Pomnijim pregledom ploče u gornjem dijelu uočavamo sličnosti sa Sabertooth modelom, gdje je u prostoru između VRM-a i stražnjeg I/O-a smješten samo jedan Paradeov HDMI Level Shifter, a i napojna jedinica s kontrolerom je istog layouta samo što je ona kod ovoga modela poduplana te broji 16 faza. Zanimljiv je i primarni CPU Fan konektor koji ima pločicu u bočnoj stranici koja osigurava teže otkapčanje konektora – zanimljivo. Inače, na ploči se ukupno nalazi pet 4-pinskih konektora za ventilatore, a razmješteni su diljem ploče. Uz to, na ploči postoji i čitav niz kontrolnih LED-ica koje su također porazmještene na ploči a služe za signalizaciju prilikom POST-a pa tako imamo DRAM, CPU, VGA i BOOT_LED. Uz njih tu su i TPU LED (TPU čip se inače nalazi sa stražnje strane), EPU LED i naravno Q_CODE2 i Q_CODE1 LED. Desno od DIMM utora (ploča podržava do 32GB memorije brzine do čak 3000MHz prilikom overclockinga), nalaze se MemOK! tipka, DIGI+ kontrola napona memorije s dvije pripadajuće prigušnice koje su specifične za ovu ploču – na sebi imaju malenu Asus pločicu zlatne boje (kao i ostatak prigušnica na ploči. Ispod toga je 24-pinski ATX konektor, dva konektora za ventilatore i USB3.0 interni konektor (moramo priznati kako nam se horizontalan smještaj ovoga konektora na Sabertooth ploči više svidio).

Na lijevoj strani ploče ispod stražnjeg I/O konektora nalazi se prvi od dva LAN kontrolera – Intelov I217V. Ispod njega je ASMedijin ASM1074 USB3.0 kontroler sa četiri downstream USB3.0 porta. Još niže je Realtekov 8111GR Gigabit LAN kontroler i na samom dnu okružen mnoštvom kondenzatora je Realtekov ALC1150 audio kontroler. Raspored PCIe utora je identičan kao i kod Z77 modela a i funkcije su iste – 2 x PCIe 3.0 x16 (x16 ili dual x8),
1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mod) i
4 x PCIe 2.0 x1. Između se nalaze PLX-ov kontroler i baterija, a malo dalje je i UEFI kontroler te BIOS čip. Na dnu se nalaze TB_Header, AAFB, Reset i Power tipka, TPM header, dviej LED dijagnostike, CLR_CMOS tipka, interni USB konektori, DirectKey tipka za direktni ulazak u BIOS (znatno olakšava život prilikom overclockinga), CHA_FAN konektor i na kraju je Front Panel priključak. Iznad se nalaze Nuvotonov Super I/O čip, ASMedijin SATA kontroler, te TPU i EPU prekidači. Lijevo od čak deset SATA 6Gbps portova nalazi se Z87 čip ispod masivnog flat hladnjaka.

I/O stražnji panel:

  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI
  • 2 x LAN (RJ45) port(s)
  • 6 x USB 3.0 (blue)
  • 4 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 1 x Bluetooth V4.0 connector(s) for ASUS Wi-Fi GO! card
  • 1 x USB BIOS Flashback Button(s)
  • 1 x Mini DisplayPort(s)

  Stražnji I/O panel je kao što vidimo vrlo bogat, ali njegov najzanimljiviji dio je svakako Wi-Fi GO! kartica. Kartica integrira IEEE 802.11a/b/g/n i ac mrežu sa Bluetoothom verzije 4.0. Kao što vidimo, kartica podržava najnoviji AC standard koji Asus kao što vidimo polako uvodi u većinu svojih uređaja. Kartica uz klasične HDMI i DisplayPort izlaze ima i miniDisplayPort. Starim je VGA i DVI izlazim čini se konačno odzvonilo.

UEFI sučelje je identično po layoutu kao i kod Sabertootha samo je boja pozadine drugačija. Na prve dvije slike možemo vidjeti kozmetičku promjenu koju je donio novi 3009 BIOS, a funkcionalnost je ostala ista. Lako će te se snaći u novom UEFI sučelju, a sve radi vrlo brzo i glatko baš kao što je to već dugo slučaj kod Asusa. Kao i uvijek, na raspolaganju vam je mnoštvo opcija, automatskih ili ručnih, a svoje custom postavke BIOS-a možete spremiti u osam različitih profila.

Za kraj opisa ulazimo u Windowse, tj. u AISuite III aplikaciju čiji smo novi izgled već vidjeli kod opisa Sabertooth Z87 ploče. Onaj marketinški slogan o optimizaciji ploče jednim klikom miša prisutan je upravo ovdje, a profil možemo mijenjati i bez otvaranja aplikacije – Power Saving Formula aplikacija stalno je prisutna u donjem desnom kutu ekrana, a uvijek ju možemo i isključiti ukoliko nam ne treba. Optimizacija različitih parametara ploče je vrlo jednostavna putem ove svestrane aplikacije, a do određenog stupnja njome možete i overclockirati. Mi to volimo odraditi u BIOS-u, no nekome će se možda baš svidjeti ovaj način. Fan Xpert 2 dozvoljava kreiranje i korištenje vlastitih profila rada pojedinih ventilatora uz automatski, ili već predodređeni način rada. I za kraj smo došli do svestrane Wi-Fi GO! aplikacije unutar AISuita III, kojom možemo upravljati sa sedam različitih i korisnih funkcija. Asus je kao što vidimo iz opisa, sa ovom pločom ponudio kompletno iskustvo, uz mnoštvo korisnih stvari i kvalitetnu izvedbu.