Chieftec A80 500W

Datum objave 10.05.2010 - Denis Arunović

Izgled i karakteristike

A80 serija napajanja sastoji se od nekoliko jedinica u rasponu snage od 350 do 500 vata. Mi smo imali prilike testirati najsnažniji model, no kako je riječ o napajanjima za korisnike s ograničenim budžetom, ni on nije skup.

Napajaje se isporučuje u klasičnoj, jednostavnoj kartonskoj kutiji. Osim same kutije, od oštećenja pri transportu čuva ga vrećica s mjehurićima zraka.

Kao što se može očekivati, oprema napajanja vrlo je bazična. Osim samog napajanja u kutiji ćete pronaći kabel za spajanje na gradsku mrežu, četiri vijka srebrne boje za ugradnju napajanja u kućište te priručnik za uporabu.

Napajanje izgleda klasično što će reći prilično neugledno. Na šasiju sive boje nalijepljeno je nekoliko naljepnica sa specifikacijama napajanja, no to je ujedno i jedini detalj koji razbiju monotoniju. Obzirom da korisnici ovakvog napajanja vjerojatno neće kupovati kućište s prozirnom stranicom, siva boja je sasvim irelevantna.

Hlađenje najsnažnijeg modela iz serije A80 povjereno je 120-milimetarskom ventilatoru koji je zaštićen odvojivom rešetkom. Prednost ovakve rešetke u odnosu na onu koja je izrađena od samog kućišta napajanja je to što ljepše izgleda, predstavlja manji zračni otpor te ju je vrlo lako moguće skinuti kako bi ventilator napajanja bolje očistili.

Topli zrak iz napajanja izlazi putem mrežice u obliku pčelinjih saća. Tu također osim priključka za gradsku mrežu nalazimo prekidač kojim se napajanja uključuje i isključuje.

Chieftec CTG-500-80P
24 pin ATX
470 mm
EPS12V
595 mm
P4
745 mm
SATA
420 / 590 / 760 mm
Molex
420 / 590 / 760 mm
PCIe
595 / 735 mm

Kabeli napajanja solidno su sređeni. Mrežicom je opleten samo ATX kabel dok su ostali goli. Ipak, na gole kabele u pravilnim su razmacima postavljene malene plastične omčice, pa sve skupa nije neuredno. Odabir konektora nam se posebno svidio. Naime, Chieftec je na ovom napajanju skoro u potpunosti odbacio molex konektore koje danas malo tko koristi.

Napajanje tako nudi samo tri molex konektora koji su postavljeni na isti kabel (+konektor za floppy na kraju). Ostatak čine SATA konektori (šest komada, podijeljeni na dva kabela), dva PCIe konektora (oba 6-pinska, postavljena na isti kabel) te EPS/P4 konektor (postavljeni na isti kabel).

Chieftec CTG-500-80P
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
8 pin / 6pin PCIe
0 / 2
Molex
3
Floppy
1
SATA
6
PFC
Active
Snaga
500 W
+3.3V
24 A
+5V
20 A
+12V
20 / 20 A
Cijena
369 kn
Jamstvo
2 godine

Kao što možemo vidjeti na etiketi,CTG-500-80P ima dva 12-voltna voda od kojih svaki može izdržati struju od 20 A prije nego što OCP (Over Current Protection) uskoči u igru. Ukupna snaga koju napajanje nudi na 12-voltnim railovima je 400 vata odnosno kombinirano oko 33 ampera. Sukladno aktualnim trendovima, napajanje nudi i relativno visoku efikasnost zbog čega je na etiketu postavljen znak 80+. Ipak, nije riječ o 80 PLUS standardu kojim se hvale skuplja napajanja. Naime, niti je ikonica identična onoj koju možemo vidjeti na stranicama 80plus, niti napajanje postoji na listi cerficiranih napajanja. Lukav način mazanja očiju potencijalnim kupcima, zar ne?

Testni sistem i rezultati testiranja

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme Gigabyte P55A-UD4P
Procesor(i)

Core i7-870

Memorija

2 x 2 GB G.SKILL Ripjaws DDR3 1.333 MHz

Grafička kartica

ATI Radeon HD 5870

SATA Kontroler

Intel P55

Hard disk(ovi)

Samsung Spinpoint F1 750 GB

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Računalo koje nam je poslužilo za testiranje Chieftecovog napajanja tipičan je high-end sustav namijenjen igračima, a koji se sastoji od Lynnfield procesora i odgovarajuće matične ploče, četiri gigabajta radne memorije, Radeona HD 5870 te jednog tvrdog diska i optičkog pogona.

Performanse napajanja mjerili smo u tri situacije - kada računalo nije opterećeno, kada je opterećeno uz uporabu normalnih postavki te kada je opterećeno uz korištenje overclockerskih postavki. U slučaju overclockiranja procesor smo gurnuli do maksimuma kojeg je moguće dostići uz uporabu zračnog hladnjaka. Takt mu je tada iznosio 3,9 GHz za što je bilo nužno osjetno povećati napone jezgre i memorijskog kontrolera.

Opterećenje smo generirali uz pomoć aplikacija Furmark i Prime95. Prva je bila zadužena za gaženje grafičke kartice, a druga za gaženje procesora. Kod Furmarka smo koristili rezoluciju 1.280x1.024 uz Xtreme Burning Mode opciju dok smo kod Primea 95 rabili opciju maximal power consumption odnosno in-place large FFT. Svakako treba napomenuti da ovakvo opterećenje nikada nećete uspjeti dostići normalnim korištenjem računala, nezavisno o tome da li igrate neku zahtjevnu igru ili koristite nekakav profesionalni program.

Što se tiče samih mjerenja, obavili smo ih korištenjem multimetra Fluke 287. Sonde instrumenta pri mjerenju su bile zabodene u odgovarajuće pinove na ATX konektoru. Potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama.

Mjeračem potrošnje ne možemo izmjeriti konkretnu vrijednost efikasnosti napajanja jer bi za to trebali znati potrošnju na izlazima i ulazu. Ono što možemo napraviti je usporediti potrošnju na ulazu napajanja (dakle ono što napajanje "cucla" iz gradske mreže) što nam može reći koliko je neko napajanje više ili manje efikasno.

 

Rezultati testiranja

Kao i obično, krećemo s performansama najbitnijeg, 12-voltnog voda. Kako krajnje vrijednosti na X osi grafikona označavaju toleranciju ATX specifikacije, jasno je da se Chieftecovo napajanje ponaša prilično solidno. Pad napona pri prelasku iz donjeg u gornji režim rada prilično je velik, no to je posve očekivano obzirom na to da je riječ o budget napajanju.

Trend velikih oscilacija vrijednosti napona nastavlja se i s 5-voltnim vodom. Već u startu vrijednost napona nije idealna (5 volta) već postoji devicijacija od oko 0,1 volta. S povećanjem opterećenja vrijednost napona se osjetno povećava, no i dalje se drži na solidnom razmaku od maksimalne vrijednosti ATX specifikacije.

Niti 3,3-voltni rail nije idealno reguliran. Uz minimalno opterećenje testnog računala vrijednosti su više od idealnih, a pod opterećenjem osjetno padaju. Ne baš idealno za die-hard overclockere, no za prosječnog korisnika ne osobito bitno.

Kao što možemo vidjeti na grafikonu, zbog overclockiranja smo iz gradske mreže pod opterećenjem morali povući 50-ak vata više nego pri korištenju normalnih postavki. Premda se na ovom grafikonu to nažalost ne vidi, loša efikasnost je vjerojatno najveći problem modela CTG-500-80P, unatoč promotivnom 80+ znakovlju koje smo spomenuli u opisu napajanja. Prema našim testiranjima, Chieftecov modela pod opterećenjem ima između 5 i 10 posto lošiju efikasnost u odnosu na napajanja sličnih specifikacija. Ruku na srce, naša referentna napajanja ujedno su i osjetno skuplja nego CTG-500-80P što nas opet dovodi do otrcane fraze - kol'ko para, tol'ko i muzike. Također imajte na umu da efikasnost nije linearna vrijednost. Drugim riječima, ona varira zavisno o opterećenju napajanja. To ujedno objašnjava činjenicu da Chieftecovo napajanje pri minimalnom opterećenju pokazuje jednaku efikasnost kao i spomenuta skuplja napajanja.

Prije nego što se bacimo na zaključak, riječ-dvije o buci. Unatoč očekivanjima, testirano je napajanje prilično tiho. Nećemo reći nečujno jer to jednostavno nije istina, no prosječan korisnik koji računalo drži pod stolom sigurno ga neće primjetiti pri radu.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Najsnažnije Chieftecovo napajanje iz serije A80 uspjelo nas je iznenaditi, kako pozitivno, tako i negativno. Napajanje nudi izvrstan izbor konektora koji je prilagođen zahtjevima modernih konfiguracije. Također je tiho i bez problem tjera i moćnija računala. S druge strane, regulacija napona daleko je od idealne što se nikako neće svidjeti zahtjevnijim korisnicima. Srećom, napajanja iz serije A80 ionako nisu namijenjena overclockerima. Ono što bi doduše moglo pogoditi "obične" korisnike je pad efikasnosti s porastom opterećenja, unatoč tome što se napajanje hvali efikasnošću većom od 80 posto putem naljepnice na kućištu.

Vjerojatno najveća prednost ovog napajanja je bez sumnje vrlo niska cijena (369 kn u trenutku pisanja ovog teksta) zbog čega će vrlo vjerojatno biti prvi izbor mnogih korisnika koji žele u konfiguraciju staviti solidno napajanje, a žele što više uštedjeti.

 

Conclusion

Chieftec`s strongest power supply in the A80 series has managed to surprise us - both positive and negative. This power supply offers an excellent selection of connectors that are adapted for the demands of modern systems. It`s also quiet and strong enough for more powerful systems. On the other hand, voltage regulation is far from ideal and that will not appeal to demanding users. Fortunately, the power series A80 aren`t designed for overclockers. What "ordinary" users wont like though is the decline of efficiency with increased load, despite the power efficiency being advertised for this product is greater than 80 percent.

Probably the biggest advantage of this power is without doubt a very low price (369 kn at the time we write this) what will likely make it the first choice of many users who want to have a good power supply configuration and want to save as much as possible.