asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_1 asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_2

Nastavljamo u tonu novopredstavljenih Z790 ploča i to s TUF Gaming Z790-PRO WIFI modelom. Za ovaj je refresh proizvođač zapravo zamijenio onaj dodatak -PLUS u -PRO, malo nadogradio napojnu jedinicu i WiFi modul, te napravio manje kozmetičke izmjene. Drugih novosti baš i nema previše, izmijenjena je grafika na hladnjacima, a dodana je nova Q-antena koja uz pomoć softvera pronalazi najbolji smjer signala.

Ova je ploča gotovo pa identična modelima koje smo testirali krajem prošle i početkom ove godine – TUF Gaming Z790-PLUS WiFi D4TUF Gaming Z790-PLUS WiFi. Novosti su nikakve ili minimalne, pa ćemo ih proći kako na njih budemo nailazili. U videu možete vidjeti kako je pakirana (hint: isto kao i prethodne dvije), a u kutiji uz ploču nalazimo i:

  • 2 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x ASUS Wi-Fi Q-antenu
  • 1 x TUF GAMING set naljepnica
  • 2 x M.2 gumice
  • 1 x set M.2 SSD vijaka
  • 1 x TUF karticu certifikata
  • 1 x vodič za korisnike

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_3

PRO model u odnosu na PLUS-eve donosi malo drugačije grafike na pokrovu stražnjih I/O portova, zatim drugačiju grafiku na hladnjaku čipseta i rebraste hladnjake M.2 slotova. Još jedna velika razlika je da je ukinuta druga zona osvjetljenja koja se nalazila pored horizontalnih SATA portova, te je ostavljena samo gornja tj. poluprozirni TUF natpis u PCB-u. Uz tom, primjećujemo i sitniju razliku u dizajnu napojne jedinice za memoriju, a i napojnoj jedinici procesora je dodana još jedna faza.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_4

Kao što znamo, TUF Gaming ploče su namijenjene igračima, i napravljene su tako da omogućavaju visoku stabilnost rada i izdržljivost komponenata, što potvrđuju i različiti military standardi koje zadovoljavaju, te rigorozni testovi koje prolaze. Layout komponenata na ploči nje znatnije mijenjan još od Z690 modela, i nema potrebe mijenjati nešto što je dobro. Generalno je sve razmješteno onako kako i treba biti, i jedino u oči bodu dva vertikalna SATA porta na dnu ploče koje Asus još uvijek nije mijenjao.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_5 asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_6

Oko LGA1700 socketa su se smjestili dovoljno robusni hladnjaci napojne jedinice, no ne bi bilo loše da su spojeni toplovodnom cijevi, pogotovo ako planiramo koristiti neki od i9 procesora uz ovu ploču. Naime, ovi hladnjaci se već stvarno dugo nisu mijenjali, još tamo od vremena Z590 modela, a dvije posljednje generacije procesora više troše i više se zagrijavaju. Za dodatno napajanje procesora tu su i dalje 8+4 pinski EPS konektori, a na ovom gornjem dijelu ploče se nalaze i tri konektora za ventilatore.

Novi procesori podržavaju i nešto bržu memoriju do 7800+ GT/s prilikom overclockinga, a novi memorijski moduli koji su se u međuvremenu pojavili na tržištu su podigli maksimum sa 128 na 192 GB. Na desnoj strani ploče nalazimo interne USB 3.0 i USB 3.2 20 Gbps headere, pri čemu potonji podržava i PD Fast Charge snage do 30 W.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_22

 

Napojna jedinica je 16 (Core Power, Dr.Mos) +1 (GT Power, Dr.Mos) +1 (AUX power) konfiguracije pri čemu joj je dodana ta jedna faza i odnosu na prethodnicu. 16+1 faza imaju 60-amperske integrirane MOSFET-e, a kontroler je naravno digitalni DIGI+ VRM. Hladnjaci se dosta zagrijavaju pa smo tako vanjskim termometrom izmjerili temperaturu od 72°C, a HWiNFO64 nije uspijevao ispravno očitati temperaturu VRM senzora. Tih 72°C nije strašno, no ipak je pametno osigurati dobar protok zraka preko ploče i VRM hladnjaka, jer su same VRM komponente ispod hladnjaka još toplije.

 

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_7

Prvi je PCIe slot kao i ranije oklopljen, ima izbacivač (uvijek vrlo korisno), te je po 5.0 standardu s x16 propusnošću što mu osigurava procesor. Ispod njega su dva PCIe 3.0 x1 slota, no onaj gornji je fizički promijenjen u x16 format što vas ne treba zavarati. I dalje j jedan PCIe 3.0 x4 slot između, dok se na dnu nalazi jedan PCIe 4.0 x16 slot, ali s podrškom za x4 što je novost za PRO model. Svakako treba znati da će prvi PCIe 3.0 x1 slot biti pokriven s dual slot grafičkom karticom, te biti nedostupan.

Audio jedinica je ista kao i na PLUS pločama, što znači da je opremljena Realtekovim S1220A 7.1 audio CODEC-om koji podržava jack-detection, multi-streaming, front panel jack-retasking i 32-bitnu/192-kilohertznu reprodukciju. Na čipu se nalazi metalna zaštita, a korišteni su i kvalitetni audio kondenzatori. Malo iznad se nalazi i Intelov 2,5-gigabitni LAN kontroler koji ima TUF LanGuard zaštitu.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_8

Na samom se dnu ploče nalaze standardni headeri i konektori, a spomenut ćemo tri 4-pinska konektora za ventilatore, dva headera za Addressable RGB trake, interne USB 2.0 konektore, legacy COM port kojeg se Asus i dalje ne odriče, te već spomenute pomalo nespretno orijentirane SATA portove. Na čipsetu se nalazi aluminijski hladnjak koji na sebi ima plastični TUF ukras. Čipset se u radu dosta zagrijava baš kao i kod prethodnice.

Na ploči se nalaze četiri M.2 slota i četiri SATA 6Gbps porta. Prvi M.2_1 je povezan s procesorom i on je po PCIe 4.0 x4 standardu, a prihvaća 22110 uređaje i manje. Hlađen je pasivnim aluminijskim hladnjakom samo s gornje strane. M.2_2 nema hladnjak, a podržava PCIe 4.0 mod rada, te uređaje do 2280 veličine. Donja dva su pokrivena zajedničkim pasivnim hladnjakom, pri čemu desni M.2_3 podržava uređaje formata do 22110, a lijevi do 2280. Desni radi u PCIe 4.0 x4 modu, a lijevi i u PCIe 4.0 x4 i u SATA modu. Svi M.2 slotovi imaju jednostavan Asusov mehanizam za pričvršćivanje uređaja. Osim dva vertikalna SATA porta još imamo i dva horizontalna koji su smješteni desno od čipseta.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_9 asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_10

Stražnji je panel nije znatnije mijenjan u odnosu na prethodnicu, samo su neki portovi zamijenili mjesta, a popis je sljedeći:

  • 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C)
  • 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (2 x Type-A + Type-C)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1 porta (4 x Type-A)
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi Modul
  • 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
  • 5 x Audio jackova
  • 1 x optički S/PDIF izlaz

Dva su Type C porta na stražnjem panelu- jedan je propusnosti 20 Gbps, a drugi 10 Gbps. USB portova Tipa A ima šest na stražnjem panelu, a još šest ih je moguće spojiti preko internih konektora, kao i još jedan Type C Gen 2.

Za spajanje na bežične mreže Asus je ovu ploču nadogradio WiFi 6E adapterom u odnosu na prethodnicu koja je imala WiFi 6. Modul ima 2×2 MU-MIMO podršku, i triple band je tipa (2,4, 5 i 6 GHz), a tu je i podrška za Bluetooth v5.3 protokol. Nova je i high gain Q-antena koja uz pomoć softvera određuje najbolju poziciju za hvatanje signala. Bežična mreža radi jako dobro i prijam signala je odličan.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_11

Osvjetljenje je vrlo rudimentarno i uključuje samo TUF prozirni dio u PCB-u, a sav je ostali kompatibilni hardver moguće sinkronizirati uz pomoć Aura Sync softvera.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_18 asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_19

Softverska je standardno dobra s Armoury Crateom, AI Suiteom 3, TUF Gaming CPU-Z-om, DTS Audio Processingom, MyASUS-om, trialom WinRAR-a, trialom Norton anti-virusa, Two-Way AI Noise Cancelationom itd.

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_14 asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_15

asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_16 asus_tuf_gaming_z790_pro_wifi_17

UEFI sučelje se nije mijenjalo i ono je standardno bogato, pregledno i brzo. Nudi različite opcije za tweaking i overclocking, uz dovoljno izdašne napone za zračno ili vodeno hlađenje. AI Tweaker je glavno mjesto za podešavanje mnoštva opcija, a tu se nude i napredniji meniji poput Tweakers Paradisea. Naravno, novost u ovoj seriji je AI Overclocking koji radi sasvim solidno.