CeBIT 2006 – prvi dan

Datum objave 27.03.2006 - Denis Arunović

CeBIT 2006 – Dan 1, 1/4

Prije nego što se bacimo na naš prohod sajmom, valja iznijeti neke općenite činjenice o ovogodišnjem CeBIT-u. Sajam je ove godine posjetilo nešto manje ljudi, "samo" oko 450.000, s tim da je bilo čak 80,4% poslovnih posjetitelja (u odnosu na 77% prošle godine). Ovo je dakako sasvim suprotno od situacije sa Zagrebačkim sajmom INFO koji iz godine u godinu sve više propada, a glavna je meka za klince i casual posjetitelje (otud, naravno, i razlog propadanja). Čak je trećina posjetitelja na CeBIT stigla iz inozemstva, s tim da je broj posjetitelja s američkog kontinenta najviše porastao. Na sajmu je ukupno izlagalo 6.262 tvrtki, što je otprilike jednak broj kao i s prošlogodišnjeg CeBIT-a.

Nekakvi općeniti trendovi koji su se mogli primjetiti na CeBIT-u su sve veća zastupljenost raznih mobilnih uređaja (bilo da je riječ o raznim vrstama prijenosnih računala, PDA-ovima, "pametnim" mobilnim telefonima, GPS uređajima, itd…) te fokus na digitalni dom što uključuje HTPC računala (dakako, ključnu ulogu u ovom igra Intel sa svojim VIIV brandom) te HDTV. Što se tiče nekakvih velikih novosti, nVidia je lansirala novu seriju grafičkih kartica kao i neke druge proizvode (o tome ste već mogli čitati na novostima, a u međuvremenu smo napravili i test jedne od novih grafičkih kartica), Microsoft u kombinaciji s Intelovom novi tip prijenosnika koji je na pola puta između tableta i PDA-a, no nekakvih drugih velikih novosti nije bilo. Sve u svemu, ovogodišnji CeBIT je bio prilično solidan, premda ne i spektakularan, no to je s obzirom na trenutno stanje sa svjetskim IT sajmovima, prilično dobra stvar.

Kako smo ove godine posjetili doista mnogo firmi, izvještaj nećemo pisati sistematski, prema tipu komponenti, već putopisno – kako su nas noge nosile iz dana u dan. Pogledajmo s čim smo se imali prilike susresti tijekom prvog dana.

Naša prva stanica bio je štand Terrateca, njemačke tvrtke poznate po izvrsnim audio rješenjima za računala. Terratec se već davno okrenuo ka razvoju multimedije van okvira zvučnih kartica po kojim je tvrtka toliko poznata. S obzirom na to da tržište odvojenih zvučnih kartica za normalne korisnike prilično rapidno umire, stalno proširivanje palete prozvoda nije ništa čudno. Na sajmu su tako predstaljeni novi DVB-T tuneri za stolna i prijenosna računala.

Hibridne DVB-T/analog kartice su pravi pogodak

Našem će tržištu vjerojatno najzanimljivi biti model Cinergy HT express, odnosno hibridni DVB-T/analog tuner u ExpressCard formatu za prijenosnike. Ista je kartica predstavljena i u PCMCIA formatu, za korisnike sa starijim računalima. Za zemlje s mnogo razvijenijom DVB-T pokrivenošću predstavljena je i dvostruka DVB-T kartica u ExpressCard i USB formatu pod imenom Cinery DT Express Diversity odnosno USB Diversity. Dvostruki tuner služi kako bi osigurao bolju sliku u područjima lošeg signala ili pak kako bi se preko jednog tunera gledao jedan program, a pomoću drugog snimao neki drugi program.

Terratec u suradnji s Senheiserom, može li bolje?

Predstavljeni su i vrlo zanimljivi proizvodi koji spadaju u koncept digitalnog doma. Mi bi smo ih nazvali "kazićima" novog doba, a Terratec ih zove NOXON 2 i NOXON iRadio. Riječ je o uređajima koji imaju integrirane zvučnike i maleni LCD zaslon s kontrolama, a spajaju se na kućnu WiFi mrežu. Kao što se može i pretpostaviti, pomoću njih je moguće pristupati glazbi smještenoj na nekom računalu u mreži, a zgodna caka je što mogu raditi i samostalno u kombinaciji s pristupom na Internet. U ovom modu rada uređaji pristupaju Internetskim radio stanicama (koje su, uzgred rečeno, prilično dobre, a i besplatne) s kojih streamaju glazbu. Sve u svemu, radi se o svojevrsnoj zamjeni za zamašćeni stari radio kojeg mnogi drže u kuhinji.

Proizvod koji je nama posebno zapeo za oko je novi Terratecov headset razvijen u suradnji sa
Senheiserom. Premda, ruku na srce, nismo imali baš divna iskustva sa Senheiserovim headsetima, ovaj nam se čini kao pun pogodak. Valja napomenuti da se radi o USB headsetu, dakle headsetu koji dolazi sa malenom USB zvučnom karticom kojeg je moguće rabiti i na računalima bez zvučne kartice. Šteta što ne postoji i klasična varijanta.

Spireova kućišta s potpisom Pinifarine više nisu samo u stanju prototipa

Prije nego što smo se zaputili do štanda Silverstonea, imali samo nešto malo vremena za švrljanje po okolnim štandovima. Jedan od njih je bio štand Spirea na kojem smo imali prilike vidjeti novu seriju kućišta čiji je dizajn potpisao poznati Pinifarina. Na prošlom CeBIT-u smo vidjeli samo probne modele ovih kućišta, no sada ona imaju produkcijski status. Kao što je vidljivo na slici, ova se kućišta proizvode u nekoliko različitih boja, a nama se nekako najviše svidjela crvena.

Testa Motari kućišta za stolna računala

Još malo HTPC kućišta s istim stilom

A za tajkune je tu i prijenosnik obložen mahagonijem

Osim Spireovih dizajnerskih kućišta primjetili smo i vrlo zanimljiva kućišta tvrtke Testa Motari. Riječ je o njemačkoj tvrtki (s talijanskim imenom :)) koja se bavi proizvodnjom šminkerskih kućišta i prijenosnika. Svi se modeli u ponudi mogu prilagoditi i posebnim željama kupaca, a ne trebamo spominjati da ovakav dizajn ima i popriličnu cijenu. Naš dojam na prvi pogled je da se radi o kućištima koja su namijenjena ljudima s viškom novaca, manjkom tehničkog znanja i velikom željom da budu drugačiji od drugih. Premda izgledaju doista zanimljivo, na prvi pogled isto ne bismo mogli reći za njihovu kvalitetu i funkcionalnost. Tvrtka u ponudi ima i vlastite prijenosnike izvedene u istom stilu, a čini nam se da je jedina dobra stvar na njima samo izgled (npr. tipkovnica na modelu s fotografije propada i savija se kao da se radi o uređaju s placa).

Temjin TJ07 + 2x Opterton dual core + 7900 GTX SLI

Nakon švrljanja došlo je vrijeme i za dogovoreni posjet SilverStoneu. Najimpresivniji dio cijelog štanda je bez sumnje bilo kućište Temjin TJ07 u koje su dečki iz SilverStonea ugradili Tyanovu ploču s dva dvojezgrena Opterona i dva GeForcea 7900 GTX u SLI konfiguraciji. S obzirom da je napajanje smješteno na donjem dijelu kućišta, gornji dio je mnogo veći i uredniji. Još jedna zanimljivost model TJ07 (treba napomenuti da ovo nije novi model) je to što je praktički cijeli vanjski dio kućišta načinjen od jednog komada aluminija u obliku slova "U". Sve u svemu, premda staro, vrlo lijepo i zanimljivo kućište koje ćemo svakako pokušati dovući u lab na testiranje.

Crown CW01 u specijalnom Raptor-X izdanju

Još jedno Raptor-X kućište, ovaj put SG01-E

Još dva vizualna dragulja primjetili smo s lijeve strane dual-Opteron mrcine. Riječ o specijalnim izdanjima CW01 i SG01-E kućišta u koja su ugrađeni prozirni kavezi za diskove. Dakako, riječ o modifikacijama koje su napravljene u dogovoru s Western Digitalom budući da se samo ovaj proizvođač može pohvaliti najcoolerskijim diskovima na svijetu – Raptorima-X kod kojih je jedna stranica prozirna pa je moguće vidjeti mehanizam diska. Premda ne očekujemo da će se ovakve igračke dobro prodavati ili zapravo uopće prodavati kod nas u Hrvatskoj, da imamo love da složimo gamersku mašinu za LAN partye, ova bi kućišta bez sumnje bila naš prvi izbor (posebno SG01-E Evolution, s obzirom da se radi o kućištu barebone formata). Zanimljivo je da u Crown CW01 možemo ugraditi najnormalnije napajanje, a kućište je uz to dovoljno dugo da primi velike grafičke kartice. Ako pogledate malo bolje na fotografiju, primjetit ćete da se u konfiguraciji sa sajma nalaze dva Radeona X1900 XTX u Crossfire polju.

Kućište s LCD monitorom – Lascala LC18

Zadnji izložak koji nam je privukao pažnju je Lascala LC18, aluminijsko HTPC kućište s ugrađenim LCD ekranom rezolucije 1600x1200 osjetljivim na dodir – bolesno, zar ne? Ekran se spaja na drugi izlaz grafičke kartice, a glavna mu je namjena sekundardno upravljanje računalom. Osim što ga je moguće rabiti kao HTPC, s LC18 se isporučuju i nosači za montiranje u serverski ormar gdje maleni LCD zaslon također može biti vrlo koristan dodatak.

CeBIT 2006 – Dan 1, 2/4

Poslije sastanka sa SilverStoneom naš nas je put (zapravo planer, ali ovako zvuči pjesnički) odveo do OCZ-a. Nažalost, OCZ-ov čovjek nije bio nešto posebno nabrijan da nam pokaže svoje nove proizvode tako da smo dobili samo nekakve osnove. S druge strane, činjenica je da svi proizvođači čekaju sredinu godine kada će AMD predstaviti procesore s podrškom za DDR2 memoriju pa će zaista biti smisla u predstavljanju novih proizvoda.

Kako vidimo s gornje fotografije, OCZ se odlučio baciti u vode faznog hlađenja. Njihova odluka za ovako nešto izgleda ok ako je gledamo čisto sa strane filozofije ove firme. S druge strane, činjenica je da izvrsni sistemi faznog hlađenja postoje već dugo na tržištu pod kapom tvrtke Asetek. Kako Asetek ima problema s prodajom svojih proizvoda (više o tome nešto kasnije), pitamo se što onda misli napraviti OCZ. Da, imaju ime, ali ipak se radi o izuzetno skupim sistemima koje nije dovoljno uštekati u odgovarajući slot kao što je slučaj s memorijom.

Cryo-Z je OCZ-ov pokušaj osvajanja srca ljubitelja niskih temperatura

Kad smo već kod memorije, malo smo popričali s OCZ-om kako im se sviđa trenutno stanje na memorijskom frontu. Ono što smo čuli pomalo nas je iznenadilo. Naime, oni bi bili najsretniji da se Intel nije uhvatio DDR2 kao pijan plota budući da DDR još uvijek ima dovoljno života u sebi. Samsung je čak JEDEC-u (nadzornom tijelu za memorijske standarde) podnio zahtjev za validiranjem DDR500 memorije, ali oni su ga glatko odbili s objašnjenjem da tako što tržištu nije potrebno. Prava istina se može čuti od proizvođača memorija kao što je OCZ. DDR2 je osjetno kompleksniji za implementaciju od običnog DDR-a, stvara nepotrebne latencije koje su mogle biti izbjegnute i općenito u praksi nije toliko napredan u odnosu na stari standard. Ono što OCZ čeka je DDR3 koji bi napokon trebao napraviti pravu revoluciju u odnosu na DDR, a i DDR2. DDR3 je navodno vrlo jednostavan za implementaciju, a nudi visok takt uz niske latencije što je izvrsno. Jedino je pitanje kada će ovaj tip memorije uopće biti komercijalno predstavljen…pretpostavljamo negdje sredinom ili na kraju sljedeće godine.

Novo OCZ-ovo modularno napajanje pod imeno EvoStream

Uz fazno hlađenje Cryo-Z, OCZ namjerava predstaviti i dvije nove serije napajanja – GameXStream i EvoStream. O prvom napajanju nismo čuli ništa posebno, a što se tiče EvoStreama, riječ je modularnom napajanju niže klase od postojeće serije PowerStream, koje bi trebalo pokriti srednji segment tržišta. Još jedna vijest što se tiče OCZ-ovih napajanja je da planiraju maknuti potenciometre za ručnu regulaciju napona pojedinih railova. Navodno da ovaj feature skoro nitko ne rabi budući da overclockerske ploče već same po sebi dozvoljavaju vrlo visoke napone na komponentama.

Novi potencijalni kralj srednje klase, GeForce 7600 GT, u Leadtek ruhu

Sljedeći sastanak odveo nas je u sasvim drugu halu tako da smo napravili pauzu od kućišta i hladnjaka, a pred očima su nam zabljesnule grafičke kartice (dobro, ajd, i polugole djevojke koje ih promoviraju). Leadtek je po običaju imao cijelu paletu proizvoda baziranih na najnovijim nVidia čipovima GeForce 7900 odnosno 7600. Kao i kod ostalih proizvođača kartica, imali smo prilike vidjeti samo malo izmjenjene referentne modele, no to bi se uskoro trebalo promijeniti. Zanimljivo je da Leadtek trenutno u ponudi nema niti jednu karticu s HDMI konektorom, što je jako tražena stvar za tzv. PC-e za dnevnu sobu.

Još jedan hibridni DVB-T tuner, ovaj put od Leadteka

Kao što vjerojatno znate, Leadtek u svojoj ponudi ima i TV tunere koji su jako dobro prihvaćeni na našem tržištu zbog izvrsnog omjera cijene i mogućnosti. Dodatak ponudi su novi DVB-T tuneri od kojih je najzanimljivi, naravno, onaj hibridni koji nosi oznaku WinFast DTV2000 H. Leadtek se inače može pohvaliti novim softverom za TV tunere, a s obzirom da nam je jedan od njihovih uređaja stigao na test, uskoro ćete imati priliku pročitati naše mišljenje o njemu. Prvi dojam je izuzetno dobar budući da softver izgleda i funkcionira odlično.

RD580 u Sapphire izvedbi

Poslije Leadteka je na red došao Sapphire. Oni su se kočoperili s novom pločom iz Advantage serije koja je bazirana na novoj verziji Crossfire čipseta RD580. Nažalost, s novim je northbridgeom i dalje uparen stari i problematični SB450 southbridge što definitivno nije najbolje rješenje za ovakvu ploču visoke klase. Ako pogledate malo bolje fotku, vidjet ćete također da se radi o Socket 939 ploči. S obzirom da Sapphire nije veliki proizvođač matičnih ploča, sasvim je razumljivo da još nisu prezentirali svoje AM2 rješenje (+ što ATI trenutno nije niti predstavio čipset s podrškom za nove procesore).

Sapphire Blizzard u akciji

O Sapphireovim grafičkim karticama s predinstaliranim vodenim hlađenjem ste već mogli pročitati na PC Ekspert novostima. Novi se sistem zove Blizzard, a za Sapphire ga proizvodi Thermaltake. Grafička kartica koju ovaj sistem hladi je moćni Radeon X1900 XTX što je s obzirom na grijanje ove kartice vrlo zanimljivo rješenje. Radijator je dizajniran u formi kartice koja se fiksira u slobodni PCI utor, a spojen je s vodenim blokom na GPU-u. Na memoriji nema nikakvih hladnjaka što i nije toliki problem budući da je glavni izvor topline grafički procesor.

Sapphire X1300 s HDMI konektorom

Kako je Sapphire prvi ATI-jev partner kojeg smo posjetili, ovdje smo vidjeli i prvu karticu s HDMI konektorom za HDTV uređaje. HDMI konektor nudi jednaku kvalitetu i rezoluciju kao dual-link DVI, no uz video signal prenosi i zvučni signal. Ono što je bitno u cijeloj priči je to što obje vrste signala podliježu DRM kodiranju koje je nužno ako želite uživati u HD filmovima (trenutno na DL DVD-ima, ali uskoro i na Bluray i HD-DVD medijima). Dakako, enkodirani signal je moguće prenositi preko DVI-a, no problem je zvuk.

S druge strane, nije za očekivati da će HDMI zamijeniti DVI na grafičkim karticama srednje i visoke kategorije budući da je licenciranje za ovaj tip konektora prilično skupo. Sve ovo vodi kao daljnjoj diversifikaciji PC-a tako da ćemo u jednom trenutku možda zaista biti prisiljeni imati poseban PC kao multimedijalni centar dnevne sobe.

CeBIT 2006 – Dan 1, 3/4

Coolermaster Wave Master II 631

Nakon kratkog izleta među grafičke kartice, vraćamo se među kućišta i to Coolermasterova. Ova entuzijastima i gamerima zanimljiva tvrtka u ponudi sada ima novu verziju popularnog Wave Mastera koji je na PC Ekspertu, uzgred rečeno, dobio prilično visoku ocjenu. Novi što s Wave Masterom je mumija-look koji je postignut pomoću uvijenih traka aluminija na maski. Zanimljivo je da je ove pločice moguće razmjestiti po želji i na taj način stvoriti još originalniju masku. Doduše, nama se najviše svidio ovaj klasični dizajn, ali lijepo je da postoji opcija i za nešto drugo. Kućište je hlađeno 120-milimetarskim ventilatorima, a na prednjoj strani je smješten i filter za prašinu.

Stacker 830 odnosno Stacker II

Dakako, na štandu smo bez po muke našli i produkciju verziju novog Stackera koji nosi oznaku 830 (postojeći Stackeri su označeni s 810 odnosno 820). Konkretni model koji je bio izložen na sajmu je WD Raptor-X Special Edition koji na krovu kućišta ima posebno mjesto za prozirni WD-ov hard disk. Sve u svemu, ovo kućište izgleda zaista impoznanto i ne sumnjamo da će ponoviti uspjeh originalnog modela. Ono što nas recimo zanima je usporedni test između ove zvijeri i Silverstoneovog Temjina TJ07.

Aquagate VIVA

Coolermaster je prije godinu i više predstavio svoj hladnjak za grafičku karticu pod imenom CoolViva. Sada je na red došla i "vodena" varijanta. Kao što je moguće vidjeti na slici, sistem izgleda prilično moćno budući da je radijator opremljen s dva izmjenjiva ventilatora. Ovo je mnogo bolje rješenje nego integrirani ventilator budući da su ventilatori potrošna roba, a i dosta se razlikuju prema kvaliteti pa je opcija korištenja standardnih ventilatora jako dobar izbor. Uz sistem dolazi i osvjetljeni prozirni protočni element pomoću kojeg je moguće vidjeti da li je sistem dovoljno pročišćen od mjehurića zraka.

X Craft u Raptor-X izvedbi

Još jedno X Craft kućište za disk

Novost u Coolermasterovoj ponudi su i vanjska kućišta za diskove koja će se prodavati pod brandom X Craft. U proizvodnji su razne varijante, a nama se najviše svidjela Raptor-X edicija (dakako, ako unutra zaista stavimo Raptor-X) te jedan model s mrežicom i saćama. Primjetit ćete da nismo fotkali niti jedan kontroler za ventilatore po kojim je Coolermaster dosta poznat. To je zato što će ih tvrtka najvjerojatnije prestati proizvoditi. Navodno je potražnja za ovakvim điđama postojala prije godinu-dvije, ali danas kupci traže neke druge stvari (no čini nam se to nisu eksterna kućišta za diskove…).

Dva puta 120mm, ako ste doista fanatik

Mnogo normalniji model pod imenom Hyper Drift

Sessuro, tihi hladnjak s 92mm ventilatorom za AM2 procesore

S obzirom da smo bili kod Coolermaster, naravno da smo imali prilike pogledati i nove modele hladnjaka za procesore. Moramo priznati da nova rješenja nisu nešto posebno inventivna, no neka su prilično impresivna, kao što je npr. beštija od hladnjaka s 6 toplovnodnih cijevi i dva 120mm ventilatora. Na naše pitanje da li će uskoro ponuditi kitove za montiranje svojih starih hladnjaka na Socket AM2, rekli su da nisu sigurni, no mislimo da se to vjerojatno neće dogoditi. Šteta…a Hyper 6+ tako dobro hladi. Dakako, većina novih hladnjaka, onih koji nisu vezani za specifični socket, imat će podršku za Socket AM2.

Na kraju valja spomenuti i da je Coolermaster predstavio novu seriju napajanja pod imenom iGreen Power. Znakovito ime dolazi od činjenice da ova napajanja imaju izrazito visoku efikasnost od čak 85% što će reći da su i štedljivija po pitanju potrošnje energije. Za usporedbu, tipični pripadnik Coolermasterove Real Power serije ima efikasnost od 75%. Predstavljeni modeli imaju redom 430, 500 i 600 vata, a posljednja dva modela su certificirana za rad za SLI-em odnosno Crossfireom.

Jedan od slajdova s prezentacija novije serije čipova

Poslije Coolermastera trčali smo na nVidia pressicu gdje je trebala biti predstavljena nova serija grafičkih kartica. S obzirom da smo mnoge od njih već vidjeli tijekom švrljanja po sajmu, nismo baš očekivali nekakve lude novosti. Kao što znate iz naše recenzije novog čipa (ubaci link), arhitekturalno se malo toga promjenilo, povećani su samo radni taktovi, a osjetno smanjeni proizvodni troškovi. Najveća novost je zapravno novi mainstream čip, GeForce 7600 GT, koji bi trebao preuzeti štafetu od izuzetno uspješnog GeForcea 6600 GT.

Što se tiče nekih zanimljivijih novosti, saznali smo da će nVidia za mjesec-dva predstaviti alat koji iskorištava mogućnosti PureVideo enginea koji je ugrađen u GeForceove 6 nadalje. Koliko smo imali prilike vidjeti, napokon ćemo zaista i u praksi vidjeti poboljšanje kvalitete slike kakvo je nVidia evanđelizirala raznim video spotovima i slično. Dakako, svinjski je da to tek sad rade, ali činjenica je da je i to bolje nego nikad. Još jedna zanimljiva informacija tiče se G83, nadolazeće nVidia arhitekture koja bi trebala napraviti veliki korak u odnosu na GeForce 6 i 7. Lansiranje će navodno biti na jesen ove godine, a čip je kompatibilan s DX10 odnosno DirectX Next. Kao što neki možda znaju, novi DirectX zahtjeva da postoji samo jedna vrsta shaderskog koda odnosno da se ne radi razlika između pixel i vertex shadera. nVidia i dalje planira zadržati odvojene PS i VS jedinice budući da smatraju da je to efikasniji pristup problemu, no obje će vrste jedinica moći prihvaćati jednake instrukcije. Pretpostavljamo da će se instrukcije direktno u čipu razdjeljivati na one koje su podobne za obradu u PS jedinicama i one koje su pogodne za obradu u VS jedinicama.

Što se tiče čipseta, pitali smo nVidiju kako planiraju odgovoriti na pojavljivanje drivera koji otključavaju korištenje SLI-a na drugim platformama. Oni se oko toga previše ne zabrinjavaju i ne planiraju objaviti službenu podršku za ostale platforme premda stvar u teoriji radi bez greške. Kažu da bi to bilo preskupo i prekomplicirano za izvesti budući da jednostavno nemaju toliko testnih kapaciteta da bi SLI mogli validirati s tolikim brojem različitih čipseta. Dakako, u pozadini ovakve odluke su i druge stvari, no činjenica je da nVidia tvrtkica u odnosu na proizvođače kao što je Intel te da si ne može priuštiti toliko veliki odjel za QA (Quality Assurance).

CeBIT 2006 – Dan 1, 4/4

CeBIT 2006 – Dan 1, 4/4

Kingmax Super Stick od 2GB

Posljednja tvrtka koju smo posjetili tijekom prvog dana na CeBIT-u bio je tajvanski proizvođač memorije Kingmax. Prvi novi proizvod kojeg smo imali prilike vidjeti je Super Stick, ultra-malena USB memorija (5g, 39x12,4x2,2mm) koja izgleda kao nekakav komad opreme tajnog agenta, bolje reći agentice. Super Stick je čak predviđen za nošenje u funkciji naušnice u što smo se imali prilike uvjeriti pogledom na ženski dio Kingmaxove CeBIT ekipe. Kapacitet ove memorije je pak između 256MB i 2GB.

Osjetno brži MMC za mobilne telefone

Predstavljene su i brojne nove kartice bazirane na flash memoriji kao što je recimo MMCmobile kartica namijenjena novoj generaciji mobilnih telefona s izraženim multimedijalnim funkcijama. MMCmobile se može pohvaliti osjetno bržom brzinom prijenosa u odnosu na klasični RS-MMC, čak 52MB/s u odnosu na 2,5MB/s kod starih kartica. Premda bi MMCmobile trebao zamijeniti SD/MMC kartice, za uporabu na uređajima koji podržavaju stare kartice nužno je rabiti adapter.

MicroSD visokog kapaciteta

Još jedna memorija specifična za moderne mobilne telefone je MicroSD, trenutno najmanja memorijska kartica na svijetu. MicroSD je prilično težak za proizvodnju, pa ga ne mogu proizvoditi baš sve tvrtke. Tako se recimo kartice većeg formata, npr. 512MB rade zbijanjem dva 70-nanometarska flash čipa od 256MB. Zbog izuzetno malih dimenzija, vjerujemo da će ovaj tip memorije biti sve prihvaćeniji u kombinaciji s modernim i malenim mobilnim telefonima.

Ovakve kartice mogu platiti samo profesionalci

Profesionalni korisnici, posebice fotografi, često ne pitaju za cijenu kad je riječ o flash memoriji velikog kapaciteta. Baš je takvima namijenjena Kingmaxova CF kartica s kapacitetom od čak 8GB. Vjerojatno najveća konkurencija ovakvim karticama su MicroDrive diskovi i to zbog niske cijene u odnosu na CF-ove velikog kapaciteta. S druge strane, CF-ovi nude veću brzinu, nemaju mehaničkih dijelova pa su pouzdaniji, a također toliko ne "žderu" baterije.

1066-megahercna DDR2 memorija u Kingmax izvedbi

Dakako, bilo je tu i novih proizvoda namijenjenih računalima od kojih se najviše isticala DDR2 memorija na taktu od 1066 MHz. S obzirom na brzinu, jasno je da se radi o proizvodu ograničene dostupnosti i prilično visoke cijene. Trenutna situacija na tržištu je takva da je 667 MHz plafon što se tiče standardne memorije (dakle ako zanemarimo Corsair,
OCZ i slične), a DDR2 800 MHz bi trebao zaživjeti tek krajem godine. Vrijeme za DDR2 na 1066 MHz tek dolazi, no lijepo je vidjeti da su neki već sad spremni ponuditi tehnologiju budućnosti dušama gladnih performansi. :)

Memorija za prijenosnike u nešto "debljoj" inačici

Zadnja stvar koja nam je zapela za oko na Kingmaxovom štandu bio je dvogigabajtni DDR2 667 SO-DIMM modul namijenjen prijenosnicima. S obzirom na horror priče koje se mogu čuti o memorijskim zahtjevima nadolazećeg Microsoftovog operativnog sistema (Windows Vista, za one koji možda ne znaju), nadogradnja memorije na prijenosniku s pločicom od 2GB i ne zvuči toliko nevjerojatno. Uz to, valja imati na umu korisnike koji veliku količinu memorije trebaju već sada – profesionalce i zaluđene gamere s puno love koji jedva čekaju da se na tržištu pojave prijenosnici s SLI-em.

Nakon posjeta Kingmaxu, jedino nam je preostalo da se odvučemo do stana u kojem smo odsjeli, pogledamo plan za sljedeći dan i srušimo se u krevet.

Nastavak slijedi uskoro…