Chieftec Dragon Black Medium Tower DX-01B-D-U

Datum objave 13.09.2004 - Dean Narandžić

Uvod

Chieftec Dragon Black Medium Tower

Do sada smo na PC Ekspertu imali priliku isprobati i testirati kućišta različitih renomiranih proizvođača, međutim jedan od najpopularnijih u Hrvatskoj nekim čudom do sada nismo imali priliku proučiti. Ne dragi čitatelji, ne radi se o JNC kućištima, već o Chieftecu, koji vam sigurno ne treba posebno predstavljati. Njihova serija kućišta pod nazivom Dragon predstavlja sinonim za kvalitetno i lijepo kućište za koje se odlučuje veći dio kupaca koji znaju što kupuju. Manje je poznato da megapopularni dizajn ovog kućišta nije originalan (autor ovih redova se sjeća da je dosta ranije Antec sa istim kućištem bio najpopularniji model među modderima u svijetu), no činjenica da je kvalitetom među prvima razbio dominaciju JNC i klonova, u našim krajevima je od njega napravila legendu. Na test smo dobili crni model Tower Dragon kućišta bez dodataka.

Kućište sa otvorenim vratima

Iako dolazi bez napajanja, velika težina pakiranja odaje da se radi o kvalitetnom proizvodu koji će svojeg vlasnika pouzdano služiti puno godina. Ovo kućište krasi prepoznatljiva prednja maska sa rebrima koja maskiraju proreze za zrak i vrata koja skrivaju pristup uređajima. Vrata su opremljena bravicom radi sprečavanja neautoriziranog pristupa uređajima, a istu takvu bravicu možemo pronaći i na mehanizmu za otvaranje bočne stranice radi sprečavanja pristupa unutrašnjosti računala. Iako jednostavna bravica neće spriječiti odlučnije provalnike ili šaljivđije, poslužit će ukoliko računalo na LAN partyu ostavite bez nadzora na par minuta (naravno, ukoliko vas poveća težina kućišta ne spriječi da odete na party). Model koji smo testirali je obojan u crnu boju, a moguće ga je nabaviti i u srebrnoj boji. Najveći nedostatak koji možemo zamjeriti dizajnu je njegovo prečesto pojavljivanje u javnosti, odnosno preeksponiranost… Vrata koja skrivaju pristup uređajima (a koja se otvaraju na krivu stranu) će nekima korisnicima predstavljati nedostatak, no drugi će ih vidjeti kao prednost. Ispod vrata, sakriveni ispod kvalitetnog poklopca, smještena su dva USB i jedan FireWire konektor.

Konektori za priključivanje uređaja na prednjoj maski

Bočna i zadnja strana kućišta

Na bočnoj strani dominira veliki mehanizam za otvaranje

Na bočnoj stranici dominira mehanizam (kvaka) pomoću kojeg skidamo bočnu stranicu. Prozor nije ugrađen, ali je moguće nabaviti zamjensku bočnu stranicu sa prozorom. Ukoliko se odlučite za naknadnu ugradnju prozora, vjerojatno će vam smetati mehanizam za otvaranje koji je na žalost na takvoj poziciji da zaklanja pogled na procesor. Nožice na kojima stoji kućište mu daju dodatnu stabilnost, a ukoliko vam smetaju moguće ih je sklopiti ispod kućišta. Dimenzije kućišta od 470 x 205 x 522 mm (dužina x širina x visina) uz težinu od skoro 15kg garantiraju da smještaj većeg broja komponenti računala neće biti problem. U kućište je moguće ugraditi četiri uređaja dimenzija 5,25" i dva dimenzija 3,5" kojima je moguće pristupiti izvana, te još četiri diska.

Mehanizam za otvaranje je opremljen i mehaničkom bravicom

Na zadnjoj strani kućišta ne nalazimo ništa posebno… Vijci koje je moguće koristiti bez alata su bili hit prije nekoliko godina, međutim danas ih smatramo standardnom opremom. Prorezi za zrak upućuju da je ispod njih moguće ugraditi dva ventilatora dimenzija 80x80 mm. Iako nismo zadovoljni mogućnošću ugradnje ventilatora malih dimenzija, činjenica da je moguće ugraditi dva ventilatora i veliki prorezi koji neće smetati protoku zraka garantiraju zadovoljavajuće hlađenje. Mjesto za ugradnju napajanja je moglo biti bolje – kada bi se nalazilo na samom vrhu kućišta, ostalo bi više prostora između matične ploče i napajanja što bi olakšalo ugradnju i zamjenu komponenti.

Zadnja strana kućišta ne donosi ništa novo

Unutrašnjost i ugradnja komponenti

Prostrana unutrašnjost omogućuje sklapanja jačih računala

Ugradnja komponenti neće predstavljati problem – uređaji dimenzija 5,25" su postavljeni iznad matične ploče i ne postoji mogućnost njihovog preklapanja sa pločom. S druge strane bi se diskovi mogli naći iznad matične ploče, što ne bi trebalo predstavljati problem na većini ploča osim ukoliko baš na tome mjestu nema izrazito visokih komponenti. Diskove i uređaje dimenzija 3,5" ugrađujemo u dva kaveza (s kapacitetom za po tri uređaja), od kojih je donji opremljen nosačem za ventilator dimenzija 80x80 mm. Sami kavezi su pričvršćeni putem jednostavnog ali pouzdanog mehanizma, te je njihovo vađenje radi ugradnje diskova iznimno lagano. Ispod kaveza za diskove nalazi se još jedno mjesto za ugradnju ventilatora dimenzija 80x80 mm – ukupno je u kućište moguće ugraditi četiri ventilatora, a mjesta za ugradnju su idealno pozicionirana, no smeta nas činjenica da je moguće koristiti isključivo ventilatore malih dimenzija. Isto tako niti jedan ventilator nije priložen, što će većini korisnika značiti dodatne troškove kako bi osigurali adekvatno hlađenje računala.

Kavezi za ugradnju uređaja

Uređaje dimenzija 5,25" ugrađujemo putem šina koje pronalazimo na nosačima na dnu kućišta – vrlo dobro rješenje koje će spriječiti da prilikom ugradnje novih uređaja ne možemo pronaći neophodne šine. Prilikom ugradnje uređaja nije potrebno skidati prednju masku zahvaljujući rupama sa obje strane pločica koje maskiraju pristup mjestima za ugradnju 5,25" uređaja. Kablovi od prekidača, LED dioda i konektora su pak vrlo uredno složeni i povezani, te neće stvarati gužvu u kućištu.

Pogled iznutra na mjesta za ugradnju ventilatora na prednjoj strani kućišta

Zaključak

Gordi Chieftec

Chieftec Dragon nije bez razloga popularan – kvalitetna završna obrada i čvrsta konstrukcija ulijevaju povjerenje. S druge strane, velika težina ovo kućište čini pogodnijim za sklapanje servera nego odlazaka na LAN party. Iako je broj uređaja koje možemo ugraditi relativno mali (s obzirom na dimenzije kućišta) i dalje će biti više nego dovoljan velikoj većini korisnika. Proizvođač se prilikom izrade kućišta držao pravila da ne popravlja ono što nije pokvareno; kao rezultat smo dobili kućište koje je već dugo godina pri vrhu popularnosti, iako je konkurencija u mnogim detaljima bolja i inovativnija. Ukoliko vam se dopada dizajn prednje maske i ne želite se opterećivati dimenzijama ventilatora koje ćete ugraditi, svakako ga preporučamo. Proizvođač na istoj osnovi nudi više kućišta koja se razlikuju dizajnom prednje maske, pa ukoliko vam ovo ne odgovara pogledajte i druge modele. Cijena od 487,54kn (PDV je uračunat) bi bila povoljna da sa kućištem dolaze bar dva ventilatora – ovako nije pretjerana, ali nije ni izrazito povoljna. Kućište nam je za test ustupilo poduzeće Info Gama.