva tri 6-pinska PCIe Power konektora na napajanju. TDP referentnog modela je 300 W, a ovoga vjerojatno malo i viši zbog tvornički podignutih taktova. Asus preporučuje kvalitetno napajanje od 850 W baš kao i za RTX 5080.
I premda identičnog dizajna kao i TUF RTX 5080 kartica, ova je dimenzijama ipak malo manja. Uža je i zauzima oko 3,1 slot u širinu (62,5 milimetra), malo je niža sa 140 milimetara i nešto kraća s 329. GB203 GPU na ovoj kartici se nešto manje zagrijava i troši u odnosu na RTX 5080, pa je bio dovoljan i nešto manji hladnjak. I dalje je naravno riječ o poprilično velikom komadu hardvera za koji treba imati dovoljno mjesta u kućištu.
Kao i kod TUF RTX 5080, kvaliteta izrade i materijala je na visokom nivou. Asus je koristio komponente vojne izdržljivosti, a PCB je zaštićen od vlage i sitnih nečistoća koje mogu pasti na njega. TUF Gaming brend donosi poznatu izdržljivost pa su tako ugrađene i TUF prigušnice, MOSFET-i i TUF 5K kondenzatori. Komponente su testirane na visoke vibracije, visoke i niske temperature, temperaturne šokove, vlagu te slanu maglicu.
Kod hlađenja je Asus koristio velike aksijalne ventilatore, tzv. MaxContact dizajn heatspreadera na grafičkom procesoru (finija obrada površine) na koju nasjeda hladnjak s velikom parnom komorom koja brzo odvodi toplinu s GPU-a i prenosi ju na hladnjak sastavljen od aluminijskih limova prožet s toplovodnim cijevima.
Vanjski se ventilatori vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije, a sva tri ventilatora miruju kada je temperatura GPU-a ispod 50°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 55°C.
RTX 5070 Ti kartice pokreće GB203 GPU, koji je izveden iz GB202 i temeljen na istoj Blackwell arhitekturi o kojoj smo pisali kod recenzije RTX 5080 kartice. GB203 na RTX 5070 Ti je smanjena verzija GPU-a na RTX 5080 karticama te ima 5 GPC-a (graphics processing cluster), 35 TPC-a (texture processing cluster), 70 SM-a i 256-bitno memorijsko sučelje podijeljeno na 8 32-bitnih kontrolera. GPU tako ima 8.960 tradicionalnih CUDA jezgara, 70 Ray Tracing jezgre i 280 Tensor jezgara. GPU kod referentnog modela radi na 2.300 osnovnog i 2.450 MHz boost takta, ima 43.94 FP32/FP16/BF16/INT32 TFLOPS-a (non Tensor) i 133 ray tracing TFLOPS-a.
GPU je inače napravljen u TSMC-ovom 4-nanometarskom Nvidia 4N proizvodnom procesu, površine je 378 kvadratnih milimetara, te broji 45,6 milijardi tranzistora. Kao što se može vidjeti iz brojki, broj CUDA jezgri, Ray Tracing jezgri i Tensor jezgri je samo malo veći nego kod RTX 4070 Ti kartice – 6%). Uz činjenicu da ni taktovi nisu puno viši, ne treba onda ni očekivati znatno više performanse ovoga GPU-a u odnosu na stari. Tih 6% plus sve ono što donose tehnološka poboljšanja.
GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutim taktovima koji iznose 2.588 MHz za boost, i 2.610 MHz boost takta u OC modu. Ipak, pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a na ovoj kartici 2.887 MHz, s tim da je prosjek po pojedinačnim aplikacijama između 2.820 i 2.840 MHz. Maksimalna temperatura GPU-a ide do 63,1°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je 66°C. Maksimalna upotreba video memorije je išla do 13,8 GB. Prema istom tom logu, kartica je maksimalno povukla 298,5 W.
Na kartici se nalazi i 16 GB GDDR7 Samsungove memorije koja s GPU-om komunicira preko već spomenute sabirnice širine 256-bita. Data rade je 28 Gbps, a maksimalna propusnost 896 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 248,4 GP/s, a texel rate je 724,6 GT/s. Ove brojke su samo malo više u odnosu na RTX 4070 Ti GPU, pa će i performanse biti samo malo bolje. Na GPU-u se nalazi ukupno 8.960 KB L1 memorije i 65.536 KB L2 memorije (64 MB).
Na kartici se nalazi jedan 16-pinski 12VHPWR konektor koji prima adapter s tri PCIe Power konektora s napajanja, ili pak direktno 12VHPWR konektor s novijih tipova napajanja. TDP referentne kartice je 300 W TDP, što je porast za 15 W u odnosu na RTX 4070 Ti modele. Kartica dolazi s novim PCIe 5.0 sučeljem s propusnošću od 32 GT/s. Pored konektora za napajanje, s vanjske strane PCB-a, nalazi se prekidač za odabir jednog od dva BIOS-a. Jedan je standardno podešen za maksimalne performanse, a drugi za nižu buku.
Na slici iznad vidimo tzv. ventilirani exoskeleton kartice koji pomaže u disipaciji topline, tj. zadnji ventilator topli zrak ispuhuje direktno izvan kartice i prema gore, tako da ga prirodno smjer toka zraka u kućištu odvodi preko hladnjaka procesora i van kućišta. Procesor tako dobiva malo toplijeg zraka no to ne utječe znatno na njegovu temperaturu. Ventilatori su kod ove kartice zadovoljavajuće tihi u radu i izmjerili smo maksimalnih 40,6 dB(A) Meterk ML09 uređajem s oko 50 centimetara udaljenosti – značajno tiše nego kod TUF RTX 5080.
Na stražnjem se panelu se nalazi pet video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i dva HDMI-a 2.1b. RTX 5070 Ti kartice imaju dva NVENCA i jedan NVDEC te solidne video mogućnosti. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana. Sa strane softverske podrške tu su ASUS GPU Tweak III i MuseTree AI aplikacija za generiranje slika.
Asus je odlučio ne pretjerivati s rasvjetljavanjem TUF kartica ove generacije, pa su na plastični oklop dodali samo jedan TUF amblem s četiri crtice do njega, te pet kockica na nakošeni dio kartice. Sve se sinkronizira i kontrolira uz pomoć Aura Sync aplikacije.
Za test smo ove kartice koristili i Asusovo ROG Thor 1000 W Platinum III napajanje koje je kompatibilno s ATX 3.1 standardom, te ima 10-godišnje jamstvo. Napajanje će te moći vidjeti u detaljnoj recenziji, a spomenut ćemo samo kako su u izradi korišteni GaN MOSFET-i visoke efikasnosti te kako je napajanje zaslužilo visoki 80Plus Platinum certifikat efikasnosti. Dolazi u potpuno aluminijskom kućištu, vrlo precizne izrade, ima odvojivi OLED ekran s magnetskim kopčama, Aura LED osvjetljenje, te ono najvažnije ima PCIe Gen 5 16-pinski konektor za grafičku karticu tako da ne moramo razmišljati o nespretnim adapterima. Napajanje je moćno i tiho s izvrsnom regulacijom napona što smo i izmjerili, te će te to vidjet u recenziji.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Konfiguracije za 2.000+ Objavljeno prije 3 minute
Stari casopisi i clanci / NostalgijaObjavljeno prije 3 minute
Koji usisavač kupiti?Objavljeno prije 5 minuta
BonBonObjavljeno prije 10 minuta
RIP Chrome. Koji browser preporučate ?Novosti
Proljetne uštede su u punom cvatu! Za 35,74 € kupite doživotnu licencu Officea 2021 Pro! Veliki popust ističe za tjedan dana!
Podrška za Office 2016 i Office 2019 prestaje 14. listopada 2025. i neće biti proširenja niti proširenih sigurnosnih ažuriranja. Sve vaše aplikacije sustava Office 2016 i Office 2019 nastavit će funkcionirati. Nadogradite svoj posao, kreati... Pročitaj više
Expo Gameri 2025 i Slowmotion Festival & Conference – spoj filma, glazbe, videoigara i digitalne tehnologije u Opatiji
Krajem svibnja Opatija postaje domaćin novog kvarnerskog festivala suvremene popularne kulture koji objedinjuje čak dvije manifestacije - Expo Gameri 2025 i Slowmotion Festival & Conference. U produženom prazničnom vikendu od 29. do 1.... Pročitaj više
Xiaomi Mi 15 Ultra prema DXOMARK u rangu je s starim vodećim modelima
Modeli sa sličnim rangom kao Xiaomi Mi 15 Ultra su Oppo Find X6 Pro i Honor Magic5 Pro, a oba su stari perjanici od prije dvije godine. S ove točke gledišta, mogućnosti snimanja Xiaomi Mi 15 Ultra doista nisu zadovoljavajuće. Prema pregledu... Pročitaj više
Serija Nothing Phone (3a) s AI tipkom (gumbom)
Nothing Phone održao je predstavljanje novog proizvoda na MWC-u 2025., a službeno je najavljena nova serija Nothing Phone (3a) koja je dostupna u standardnoj i Pro verziji, s glavnom razlikom u dizajnu. Standardna verzija ima horizontalan d... Pročitaj više
Apple radi na poboljšanom C1 čipu koji podržava mmWave 2026
Apple radi na poboljšanom C1 čipu, a njegova najveća nadogradnja je podrška za milimetarske valove. Na trenutnom tržištu mobilnih telefona malo je tvrtki odlučilo proizvoditi vlastite 5G modeme, a nakon lansiranja iPhonea 16e, Apple je post... Pročitaj više
Sve novosti