Drugi dan CeBIT-a započeo je posjetom HIS-u, jednom od manjih proizvođača kartica baziranih na ATI-jevim čipovima. HIS je najpoznatiji po tome što je bio prva tvrtka koja je na ATI-jeve kartice počela ugrađivati posebne hladnjake koji su dozvoljavali veće radne taktove pri overclockiranju.

X1900 XTX s posebnim hlađenjem – to se traži!

Ovakav pristup HIS rabi i s ATI-jevim karticama nove generacije pa je na štandu bio izložen Radeon X1900 XTX sa prilično zanimljivim hladnjakom baziranom na toplovodnim cijevima. HIS je uz ovu konfiguraciju postavio identičnu konfiguraciju baziranu na istoj kartici sa standardnim hlađenjem, spojio obje kartice na monitore i prekazao u realnom vremenu temperaturu jezgre pod opterećenjem.

Razlika u temperaturi, ali i generiranoj buci je zaista osjetna

Kao što je moguće vidjeti na gornjoj slici, razlika u zagrijavanju je osjetna, a ni redukcija buke nije baš za odbaciti (treba se sjetiti da buka kad je izražavamo u decibelima pada ili raste logaritamski, a ne linerarno).

X550 s PCI-E x1 konektorom

Još jedna zanimljiva stvarčica koju smo vidjeli je X550 kartica koja se u ugrađuje PCI-E x1 utor. Zgodno rješenje ako treba doista mnogo monitora na računalu. S druge strane, nije nam jasno zašto nisu implementirana dva DVI konektora s obzirom na vrlo specifičnu namjenu kartice, no što je, tu je.

GeCubeov prenosivi video player

Na GeCubeovom štandu su nam s ponosom pokazali svoje najnovije proizvode koji nisu grafičke kartice. Tako se GeCube odlučio okušati na tržištu multimedijalnih uređaja među koje spadaju i prenosivi video playeri s gornje fotke. Zanimljivo je za spomenuti da smo tijekom boravka u Hannoveru doista imali priliku vidjeti da se jedan ovakav uređaj zaista rabi u praksi. Jedna ga je djevojka (azijatkinja) u metrou rabila na sličan način kako mi rabimo MP3 playere. Naime, kad god bi imali prilike vidjeti ovakve uređaje obično bi zaključili kako se radi o zanimljivim igračkama koje će rijetki rabiti u praksi. Nakon iskustva u Hannoveru sinulo nam je da je za korištenje ovakvog uređaja potreban drugačiji životni stil od onog na kojeg je navikao prosječni Hrvat (pa makar i onaj više potkožen).

Npr. ako čovjek ima dug put do posla, javni transport je dobro razvijen, prometnice su previše zagušene da bi bilo praktično koristiti auto, a uz to je tu i nekakav viši standard, vrlo je lako zamisliti uporabu prenosivih video playera. Ovo još više dolazi do izražaja za ljude koji mnogo putuju budući da ovako mogu vrlo lako iskoristiti vrijeme koje troše na putovanje kako bi vidjeli video sadržaje koji bi inače zbog zauzetosti propustili. Dakako, na kraju je lako zaključiti da prenosivi video playeri za nas Hrvate iz navedenih razloga nisu zanimljiva roba.

Kutijica za dnevnu sobu

Jedan drugi GeCubeov proizvod namijenjen je pak pretvaranju TV-a u mnogo moćniji uređaj. Kutijica pod imenom Wireless Media Player nam omogućava da na TV-u "vrtimo" video i audio datoteke te slike pohranjene na računalu. Dva se uređaja povezuju preko mrežnog UTP kabela ili pak bežično preko WiFi-a. Uz to, WMP je sposoban čitati USB ključeve, razne vrste memorijskih kartica, a u kućište je moguće ugraditi i 3,5" disk.

Dupli X1600 XT

Niti GeCube se nije stidio pokazati svoju HDMI karticu

Bacimo sad pogled na GeCubeov core business, a to su grafičke kartice. Tako smo imali prilike vidjeti nešto što je napravljeno po uzoru na proizvođače kartica s dva GeForce čipa, a to je kartice s dva Radeon X1600 XT. Ne znamo kako je sređena komunikacija među čipovima, ali navodno nije riječ o CrossFireu, no čini nam se da je to više mazanje očiju nego istina. Zgodan trik je implementacija dvostrukih DVI konektora pa je zapravo na jednu ovakvu karticu moguće spojiti četiri, a ne dva monitora. Kao i na svim ostalim štandovima integratora ATI-jev čipova, našla se tu i kartica s HDMI konektorom.