ASUS X99-PRO & X99-A test

Datum objave 31.03.2015 - Krešimir Matanović

ASUS X99-PRO - opis

Asus X99PRO Asus X99PRO

Na kraju mjeseca i ove poplave Asusovog hardvera koju smo imali u zadnjem tjednu donosimo test dvaju vrlo sličnih X99 ploča - modela PRO i A. Za sve one koji nemaju potrebu za najjačim modelima iz ROG serije, Asus je pripremio i uvjetno rečeno jeftinije modele koji su idealni za upotrebu sa slabijim i7-5820K procesorom kakav mi upravo i imamo. U opisu krećemo sa skupljom i opremljenijom pločom jer ona naravno sadrži sve što i ona manje opremljena, tj. A model. U odnosu na prije tri godine predstavljenu P9X79 Pro ploču, ova je doživjela znatne promjene i u dizajnu pakiranja i u dizajnu PCB-a i elemenata na njemu. Slična je naravno skupljoj X99 Deluxe koju smo imali prilike testirati na lansiranju Haswell-E platforme.

Asus X99PRO

Uz ovu ploču dolazi i sasvim solidan bundle koji se sastoji od debelih korisničkih uputstava, medija s upravljačkim programima i aplikacijama, Q-Shield-a, šest SATA 6Gbps kabela, jednog M.2 X4 bracketa, jedne 2T2R dual band WiFi antene, jednog SLI mostića i jednog 2u1 Q konektora.

Asus X99PRO Asus X99PRO

Ploča je posebna po tome što ima plastičnu zaštitu koja prolazi po desnoj strani a slično smo već vidjeli kod X99 Deluxe modela. Na prvi pogled je zapravo identična Deluxe modelu jer dijele i isti sistem hladnjaka. Tek kada PRO ploču počnemo analizirati izbliza počinjemo uočavati razlike. Tako primjerice, PRO nema toplovodnu cijev između gornja dva hladnjaka, nema vertikalni M.2 socket konektor ispod ATX konektora, kojega ovdje mijenja interni USB3.0 konektor, zatim vidimo razlike u layoutu SATA konektora pri čemu PRO model ima samo jedan SATA Express, a vidimo i kako je ispod sada kraćeg PCH hladnjaka postavljen horizontalni M.2 x4 konektor itd. Razlika je naravno dosta, no zajedničko im je da obje imaju pametno posložene komponente i kako ne bi trebalo doći do nekakvog konflikta među komponentama ukoliko ne odlučimo popuniti baš ste dostupne utore i iskoristiti sve moguće konektore. Rashladni je sistem adekvatan upotrebi ploče što znači kako se u normalnom radu ne pregrijava, a tek kada počnemo overclockirati osjećamo potrebu za dodatnim, tj. prisilnim hlađenjem VRM dijela i PCH hladnjaka.

Asus X99PRO Asus X99PRO

VRM jedinica je identična kao i na Deluxe ploči što znači kako uz normalan i stabilan rad možemo očekivati i dobra OC svojstva. Hladnjaci kao što smo rekli dobro obavljaju svoj posao, a i ne smetaju CPU hladnjacima. Mi smo našu Noctuu D15 bez problema instalirali, a tek su memorijski moduli bili razlog zbog kojeg smo morali malo podići vanjski ventilator.  Podrška za memoriju je klasična - osam je DIMM utora za DDR4 memoriju maksimalnog kapaciteta 64Gb i brzine 3300 MHz.

Ploča ima ukupno četiri PCIe x16 utora te dva PCIe x1, a ovisno o procesoru može imati ukupno 40 ili 28 PCIe stazica.  To znači da ako imamo jači procesor možemo maksimalno imati tri kartice na x16/x16/x8 brzinama sa SLI i CFX konfiguracijama, a uz slabiji procesor kombinaciju x16/x8/x4. Četvrti je PCIe x16 ograničen električno na x4 brzinu.

Asus X99PRO Asus X99PRO

PRO-ica ima ukupno deset USB3.0 portova (pet preko čipseta i pet preko dodatnog ASM kontrolera), uz standardnih osam USB2.0 portova. Za skladišni prostor imamo M.2 Socket 3 s podrškom za 2242-22110 uređaje (dijeli bandwidth sa PCIe x4 utorom, što značli kako ne možemo popuniti oba), zatim jedan SATA Express port te osam SATA 6Gbps portova s podrškom za RAID 0.1.5 i 10. Mrežne mogućnosti su podržane od strane Intelovog I218V gigabitnog LAN kontrolera te integrirane WIFi 802.11ac kartice s podrškom za Bluetooth v4.0 (na stražnjem I/O panelu).

Audio jedinica nosi isto Crystal Sound 2 marketinško ime, ali je malo manje napredna u odnosu na onu na Deluxe verziji. U središtu svega je i dalje ALC1150, osam kanalni HD Audio CODEC koji ima 112 dB SNR kod reprodukcije i 104 dB SNR kod snimanja zvuka, te ima pomoć od strane HiFi operacijskih pojačala. Sa softverske je strane podržan DTS Ultra PC II i DTS Connect, a audio jedinica je kao i do sada na zasebnom PCB "otoku", zatim sa razdvojenim lijevim i desnim kanalima (različiti PCB slojevi) itd. Rezultat svega je kvalitetan zvuk koji će zadovoljiti i one malo izbirljivije.

Asus X99PRO Asus X99PRO

Stražnji je I/O panel bogat konektorima, pa tu nalazimo BIOS tipku, legacy PS/2 konektor, zatim po četiri USB2.0 i šest USB3.0 konektora, LAN port, antenske konektore za WiFi+BT karticu i naravno audio konektore. Ploča je po svim standardima vrlo dobro opremljena i nema ničega što bi nam u svakodnevnoj upotrebi falilo. Jasno, u odnosu na one iz ROG serije ima manje overclocking značajki no to joj ni nije primarna uloga. UEFI sučelje je klasično s mnogobrojnim opcijama za tweakanje i tu će i oni napredniji korisnici moći uživati. Standardno dobra softverska podrška odlično zaokružuje ovu bogatu cjelinu.

ASUS X99-A - opis

Asus X99A Asus X99A

Slabija sestra PRO ploče, model A dolazi u identično dizajniranom pakiranju, s jednako iscrpnim objašnjenjima na poleđini i jednako dobro zaštićena unutar kutije. Smisao A modela je donijeti još nižu cijenu koštanja Haswell-E sistema s uštedama na količini opreme koju donosi. Ne treba svakome WiFi+BT kartica, te sva silina PCIe kombinacija ili SATA konektora. Ono bitno, a to je ista kvalitetna VRM jedinica i poštena količina ostale opreme je tu.

Asus X99A

I bundle je malo slabiji od PRO modela a uključuje debele i iscrpne korisniče upute, medij s upravljačkim programima i klasičnim aplikacijama, zatim Q-Shield, četiri SATA 6Gbšs kabela, jedan SLI mostić i jedan Q konektor (2u1). Eh da, tu je i jedna OC Adrenaline naljepnica za kućište.

Asus X99A

A zadržava isti onaj osnovni layout PRO modela sa svim komponentama jednako razmještenim. U ovom slučaju nema hladnjaka na dijelu ispod CPU socketa, nema bijelog plastičnog pokrova na desnoj strani ploče, nema WiFi+BT kartice i to bi manje više bilo to. Rashladni je sistem jednako učinkovit, a overclocking mogućnosti ploče su identične.

Asus X99A Asus X99A

Dio oko ležišta procesora je prostran kao i kod PRO ploče, a dojam prostranosti je i pojačan zbog nedostatka onog karakterističnog plastičnog pokrova na PRO i Deluxe modelima. O prostoru oko DIMM utora smo sve već manje više rekli u ranijim opisima, a možemo još jedino napomenuti kako svaka strana DIMM utora ima svoju dvofaznu VRM jedinicu s digitalnom kontrolom (5-way - TPM, TPU, EPU, DIGI+ i FanXpert 3).

Priča s PCIe utorima je identična kao i kod PRO modela i tu nemamo što za dodati osim da treba paziti prilikom raspoređivanja kartica i ostalih uređaja jer PCIe X16_4 utor i M.2 x4 socket dijele bandwidth, zatim kako PCIe X16_3 utor podržava samo x8 uređaje, te kako PCIe x16_2 i PCIe x1_1 dijele bandwidth sa USB3_E56 portovima, te u slučaju zajedničkog korištenja oba PCIe slota padaju na brzinu od samo x1.

Asus X99A Asus X99A

USB konfiguracija je identična PRO modelu - deset je USB3.0 i osam USB2.0 portova. LAN kontroler je također isti - Intel I218V, baš kao što je i audio jedinica identična, uključujući i softversku podršku, zasebne lijeve i desne kanale, odvojeni PCB "otok", kvalitetne audio kondenzatore itd. Zanimljivo za spomenuti je kako obje ove ploče imaju Thunderbolt header za prikapčanje dodatne ThunderboltEX II ili slične kartice.

Asus X99A Asus X99A

Na stranu što nema Wi-FI kartice i plastične zaštite, stražnji je I/O panel identičan kao i kod PRO modela, te nudi jednake funkcionalnosti. UEFI sučelje je identično, a i softverska podrška također. Razlika između A i PRO modela je u tih nekoliko elemenata koji su sa A modela izbačeni, a razlika u cijeni je i više no zanimljiva - 500 do 700 kuna.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus X99-PRO; X99-A
Procesor Intel Core i7-5820K
Memorija G.Skill DDR4 4x 4GB 2666MHz C15, F4-2666C15Q-16GRR
Grafičke kartice AMD Radeon R9 295X2 8GB;
Zvučna kartica On Board
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Napajanje Thermaltake Grand 1050W
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1
Chipset datoteke Intel Chipset Driver 10.0.13, HD Graphics Driver 15.​28.​22.​3517
DirectX verzija 11
AIDA 64 Extreme Edition v.4.30.2900
3DMark FireStrom
PCMark 8 Home, Accelerated
  Način testiranja i overclocking

Asus X99PRO Asus X99PRO

Obje smo ploče testirali uz pomoć i7-5820K procesora, G.Skillove 2667MHz DDR4 memorije i Noctuinog D15 hladnjaka. S obzirom da ove Asus-ove ploče nemaju neovisan x26 množitelj za memoriju prilikom podizanja XMP profila dolazi i do neminovnog podizanja STRAP-a sa 100 na 125MHz, te laganog overclockinga procesora. Zbog toga ove ploče nismo mogli usporediti s konkurentnom Gigabyteovom X99 Gaming G1 koju imamo u labu jer ona ima x26 množitelj. Iz toga smo razloga usporedne rezultate dali samo za ove dvije ploče, no kao što ćemo iz grafova vidjeti nema većih razlika. Isto tako nemani većih razlika u overclocking potencijalu, pa smo na obje ploče bez problema procesor overclockirali na stabilnih 4.5GHz a memoriju na 3000 MHz pri malo višim latencijama od onih tvorničkih.

Rezultati testova i zaključak

Rezultati testova [ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score"  labels="Asus X99-PRO,ASUS X99-A" values="3962,3959" colors="blue,yellow" height="200", min="0" max="4000"] [ichart headers="ID,Score" title="3DMark" htitle="Score"  labels="Asus X99-PRO,ASUS X99-A" values="16295,16292" colors="green,orange" height="200", min="0" max="17000"] PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. Kod obje ploče idimo vrlo izjednačene performanse. [ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)"  labels="Asus X99-PRO, ASUS X99-A" values="49837,49828" colors="red,blue" height="300", min="0" max="56000"] [ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)"  labels="Asus X99-PRO, ASUS X99-A" values="46937,46933" colors="red,blue" height="300", min="0" max="56000"] [ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)"  labels="Asus X99-PRO, ASUS X99-A" values="55275,55265" colors="red,blue" height="300", min="0" max="56000"] Memorijske performanse su kao i na svim quad-channel DDR4 konfiguracijama vrlo visoke, a ploče imaju identične rezultate.   Zaključak Obje Asusove ploče su logični i očekivani koraci prema niže u odnosu na X99 Deluxe koja je najopremljenija i najskuplja. Ona se na našem tržištu prodaje po prosječnih 3.400 kuna (MPC), dok PRO model ide za oko 2.800. Pri tome je A logično najjeftinija i ona košta u prosjeku oko 2.300 kuna. Tako se kupcima nudi dovoljno široki raspon ploča koji će zadovoljiti potrebe onih manje zahtjevnih za količinom značajki i opreme, do onih najzahtjevnijih. Kvaliteta izrade i korištenih komponenata kod sve tri ploče je na visokoj razini, a softverska je podrška uz odlično UEFI sučelje identična. Za one koji ne streme ka ekstremnom overclockingom bilo koja od ove tri ploče će biti sasvim solidne jer su na zračnim i vodenim hlađenjima u stanju izvući maksimume ih Haswell-E procesora. Na kraju je odabir prepušten kupcu i njegovim osobnim afinitetima, a lijepo je znati kako se najjeftinija H-E kombinacija Asus ploče i procesora može dobiti već za ispod 5.000 kuna. Jedini problem još uvijek je visoka cijena DDR4 memorije, pa ćemo još malo pričekati prije nego vidimo ovakve kombinacije u malo masovnijoj upotrebi.