ATI Radeon X850XT Platinum Edition AGP – Povratak otpisanih

Datum objave 02.05.2005 - Denis Arunović

Uvod

Situacija sa ATI-jem i proizvodnjom AGP kartica nove generacije je vrlo zanimljiva. Tvrtka je prva na tržište izgurala PCI-Express kartice, ali se istovremeno nije pobrinula na vrijeme razviti rješenje koje bi im omogućilo da nativne PCI-Express čipove koriste na AGP sabirnici i obrnuto. Iz tog je razloga ATI svoje rane čipove iz serije X (X600 i X800) morao proizvoditi u dvije varijante - PCI-E i AGP. nVidia je s druge strane prišla problemu različitih sabirnica na lukaviji način. Proizveden je HSI bridge čip koji je mogao izvoditi konverziju signala sa AGP na PCI-Express sabirnicu, a kasnije je isti čip rabljen za obrnutu funkciju - konverziju PCI-E signala u AGP signal. S obzirom da Intelovi PCI-Express čipseti nisu polučili osobit tržišni uspjeh, ATI-jevo se fokusiranje na PCI-Express grafičke kartice pokazalo kao loša strateška odluka, pogotovo što se tiče mainstream tržišta. Naime ATI-jev pandam nVidijine GeForce 6600 serije, Radeon X700 izdan je samo u PCI-E varijanti što je značilo da ATI na tržištu nije imao karticu s kojom bi efikasno mogao konkurirati AGP verzijama GeForceova 6600.

X850XT PT u punom sjaju

S vremenom je i ATI razvio svoju varijantu konverzijskog čipa koji nosi ime prema jednom od mostova u Veneciji - mostu Rialto. Premda bi se ovaj čip u teoriji mogao upotrijebiti na bilo kojem PCI-E Radeonu, ATI ga je odlučio koristiti samo u kombinaciji sa X700 i X800XL čipovima dok se za vrh svoje ponude, Radeone X850XT, rezervirao mnogo konzervativniji pristup - proizvodnju posebne varijante čipova koji sa sistemom komuniciraju preko nativnog AGP sučelja. AGP varijanta Radeona X850XT nosi kodno ime R481 (kodno ime originalne PCI-E verzije čipa je R480) i prema specifikacijama se nimalo ne razlikuje od verzije čipa sa nativnim PCI-Express sučeljem.

Uvod - nastavak

Zanimljivo je da se ATI sa svojim AGP inačicama kartica nije odlučio suptilno gurati PCI-Express kartice smanjujući takt AGP kartica u odnosu na nazivno identične PCI-E kartice. Iz tog razloga AGP varijanta Radeona X850XT PT ima jednak takt grafičkog procesora i memorije kao i originalna PCI-E kartica - 540/1180 MHz (procesor/memorija DDR). Što se tiče interne arhitekture grafičkog procesora i dalje je riječ o rješenju sa 16 rasterizacijskih cjevovoda, 6 vertex-shaderskih jedinica i 256-bitnim pristupom memoriji.

Nažalost, ništa od duplih DVI konektora

Budući da kartica radi na ovako visokim taktovima, ATI na Radeonima X850XT PT rabi veliki turbinski hladnjak koji zauzima dva slota. Dotični je je izuzetno bučan, ali samo pri uključivanju računala dok ga sistem za nadzor hlađenja na kartici ne "smiri". Hladnjak prekriva grafički procesor i 256 megabajta GDDR3 memorije. Premda bi u neku ruku trebali kritizirati ATI zbog ovakvog hlađenja budući da je do izdavanja Radeon X850XT ATI pljuvao po nVidiji iz istog razloga, odlučili smo da ćemo ipak držati jezik za zubima. Naime, ovakva su rješenja danas standardna, a to što zauzimaju nešto više mjesta u kućištu ne bi trebalo nikome smetati, a pogotovo ne možebitnim kupcima ovako skupih grafičkih kartica.

I ovoj je kartici potrebno dodatno, kvalitetno napajanje

Kao što se može i pretpostaviti, za pogonjenje Radeona X860XT PT AGP je nužno dodatno napajanje i to u obliku standarnog molex konektora. Dakle nema posebnog 6-pinskog konektora kojeg je moguće naći na PCI-E karticama. Što se tiče povezivanja kartice sa vanjskim svijetom, na njenoj stražnjoj strani se nalaze VGA i DVI konektor te S-Video konektor za VIVO funkcije ATI-jevog Rage Theater čipa. Pomalo nam je misteriozno zašto proizvođači grafičkih kartica danas na svim svojim high-end karticama ne nude duple DVI izlaze. Sve više ljudi prelazi na LCD monitore (koji su, uzgred rečeno, sve jeftiniji i bolji), a spajanje CRT monitora na DVI konektore je jednostavno rješeno sa DVI/VGA konverterom. Još jedna stvar koju moramo pohvaliti kod ove kartice je njezina veličina. Radeon X850XT je mnogo kraći od nVidijinih perjanica GeForcea 6800 Ultra i GT pa je s njim u računalu mnogo lakše prčakti po memoriji ili procesoru.

Prije nego što se bacimo na testiranje, recimo riječ-dvije o dobavljivosti najjačih ATI-jevih kartica. Premda je PCI-E varijanta Radeona X850XT PT predstavljena u prosincu prošle godine, čak je danas, skoro pet mjeseci kasnije, ove kartice u trgovinama potrebno tražiti povećalom. Većinu kartica kupuju OEM proizvođači računala poput Della što je u kombinaciji sa lošim yieldom X850XT PT čipova (što ćemo vam kasnije i dokazati) razlog zašto je ove kartice teško nabaviti u trgovini. Neki će čitatelji na ovo reći da kartica u cjenicima ima, ali moramo vas malo spustiti na zemlju. To što su kartice na nečijem cjeniku ne znači da ih dotična trgovina ima na skladištu. S obzirom na ovakvo stanje situacija što se tiče PCI-E verzija Radeona X850XT PT, čisto sumnjamo da će situacija biti bolja sa AGP verzijama kartice.

To bi bilo to što se tiče fizikalija i teoretskih brbljarija. Warp 6 prema testovima. Engage!

Testni sistem i overclockiranje

Test sistem :: Hardware
Platforme

Epox 8KDA3+, BIOS v01/04/05

Procesor

AMD Athlon 64 3200+, Clawhammer, 2 GHz

Memorija 2 x 256 MB Corsair CMX3200C2 LLPT, CAS 2-2-2-5
Grafičke kartice

nVidia GeForce 6800 Ultra

Driveri:: ForceWare 71.89

ATI Radeon X850XT PT AGP

Driveri:: Catalyst 5.4 CC

Muzička kartica Creative Labs Audigy 2 ZS, EAX 4 update
Kontroler

Integrirani nForce3 250Gb

Hard disk(ovi)

Seagate Baraccuda 120 GB, SATA

CD-ROM

Pioneer DVR-106

 

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

ForceWare 5.10

DirectX verzija 9.0c
Collin McRae Rally 04 v1.00, Max detalji, Villanova de Sau mapa + FRAPS 2.32
Doom III v1.1, demo1, Ultra High Quality
X2 Rolling Thunder demo
Pacific Fighters v3.04, Kamikaze02 track + FRAPS 2.55
Far Cry v1.3, Max detalji, HOC-River demo
Half-Life 2 v1.0.1, Canals08 demo
3dMark 2005 v1.20, default

O testnom se sistemu nema što mnogo reći. Riječ je o našoj najstarijoj Athlon 64 konfiguracija sa Hammerom 3200+ Socket 754. Testirani Radeon X850XT PT smo usporedili sa trenutno najjačom dostupnom nVidijinom karticom - GeForceom 6800 Ultra. Izbor testova je klasičan - igre u visokim rezolucijama i maksimalnim detaljima sa anti-aliasingom i anisotropnim filitriranjem.

Krenimo sa softverskom podrškom. Premda ATI-jevi driveri u svim aplikacijama koje smo imali prilike isprobati rade kako treba, isto se ne može reći za aplikaciju koja njima upravlja - Catalyst Control Center. Dotična je prilično spora i u dosta slučajeva nestabilna što se ne bi moglo reći za upravljački softver konkurentske nVidije. Uz to, sa trenutno aktualnom verzijom Catalysta (v5.4) postoji problem sa WDM driverima koji se brinu za VIVO mogućnosti kartice. Dotične je potrebno ručno instalirati budući da ih instalacijska skripta ne instalira (ovo je, dakako, bug), a nakon instalacije ne odrađuju posao baš najbolje po pitanju manipuliranja ulaznim video signalom. U sklopu komentara Catalysta moramo napomenuti da je ATI i dalje prilično daleko od nVidije po pitanju softverske podrške rada sa dva zaslona. Catalysti nude samo rudimentalne opcije dok je ATI-jeva aplikacija Hydravision (koju je moguće skinuti sa službenih stranica) prema mogućnostima i jednostavnosti rada u odnosu na nVidijin nView mnogo inferiornija.

Što se tiče overclockiranja kartice, kao i u testu PCI-E verzije Radeona X850XT PT, naletjeli smo na probleme. ATI je jednostavno dogurao mogućnosti ovih kartica do "kraja" i za njihovu proizvodnju koristi samo najbolje X850 čipove kojih je prema svemu sudeći jako malo. Naime, takt procesora smo uspjeli "podebljati" za mizernih 15 MHz (sa 540 na 555 MHz) dok je maksimum memorije bio upravo tvornički takt. S obzirom na ovako niski overclock, karticu na povišenim taktovima nismo niti istestirali - razlika u rezultatima je u realnim uvjetima neprimjetna. Što se tiče ATI-jevog OverDrivea, mogućnosti automatskog overclockiranja putem drivera, i dalje je riječ o mogućnosti koja radi samo na papiru, barem u slučaju ove kartice. Em što je OverDrive vrlo teško natjerati da nađe taktove koji mu odgovaraju ("smrzavanje" sistema uz resetiranje), em što su dotični taktovi neupotrebljivi budući da su nerealno visoki.

Ovako loši rezultati overclockiranja su točka na "i" u priči o problemima sa proizvodnjom X850XT PT čipova. ATI je do kraja iskoristio mogućnosti arhitekture i postojećeg proizvodnog procesa u pokušaju da na tržište plasira karticu s kojom će pomesti konkurenciju, ali činjenica je da "izvlačenje masti" karticama na ovaj način nije preporučljivo ako se radi o masovnoj proizvodnji. Pogledajmo sada rezultate testova.

X2, Pacific Fighters i Colin McRae Rally 04

X2 Rolling Thunder

Combined Shadows, FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
GeForce 6800 Ultra
49,41
  
Radeon X850XT PT
48,12
  
 
010203040505
1
 

X2: The Threat je demo istoimene igre koja je bazirana na DirectX 8.1 3D engineu čiji su shaderi pisani u programskom jeziku CG. Kao što vidimo, nVidijina i ATI-jeva kartica su u ovom testu praktički izjednačene što je obrat situacije u nVidijinu korist. Naime u našem zadnjem testu čipova na kojima su bazirane ove kartice, Radeon je bio u osjetnoj prednosti.

Pacific Fighters

Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 12x9
Radeon X850XT PT
33
  
GeForce 6800 Ultra
31
  
 
0 71421283
5
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
GeForce 6800 Ultra
27
  
Radeon X850XT PT
27
  
 
0 61218243
0
 

Pacific Fighters je hardverski vrlo zahtjevna simulacija letenja čiji je engine baziran na OpenGL API-ju. Kao što vidimo, ATI-jeva se kartica u ovom testu drži odlično. U niskoj rezoluciji nadvladava nVidijinu perjanicu dok je situacija mnogo manje intrigantna na višoj rezoluciji gdje su kartice izjednačene.

Colin McRae Rally 04

Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
Radeon X850XT PT
84
  
GeForce 6800 Ultra
61
  
 
015304560758
5
 

Colin McRae Rally je igra čiji DirectX engine "povijesno" odgovara ATI-jevim karticama što je pomalo smiješno budući da je igra razvijena uz potporu nVidije. Sve u svemu, GF6800 Ultra u ovom testu dobija stvarno opako po turu od kanadskog razbijača.

Doom III i 3DMark 2005

Doom III

HQ 1024x768 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
GeForce 6800 Ultra
75,1
  
Radeon X850XT PT
68,4
  
 
015304560757
6
 
HQ 1280x1024 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
GeForce 6800 Ultra
55,6
  
Radeon X850XT PT
48,6
  
 
0122436485
7
 
HQ 1600x1200 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
GeForce 6800 Ultra
42,4
  
Radeon X850XT PT
35,2
  
 
0102030404
5
 

Eto nas i Dooma III koji je nedavno dobio i ekspanziju pod imenom Ressurection of Evil. Radi se o FPS-u izuzetno primamljive grafike (ako se nas pita, bolje nego u Half Lifeu 2) čiji engine baziran na OpenGL-u. S obzirom da se engine igre oslanja na stencil sjenčenje, jasno je zašto GeForce 6800 Ultra u ovom testu ubire sve lovorike. Razlika između dvije kartice nije toliko osjetna u nižoj koliko u višoj rezoluciji.

3dMark 2005

Default
Radeon X850XT PT
5968
  
GeForce 6800 Ultra
5209
  
 
0120024003600480060
00
 

"3DMarko" u svojoj zadnjoj inkarnaciji cijedi iz grafičkih kartica svaki gram performansi. nVidijina kartica je testirana sa shaderima 3.0, a ATI-jeva sa shaderima 2.0b. Rezultati ovog testa su dovoljno očiti - "mali" Radeon briše pod GeForceicom zahvaljujući svojim ultra-nabrijanim taktovima memorije i grafičkog procesora.

Farcry, Half Life 2 i zaključak

Far Cry

Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 10x7
Radeon X850XT PT
51,61
  
GeForce 6800 Ultra
49,2
  
 
010203040505
2
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 12x10
Radeon X850XT PT
49,73
  
GeForce 6800 Ultra
44,92
  
 
010203040505
1
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
Radeon X850XT PT
44,67
  
GeForce 6800 Ultra
38,64
  
 
0102030404
6
 

Testiranje sa igrom koja je stvarno pomaknula prag kvalitete računalne grafike urodilo je pobjedom ATI-jeve zvijeri. Odnos performansi dvije grafičke kartice je zapravo analogan onom iz Dooma III,samo što su kartice zamijenile mjesta. Još jedna mala napomena - GeForce je testiran sa uključenom podrškom za shadere 3.0 dok se ATI-ca morala zadovoljiti shaderima 2.0b.

Half Life 2

Combined AA 4x & Aniso 8x @ 10x7
GeForce 6800 Ultra
99,36
  
Radeon X850XT PT
96,18
  
 
02040608010010
1
 
Combined AA 4x & Aniso 8x @ 12x9
Radeon X850XT PT
86,4
  
GeForce 6800 Ultra
78,94
  
 
0204060808
8
 
Combined AA 4x & Aniso 8x @ 16x12
Radeon X850XT PT
65,74
  
GeForce 6800 Ultra
59,29
  
 
0153045606
7
 

Eto nas i do zadnjeg testa - Valveovog hita Half Lifea 2. Riječ je o DirectX 9 igri čiji je razvoj sufinancirao ATI što donekle objašnjava poredak rezultata na našem grafikonu. Doduše, razlika u performansama između kartica različitih proizvođača nije toliko velika, a GeForce čak izvlači prvo mjesto pri rezoluciji 1024x768. Sve u svemu, Radeon X850XT PT i ovom testu pokazuje svoju moć.

Zaključak

Što bi drugi mogli reći na kraju nego da je ATI i na tržištu AGP grafičkih kartica uspješno preuzeo krunu performansi od nVidijie. Dakako, situacija na tržištu PCI-E kartica je malo kompliciranija s obzirom da nVidija ima tehnologiju SLI, ali opet...tu je riječ korištenju dvije grafičke kartice što korisnik itekako osjeti na novčaniku. Bez mnogo filozofiranja bi mogli reći da ATI trenutno ima najbržu potrošačku grafičku karticu na svijetu. Situacija bi bila drugačija da nVidija u svojoj ponudi ima nekakvu super-nabrijanu verziju Ultra čipa, ali situacija na tržištu je takva kakva jest - nVidija gura svoj SLI i to je to. Ova taktika zapravo i nije toliko loša ako uzmemo u obzir da yield (postotak upotrebljivih čipova pri proizvodnji) X850XT PT nije baš krasan. Mnogo je lakše nabaviti dvije GeForce 6800 Ultra kartice i upariti ih putem SLI-a nego loviti jednu X850XT PT karticu. Cijena nVidijinog "borbenog paketa" jest na kraju viša, ali on nudi i bolje performanse.

Naravno, nemaju svi želje ili resursa za prelazak na PCI-Express platformu što znači da je za takve korisnike ATI X850XT PT uistinu najbrže rješenje koje mogu nabaviti. Jedini problem je opet dobavljivost novih kartica. Ako je suditi prema dobavljivosti PCI-E verzija najbržih Radeona, biti će moguće nabaviti X850XT, ali ne i Platinum varijantu koji smo mi imali prilike testirati.