Audio mogućnosti (mikrofon i 3.5 mm priključak)

club3d_dock_10

Kvalitetu zvuka spajanjem slušalica testirali smo FLAC datotekama različitog žanra pokrenutim na prijenosniku. Ukupno gledajući smo bili zadovoljni. Bilo da se radi o osnovnim slušalicama ili koje u eliminiraju buku. Kod spajanja vanjskog zvučnika dobiva se glasan i solidan zvuk. Kvalitetu ulaza za mikrofon isprobali smo upotrebom jednog sasvim običnog karaoke mikrofona. Čujnost je relativno kvalitetna kao i snimka vokala snimanjem preko programa Audacity na prijenosnik.

Ethernet LAN povezivanje

USB 3.0 Ultra Smart priključna stanica dolazi s Gigabitnim Ethernet mrežnim RJ-45 priključkom (UTP) brzine prijenosa podataka 10 /100/1000 Mb/s (Half/Full Duplex). U svakodnevici brzina prijenosa podataka ili video sadržaja kretala se u skladu s propusnošću kućnog/uredskog mrežnog usmjerivača (rutera). Nismo uočili posebno usko grlo.

Rad jednog ili dva vanjska monitora

club3d_dock_11

USB 3.0 Ultra Smart je opremljen s tri grafička izlaza u obliku D-Sub priključnica za spajanje gotovo na svaki zaslon. HDMI sučelje dopušta  prijenos video datoteka sa zvukom, DVI-I se uglavnom koristi za spajanje do dva monitora koji podržavaju 2048 x 1152 piksela rezolucije pri 60 Hz.  Spajanje samo jednog monitora na prijenosnu stanicu sve radi sasvim dobro. Povremeno ima blagih trzaja, ali ne u mjeri da umanji cjelokupno iskustvo. Slika na ekranu je oštra. Boje izgledaju dobro. Funkcija je više ili manje slična onoj koje nude grafički izlazi u računalima. U opcijama prikaza  potrebno je pronaći novu ikonu u paleti sustava i odabrati hoće li monitor djelovati kao ogledalo, ili kao produžetak zaslona prijenosnog računala. U zrcalnom modu monitor će se prilagoditi na razlučivosti ekrana od laptopa/ultrabooka.

Rezultat testa spajanje dva monitora ( Asus VE247H 24″ i AOC LED 27″ I2769Vm)

club3d_dock_12

Za istovremeni rad u dva programa (na jednom je prikazana prezentacija, drugom pomoćni tekst za predavača)  ili u jednom programu na oba monitora (prikaz iste slike), nisu rezultati tako dobro kako specifikacije tvrde. Uvijek je jedan od monitora  pokazivao nestabilan rad. Osobito kod igranja igara.  Primjetno je ograničenje u brzini osvježavanja ili kašnjenje  i to bez obzira na postavke rezolucije (maksimalne 1920 × 1200 i/ili  1920 × 1080 piksela ili  na 1280 x 720 piksela).

U čemu je problem ne možemo sa sigurnošću definirati. Je li u softveru koji ne prati Windows skaliranje, nedovoljno snažnoj grafičkoj ili jednostavno u priključnoj stanici jer video signali preko USB-a nemaju isto percipiranje osvježenje i glatkoću kao izravne veze.

UPDATE: Dock smo naknadno isprobali još jednom s funkcijom spajanja dva monitora (Dell U2713HM i U2412Mb), kako bi utvrdili da li je problem stvarno u njemu (njegovim driverima) ili našim prijenosnikom. Ovaj put smo isprobali kako to radi na desktop sistemu (Z170 ploča, i7-6700K procesor, iGPU). Nakon instalacije upravljačkih programa dva smo monitora spojili na dock – u prvom slučaju DVI + HDMI a u drugom DVI + VGA i nikakvih problema s prikazom slike nije bilo, čak ni prilikom igranja. Prikaz slike je bio odličan, baš kao da smo kabelim spojeni u matičnu ploču a ne da slika dolazi putem USB-a. Naravno, prilikom pokretanja igre/benchmarka na jednom monitoru, došlo je do usporenja i malenog lag-a na drugom monitoru, no ništa što bi predstavljalo veći problem – normalno smo surfali i obavljali druge zadaće. No, uvijek postoji no. Primjetan je osjetan pad performansi pa smo tako primjerice preko USB-a u 3DMarkovom Skydiver testu dobili rezultat od 3620 bodova, a direktnim spajanjem monitora HDMI kabelom u matičnu ploču je rezultat iznosio 4570 bodova. Tako dakle nije baš preporučljivo koristiti ovaj dock za igranje, no za sve ostale (uredske, multimedijalne i ine), će biti dobar.

club3d_dock_13

Zaključak

Sense Club 3D Vision USB 3.0 Ultra Smart univerzalna priključna stanica za laptope/ultrabookove doista na jednostavan način premošćuje jaz između prijenosnika i tradicionalnih PC računala. Ali to nije sve. Ima još prednosti. Omogućuje bolju organizaciju radne površine i uklanjanja neorganiziranih neurednih kabela, dok 3.0 sučelje čini ju kompatibilnom sa širokim rasponom prijenosnika i periferije. Voljeli bih ipak da je USB 3.1 Gen 2, što bi donijelo udvostručenu propusnost na 10 Gbps, ali što je, tu je. To je ostavljeno za neke buduće revizije. Sve u svemu, cjelovito rješenje koje poboljšava učinkovitost i produktivnost visoke kvalitete izrade. Cijenu na domaćem tržištu nismo našli, no u Njemačkoj košta konkurentnih 152 €.