cat_s60_11 cat_s60_12 cat_s60_13

S60 vrti gotovo pa vanilla Android 6.0.1 Marshmallow operativni sistem i to je pohvalno. Prvenstveno jer nije nakrcan “teškim” sučeljem pa je i potrošnja memorije manja, a i fluidnost rada veća. Bullitt Mobile je nadodao pokoju aplikaciju specifičnu za CAT telefone, pa tako imamo App Toolbox koji je svojevrsni Play Store, gdje možemo naći aplikacije razvrstane u različite kategorije. Uz to, na jednom od dva homescreena imamo i widget koji služi za pomoć novim korisnicima CAT uređaja s različitim tutorijalima. Ikonice su tipičnog dizajna za Marshmallow, kao i sve standardne Android aplikacije.

cat_s60_14 cat_s60_15 cat_s60_16

Padajući izbornik je dobro poznat i tipičan za Marshmallow, a dužim pritiskom prsta na ekranu nam se otvara mogućnost izmjene wallpapera, dodavanje widgeta i ostalih podešenja, uz naravno mogućnost dodavanja novih homescreenova. App drawer je opremljen standardnim aplikacijama koje dolaze uz Marshmallow, a specifično za ovaj S60 su tu Catphones aplikacija, zatim App Toolbox, Hike, Location Alert, MyFLIR, MaxxAudio i Speaker Dry.

cat_s60_18 cat_s60_19 cat_s60_20

Specifično za S60 je mogućnost izbora funkcije programabilne tipke (žuta na lijevom boku), koja u PTT-mogu ima dva načina rada – Short i Long press, a dodijeliti joj možemo bilo koju funkciju ili pozivanje bilo koje aplikacije. U underwater modu s ovom tipkom kontroliramo kameru – sa S60 se naime može fotografirati i pod vodom. Druga je specifičnost i SOS tipka koja se također nalazi na lijevom boku, a može poslužiti ili za slanje lokacije u slučaju nužde ili kao privileged app launcher.

cat_s60_21 cat_s60_22 cat_s60_24

S60 ima 32 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno oko 22 GB, što bi trebalo biti dovoljno za dosta muzike, fotografija i videa, ali i aplikacija poput igara. Radne je memorije 3 GB, što je i više no dovoljno jer smo rijetko kada vidjeli zauzeće veće od 1.5 GB.

cat_s60_25 cat_s60_26 cat_s60_27

cat_s60_28 cat_s60_29

Specifično za CAT telefone je nekoliko korisnik aplikacija poput App Toolboxa za traženje korisnih aplikacija, zatim aplikacija Hike koja prikazuje vremensku prognozu, atmosferski pritisak, visinu, koordinate itd (zgodna je i SOS funkcija koja Morseovim kodom šalje svjetlosne signale uz pomoć LED-ica). Location Alert radi u kombinaciji sa SOS tipkom, a tu je i kontrolni panel za MaxxAudio, te Speaker Dry aplikacija koja vibriranjem membrane “čisti” zvučnike od zaostale vode.

cat_s60_30 cat_s60_31 cat_s60_32

FLIR je posebna priča ovoga uređaja. Riječ je o infra crvenom senzoru koji pomaže glavnoj kameri i čini osnovu termografske ili termovizijske kamere koja “osjeća” infracrveno zračenje. Upotreba FLIR-a je najprije zaživjela u vojnoj primjeni, a u ovoj civilnoj može poslužiti za niz zadaća poput otkrivanja curenja plinova, otkrivanja izvora topline itd. Sučelje kamere je vrlo jednostavno a osim fotografija možemo snimati i video materijal. Nekoliko je paleta koje je moguće koristiti a vidimo ih na posljednjem screenshotu. FLIR sučelju treba malo duže da se pokrene, i mrvicu je sporije no što smo navikli kod običnih kamera no to je i očekivano.

cat_s60_33 cat_s60_34

Mi smo naravno FLIR iskoristili za snimanje temperaturnih žarišta u našem hardveru. Tako vidimo Asusovu STRIX GTX1080 u akciji i njene temperature prilikom opterećenja.

Snimljeni video je rezolucije 640 x 480 piksela pri 8.17 fps-a, dok se FLIR fotografije pohranjuju u istoj toj rezoluciji. Kada je u pitanju kvaliteta fotografija iz osnovne 13 MP kamere moramo reći kako je ona samo prosječna. Uz dovoljno svjetla su fotografije dobre, no čim je svjetlo prigušenije fotografije su pune šuma – isto vrijedi i za snimljeni video materijal.