panasonic_gh6_15

Tražite mirrorless kameru za video i fotografiju, a full frame modeli su vam preskupi? Onda bi Lumix GH6 kao Panasonicov flagship model s micro 4/3 senzorom mogao biti za vas. U odnosu na svog vrlo popularnog prethodnika, model GH5 II, donosi praktički neograničeno snimanje videa rezolucije do 5,7K pri 60 sličica u sekundi i 10-bitne kvalitete, a podržava i Apple ProRes 422 HQ format za video kompresiju. Novi je 25,2-megapikselni senzor kao i Venus Engine procesor slike.

panasonic_gh6_0a panasonic_gh6_0b

Ovo je doslovno brzinsko upoznavanje s GH6L jer smo ga imali prilike koristiti samo par dana, no i to je dovoljno vremena kako bi upoznali njegove glavne vrline. Uređaj dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji, unutar koje je odlično zaštićen, a uz njega proizvođač daje još i poklopac kućišta, poklopac bljeskalice, ciljnik, poklopac za priključak Synchro bljeskalice, remen za fotoaparat, paket baterije, punjač baterije, AC adapter, USB kabel (A-C), držač kabela, BNC kabel za pretvaranje, poklopac objektiva, sjenilo za objektiv, stražnji poklopac objektiva te upute za rad. Od softvera, možete koristiti Lumix Tether (za upravljanje fotoaparatom s računala) i Lumix Sync (za upravljanje s pametnog telefona).

panasonic_gh6_1 panasonic_gh6_2

Kao i svaki mirrorless (bez zrcala) i ovaj je uređaj nešto kompaktnijih dimenzija u odnosu na DSLR fotoaparate. Dimenzije su mu 138,4 x 100,3 x 99,6 milimetara, a masa oko 823 grama bez objektiva i s baterijom. Time je nešto teži od prethodnika, a to je najviše zahvaljujući ugrađenom rashladnom mehanizmu – hladnjak i ventilator. Upravo mu bolje mogućnosti hlađenja omogućavaju praktički neograničeno snimanje video materijala jer je drastično smanjeno zagrijavanje. Tijelo je napravljeno od magnezijske legure, s izlivenim prednjim i stražnjim okvirom. Svaki kotačić i tipke i spoj su zabrtvljeni pa uređaj ima otpornost na prašinu i vodu, a može raditi i na temperaturama do -10°C. Masivan je, kvalitetno napravljen i svaki kotačić i kontrola su odlični, baš kao što i očekujemo na uređaju ove klase.

panasonic_gh6_3 panasonic_gh6_4

Sve fizičke tipke, kotačići i prekidači su razmješteni logički, i jednostavno ih je koristiti. Nama koji svakodnevno koristimo Canon uređaj nije se bio problem prilagoditi na one osnovne funkcije. Neke naprednije su ipak zahtijevale duže vrijeme privikavanja ili nezaobilazno gledanje prije namještanja. Ekran je odvojiv i okretan baš kao i na našem 90D što je vrlo korisno. GH6 pruža odličan grip, nije pretežak, a jedino se nikako nismo mogli priviknuti na elektroničko OLED tražilo što je karakteristika svih bez zrcalnih fotoaparata. Tražilo je rezolucije gotovo 3,7 milijuna piksela i ima približno 100% vidno polje sa senzorom za oči.

panasonic_gh6_10

GH6 ima novi Live MOS senzor dimenzija 17,3 x 13 centimetara maksimalne efektivne rezolucije 25,21 megapiksela (ukupno 26,52 megapiksela). Senzor ima sloj protiv refleksije, 4:3 formata je i ima filtar primarne boje. Uz to, podržava i standardni sustav za smanjenje prašine pomakom senzora. Proizvodi fotografije rezolucije 5776 x 4336 piksela u 4:3 formatu i 5776 x 3248 piksela u 16:9 formatu (podržava i 3:2 te 1:1 formate). Fotografije sprema u JPEG i RAW formate u sRGB ili AdobeRGB spektru boja, te RAW, RAW+Fine, RAW+Standard te Fine i Standard kvaliteti. U Burstu je moguće snimiti do 75 fotografija pri punoj rezoluciji u AF-S modu s elektroničkim zatvaračem.

GH6 koristi DFD sistem automatskog fokusiranja koji je baziran na kontrastu. AF nudi 315 točaka, a nadograđen je i algoritam koji sada to radi puno brže. I stvarno, kod snimanja videa je auto focus izvrstan. Modovi koje nudi su Tracking, Full Area, Zone (horizontalno i vertikalno), Zone , 1-Area+, 1-Area i Pinpoint. a moguće je koristiti i opcije kao što su prepoznavanje ljudi, očiju, lica i životinja.

panasonic_gh6_5 panasonic_gh6_6

S donje se strane nalazi poklopac ispod kojeg je Litij-ionska baterija kapaciteta 2.200 mAh koja se relativno brzo prazni (200-tinjak fotografija ili do 60 minuta snimanja videa), pa je poželjno imati zamjensku. Uređaj na donjoj strani ima i standardan navoj za stative, a na bokovima su i nosači za remen. Ono po čemu su GH modeli poznati je popluarnost kod Vloggera, a ovaj dodatno nadograđuje mogućnost video snimanja.

panasonic_gh6_11

Nudi do snimanje u 5,7K rezoluciji pri 30 sličica u sekundi u ProRes 422 HQ i ProRes 422 formatima, zatim 4:2:2 10-bitni Cinema 4K pri 60 sličica u sekundi format, kao i simultani izlaz u istom formatu preko HDMI-a. Novost u odnosu na prošlu seriju je 4:2:0 10-bit 4K pri 120 sličica u sekundi ( isto kao i 5x slow motion) te 4:2:2 10-bit FHD pri 240p sličica u sekundi (High Frame Rate). Tu su i 5.7K 4:2:0 10-bit pri 60/50 sličica u sekundi te 5.8K  4:2:0 10-bit 4:3 pri 30/25/24 sličica u sekundi. Ugrađeni su stereo mikrofoni s funkcijom stišavanja vjetra, a moguće je naravno spojiti i vanjski mikrofon.

GH6 nudi i V-Log/V-Gamut opcije koje nude 12+ zaustavljača širokog dinamičkog opsega i 13+ u novom Dynamic Range Boost modu. Balans bijele je AWB, AWBc, AWBw, dnevno svjetlo, oblačno, sjena, žarna nit, flash, prema temperaturu boje itd. Temperature boja se mogu mijenjati od 2.500 do 10.000 kelvina.

panasonic_gh6_7 panasonic_gh6_8

Sustav mjerenja svjetla je 1728-zonski s više uzoraka, a svjetlo mjeri višestruko, centrirano ili u točki. Raspon u kojem mjeri je EV0 do 18, a kompenzacija je 1/3 EV ±5EV. ISO osjetljivost se može mijenjati između 100 i 25.600 u normalnom modu, te do 250 do 12.800 u V-Log modu kod fotografije, te od 100 do 12.800 kod videa. Sustav stabilizacije slike je B.I.S. s pet osi i Dual I.S. 2-osni. To rezultira kompenzaciji do 7,5 zaustavljanja sporijoj brzini zatvarača. Maksimalna brzina mehaničkog zatvarača je od 1/8.000 ili 1/250 (sinkronizacija s drugim flashom), a za videozapise 1/25.000. Zatvarač nudi opcije M, A, P i S, kao i niz specijalističkih opcija.

Uređaj nudi i odlične opcije povezivanja, kako žičano, tako i bežično – WiFi (2,4 i 5 GHz) +Bluetooth v5.0. Podržava i dvostruki sistem memorijskih kartica – dual CFexpress kartice (Type B) i UHS-II V90 SD memory card. Uz uređaj smo dobili i brzu Lexarovu CF karticu brzine transfera do 1.750 MB/s. Svi se konektori nalaze iza gumenih vratašaca, a i dodatno su zabrtvljeni. Na boku vidimo i rešetku rashladnog sustava koji nikad nije pretjerano bučan. USB-C veza je brzine 10 Gbps.

panasonic_gh6_9

Uređaj nam je stigao u GH6L izvedbi koja isporučuje i izvrsnu Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm f/2.8-4.0 ASPH leću. Leća je mase 320 grama, a tijelo joj je plastično. Prvi prsten je za manualni fokus, a drugi za promjenu žarišne duljine. Leća se sastoji od 14 elemenata u 12 grupa, te je otporna na prskanje i prašinu. Nudi optičku stabilizaciju slike koju kontroliramo putem prekidača, a drugi prekidač nam služi za odabir automatskog ili ručnog fokusiranja. Leća nudi odličnu oštrinu u svim područjima osim na 12 milimetara duljine i jasno na višim otvorima blende f/16 na više bez obzira na žarišnu duljinu kada su rubovi počinju biti meki. Distorzija je vrlo niska, baš kao što nema ni velikog gubitka svjetline i kontrasta na rubovima u odnosu na središnji dio fotografije. Autofokusiranje je brzo i vrlo tiho i ova je leća izvrsna za snimanje videa u pokretu. S obzirom na to da je riječ o Micro 4/3 senzoru snimanje u vrlo niskim uvjetima osvjetljenja nije preporučeno bez dobre rasvjete. Ono gdje ova kamera odskače je kod snimanja vani uz puno svjetla.

panasonic_gh6_12

panasonic_gh6_13 panasonic_gh6_14

Ekran je TFT LCD osjetljiv na dodir, promjera je 3 inča te ima oko 1,84 megapiksela. Vidno polje koje nudi je približno 100%. Meniji su jasni i pregledni, kretanje je moguće ili putem kotačića ili dodirom prsta i kako god ga koristili nećemo imati nikakvih problema. Naravno, opcija je pregršt i potrebno je određeno vrijeme kako bi kameru podesili prema vlastitim željama. Meni nudi i izbor stila fotografije a birati možemo između standardno, izražajno, prirodno, L. Classic Neo, bezizražajno, krajolik, portret, monokromatski efekt i još mnogo toga. Nude se i različite prilagodbe, ali i filtri za fotografiju.

Panasonic LUMIX GH6

Lumix GH6 donosi velike novosti i poboljšanja u odnosu na prethodnika i sigurni smo kako će biti jako uspješan među svim Youtuberima i onima čiji se život ili posao sastoji od snimanja videa. To radi izvrsno, a i nove rezolucije, formati te sustav hlađenja omogućavaju kvalitetnije i duže video materijal. Napravili smo nekoliko video snimaka s njim, kao i serije fotografija hardvera te smo ostali ponajprije zapanjeni brzinom i tišinom automatskog fokusiranja. Za nekoga tko je navikao na manualni fokus kod snimanja s Canonom 90D, ovo je pravi preporod. Isporučena leća je izvrsna za gotovo sve uvjete snimanja, no naravno potrebno je osigurati dovoljno svjetla za idealne rezultate. Sve ono što ovaj fotoaparat nudi je teško pobrojati, a kamo li isprobati u jednom kratkom druženju no ono što znamo je da ga možemo preporučiti svim foto i video entuzijastima. Cijena u Hrvatskoj u ovom kitu mu je nemalih 21.000 kuna, a samo tijelo je oko 16.500 kuna.