Chieftec CH-09B-B – solidno mainstream kućište

Datum objave 27.05.2010 - Krešimir Matanović

Opis

Dizajnerski potpuno nezanimljiva kartonska kutija očito nije namijenjena šepurenju u nekom izlogu već isključivo što sigurnijem transportu. Da to bude tako Chieftec se pobrinuo korištenjem vrlo tvrdih ulažaka napravljenih od recikliranog kartona koji osiguravaju kućište unutar kutije. Dodatno, kućište se nalazi i u najlonu kako ne bi došlo do oštećenja boje njegovog vanjskog oklopa. Na pakiranju će te naći sve potrebne informacije o proizvodu, uz objašnjenje pojedinih značajki koje mogu biti bitne pri izboru kućišta za vaš PC.

Prednja maska je napravljena od crno obojane tvrde plastike otporne na habanje. Iz pogleda na gornji dio vidljivo je kako ima četiri mjesta za vanjske 5.25" uređaje, te jedno za 3.5". Tik do prostora za 3.5" uređaj nalazi se tipka za paljenje računala koja je baš kao i Reset tipka (ispod nje) napravljena od aluminija za efektniji izgled. Lijevo od Reset tipke nalaze se dva USB priključka, Audio priključci (slušalice + mikrofon) te LE diode za signalizaciju rada računala i tvrdog diska. Na donjoj se polovici nalaze rešetke koje imaju funkciju propuštanja zraka od ili prema 12 cm ventilatoru (jedini koji dolazi sa ovim kućištem i koji je postavljen kao ispušni!?). U ovisnosti o orijentaciji on zrak dalje kanalizira preko unutranjih 3.5" uređaja dublje i kućište ili van iz njega. Prednju je masku vrlo lako ukloniti jer je zakopčana sa šest kopči, a time dobivamo pristup ventilatoru i limićima koje je potrebno ukloniti za upotrebu tri 5.25" i jednog 3.5" eksternog ležišta. Na stražnjoj je strani vidljiv klasičan razmještaj komponenata. Napajanje je na vrhu, ispod njega je prostor za stražnji I/O panel, pored kojega je mjesto za ispušni 12 cm ventilator. Ispod toga je sa lijeve strane smješteno sedam utora za kartice, a do njih su dvije rupe sa gumenim čepovima za cijevi vodenoga hlađenja. Chieftec je upravo dodavanjem ovoga detalja pokazao kako cilja na malo naprednije korisnike.

I dok je desna bočna stranica (gledano sa prednje strane) puna, tj. bez rešetki ili mjesta za ventilatore, na lijevoj se bočnoj strani nalaze dva prostora za 92 mm (ili manje) ventilatore. Desno je rešetkasti izbočeni dio koji ima funkciju prozračivanja 3.5" i 5.25" ležišta. Kao što nas je Chieftec već davno navikao tu je i ručkica za otvaranje lijeve bočne stranice te bravica za zaključavanje iste i onemogućavanje neovlaštenog pristupa unutrašnjosti. Kada uklonimo bočnu stranicu otvara nam se unutarnji prostor koji je na prvi pogled dobro organiziran. Ploča na koju postavljamo matičnu ploču prima iste u mATX, ATX i EATX formatima. Iznad ploče se smješta napajanje klasičnih dimenzija. Na desnoj gornjoj strani se nalaze četiri ležišta za 5.25" uređaje koje prišvršćujemo patentiranim mehanizmom. Čitava stvar funkcionira jednostavno, a uređaji su dobro pričvršćeni. Ispod njih, u istom kavezu, nalazi se prostor za 3.5" uređaj kojem pristupamo sa vanjske strane. Tu ne postoji kopča već je uređaj potrebno pričvrstiti vijcima. Ispod gornjeg kaveza nalazi se za 90° orijentirani donji koji prima pet unutranjih 3.5" uređaja. Na najgornjem ležištu se nalazi kutijica u kojoj su smješteni vijci, ključevi i ostala oprema koja dolazi uz kućište. Uređaje pričvršćujemo jednostavnim i također tool-less principom. Plastične nosače izvadimo iz ležišta te njihove metalne nosiće umetnemo u uređaj, npr. tvrdi disk. Nakon toga sve kompletno gurnemo u ležište pri čemu se nosači sami zakvače i čvrsto drže uređaj u poziciji. CH-09B-B je dimenzija 540 x 205 x 442 mm (D x Š x V), a pomične nogice na donjoj strani ga podižu za dodatnih 10mm. Materijal korišten u izradi je čelik (uz plastičnu prednju masku) pa je ukupna masa 11 kg. Kvaliteta izrade i završne obrade je vrlo dobra i tu zamjerki nemamo.

Oprema i instalacija

U kutijici koja je smještena u kućištu nalaze se svi vijci i odstojnici potrebni za montažu komponenata u kućište, zatim šest plastičnih vezica za organizaciju kabela te par ključeva za zaključavanje lijeve bočne stranice. U kutiji sa kućištem nismo našli nikakve upute za instalaciju. Instalacija je doduše sama po sebi intuitivna, ali svejedno će korisnicima koji prvi puta slažu računalo nedostatak uputa zadavati glavobolje. U bundle spada i jedan 12 cm ventilator. Kada sve zbrojimo zaključujemo kako je bundle siromašan i kako je to moglo puno bolje, a ako ništa drugo onda je broj plastičnih vezica mogao biti veći, jer njih u pravilu nikad nije dosta.

Prije instalacije matične ploče postavili smo odstojnike u rupe predviđene za ATX format te postavili zaštitni lim za stražnji I/O panel. Kod pričvršćivanja ploče nam se nije svidjelo što su odstojnici ravni pa je potrebno duže vremena kako bi sve rupe na ploči točno podesili. Više nam se sviđa rješenje kada jedan (ili svi) odstojnici imaju rub na kojeg nasjednu rupe na ploči i tako se centriraju. S obzirom da je ipak riječ o kućištu srednjih dimenzija, matičnu je ploču potrebno ugraditi bez hladnjaka (pogotovo ako je masivniji) jer je prostora između nje i napajanja malo pa je prikapčanje 8-pinskog 12V konektora gotovo pa nemoguće sa postavljenim hladnjakom. Orijentacija tvrdih diskova nam se svidjela jer je moguće urednije aranžirati kabele, a i diskove je na taj način dostupniji. Optički uređaj je nakon uklanjanja prednje plastične maske jednostavno kliznuo u ležište te smo ga sa mehanizmom lako pričvrstili u poziciju. Ukoliko želite popuniti i 5.25" ostala mjesta (ili jedno eksterno 3.5"), najprije je potrebno ukloniti zaštitne limiće. Kavezi su statični i nije ih moguće ukloniti, pa je pristup prednjoj strani omogućen skidanjem prednje plastične maske.

Prostora je između matične ploče i kaveza dovoljno i za duže grafičke kartice, a kabeli se daju relativno uredno aranžirati ako se potrudite. Naš primjer slaganja svakako nije ogledni i to u konačnici uz malo više truda može izgledati još urednije. Nama je cilj bio brzo složiti računalo i kabele postaviti tako da minimalno opstruiraju protok zraka kroz kućište. Jedini kabel koji je bio u zraku je PCIe Power, a on je ionako dovoljno tanak da ne smeta. Kako bi protok bio optimalan, tj. da zrak struji od prednje prema stražnjoj strani kućišta najprije smo Chieftecov D12 SL-12 ventilator okrenuli tako da upuhuje zrak u kućište. Na stražnju smo stranu postavili jedan 12 cm NoiseBlocker ventilator za ispuh (recenzija njihovih 12 cm i 14 cm modela će izaći uskoro). Zrak koji u hladnjak upuhuje Noctuin 14 cm ventilator na dva načina izvukli iz kućišta. Uz to, na bočnu stranicu je moguće ugraditi i 92 mm ventilator koji će dopremati zrak Noctuinom. U radu je računalo bilo dosta bučno za što je bio zaslužan tvornički Chieftecov ventilator. Zamijenivši ga sa još jednim Noiseblockerovim razina je buke drastično pala, a protok zraka je ostao vrlo dobar. Izmjerene temperature pojedinih komponenata možete vidjeti u tablicama, a iste su i pri velikom opterećenju radile u zadovoljavajućem temperaturnom režimu, tj. ništa se nije pregrijavalo. Kao što smo napisali na početku, Chieftec je ovo kućište namijenio mainsteram tržištu, ali i naprednijim korisnicima koji moraju paziti na budžet. Kao što vidimo iz primjera složenog računala, ovakva konfiguracija ostavlja dovoljno prostora i gužve praktički i nema. Ukoliko odemo korak dalje i dodamo još pokoju komponentu, npr. grafičku karticu gužva će se malo povećati ali će i dalje biti dovoljno prostora za prolaz zraka. Chieftecovo A80 500W napajanje je izdržalo sve torture i opterećenja pa čak i kada smo dodali još jednu HD5770 karticu u sistem. Organizacija kabela naravno ovisi i o napajanju, a Chieftecovo nije bilo modularno pa je veća gužva nastala iznad matične ploče.

Ovako to izgleda sa stražnje strane kada je sve posloženo i spremno za rad. Gužve nema, a hladnjak koji strši van je DFI-ev FlameFreezer koji u ovakvoj kombinaciji spušta temperaturu PWM-a za nekoliko stupnjeva celzijevih. Nedostaju samo kabeli i računalo možemo koristiti. Chieftec je na ovome kućištu kao što vidimo ponudio opciju za smještanje cijevi za vodeno hlađenje, pa ga zbog toga neće birati samo za mansteram tržište. Za razliku od nekih drugih kućišta ovo ima ipak manje mjesta za ventilatore, sjetimo se CM690 II Advanced i njegovih 10 mjesta na neke od kojih stanu i 140 mm ventilatori. No, CH-09B-B je i jeftiniji i nešto niži od navedenog CoolerMastera pa je jasno kako i ne može ponuditi sve mogućnosti kao on. Za vežu stabilnost kućišta nožice su pomične, a na ovakva rješenja nas je Chieftec već navikao. Toliko u opisu, a u nastavku pogledajmo način testiranja i kakve su bile temperature komponenata.

Test sistem, način testiranja i temperature

Test Sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

DFI X58-T3eH8

Procesor(i)

Intel Core i7 920

Memorija

3x 2GB DDR3 Kingmax 1333

Grafičke kartice

Gigabyte Radeon HD5570 1GB,

Driveri: Catalyst 10.4

Zvučna kartica

On Board

Napajanje Chieftec A80 500W
Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
OCCT v.3.0.0
Lavalys Everest v.5.30.1900
FurMark v.1.8.0.
 

Način testiranja

Testna konfiguracija je bila standardna. Obje stranice kućišta smo zatvorili, te ga smjestili u prostoriju ambijentalne temperature 22°C. OCCT smo koristili za opterećenje procesora (Infinite, Large data set), a FurMarkom smo opteretili grafičku karticu. Load temperature smo očitavali preko Everesta točno dva sata nakon početka opterećenja. Pola sata nakon prestanka opterećenja očitali smo Idle temperature.

 

Temperature

Temperature

Idle (°C)
CPU
32
  
 
01020304050607
0
 
Load (°C)
CPU
61
  
 
01020304050607
0
 
Idle (°C)
GFX
42
  
 
01020304050607
0
 
Load (°C)
GFX
66
  
 
01020304050607
0
 
Idle (°C)
CHIPSET
36
  
 
01020304050607
0
 
Load (°C)
CHIPSET
45
  
 
01020304050607
0
 
Idle (°C)
PWM
39
  
 
01020304050607
0
 
Load (°C)
PWM
53
  
 
01020304050607
0
 
Idle (°C)
HDD
31
  
 
01020304050607
0
 
Load (°C)
HDD
32
  
 
01020304050607
0
 
 

Za naglasiti je kako su temperature tvrdog diska i grafičke kartice bile nešto niže (za par stupnjeva celzijusa) kada je u kućištu bio Chieftecov D12 SL-12 ventilator. No, kao što smo rekli on je dosta bučan pa smo tih par °C više rado zamijenili za nekoliko dB manje. PWM temperatura pod opterećenjem bez FlameFreezera je bila za točno 2°C viša, što može biti važno kod overclockinga. Sve u svemu, računalo je radilo vrlo stabilno i CH-9B-B je u potpunosti zadovoljio (no ne i njegov tvornički ventilator).

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Nakon dvotjednog druženja sa CH-09B-B možemo zaključiti kako je riječ o vrlo solidnom kućištu koje ipak nije pošteđeno mana. S obzirom da ih je ipak vrlo malo krenuti ćemo od lošijih strana. Kao prvo nije nam se svidjelo što ne postoji niti jedan filter za prašinu pa vjerujemo kako će iste kroz nekoliko mjeseci korištenja nakupiti u velikim količinama. Redovito čišćenje je stoga neophodno. Drugo, nikako nam se nije svidio bučni D12 SL-12 ventilator, te njegova tvornička orijentacija, koja je takva da zrak ispuhuje prema van. On tako orijentiran vrlo solidno hladi tvrde diskove, no u kombinaciji sa ispušnim ventilatorom, mora biti okrenut kako bi upuhivao friški zrak preko diskova i dalje prema grafičkoj kartici. Treća stvar koja nam se nije svidjela je relativno siromašan bundle (barem je ionako jeftinih plastičnih vezica moglo biti više, a i nekakav manual nebi bio za baciti). Toliko o negativnim stranama, a onih pozitivnih je na sreću ipak više. Svidjela nam se klasična izvedba kućišta bez nekih suvišnih dizajnerskih detalja, a aluminijski dodaci u obliku Power On i Reset tipki podižu razinu elegancije. Kućište je za svoje dimenzije vrlo prostrano, sa dovoljno ležišta čija količina premašuje potrebe prosječnog korisnika računala. Tool-less instalacija 5.25" i 3.5" uređaja je riješena vrlo dobro, a svidjela nam se i orijentacija kaveza za 3.5" uređaje. Kvaliteta materijala, izrade i završne obrade je također vrlo dobra, a ako ćemo cjepidlačiti, bilo bi lijepo vidjeti kompletno kućište obojano u crnu boju (kao kod nedavno testiranog CM690 II Advanced). Kućište je dovoljno prozračno, a mogućnosti za organizaciju kabela su u prosjeu klase. Rupe na stražnjoj strani za cijevi vodenog hlađenja su dodatan plus, jer će i ti korisnici biti zadovoljeni. CH-09B-B u domaćim trgovinama informatičke opreme košta 600 kuna (sa PDV-om), što je možda mrvicu previsoka cijena. Ranije testirani CoolerMasterov CM690 II Advanced košta 750 kuna, a za te novce ipak nudi više dodatnih mogućnosti pa je razlika ipak manja. No, sve u svemu ovo je Chieftecovo kućište zaslužilo preporuku zbog svoje funkcionalnosti i svih ostalih pozitivnih strana koje donosi.

 

Conclusion

After two weeks of testing period we can conclude that this is a very solid case that still comes with a few flaws. Given that there are only a few flaws, we will start with them. Firstly we didn`t like that there is no dust filters and we believe that after a few months of usage dust will accumulate in large quantities. Regular cleaning is therefore a necessity. Secondly, we didn`t like noisy D12 SL-12 fan and its default orientation. This way it is focused very well for cooling hard drives, but in combination with exhaust fan it must be turned to suck in fresh air through disks and on to the graphics card. The third thing that we did not like is the poor bundle. Chieftec could at least bundle more plastic ties and a manual would be a good addition for the first time users. Now, let’s talk about the good sides. We liked the classic chassis design without any superfluous design details. Aluminum accessories in the form of Power On and Reset buttons definitely raise the level of elegance. For its dimensions, this case is very spacious, with a good number of bays which exceed the needs of the average user. Tool-less installation of 5.25 "and 3.5" devices is great, and we liked the orientation of 3.5" bays. The quality of materials, production and finishing is also very good, and if we split hairs, it would be nice to see a complete body painted in black (like the recently tested CM690 II Advanced). The case is spacious enough, and cable management is ok. The holes on the back for water cooling tubes are an additional plus. CH -09B-B costs 82 € (with VAT), which is perhaps a bit too high. Previously tested CoolerMaster CM690 II Advanced costs around 102 €, and for that amount of money it offers a lot more additional features. But all in all, this Chieftec`s case deserves a recommendation for its functionality and all of its other positive aspects.