Sintetika

PCMark 10

Prije nego krenemo s komentarima na testove svakako trebamo objasniti da ovaj prijenosnik iz tvornice, kao uostalom i većina njih, dolazi u Default modu rada. Razlika između ovoga i nekih drugih je da je Zenbook 14 OLED dosta prigušenijih performansi u tom modu rada, pa smo odlučili prikazati performanse i u Default i u Performance modu kojeg morate ručno odabrati u MyAsus aplikaciji. Svakako treba naglasiti da iako su u Performance modu performanse dosta više, ujedno se drastično podiže i zagrijavanje te buka. Možda je stoga za većinu korisnika i bolje ga ostaviti u Standard modu rada, a samo kad zatrebaju više performanse prebaciti ga u Performance.

Sada kad to znamo, možemo prijeći na analizu testova. Vidimo da je Zenbook 14 OLED dosta slabijih performansi u odnosu na Zenbook Duo 14 unatoč tome što procesor ni u tom prijenosniku nije do kraja iskorišten (termalni razlozi). Sa Zenbookom 14 OLED je Asus očito ciljao na visoku autonomiju i tihi te hladniji rad pa je Standard mod dosta prigušen.

3DMark Time Spy

Grafičke performanse Arc grafike jasno nisu i ne mogu biti impresivne u bilo kojem modu rada.

3DMark CPU

Standard mod rada donosi tek oko 6% niže performanse 155H procesora u odnosu na Acerov Swift X 14 prijenosnik, no uključenjem Performance moda pomaka nijje bilo! Ipak, kao što će te vidjeti u narednim testovima razlike su ipak puno veće nego što to 3DMark test sugerira.

CPU Performanse

Cinebench 23

U Cinebenchu je razlika između Standard i Performance moda dosta velika u nT testu, dok u 1T testu i nije tolika.

Blender

Blender također donosi ogromne pomake u performansama između različitih modova rada.

Handbrake

U Handbrakeu, kao i kod 3DMark CPU testa nema većih razlika u performansama, no da potencijala za povećanje ima vidimo iz rezultata koji je postigao 155H u Acerovom prijenosniku.

SSD performanse

Čitanje

Zapis

WD-ov PC SN560 nema tako sjajne performanse kao konkurencija iz Samsunga, Microna, Gigabytea i SKHynixa no za potrebe ovog laptopa su sasvim solidne.

Memorijske performanse 

AIDA Memory

Memorijske performanse visoke, baš kao i kod Zenbook Duo modela te ostalih s ovim tipom memorije.

Autonomija

Baterija kapaciteta 75 Wh osigurava ovom prijenosniku odličnu autonomiju od preko 14 sati. Latitude 9510 je još na tronu prijenosnika koje smo testirali, no ovaj Zenbook 14 OLED je prvi koji mu je došao blizu. U teoriji to znači da bi normalnog uredskog posla uz nešto nižu osvijetljenost ekrana (mi testiramo na 100%) mogao na bateriji izgurati i puna dva radna dana – izvrsno. Punjenje baterije je zadovoljavajuće brzo i od 2 do 80% kapaciteta se napuni za oko sat vremena, dok mu za preostali dio do 100% treba još oko 40 minuta.

Zagrijavanje i buka

asus_zenbook_14_oled_12 asus_zenbook_14_oled_13

Performance mod

S obzirom na to da smo ovaj prijenosnik testirali i u Standard modu s kojim dolazi iz tvornice i u Performance modu, osvrnut ćemo se na oba. U Standard modu je zadovoljavajuće tih te smo izmjerili buku od oko 39,5 dB(A) i maksimalnu temperaturu od 41,8°C tik iznad tipkovnice. Kada prebacimo u Performance mod, buka raste na vrlo čujnih 48 dB(A), a temperatura na 44°C. Svakako za svakodnevne zadaće preporučujemo ostaviti prijenosnik u Standard modu, a kada vam eventualno zatrebaju visoke performanse (obrada fotografija, videa, 3D renderiranje i slično) onda prebacite u Performance mod kako bi se zadatak čim brže izvršio – vidjeli smo kolika je razlika u performansama kod Blendera.