Pregled ovogodišnjeg CeBIT-a definitivno ne bi bio potpun da ne spomenemo jedini hrvatsku tvrtku koja je na sajmu predstavila svoje proizvode odnosno dizajn proizvoda koje bi voljeli proizvoditi.

Jedan od većih modela

Riječ je o dizajnu sistema za hlađenje cijelog računala koji je integriran u radni stol za računalo. No štos je u tome što je cijela konstrukcija radnog stola zapravo dio sistema hlađenja. Uz to, sam je radni stol, s ergonomskog gledišta dizajniran mnogo bolji nego "igračke" koje se u dućanima prodaju pod etiketom stolova za računalo. Dakle imamo veliku radnu površinu za tipkovnicu, miša, zvučnike i razne druge stvari koje često držimo na stolu, makar to bila šalica za kavu. Stol je dubok tako da miša i tipkovnicu možemo držati na optimalnoj daljini dok sjedimo za stolom. Veći stolovi također imaju posebno odvojene platforme za monitor odnosno više monitora. Zgodan štos je i to što su u stol ugrađeni konektori koji su sprovedeni s kućišta odnosno matične ploče, tako da recimo USB stick "pikamo" direktnu u stol, a ne moramo se saginjati kako bi došli do kućišta.

Cijela konstrukcija služi kao veliki pasivni hladnjak

Što se tiče samog principa hlađenja, on je vrlo jednostavan. U modificiranom kućištu nalaze se komponente i dva ventilatora (najvjerojatnije 120mm). Jedan ventilator upuhuje, a drugi ispuhuje zrak…ali gdje? U metalnu konstrukciju stola koja ima funkciju velikog pasivnog hladnjaka. Cijeli je sistem zatvoren što će reći da nema prašine, a niti buke jer kućište više ne mora disipirati toplinu, pa ga je moguće prilično dobro zvučno izolirati. Prema i dalje postoje ventilatori u računalu, vrlo ih je teško čuti zato što je kućište zvučno izolirano.

Dakako, postoje i manji modeli

Što se tiče količine topline koju je sistem u mogućnosti obuzdati, konkretna mjerenja nisu obavljena, ali nam je dizajner ovog sistema hlađenja, gospodin Dražen Smoković, rekao da je na prototipovima primjećeno da se pri maksimalnom opterećenju zagrije samo dio rebara (bacite pogled na fotke, bit će vam jasno na koja se rebra misli) tik do kućišta odnosno najbliže ventilatoru koji ispuhuje zagrijani zrak iz kućišta. Drugim riječim, disipativni kapacitet sistema je prilično visok, barem prema onom što je viđeno na prototipovima.

Što se tiče same cijene proizvoda, ona još uvijek nije poznata, a uvelike zavisi o tome kakva će partnerstva ova hrvatska tvrtka sklopiti s firmama koje su u stanju proizvoditi sistem u velikim količinama. Cilja se cifru od 500€, što će reći da je ovakav sistem u osnovi namijenjen prilično malenom tržištu profesionalaca i entuzijasta. S druge strane, manji će modeli sigurno koštati manje, a i puno toga ovisi o cijeni proizvodnje sistema.

Ono čega se gospodin Smoković boji je da će njegov izum kopirati tajvanski i kineski proizvođači, što je zapravo neizbježno ako se s ovakvim proizvodom pojavite na CeBIT-u. Interes za sistem je na sajmu bio vrlo velik, a to ima svoju dobru i lošu stranu. Dobra strana je lakša mogućnost pronalaska ulagača, a loša to što možete biti sigurni da će se vaš proizvod pojaviti na slijedećem CeBIT-u, ali pod drugim brandom. Više o COOLT-u pogledajte na službenoj stranici firme.