Gornji dio ploče je kao uvijek rezerviran za back I/O, socket, VRM, DIMM utore i prateću elektroniku. Asus je ovdje koristio 8+2 faznu regulaciju napona s klasičnom DIGI+ digitalnom kontrolom i TUF komponentama koje zadovoljavaju različite vojne standarde. Hladnjaka na VRM-u su dva, a povezani su s jednom toplovodnom cijevi. Hladnjaci su učinkoviti i dovoljno niski pa problema s coolerima neće biti ni u slučaju kada imate montiran Armor. Između stražnjeg I/O-a i VRM-a se nalazi jedino Paradeov PS8201 3Gbps HDMI Repeater/Level Shifter. Ispred četiri DIMM utora koji primaju maksimalno 32GB memorije, nalazi se njihova VRM jedinica i DIGI+ kontrola, MemOK! tipka i 24-pinski ATX konektor.

Krenuvši od vrha prema dolje, ispod stražnjeg I/O-a se nalazi ASMedijin ASM1061 kontroler (x1 PCI Express za Serial ATA porta), zatim Intelov LAN I217V kontroler, pa Nuvotonov NC T7802Y čip za nadzor hardvera (senzori), ispod njega je TProbe čip a zadnji je Realtekov ALC1150 audio kontroler. Iza njih se nalazi ukupno tri fizička PCIe x16 utora i tri PCIe x1 utora. prva dva PCIe x16 utora su po 3.0 standardu te rade u single x16 ili dual x8 modu, dok je treći PCIe x16 utor po 2.0 standardu i radi na x4. Iznad posljednjeg "dugačkog" PCIe utora nalaze se TPU kontroler i Nuvotonov Super I/O čip. Na dnu se ploče nalaze SPDIF_OUT, AAFP, TB, LPC i TPM headeri, Clear_RTC jumper, signalna dioda, dva USB interna konektora, tri headera za dodatne temperaturne sonde, dva četiri pinska konektora za ventilatore i FP_Panek header. Tu je smještena i Direc_Key tipka, baterija BIOS čip, te još jedan ASMedijin ASM1061 kontroler (x1 PCI Express za Serial ATA porta). Na desnoj je strani ukupno osam SATA 6Gbps konektora iza kojih je smješten Z87 čip sa pripadajućim hladnjakom. Iznad SATA konektora se nalazi i USB3.0 interni konektor horizontalne orijentacije.

I/O stražnji panel:

  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI
  • 2 x eSATA 6Gb/s
  • 1 x LAN (RJ45) port(s)
  • 4 x USB 3.0 (blue)
  • 4 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 6 x Audio jack(s)
  • 1 x USB BIOS Flashback Button(s)

Asusovo je UEFI sučelje doživjelo promjene u odnosu na prethodnu seriju. Obje Asusove ploče smo isprobali s dvije verzije BIOS-a – onom koja je stigla s pločom (0801), i nešto novijom (3009), koja je donijela i lagane vizualne izmjene. Onih funkcionalnih nije bilo i oba su BIOS-a radila dobro. Tko je radio na prošloj seriji Asusovih ploča lako će se u sučelju snaći i s ovom. Ipak, overclocking će tražiti malo više prilagodbe jer je uvođenjem naponskog kontrolera on-die došlo i do većih promjena. Kao što smo pisali u testu procesora i Intelove ploče, osnovni takt procesora odvojen je od DMI/PEG (Host/PCIe) takta pa je moguće je promijeniti CPU strap pri čemu treba voditi pažnju o odabiru pravog odnosa djelitelja kako ne bi došlo do previsoke frekvencije tzv. un-core dijela. Na obje smo Asusove ploče imali problema pri strapu većem od 125MHz, dok smo Gigabyteicu uspjeli natjerati na 166MHz ali se i to nakon intenzivnog testiranja pokazalo nestabilnim. Bilo kako bilo, i ova Sabertootheica, i Deluxeica i Gigabyteica iz i7-4770K bez problema izvlače 4.9GHz iz ovoga procesora pri naponu od 1.25V, dok je bez dizanja napona moguće postići stabilnu brzinu od 4.4GHz.

Sabertootheica je osim po štitu, metalnom backplateu i ostalim korisnim dodacima posebna i po većoj količini temperaturnih senzora ze naprednijem nadzoru brzine ventilatora. Softver je također prilagođen tome, pa je moguće vidjeti pozicije svih senzora, očitati njihove temperature i automatski prilagoditi (tunirati) ponašanje kompletnog rashladnog sistema unutar kućišta. Na zadnjoj slici vidite vrijednosti temperatura pod opterećenjem bez priključenih dodatnih sondi i bez pomoćnih 35 mm ventilatora. S obzirom na hladnije vrijeme u zadnjih par dana nismo uspjeli postići bolje temperature ugradnjom pomoćnih ventilatora no vjerujemo kako će u ljetnim mjesecima oni itekako dobro doći. Asusov softver kao i obično radi vrlo dobro i nestabilnosti nismo primijetili, a čak smo preko njega u Windowsima i nadogradili BIOS (što inače ne radimo). Sve u svemu, nova je ploča donijela zanimljiv paket tehnologija, a uz pet godišnje jamstvo vjerujemo kako će privući mnoge kupce.