Zajedno novom arhitekturom dijela čipa koji se brine o 3D grafici, ATI je nadogradio i dio koji se brine o 2D-u. Tehnologiju nazivaju AVIVO, što nije skraćenica od Advanced VIVO već samo marketinško ime. VIVO u osnovi označava platformu (dakako, video platformu) koja se sastoji od Theater 550 TV kartice i grafičke kartice zasnovane na jednom od čipova iz nove serije R5xx.

Što se tiče same grafičke kartice, AVIVO donosi podršku za hardversko dekodiranje i transkodiranje nadolazećeg H.264 video formata (drugo ime formata je MPEG-4 part 10). Dotični format će biti korišten odnosno koristi se za pohranu video sadržaja na HD-DVD i Bluray optičke medije, kao i za digitalnu televiziju (standard je prihvaćen u Europi, a planira se implementaciju u SAD-u). Valja napomenuti da ATI-jev GPU ne odrađuje sav posao oko dekodiranja/transkodiranja, već pomaže centralnom procesoru pri ovakvim zahtjevnim zadacima. Premda nVidija u originalnim specifikacijama novog GeForcea nije navela sličnu mogućnost, trenutno je u izradi driver koji bi i novim GeForceovima omogućio da se rabe za istu primjenu. Isto tako treba naglasiti da ATI još uvijek nije izdao drivere koji otključavaju ovu mogućnost novog Radeona. Planiraju ih izdati do kraja ove godine.

Dupli DVI izlazi ovaj put imaju RAMDAC-ove direktno na čipu

Drugi feature tehnologije AVIVO su unaprijeđeni, hardverski ubrzani algoritmi za deinterlacing videa. Kvalitetan deinterlacing je ponajviše važan za gledanje DVD-a na računalu. Premda nismo imali vremena za testiranje i usporedbu ove mogućnosti AVIVO-a s nVidijinim PureVideom, odlučili smo priložiti link na članak naših inozemnih kolega koji su to učinili. Za one kojima se neda proučavati ovaj, prilično velik, člana na engleskom, zaključci su prilično jednostavni. Premda i ATI-jeva i nVidijina metoda nisu idealne, u većini slučajeva ispada da nVidijin PureVideo odrađuje bolji posao. Naravno, treba imati na umu da PureVideo radi isključivo s nVidijinim PureVideo dekoderom koji je nužno kupiti odvojeno od kartice (cijena mu je oko 20 USD), dok ATI-jev algoritam radi sa svim, ili bolje reći, gotovo svim dekoderima.

ATI Rage Theater čip se i dalje brine za VIVO mogućnosti kartice

Zadnja važnija mogućnost AVIVO-a su dva dual-link DVI transmitera. Naime, prethodna generacija kartica je dosad imala samo jedan single-link DVI transmiter, dok je drugi izlaz bio klasični analogni. Dva DVI konektora, s čime se mogu pohvaliti mnoge ATI-jeve kartice više klase, postignuta su tako da je na integrirani analogni transmiter priključen odvojeni single-link DVI transmiter (npr. Silicon Imageov). Ovo je, prema zadnjim informacijama i razlog zašto prva verzija Crossfirea na CRT monitorima podržava maksimalno osvježavanje ekrana od 65 Hz pri rezoluciji od 1600×1200.

Integriranjem duplih dual-link DVI transmitera ATI je anulirao ovaj problem, pa će Crossfire na novim karticama raditi s višom frekvencijom osvježavanja u visokoj rezoluciji. Uz to, dva dual-link DVI transmitera zahtjevnim korisnicima omogućavaju da na karticu spoje dva velika LCD monitora, npr. Apple CinemaView 30" s nativnom rezolucijom od 2560×1600 piksela.