asus_zeneifi_pro_xt12_11 asus_zeneifi_pro_xt12_12

asus_zeneifi_pro_xt12_13 asus_zeneifi_pro_xt12_14

asus_zeneifi_pro_xt12_15 asus_zeneifi_pro_xt12_16

Mi smo se na XT12 spojili preko Etherneta, ali smo to mogli odraditi i putem Asusove aplikacije za Android ili iOS. Prilikom upisivanja IP adrese u browser, ili pak adrese router.asus.com dočekat će nas čarobnjak za brzo postavljanje mreže. Prvi korak je uključiti i drugi XT12 uređaj i smjestiti ga blizu prvoga kako bi se povezali i stvorili AiMesh. Tom drugom uređaju dodjeljujemo ulogu Node-a ili čvora koji se onda spaja na primarni XT12. Alternativno možemo i odabrati način rada – repeater, AP, Media Bridge ili AiMesh. Odabiremo posljednju opciju dodajemo drugi XT12 u mrežu. Nakon toga, njega možemo smjestiti i dalje od prvog routera, na drugu etažu ili gdje smo već predvidjeli da će biti. Naravno, ako router i čvor spajamo preko Etherneta možemo ih više udaljiti nego kada ih spajamo preko 5GHz-2 backbone veze.

Mi smo ih isprobali putem bežične veze, a dva su uređaja komunicirala i do 15 metara udaljenosti kroz četiri zida. Ujedno, bez problema komuniciraju i na različitim etažama na udaljenosti od oko 10 metara. U trećem scenariju smo isprobali maksimalni domet, koji je iznosio oko 20 metara kroz dva zida. Ako nema prepreka, udaljenost jasno može biti i veća, no brzina komunikacije između dva uređaja će se jasno smanjiti čim je broj prepreka i udaljenost veća. U situaciji s četiri zida i 15 metara udaljenosti veza je bila još uvijek brža od propusnosti internet veze (40 Mbps).

asus_zeneifi_pro_xt12_17 asus_zeneifi_pro_xt12_18

asus_zeneifi_pro_xt12_19 asus_zeneifi_pro_xt12_20

Sučelje se Asusovih routera već duže vremena nije mijenjalo, i svi koji su ga barem jednom koristili odmah snaći. Za ostale će vrijeme prilagodbe biti tek malo duže, jer je sučelje dosta intuitivno. U lijevom se stupcu nalaze osnovne i napredne postavke. U osnovne spadaju mapa mreže, AiMesh, Guest Network (9 pravila), Ai Protection, Parental Controls, Adaptive QoS i Traffic Analyzer.

AIProtection je zanimljiv jer je napravljen u suradnji s Trend Microm a služi za cjelokupnu za aktivnu zaštitu mreže i svih uređaja spojenih na nju. Usluga je integrirana u router i besplatna je, a štiti korisnike od vanjskih napada, blokira pristup malicioznim stranicama, detektira i blokira inficirane uređaje koji se spoje na mrežu itd. Još jedna korisna zaštita koju Asus nudi uz svoje routere je i Instant Guard aplikacija koja osigurava pristup routeru s bilo koje lokacije, zahvaljujući VPN tehnologiji.

asus_zeneifi_pro_xt12_21 asus_zeneifi_pro_xt12_22

asus_zeneifi_pro_xt12_23 asus_zeneifi_pro_xt12_24

asus_zeneifi_pro_xt12_25 asus_zeneifi_pro_xt12_26

U napredne ulaze one gdje detaljno postavljamo pravila bežične i žičane mreže, te WAN-a. Tu su kontroler za Amazonovu Alexu i OK google (upravljanje glasom), IPv6 postavke, VPN (Client L2PT, Client OVPN, Client PPTP, Server IPSec, Server OVPN, Server PPTP), Firewall (najviše 64 pravila za keyword, 32 pravila za filtar mrežnih servisa i 64 pravila za URL filtar), administracija, log i alati.

asus_zeneifi_pro_xt12_27 asus_zeneifi_pro_xt12_28

Na mrežu XT12 routera smo se spajali s mnoštvom različitih uređaja od PC-a putem AX veze, preko prijenosnika s AX karticama, tableta pa do pametnih telefona. Glavni uređaj za testiranje nam je bio testni Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE koji ima AX podršku. U istoj prostoriji kao i routeri maksimalna je veza bila 1.200 Mbps, što bi opadalo s udaljenošću i brojem prepreka koje se nalaze između dva uređaja. Gore u tekstu smo već zaključiti da uz više prepreka dva XT12 uređaja mogu normalno komunicirati na oko 15 metara (4 zida), a WiFi signalom mogu pokriti poprilično veliku površinu. Na oko 100 metara od čvora na brisanom prostoru smo imali oko 36% signala i vezu propusnosti od 216 Mbps (-76 dbm) na frekvenciji kanala od 5.260 MHz – izvrsno. Time smo pokrili ogroman prostor WiFi-em uz pomoć ova dva routera (veliki otvoreni prostori, hale, dvorane i slično). Ako imamo više prepreka na otvorenom prostoru tada veza pada na oko 24% na 30 metara udaljenosti s propusnosti od 144 Mbps i signalom jačine -79 dbm. U kući sa šest prostorija na prvoj etaži i još toliko u podrumu, signal jednog uređaja je bio dovoljan da sve pokrije, kao i cijeli tavan. Dodavanjem drugog uređaja smo jasno samo pojačali postojeći dobar signal na izvrstan.

asus_zeneifi_pro_xt12_29

Sve u svemu, par XT12-ica pruža iznimno moćan i dalekosežan WiFi signal koji će pokriti ogromne brisane prostore ili razmjerno velike s preprekama kao što su kuće. Bez problema je moguće osigurati kvalitetan WiFi signal u kući veličine 300 metara kvadratnih (tri etaže), s dodatnim gospodarskim zgradama u svim kutevima. Za stanove veličine do 150 kvadrata vam je dovoljna jedna XT12-ica, a tek u većima će te imati benefita od drugog uređaja. Bez problema je moguće spojiti mnogo WiFi uređaja na routere jer je omogućeno čak 12 kanala (2,4 GHz 4×4, 5GHz-1 4×4 i backbone za komunikaciju od 5GHz-2 4×4). Na tom trećem pojasu komuniciraju međusobno dvije XT12-ice i to sasvim pristojno i kroz četiri zida ili dvije etaže. Na brisanom prostoru (između dvije kuće npr.) i puno dalje. Naravno, dva je uređaja moguće povezati i fizički, ethernet vezom, pa nam se otvara i treći pojas za uređaje koje spajamo). Prelazak između dva XT12 kada se krećete po prostoru je neosjetan.

Osim visokih performansi, ZenWiFi Pro XT12 nudi i druge napredne i vrlo korisne opcije kao i ostali Asusovi routeri, a sučelje je jednostavno za korištenje i podešavanje. Ne zagrijavaju se previše i ne troše puno struje. Po pitanju izgleda su vrlo moderni i uklopit će se u svaki ambijent, ali nećete ih moći objesiti na zid jer su namijenjeni da stoje na komadu namještaja. S cijenom od oko 850 € u njemačkim dućanima su iznimno skupi, no riječ je o vrlo sposobnim uređajima bogatih tehnoloških opcija koji su odlično WiFi 6 rješenje za iznimno velike prostore.