AVANCE Server B030 Black Thunder

Datum objave 10.05.2003 - Dean Narandžić

Uvod

Nedavno nam je u ponudi Info-Game za oko zapelo Avance server kućište. Ono što smo prvo uočili u njihovom katalogu je bila crna boja i povoljna cijena. Dodatni poticaj za testiranje nam je došao u vidu dobrih kritika na Usenet-u i našem forumu. Dogovor sa susretljivim nabavljačem je vrlo brzo realiziran i kućište smo dobili na testiranje. Pakiranje u kojem smo ga dobili je generičko, tipično za nižu klasu uređaja koje se redom prodaju OEM kanalima, a rijetko kada dođu na police trgovina. Kartonska kutija tek malo veća od samog kućišta, ničim nije odavala natprosječan sadržaj (a tek iskusno oko bi po dimenzijama primijetilo da se radi o kućištu). Uklonili smo pakiranje i zaštitu od oštećenja (uobičajeni profili od stiropora), i na stolu nam se našlo vrlo zanimljivo kućište mat crne boje hrapave površine.

Prednja maska kućišta sa vratima koja daju pristup CD-ROM i FDD uređajima i Power tipki

Avance Black Thunder se uskoro istaknuo od prosječnih kućišta nekolicinom originalnih rješenja, kao i odličnom završnom obradom. Također napomenimo da server u nazivu kućišta nije ovdje slučajno, kao što ćemo uskoro vidjeti. Krenimo redom - prvo što smo uočili jest da prednja maska, izvedena u obliku vrata, ipak daje pristup CD-ROM uređaju bez otvaranja. Vrlo praktično i originalno rješenje koje će u većini slučajeva raditi besprijekorno, zahvaljujući dobro dimenzioniranom prolazu za ladicu uređaja. Pristup FDD uređaju i power tipki pronaći ćemo ispod manjih vrata napravljenih od zatamnjene, ali providne plastike. Ovdje se nameće jedna ideja za case mod: montaža LCD display-a ispod tih vrata (s time da LCD display svakako mora imati pozadinsko osvjetljenje, inače se neće vidjeti). Ukoliko otvorimo vrata koja su izvedena preko cijele prednje stranice, dočekat će nas veliki broj utora za ugradnju uređaja – čak 6 utora za ugradnju 5,25" uređaja i 2 utora za ugradnju 3,5" uređaja dostupnih sa prednje strane.

Kućište sa otvorenim vratima

Sama vrata se daju zaključati čime sprječavamo neautorizirano korištenje ugrađenih uređaja, što je posebno bitno ukoliko se radi o serveru. Da bi ova zaštita pristupa polučila željeni efekt morat ćemo prednju masku (koja se cijela lagano skida tako da ju primimo sa donje strane i povučemo prema sebi) dodatno učvrstiti sa unutarnje strane koristeći plastične osigurače koje smo dobili uz kućište.

Pogled sa strane

Pogled na lijevu stranu kućišta otkrit će bočnu stranicu koja se skida na uobičajeni način, a na kojoj se ističu dvije perforirane površine za protok zraka na pomalo neuobičajenim lokacijama. Ukoliko poželimo ugraditi prozor na bočnu stranicu, morat ćemo uzeti u obzir i te perforacije, čime nismo baš presretni, međutim ukoliko odlučimo kućište koristiti u svom izvornom obliku, s dodatnim rupama za ventilatore možemo biti samo zadovoljni! Pogled na lijevu stranu će nam otkriti još jednu prednost ovog kućišta, a to je njegova dužina od čak 52,5cm što nam garantira mogućnost ugradnje matičnih ploča svih dimenzija – pri tome naravno mislimo na dual CPU ploče i/ili ploče sa ugrađenim SCSI kontrolerom i sl. Ostale dimenzije kućišta su - visina 43cm, širina 19cm.

Bočna stranica

Prije nego pređemo na unutrašnjost pogledajmo još i stražnju stranicu kućišta na kojoj ćemo pronaći perforacije za prolaz zraka za dva dodatna ventilatora dimenzija 8cm. Uobičajena kritika ide na račun korištenja 8cm ventilatora i perforacije s relativno malim rupama za prolaz zraka, ali i ovakvo rješenje će u praksi dati zadovoljavajuće rezultate. Također možemo uočiti metalne omče za montažu lokota.

Stražnja stranica

U rastavljanje kućišta ćemo krenuti bez ikakvog alata, jer nam neće trebati. Za montažu računala u kućište ipak pripremite i odvijač, jer iako je moguće sve dijelove montirati bez upotrebe alata, ipak preporučamo da matičnu ploču dodatno učvrstite sa priloženim vijcima, a po želji i druge dijelove sistema. Za vrijeme rada na kućištu nećemo morati konzultirati upute jer je većina operacija predočena kroz ilustracije nalijepljene na samom kućištu. Jedine upute koje nisu na ilustracijama u kućištu, već dolaze otisnute na priloženom papiru koji je jedina dodatna oprema, su za već spomenuto osiguravanje prednje maske od skidanja, uz ilustraciju o montaži sličnog plastičnog osigurača koji sprečava skidanje desne bočne stranice. Dokumentaciju otisnutu na samom kućištu hvalimo (nije ju moguće izgubiti), šteta samo što apsolutno sve upute nisu tako otisnute.

Upute za korištenje mehanizma i sam mehanizam za otvaranje bočne stranice

Ventilatori i lokoti

Čim otvorimo kućište, slijede iznenađenja u obliku zanimljivih i originalnih rješenja koja do sada nismo imali priliku vidjeti. Prvo ćemo primijetiti poveći nosač ventilatora koji zaklanja pogled na ležište matične ploče. Ventilator će odlično poslužiti za hlađenje dodatnih kartica računala, bez obzira radi li se o grafičkoj kartici ili 64-bitnom 66MHz, cached RAID SCSI kontroleru. Osim za montažu ventilatora, nosač će također pridržavati sve vaše kartice pune visine i time doprinijeti mehaničkoj stabilnosti računala (što bi posebno mogli cijeniti gameri pri odlasku na LAN party). Dodatni ventilatori nisu uračunati u cijenu, pa tako ni ovaj, a ugradnja je vrlo jednostavna na način da izvadimo plastični dio nosača, ubacimo u njega ventilator i vratimo sve zajedno natrag na nosač, pri ćemu će plastične kukice osigurati da ventilator čvrsto stoji bez da smo ga učvrstili vijcima. Moderi će najvjerojatnije prvo pogledati da li je moguće ukloniti cijeli nosač, jer isti čini ugradnju prozora besmislenom. Odgovor je srećom pozitivan, cijeli nosač je vrlo lagano skinuti odvijanjem dva vijka koji služe kao osovina za otvaranje nosača.

Kućište bez bočne stranice

Otvoreni nosač ventilatora

Osim neuobičajenog nosača ventilatora uočit ćemo i intrusion detection prekidač koji signalizira matičnoj ploči da je kućište otvoreno. Naravno, matična ploča mora podržavati takvu opciju, što je rijetkost kod radnih stanica, ali zato obavezno kod servera.

Intrusion dection prekidač i omče za ugradnju lokota

Dodatni ventilatori na stražnjoj strani kućišta se ugrađuju u plastični nosač koji ujedno usmjerava zrak od procesora prema ventilatorima i potom se nosač uz pomoć plastičnih kukica učvrsti na samo kućište. Metalne pločice koje zatvaraju utore za ugradnju dodatnih kartica skidamo tako da ih izbijemo iz ležišta u koje ih je vrlo lagano vratiti u slučaju promjene konfiguracije. Kartice učvršćujemo bez vijaka uz pomoć plastičnih klizaća. Na dnu kućišta nas čeka iznenađenje u obliku kutijice u koju spremamo šine koje koristimo pri ugradnji 5,25" i 3,5" uređaja sa posebnim pretincem za vijke. Odlično!

Kutijica sa priborom i nosač ventilatora

Iznutra

Pogledajmo i mjesta za ugradnju 5,25" i 3,5" uređaja; ima ih ukupno 10, od toga šest za 5,25" uređaje dostupne sa vanjske strane kućišta, dva za 3,5" uređaje također dostupne sa vanjske strane i još dva za 3,5" uređaje kojima nije moguće pristupati izvana. Posebno hvalimo iskorištavanje prednjeg donjeg dijela kućišta za ugradnju dodatnih 5,25" uređaja, zbog čega ovo kućište konkurira bilo kojem big tower modelu. Takvom rješenju zamjerku mogu uputiti samo vlasnici vodenog hlađenja s radijatorom namijenjenim unutarnjoj ugradnji, što možda neće biti moguće u ovom slučaju. Ukoliko donji prostor za smještaj 5,25" uređaja ne popunite, vjerojatno ćete ga koristiti da bi ugradili 120mm ventilator na za njega predviđeno mjesto za montažu (ovaj puta uz upotrebu vijaka). Sve u svemu, odlično iskorišten prostor!

Pogled na donji i gornji kavez za smještaj 5,25" uređaja

Ukoliko otvorimo desnu bočnu stranicu kućišta, osim nosača matične ploče koji se može kompletno izvaditi, pronaći ćemo i još jedno mjesto za ugradnju ventilatora. Taj ventilator namijenjen je za hlađenje diskova, a lokacija na kojoj se nalazi donekle smanjuje njegovu efikasnost (idealno bi bilo da upuhuje zrak sa prednje strane). Svejedno mislimo kako će dovoljno dobro odraditi tu zadaću, pogotovo ako prostor za ugradnju 3,5" uređaja ne pretrpamo i na taj način ostavimo prostora za solidan protok zraka. Ventilator se ugrađuje u plastični nosač, bez upotrebe alata. Obzirom da je ovo i zadnji prostor za ugradnju ventilatora, navedimo i njihov zbroj: ukupno možemo ugraditi četiri 8cm ventilatora i jedan 12cm, što smatramo vrlo dobrim rezultatom za kućište ovih dimenzija.

Desna strana kućišta bez bočne stranice i otvorenim nosačem ventilatora

Desna strana kućišta sa skinutim nosačem matične ploče

Matičnu ploču ćemo ugraditi tako da ju nataknemo na za to predviđene nosače koji bi sami po sebi mogli biti dovoljni da drže matičnu ploču dobro učvršćenom. Obzirom da sa kućištem dolaze i uobičajeni metalni nosači sa vijcima, ipak preporučamo da i njih koristite pri ugradnji matične ploče, kako bi dodatno pojačali konstrukciju računala.

Nosač matične ploče

Zaključak

Na kraju pogledajmo i kako izgleda prednja strana kućišta bez prednje maske. Od zanimljivih detalja uočit ćemo vratašca koja skrivaju pristup 3,5" uređajima kojima nije moguće pristupiti dok je maska postavljena.

Prednja strana bez maske

Kao što smo se imali prilike uvjeriti, ovo kućište po kvaliteti i originalnim rješenjima iskače iz uobičajenih okvira. Pri tome nas neće previše udariti po džepu, cijena od 597,91kn (PDV uračunat) nam djeluje vrlo prihvatljivo za ono što ovo kućište nudi. Osim konstrukcijskih rješenja koje smo opisali na prethodnim stranicama, istakli bismo i vrlo kvalitetnu završnu obradu bez opasnih rubova koji bi mogli prouzročiti ozljede. Iz opisa kućišta vidljivo je da je prvenstveno namijenjeno izradi malih servera (a to se vidi i iz naziva), i tu će u potpunosti zadovoljiti sve zahtjeve.

Info Gama uz kućište isporučuje i napajanja od 350W (uračunato u cijeni). Ovo napajanje nismo htjeli ni testirati jer je očito da se radi o no-name uređaju klase JNC. Ne možemo preporučiti korištenje tog napajanja u slučaju sklapanja servera ili jačih radnih stanica! Za jednostavnije konfiguracije bi moglo biti dovoljno dobro (s naglaskom na riječ moglo), ali za takve konfiguracije preporučamo i odabir nekog jeftinijeg Frontier, Task ili Logic kućišta. Zbog svega navedenog smatramo da bi ovo kućište na tržištu trebalo ponuditi bez napajanja i ostaviti odluku o izboru napajanja budućim korisnicima!