bitforce_giant_12

Unutrašnjost kućišta je u skladu s vanjskim dimenzijama vrlo prostrana. Giant prima Mini ITX, Micro ATX, ATX i Extended ATX ploče, grafičke kartice dužine do 400 milimetara, te CPU hladnjake visine do 175 milimetara – izvrsno.

bitforce_giant_13

Odstojnici dolaze postavljeni, no ne i za ATX ploče pa ih je potrebno reorganizirati i dodati nove kao što smo mi za našu testnu ploču. Kvaliteta izrade i završne obrade je solidna, kao i bojanja i lim je dovoljno debeo i čvrst.

bitforce_giant_14 bitforce_giant_15

Zanimljivo, u kućištu se nalazi i lim koji pokriva proreze za provlačenje kabela, a na kojem se nalaze dvije polugice koje služe kao nosači za grafičke kartice, a obje se mogu podešavati po visini – drže ih po dva thumb vijka. Nisu pretjerano dugačke pa ne smetaju, ali nisu ni za kartice koje su kraće od 30o milimetara. Kućište ima i poklopac napajanja koji je rešetkast, a na prednjo se strani nalazi i kavez za diskove s dvije plastične ladice.

bitforce_giant_16 bitforce_giant_17

U jednoj od ladica se nalazi i vrećica s vijcima, odstojnicima i plastičnim vezicama, a uz kućište dolaze i relativno šture upute za instalaciju. Plastične ladice su za 3,5-inčne diskove no moguće je u njih postaviti i 2,5-inčne. Uz ova dva mjesta, još su i dva nosača straga. Uz kućište dolazi i hub za ventilatore, tj. kontroler za LED osvjetljenje. Ventilatore je moguće kontrolirati ili uz pomoć ovoga kontrolera ili uz pomoć softvera matične ploče jer dolazi s konektorom. Bitno za napomenuti je da ventilatori dolaze s posebnim 4-pinskim konektorom kojeg je jedino moguće priključiti na kontroler, no ne i na matičnu ploču bez adaptera. Svi kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački da dosegnu sve priključke na matičnim pločama.

bitforce_giant_18 bitforce_giant_19

I desnu bočnu stranicu (gledano sprijeda) drži magnetna kopča, a nju odvajamo s donje strane, jer nema svoju ručkicu. Po otvaranju vidimo da se na stražnjoj strani nalaze dva metalna panela koje drže vijci s gornje strane, a s donje su utaknuti u konstrukciju kućišta. Paneli su tu samo radi efikasnijeg skrivanja kabela. Kada ih uklonimo vidimo da postoji i plastični organizator s čičak trakama za kabele kroz kojeg već prolaze kabeli prednjeg panela. Organizatori su malo preuski za debele kabele napajanja, pogotovo one flat (onaj za 24-pinski konektor je teško smjestiti), no dobri su za organizaciju svih ostalih.

bitforce_giant_20

Proreza za provlačenje kabela na kućištu je sasvim dovoljno i dobro su postavljeni. Nemaju gumene zaštite no to ni ne očekujemo u ovoj cjenovnoj klasi. Ovdje vidimo i dva nosača za 2,5-inčne diskove koji su dobro pozicionirani. Ispod se nalazi dovoljno prostora za 200-milimetarska napajanja, no tada je potrebno ukloniti kavez za diskove. Mi smo ogradili napajanje dužine 150 milimetara (SilverStone Decathlon DA1000R Gold) i ostalo je dosta mjesta još i za kabele.

bitforce_giant_21

U kućište smo ugradili našu testnu Gigabyte Z790 Aorus Master X ploču i Intel Core i9-14900K procesor. Procesor je hladio Cooler Master MasterAir MA824 Stealth hladnjak koji je visine 165 milimetara i koji bez problema staje u ovo kućište. Ugradnja i većih komponenata ne predstavlja nikakav problem, pa smo primjerice bez problema prikopčali gonja dva EPS konektora i s hladnjakom na procesoru.

bitforce_giant_23 bitforce_giant_22

U kućište smo dodali još i AMD Radeon RX 7900 XT grafičku karticu koja nije zauzela puno prostora, a ni nosači nisu mogli do nje. Kabele smo provukli relativno uredno, jer smo ionako rastavljali konfiguraciju nakon testa, a straga smo sve ono neuredno pokrili limovima.

bitforce_giant_24 bitforce_giant_25

Tri Tango ARGB ventilatora stvaraju dovoljno jaku svjetlost koja se lijepo vidi i straga i bočno i sprijeda, a i efekti koje nudi kontroler su dovoljno zanimljivi. Ako rasvjetu prikopčamo na ploču tada možemo sve kontrolirati uz pomoć softvera i sinkronizirati s ostatkom hardvera.

bitforce_giant_temp_1 bitforce_giant_temp_2

bitforce_giant_temp_3

Mjerenja smo vršili uz pomoć OCCT-ovog Power testa koji optereti sve komponente sistema i kao što vidimo procesor vrlo brzo postigne 100°C nakon čega mu se spušta frekvencija i za P jezgre zadržava na oko 4,7 GHz što je sasvim solidno. Sistemske temperature na ploči nisu pretjerano visoke pa vidimo da se ni VRM ne zagrijava previše (62°C), a jedino se grafička kartica zagrijava na visokih 82°C te 102°C za Tjunction. No, AMD tvrdi kako je sigurna Tjunction temperatura do 110°C pa je s ove strane sve korektno.

bitforce_giant_26

Giant ARGB-TM4 je vrlo zanimljivo kućište koje se u hrvatskim shopovima prodaje po cijeni od oko 120 €. Giant donosi mnoge korisne elemente za taj iznos – mnoštvo prostora, četiri ventilatora i solidnu filtraciju. Kvaliteta gradnje i materijala je solidna, kao i završne obrade. Prostora za kabele, kao i njihovu organizaciju je sasvim dovoljno, kao i prostora za diskove. Prednji panel je dobro smješten, a voljeli bi vidjeti i USB Type C port na njemu, jer je na tržištu sve više uređaja koji ga koriste (prijenosni diskovi, stickovi, čitači kartica itd.).

Kao što smo vidjeli iz testova, termalne performanse su sasvim solidne i komponente se ne pregrijavaju, osim procesora koji ipak zahtijeva vodeno hlađenje, a i tada bi vrlo brzo “ulovio” stotku, te krenuo s usporenjem rada. Sve u svemu, BitForce Giant ARGB-TM4 možemo preporučiti.

Tko voli više staklenih površina, treba znati da BitForce u ponudi ima i Giant ARGB-TG4 model s prednjom staklenom stranicom koji košta 125 €.