Canon PowerShot SX200IS – mali od zooma

Datum objave 10.11.2009 - Krešimir Matanović

SX200 IS - 1.dio

Iako se ne smatramo stručnjacima za fotografiju, priroda posla nas tjera da budemo "fotografi". Računalni hardver koji nam pristiže i kojeg vam sa manje ili više uspjeha pokušavamo prezentirati svakako treba i poslikati - znamo kako slika govori tisuću riječi. S obzirom da u ovakvom poslu nemamo dovoljno sredstava za unajmljivanje profesionalnog fotografa, "prisiljeni" smo taj posao odraditi sami. Koliko to uspješno odrađujemo ostavljamo vama na prosudbu, a sami se nadamo da ipak s vremenom napredujemo. Za kvalitetnu fotografiju znamo da je potreban i kvalitetan fotoaparat. S ovim saznanjem je jasno kako ništa ispod barem entry-level SLR-a ne treba smatrati ozbiljnim alatom za posao. No, je li zaista tako pokušali smo otkriti testiranjem jednog od Canonovih ultra-zoom kompaktnih modela.

S obzirom da nismo stručnjaci za fotografiju i fotoaparate ovaj članak treba smatrati pogledom na fotoaparat od strane prosječnog korisnika koji traži savršeni alat za razonodu, ali i za povremeni rad. Dakle, tražimo nešto jednostavno za baratanje no ipak dovoljno moćno da zadovolji potrebe povremenog slikanja hardvera. Uz to naravno i hvatanja turističkih snimaka koji moraju biti baš savršeni.

Canonova PowerShot serija je namijenjena korisnicima koji traže malo naprednije fotoparate od "običnih" IXUS "idiota", a opet ne žele ulagati u entry SLR uređaje koji su kako znamo svojevrsne rupe bez dna. Nabavite tijelo sa osnovnim objektivom, pa uvidite kako taj objektiv nije u stanju zadovoljiti sve vaše potrebe a onda krene lavina kupovine. Trebate širokokutni objektiv, pa teleobjektiv, sjenilo, torbu, dodatnu bateriju, pa vas ni ugrađena bljeskalica ne zadovoljava i trebate jaču, pa... ma sve vam je jasno - novac samo odlazi. E tu negdje upadaju ovakvi modeli (uz SLR-like uređaje) koji su manjih dimenzija, jednostavni za korištenje, imaju solidne leće, veliki zoom pa čak i snimaju filmiće u vrlo solidnoj kvaliteti.

Sve veći broj ljudi kupuje ovakve kompaktne ultra-zoom modele pa tako gotovo svaki proizvođač ima barem jednog u svojoj ponudi. Canon nije iznimka, i nakon nekoliko serija ovakvih modela, u veljači ove godine predstavili su novi - SX200 IS. Ovaj model dolazi u tri boje - crnoj, plavoj i crvenoj. Karakteriziraju ga malene dimenzije s obzirom na 12x optički zoom te 3.0" ekran. Uz snimanje 12.1 megapikselnih fotografija, u stanju je snimati i filmiće u rezoluciji 1280x720 pri 30fps-a. Ovako na papiru zvuči odlično. Da li je tako i u praksi doznajte iz sljedećih redova ovoga članka, a za početak pogledajmo detaljen specifikacije uređaja.

Specifikacije:

Senzor
12.1 megapikesla (efektivno), 1/2.3" CCD
Zoom
12x (28-336mm) zoom, f/3.4-5.3
LCD/ tražilo pogleda
3.0", 230K-piksela, TFT LCD
Osjetljivost
ISO 80-1600 (3200 pri smanjenoj rezoluciji)
Brzina zatvarača
15-1/3200 sekundi
Načini okidanja
Smart Auto, Program, Aperture Priority, Shutter Priority, Manual, Scene, Movie
Preddefinirane scene
Portrait, Landscape, Night Scene, Foliage, Snow, Beach, Sunset, Fireworks, Aquarium, ISO 3200, Indoor, Kids & Pets, Night Snapshot, Color Swap, Color Accent, Panorama Stitch
White Balance
Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom
Mjerenje
Multi, Center, Spot, Face Detection
Fokusiranje
Multi-area, Face Detection, Single Point
Slikanje
normalno, slijedno, Self-Timer
Bljeskalica
automatska, forsirana, usporeno sinkronizirana i forsirano isključena
Self Timer
10 sekundi, 2 sekunde, custom, off
Formati memorijskih kartica
SD, SDHC
Oblik zapisa
JPEG, MOV
Maksimalna veličina fotografije
4000x3000 piksela
Maksimalna veličina video zapisa
1280x720, 30 fps
Baterija
punjiva litij-ionska, 3.7V, 1120mAh
Mogućnosti spajanja
USB, HDMI, AV izlaz
Dodatne mogućnosti
Face Detection, Smart Auto, optička stabilizacija slike, DIGIC 4 processor, mogućnost ručne ekspozicije

Prvo na što ćemo obratiti pažnju je kvaliteta izrade i ergonomija. Tijelo fotoaparata je napravljeno od aluminija a kvaliteta izrade i završne obrade je bezprijekorna. Sve je na svome mjestu i nakon nekoliko mjeseci korištenja. Sve tipke i gumbi su kvalitetni i niti na jednom detalju se ne može primjetiti niža kvaliteta materijala ili izrade. Ovakvo mišljenje smo stekli na samom početku korištenja uređaja, a s vremenom smo ga samo potvrđivali. Jedina zamjerka ide na brzo prljanje gotovo svih sjajnih površina (uključujući i ekran) pa je često brisanje neizbježno. S obzirom da je riječ o kompaktnom fotoparatu (103x61x38mm, 245g), za očekivati je kako proizvođač ne može pogoditi ergonomiju koja će odgovarati baš svima. No, Canonu je to uspjelo pa će ga čak i oni sa većom šakom bez većih poteškoća moći koristiti i to prvenstveno zbog zadebljanja tijela aparata na dijelu kojim ga držimo. Straga na desnoj strani se nalaze tipke kojima kontroliramo LCD ekran, menije, zatim kotačić sa višestrukim funkcijama, te tipke za brzi pregled fotografija i brzi ispis preko Canon PictBridgea. Sve te tipke u radu kontroliramo palcem, koji dok nije potreban odmara u udubljenju koje ima male izbočine za bolji grip. Na vrhu uređaja se nalaze kontrole okidanja, zooma, kotačić sa načinima okidanja te gumb za paljenje odnosno gašenje uređaja. Te kontrole također vrlo lako podešavamo samo palcem.

Spakirati ovako "dugačku" leću u maleno tijelo je stvarno impresivno. 12x faktor zooma se kreće od širokokutnih 28 pa do skoro teleobjektivskih 336mm (35mm ekvivalent), uz otvor blende od f3.4-5.3. Ovo ga čini vrlo upotrebljivim u gotovo svim situacijama. Naravno, korisnici naučeni na SLR uređaje i kvalitetne objektive naći će zamjerke (malo izobličenje pri širokom kutu i gubitak oštrine slike pri užem). No, uz automatsku stabilizaciju slike za svakodnevne potrebe prosječnog ili malo naprednijeg korisnika ovaj uređaj je i više nego dobar. U uređaj je ugrađen senzor od 12.1 megapiksela što je i više nego dovoljno, a za brzinu i kvalitetu se brine DIGIC procesor četvrte generacije. SX200 IS ima nekoliko načina okidanja koje mijenjamo kotačićem na vrhu. Tu su Smart Auto i Easy Auto koji u većini slučajeva funkcionira vrlo dobro, zatim Scene i Movie te Program, Aperture Priority, Shutter Priority i Manual. Preddefiniranih scena ima stvarno u izobolju pri čemu vidimo kako je uređaj namijenjen stvarno širokom broju korisnika, no ipak ponajprije kućnim. Uređaj ima i anti-blur tehnologiju za automatsku detekciju pokreta, te tehnologiju detekcije lica (do 35 lica u kadru). Pohvale zaslužuje i sistem bljeskalice koji je u potpunosti automatiziran. Paljenjem aparata uzdiže se iznad tijela, a gašenjem ulazi nazad u tijelo i na taj način korisnik ne treba previše razmišljati. Snaga bljeskalice je dovoljna za osvjetljivanje bližih objekata. Bljeskalica može raditi u automatskom modu pri čemu je u upotrebi stvarno samo kada je krajnje potrebno. Našli smo se u par situacija kada smo ju morali gasiti, no to se dešavalo vrlo rijetko.

SX200 IS - 2.dio

Sa donje strane se nalazi poklopac ispod kojega se krije Litij-ionska baterija koja ima veliku izdržljivost (napravili smo i 400-tinjak fotografija sa upotrebom bljeskalice), a tu je i prostor za memorijsku karticu SD/SDHC formata. Mi smo koristili Kingmaxovu SDHC kapaciteta 8GB, na koju je zapis tekao vrlo glatko i brzo. Sa donje strane se naravno nalazi i navoj za stative čije je korištenje poželjno no ne i neophodno kako bi fotografija uspjela (upravo zbog automatskog stabilizatora). Kada je riječ o povezivosti sa drugim uređajima tu se nalaze USB, HDMI i AV konekcije što je standard kod ovakvih uređaja.

3.0" LCD ekran je vrlo dobar, sliku prikazuje čisto a jedino pri jačem suncu postaje neupotrebljiv. Kao što vidimo sa slika prosječna veličina fotografija u najkvalitetnijem načinu rada je oko 4.5MB pri čemu je na karticu kapaciteta 8GB moguće smjestiti čak preko 2440 fotografija. Osim 12MP (4000x3000 piksela), moguće je odabrati i 8MP (32642448), 5MP (2592x1944), 2MP (1600x1200), 0.3MP (640x480) te Widescreen (4000x2248) formate. Uz to je moguće odabrati i dvije vrste kompresije - Fine i Normal. Predugo bi trajalo nabrajanje svih opcija rada menija, načina prikaza slike i baratanja sa fotografijama koje ovaj uređaj nudi - stvarno ih ima pregršt. Bitno za reći je da su svi meniji intuitivni, kroz njih se lako kreće i korisnik se brzo prilagođava.

Na nekoliko gornjih slika možemo vidjeti snagu zooma ovoga uređaja, ali i kakve makro slike je u stanju uhvatiti. I dok mu eksterijeri sa pregršt svjetla leže odlično, interijeri su druga priča. Sa automatikom se teško postiže željena kvaliteta pa se potrebno poigrati sa ručnim postavkama. I tada kvaliteta nije na visokoj razini, no za prosječne turističke fotografije zadovoljava. Slikanje hardvera je također nešto za što smo koristili ovaj fotoaparat i kada je osvjetljenje u redu slike ispadaju odlično. Što se tiče video kvalitete priča je slična. Svjetla mora biti dovoljno, a tada je snimljeni 720p video odličan. Sve u svemu, nakon nekoliko mjeseci korištenja i velikog broja uslikanih fotografija možemo reći kako smo vrlo zadovoljni Canonovim SX200 IS fotoaparatom i zaključiti kako je njegova svestranost pun pogodak. U svemu je dobar osim u interijerima lošijeg osvjetljenja no od toga ionako pate gotovo svi fotoaparati ovakvoga tipa. 12x zoom će svakako pomoći pri "ulovu" objekta koji vam je van dohvata, a odličan makro način rada pokazati veliku razinu detalja. Cijene ovog fotoaparata u našim trgovinama kreću od 2.100 kn naviše (sa PDV-om) i možemo ga toplo preporučiti.