ATI Radeon HD5970 i ATI Eyefinity test

Datum objave 25.11.2009 - Krešimir Matanović

HD5970

Ovaj Radeon nadmašuje sve što ste do sada vidjeli kada je riječ o desktop grafičkim karticama. Jednostavno je ogroman i biti će vam potrebno veliko i prostrano kućište kako bi ga udobno smjestili. Dizajnerski prati do sada viđene kartice iz HD5800 serije, pa je tako potpuno oklopljen crnim plastičnim pokrovom hladnjaka. Sredinom poklopca proteže se crvena linija koja se na samom kraju pretvara u dvije "nozdrve" koje služe za usis zraka. A zraka ovoj kartici treba, i to u velikim količinama. Ukupno dva Cypressa, 2GB GDDR5 memorije i sva ostala elektronika generiraju veliku količinu topline. No, o tome nešto kasnije. ATI je dakle za najjaču karticu i ovaj puta primjenio isti recept kao i za HD3870X2 i HD4870X2. Na veliki PCB stavili su dva GPU-a, PLX čip koji ih veže i veliku količinu memorije. Jedino su ovaj puta odlučili promijeniti imenovanje pa je tako onaj X2 nestao i kartica se jednostavno zove HD5970. Službeno objašnjenje je to da se ne može zvati HD5870X2 jer to baš i nije dvostruka HD5870 kartica. Zašto? Saznajte dalje iz teksta.

Što se tehnologije Cypress čipova tiče o njoj smo pisali kada smo testirali HD5870 model, pa se možete podsjetiti ukoliko ste nešto zaboravili. Cypressi na ovoj kartici su identični kao na HD5870 modelu ali sa tom razlikom da ovaj put rade na 725MHz, dakle za 125MHz manje. Ovo je identična frekvencija čipu koji radi na HD5850 kartici koju nismo imali prilike testirati, no opet za razliku od nje ima puni broj stream procesora, tj. 1600. Jednostavnom matematikom dakle dolazimo do ukupnog broja od 3200 stream procesora na ovoj kartici, što u prijevodu znači čak 4.64 TeraFLOP-a procesne snage. Ugrađenih ukupno 2GB GDDR5 memorije (1GB po čipu) radi na 1000MHz (4 Gbps) što je isti takt kao i na HD5850 kartici. Memorijsko sučelje je 2 x 256 bitno, a maksimalni teoretski bandwidth je 2 x 128GB/s. Zašto je pitate se AMD koristio niže taktove i u slučaju GPU-a i u slučaju memorije. HD5970 se opasno približava TDP-u od 300W što je po ATX standardu maksimum za grafičke kartice. Zbog toga Cypressi za ovu karticu birani tako da mogu raditi na 725MHz pri 1.05V, a memorija deklarirana za rad na 5Gbps spuštena na 4Gbps. Zbog toga AMD preporuča korisnicima da overclockiranjem izvuku maksimum iz kartice, a za to su čak pripremili i drivere, te napravili aplikaciju za podizanje napona GPU-a i memorije. I hlađenje je prilagođeno overclockiranju jer je maksimalna disipacija koju može podnijeti čak 400W. U tu svrhu je korištena jedna velika Vapour komora koja nasjeda na GPU-e, memorijske čipove i ostalu elektroniku. Na njoj je klasičan aluminijski hladnjak, a za protok zraka se kao i do sada brine turbinski ventilator. Sada je nadamo se jasnije zašto AMD za ovu karticu koristi novo ime.

Na slici možete vidjeti usporedbu ovoga diva sa prethodnikom, tj. HD4870X2 i najjačom Nvidijinom karticom GTX295. Sam PCB na HD5870 kartici dug je čak 29,2 cm a zajedno sa plastičnim pokrovom ukupna dužina raste na 30,9 cm. Kao što smo rekli, biti će vam potrebno stvarno prostrano kućište. Na drugoj slici je usporedba sa HD5770 modelom i tu vidimo kako su usisi za zrak nešto širi kod manje kartice. Što se tiče zahtjeva za strujom na stražnjem se kraju kartice okomito na PCB nalaze jedan 8 pinski i jedan 6 pinski konektor. Maksimalni TDP se zaustavlja na 294W što je za 8W više nego kod HD4870X2 modela. U stanju mirovanja kartica troši samo 42W što je rezultat poboljšanja PowerPlaya za HD5800 seriju i spuštanja takta GPU-a na samo 157MHz, a memorije na 300MHz. AMD preporuča minimalno 650W napajanje za sistem sa ovom karticom, a idealno bi bilo 750W. Mi smo koristili Antecov TruePower Quaro od 850W što se pokazalo sasvim dovoljno i za Quad Crossfire HD4870X2 setup.

Što se video izlaza tiče tu su dva DVI-D te jedan mini Display Port. Zbog povećane rešetke za ispuh zraka, AMD nije mogao koristiti puni DP priključak pa su zbog Eyefinity-a stavili mini verziju. Po nama je to veliki promašaj jer ste ukoliko slažete Eyefinity setup prisiljeni koristiti miniDP-na-DP adapter koji stvara probleme. O tome nešto više kasnije u testu. Kartica podržava CrossFire tehnologiju, i u teoriji je moguće složiti Eyefinity sa 6 monitora maksimalne rezolucije 7680x3600. Kažemo u teoriji jer sadašnji driveri ne podržavaju Eyefinity prilikom CrossFire-a ni na jednoj HD5800 kartici. Ostatak priče je identičan kao i na drugim karticama iz serije - tu je DX11 (SM5.0) podrška, zatim poboljšane video mogućnosti (UVD2 - hardversko ubrzanje dekodiranja dvostrukog 1080p HD videa, Video Gamma, Blue Strech processing, dinamički video opseg, itd.), zatim podrška za HDMI 1.3a (Dolby TrueHD& DTS-HD Master Audio) te podrška za Blu-Ray audio formate (Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, AC-3 i DTS) te 8 kanalni 192kHz / 24-bitni audio.

ATI Eyefinity

Kako bi konačno testirali famozni Eyefinity, od Asbisa smo posudili tri Dellova U2410 monitora koji su opremljeni DisplayPort ulazima. Za Eyefinity je naime nužno imati barem jedan DP monitor. Problem je nastao zbog toga što je miniDP tek nedavno ratificiran, a AMD sa ovom karticom nije poslao nikakav adapter. Ipak, susretljivošću kolege iz jedne druge redakcije posuđen nam je adapter koji Sapphire daje uz svoje kartice. S obzirom da smo u labu imali jednu HD5770 karticu mi smo već testirali Eyefinity funkciju pa bi vam prenijeli svoja saznanja i bez HD5970 kartice. No, kad je adapter pristigao odmah smo ga iskoristili kako bi ipak vidjeli kakve su performanse najjače kartice na rezoluciji od 5760 x 1200 piksela. Kako se kasnije pokazalo upravo je taj adapter razlog zbog kojeg mislimo kako je miniDP promašaj. Slika koju grafička kartica šalje preko toga adaptera pokazala se katastrofalno lošom prilikom pokretanja određenih benchmarka. Slika je treperila i bila gotovo negledljiva. Na svu sreću to se nije dešavalo u 2D radu a i neke su igre radile normalno, pa smo mogli odraditi testove. Ovih problema u slučaju HD5770 kartice koja ima puni DP, naravno nije bilo.

Podešavanje Eyefinity-a, odnosno kreiranje grupe monitora je vrlo jednostavno i u slučaju Catalyst 9.11 drivera sa HD5770 karticom sve protiče vrlo glatko. Beta driveri koje smo koristili sa HD5970 su nam pak zadavali određene probleme. No, nakon nekoliko smrzavanja OS-a, uspjeli smo natjerati Eyefinity da proradi i od tada je radio vrlo glatko. Sve što trebate je u CCC-u kreirati grupu monitora, odrediti njihov layout (u ovome slučaju 3x1), nakon čega driveri sva tri monitora vide kao jedan. Kada sve proradi vidjeti će te i desktop preview.

Za početak smo na netu našli 5760x1200 desktop sliku koja se pravilno rasteže preko sva tri monitora. Radna površina je ogromna i potrebni su veliki pomaci mišom kako bi stigli sa jednog kraja na drugi. Vrlo brzo smo se navikli na veliku površinu i ne bi imali ništa protiv ovakvog setupa za svakodnevni rad :) Naravno, Eyefinity smo primarno sastavili zbog igara, pa bi bio red da vidimo kako neke od njih izgledaju.

Demo novog S.T.A.L.K.E.R.-a izgleda odlično. I meni i scena se preko sva tri monitora pravilno rasteže i kutevi pogleda se znatno proširuju. Tako se na sceni vide stvari koje definitovno na jednom monitoru ne vidimo. Odlično.

Još jedan svijetli primjer je i GTA IV. Riječ je o naslovu koji zahtjeva moćnu mašinu kako bi glatko radio (u prijevodu: optimizacija je manjkava), pa tako i HD5870 zaštuca pri ovakvoj rezoluciji. Ipak, ovakvo igranje je jedno sasvim novo iskustvo.

Primjer igara koje dobro rade slijedi i H.A.W.X. koji također pruža novo iskustvo, kao i novi DX11 Ungine engine kojeg možemo pogledati u Heaven Benchmarku.

Igranje nama omiljenog FSX-a pruža novi nivo doživljaja unatoč činjenici kako kut gledanja ostaje isti a slika se razvlači preko sva tri ekrana. Najvažnije je da čitava stvar ne izgleda ružno kao na nekim drugim naslovima. Ti naslovi uključuju i Far Cry 2, Batman Arkham Assylum, resident Evil 5, The Last Remnant koji jednostavno ne znaju pravilno razvući sliku preko tri ekrana. Za jednu drugu skupinu igara koja uključuje naslove kao što su Battlefield 2, Battlefield 2142, BioShock, Call of Duty 2, Call of Duty 4: Modern Warfare, Call of Duty: World at War, Call of Duty: Modern Warfare 2, Darkest of Days Demo, SEGA Rally Revo, Unreal Tournament i Wolfenstein postoji alat koji se zove Windscreen Fixer. Probali smo ga na tri nama dostupne igre - Modern Warfare 2, Darkest od Days demo i Wolfenstein. Samo na DoD-u radi pravilno premda teksture koje se pojavjuju na lijevoj i desnoj strani vrlo ružne. Wolfenstein uopće ne proširi, a na MW2 slika izgleda stisnuto. No, aplikacija je potpuno neovisno razvijena i još nije u potpunosti dovršena tako da autoru uopće ne možemo zamjeriti. U skupinu igara koje dobro izgledaju spadaju i The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena te BattleForge Renegade. Neke od ovih igara smo i benchali, a rezultate možete vidjeti na petoj stranici ovoga članka.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte EX58-UD5P

Procesor(i)

Intel Core i7 920

Memorija

3x 2GB DDR3 Kingmax 1333

Grafičke kartice

Asus GeForce GTX295

Driveri: Forceware 191.07;

ATI Radeon HD4870X2;

Driveri: Catalyst 9.11;

ATI Radeon HD5970

Driveri: Catalyst Beta4 8.663.1

Muzička kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
3DMark Vantage Extreme
Crysis Warhead

v.1.3, Very High, DX10

Far Cry 2

v.1.2, Ultra High, DX10

Grand Theft Auto IV

v.1.0.4.0, Medium & High details

Tom Clancy`s H.A.W.X.

v.1.02, Max. details, DX10

Resident Evil 5

v.1.0, Demo, Max. details, DX10

BattleForge Renegade High details, DX10
Heaven Benchmark Unigine engine, v1.0, DX10 & DX11
Darkest of Days Demo, DX10
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat Demo, DX10, DX10.1 & DX11
Batman: Arkham Asylum v1.1, Max. details, PhysX OFF

 

Način testiranja i overclocking

Test sistem se nije mijenjao a naš Core i7-920 na defaultnom taktu i dalje je dovoljno moćan da izvuče maksimum i iz najjače grafičke kartice. U testove smo ubacili i neke nove naslove, a i zadržali dosta starih. Ubacili smo DX11 demoe S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat i Heaven Benchmark pa će te moži vidjeti i te rezultate. Za usporedbu sa ovom grdosijom iskoristili smo dvije HD4870X2 kartice te jednu iz suparničkog tima - GeForce GTX295. HD4870X2 karticu smo testirali kao jednu i u Quad CrossFireX setupu a rezulatati su kao što će te vidjeti vrlo zanimljivi.

Za testove zagrijavanja i potrošnje smo koristili OCCT-ov GPU test. Test smo postavili na Full screen i nakon pola sata izmjerili temperature i potrošnju. Primjetiti će te kako je taj test Quad CF HD4870X2 natjerao na preko 90°C i čak 880W potrošnje cijeloga sistema. No, naše 850W napajanje nije pokazivalo znakove slabosti, i nije bilo potrebe za vađenjem teške artiljerije - Thermaltakeovog 1.2KW modela. Osim stanardnih 1920x1200 testova, napravili smo i nekoliko Eyefinity, 5760 x 1200 testova što također možete vidjeti.

Dolazimo do vjerojatno najzanimljivijeg aspekta ove kartice - overclockinga. AMD je kako smo vidjeli morao paziti na 300W regulativu, no na svu sreću sve ostalo su debelo predimenzionirali pa mi ne moramo. Od kontrole napajanja, do izbora kvalitetnijih GPU-a koji mogu raditi na nižem naponu pa do hlađenja koje ima 400W disipacijskog kapaciteta sve je predimenzionirano. Uz to su podigli limite na driverima, te učinili nešto gotovo nezamislivo - napravili aplikaciju za podizanje voltaže. Možete zamisliti sa kolikim smo entuzijazmom pristupili vađenju masti ove kartice. Netko će reći da smo ludi, jer overclockirati trenutno najmoćniju karticu na svijetu koja vrijedi 600 USD je sve samo ne razborito. No, kakvi već jesmo ipak smo prionuli na zadatak. Tako smo ju bez podizanja voltaže uspjeli natjerati na 800/1200 MHz što se pokazalo vrlo dobrim i donijelo napredak od oko 8% u nekoliko benchmarka koje smo isprobali. Kada smo karticu ubacili u warp pogon, tj. dali joj malo više napona natjerali smo ju na 950/1250Mhz pri čemu je porast performasi iznosio oko 22% - odlično. Sve pohvale AMD-u što su ovo omogućili :)

Rezultati testova

3DMark Vantage

Score (Extreme)
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
12115
  
ATI Radeon HD5970
11568
  
Nvidia GeForce GTX295
9653
  
ATI Radeon HD4870X2
7578
  
 
0305061009150122
00
 

Za početak kao i uvijek sintetika. U odnosu na prethodnika, HD5970 bježi preko 50%. Zanimljivo je za primjetiti kako Quad CFX skalira za oko 60%.

 

Batman Arkham Asylum

1920x1200 (0xAA, 0xAF)
ATI Radeon HD5970
210
  
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
192
  
ATI Radeon HD4870X2
182
  
Nvidia GeForce GTX295
119
  
 
05511016522
0
 
1920x1200 (8xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
148
  
ATI Radeon HD5970
146
  
ATI Radeon HD4870X2
111
  
Nvidia GeForce GTX295
83
  
 
05010015
0
 

Naslov koji je podigao dosta prašine smo za početak testirali bez uključenog AntiAlisaing filtera jer je način primjene istoga, kod ATI-a i Nvidije različit. Nakon toga smo u CCC-u uključili AA, čisto radi zadovoljavanja znatiželje. U oba slučaja je Nvidijina kartica bila dosta sporija, što se naravno mijenja čim uključimo bilo koji nivo PhysX-a. Ipak, ostaje nejasno zbog čega su preformanse Nivdijine kartice toliko slabije. Sa uključenim PhysX-om, GTX295 je postigao rezultat od 71 fps-a bez AA filtera i 62 fps-a sa 8xAA.

BattleForge Renegade

1920x1200 (8xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
69,4
  
ATI Radeon HD5970
61
  
Nvidia GeForce GTX295
48,5
  
ATI Radeon HD4870X2
46,6
  
 
0357
0
 

Nikakvih iznenađenja ovdje nema, a HD5970 je za oko 30% brži od prethodnika, te oko 26% od GTX295. Quad CFX je i dalje dobitna kombinacija.

Crysis Warhead

1920x1200 (4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
39
  
ATI Radeon HD5970
37
  
Nvidia GeForce GTX295
28
  
ATI Radeon HD4870X2
26
  
 
01020304
0
 

U Crysisu smo svim karticama olakšali spuštanjem AA filtera sa 8x na 4x a rezultati su zanimljivi. HD5970 hvata korak sa Quad CFX setupom, a za oko 42% vodi ispred svoje prethodnice, te za oko 32% ispred GTX295.

Far Cry 2

1920x1200 (8xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
81,16
  
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
77,39
  
Nvidia GeForce GTX295
63,26
  
ATI Radeon HD4870X2
48,43
  
 
0418
2
 

Far Cry 2 svu pažnju poklanja novoj HD5970 kartici i uz njenu pomoć jednostavno leti. Quad CFX skalira za oko 60% ali mu ni to nije dovoljno da pobjedi Hemlocka koji je od prethodnice brži za 67%. Najjača Nvidija je sporija za oko 22%.

Heaven Benchmark

1920x1200 (DX10, 4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
86,9
  
ATI Radeon HD5970
63,1
  
Nvidia GeForce GTX295
44,1
  
ATI Radeon HD4870X2
43,8
  
 
030609
0
 
1920x1200 (DX11, 4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
41,9
  
 
0214
2
 

Ova demonstracija Ungine enginea uz to što lijepo izgleda i pošteno opterećuje naše kandidate. AA filter smo ponovno spustili na 4x, a primjećujemo i fenomenalno CFX skaliranje od gotovo 100%. HD5970 je od HD4870X2 brža za oko 44%. GTX295 je pak od nje sporiji za oko 43%. Pod DX11 performanse HD5970 kartice padaju za oko 33% što dosta.

Resident Evil 5

1920x1200 (8xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
106,5
  
Nvidia GeForce GTX295
89
  
ATI Radeon HD4870X2
81,5
  
 
05511
0
 

Ovaj naslov je pucao prilikom Quad CFX-a pa toga rezultata u ovome grafu nema. S druge strane HD5970 je od prethodnice brži za oko 30%, a od GTX295 kartice za oko 20%.

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

1920x1200 (DX10, 4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
71
  
ATI Radeon HD5970
67,5
  
Nvidia GeForce GTX295
49
  
ATI Radeon HD4870X2
46,75
  
 
01836547
2
 
1920x1200 (DX10.1, 4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
72,75
  
ATI Radeon HD5970
67,75
  
ATI Radeon HD4870X2
46,75
  
 
0377
4
 
1920x1200 (DX11, 4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
64,25
  
 
0357
0
 

Demo na kojem smo mogli probati DX10, DX10.1 i DX11. Kao što vidimo kod DX10 rezultata, Quad CFX vodi a u stopu ga prati nova HD5970. Ona je pak za oko 38% brža od GTX295 i za oko 45% brža od HD4870X2. DX10.1 malo ubrzava ATI-ce, dok je pad performasi u prelasku sa DX10.1 na DX11 kod HD5970 kartice gotovo neprimjetan. Inače ove rezultate smo dobili kao srednju vrijednost četiri benchmarka koje ovaj demo vrti - Day, Night, Rain i SunShafts.

Potrošnja

Idle (W)
ATI Radeon HD5970
156
  
Nvidia GeForce GTX295
170
  
ATI Radeon HD4870X2
193
  
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
277
  
 
07014021028
0
 
Load (W)
ATI Radeon HD5970
425
  
Nvidia GeForce GTX295
460
  
ATI Radeon HD4870X2
513
  
ATI Radeon HD4870X2 Quad CFX
880
  
 
022044066088
0
 
 

Kao što smo rekli kartice smo opteretili OCCT-ovim GOU testom u Full screenu koji stvarni izvlači maksimum iz njih. Ventilatori su nakon nekoliko minuta vrištali, kartice se polako zagrijavale a potrošnja rasla u nebo. Najveće iznenađenje je novi HD5970 koji je najmanji potrošač u ovome probranom društvu. Napredak u odnosu na prethodnu seriju je više nego vidljiv.

Temperature

Idle (°C)
Nvidia GeForce GTX295
43
  
ATI Radeon HD5970
52
  
ATI Radeon HD4870X2
64
  
 
0357
0
 
Load (°C)
Nvidia GeForce GTX295
74
  
ATI Radeon HD5970
87
  
ATI Radeon HD4870X2
93
  
 
025507510
0
 
 

Isti taj OCCT-ov test je poslužio i za natjeravanje u maksimalne temperature gdje se pokazalo kako Asusova kartica ima najučinkovitiji hladnjak. Nova kartica, shodno manjoj potrošnji, manje se i grije. O buci je ovdje bezpredmetno govoriti jer su svi ventilatori vrištali pod OCCT-om. U normalnom radu i prilikom igranja nivo buke nije velik i najpodnošljivija je bila Asusica, zatim HD5970 i onda HD4780X2. Pomak nove ATI-ce je ipak znatan, te će vas rijetko iritirati kao što je to znala HD4870X2.

Rezultati Eyefinity testova

Battleforge Renegade

5760x1200 (0xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
48,7
  
 
0102030405
0
 
5760x1200 (4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
40,5
  
 
0102030405
0
 

Ovaj naslov lijepo razvlači sliku preko tri monitora i rezultati su sasvim pristojni i prilikom korištenja AA filtera. Prelaskom na 8xAA kartica se više guši i pad performansi je znatniji. Ipak ne treba pretjerivati, ipak je riječ o gotovo 7 megapiksela sa kojima se mora boriti.

Crysis Warhead

5760x1200 (High, 0xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
23
  
 
0 51015202
5
 
5760x1200 (Very High, 0xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
15
  
 
0 51015202
5
 

HD5970 se junački bori sa Warheadom. Nivo detalja treba spustiti na prihvatljivu razinu i tada se čak može i igrati :)

Darkest of Days

5760x1200 (4xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
37,02
  
 
01020304
0
 

I ovaj naslov solidno ide na visokoj rezoluciji. Kada isključimo AA fps-i se znatno podižu.

Grand Theft Auto IV

5760x1200 (Max. Details)
ATI Radeon HD5970
18,28
  
 
0 51015202
5
 
5760x1200 (Medium Details)
ATI Radeon HD5970
20,48
  
 
0 51015202
5
 

Još jedan "optimizirani" naslov koji ubija karticu na ovako visokim rezolucijama. Kada popustima sa razinom detalja postaje igriv i tada pruža odlično novo igračko iskustvo.

H.A.W.X.

5760x1200 (2xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
93
  
 
025507510
0
 

H.A.W.X. odlično izgleda pri 5760x1200 i odlično ide. Pametnom dovoljno.

Heaven Benchmark

5760x1200 (DX10, 0xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
16,3
  
 
0 510152
0
 
5760x1200 (DX11, 0xAA, 16xAF)
ATI Radeon HD5970
12,7
  
 
0 510152
0
 

E tu se već naša kartica pošteno znoji no ipak je riječ o sasvim novom, vrlo zahtjevnom engineu pa nije ni čudo.

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

5760x1200 (DX10.1)
ATI Radeon HD5970
45,1
  
 
0102030405
0
 
5760x1200 (DX11)
ATI Radeon HD5970
38,5
  
 
0102030405
0
 
 

I šećer na kraju. Igra super izgleda, a kada isključimo AA i dobro ide na ovoj visokoj rezoluciji.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

I što na kraju reći? HD5970 je novi kralj i biti će ga teško skinuti sa trona. Čeka se potez Nvidije i njihovog GT300 čipa. AMD je pokazao i dokazao premoć i sada se samo yield u TSMC-u treba popraviti pa da i tržišna dostupnost cijele HD5870 bude na nivou. Ne zaboravimo, Božić je pred vratima. Nova kartica je brža (u prosjeku za oko 40% od prethodnice, te oko 30% od najbržeg što Nvidija ima ovoga trena), hladnija, manje troši i manje buči od prethodnice. Eh da, ne zaboravimo i odlične overclocking mogućnosti. Mane su joj korištenje miniDP-a (obični adapter baš i ne pomaže, a za Appleovog treba izdvojiti dosta), velika dužina i naravno cijena. Da se preporučena cijena od 600 USD lako probije dokazuje i 4.240 kn koliko košta u jednom od naših dućana. Tko voli (č: ima novca) nek slobodno i izvoli, našu preporuku ima. Ali uz nju, trebaju i tri dobra monitora. Eyefinity je još treba razvijati (igre, driveri), no i kao takav je iskoristiv u dosta naslova, a svakako je pokazatelj kako nas čeka zanimljiva budućnost.

Conclusion

What to say at the end? HD5970 is the new king, and we will see if Nvidia and it`s GT300 can take it`s throne. For now, AMD has proven it`s strength, and the only thing that needs improvement is TSMC`s yield. Because Christmas is close. New card is faster (about 40% in comparison with HD4870X2, and about 30% in comparison with GTX295), cooler, spends less energy and generates fewer noise that its predecessor. Oh yeah, let’s not forget a truly great overclocking potential. Flaws can be found with mini Display Port implementation (problems with bundled converter are epic), immense length and price (in Croatia). We can recommend it to anyone with enough assets for the card itself and at least three 24" displays. Eyefinity is a great feature, which needs further improvement (games, drivers), and it for sure shows a very interesting future.