Uvod

Aluminium serija CM Stormovih periferija trenutno se sastoji od tipkovnice Mech, miša Reaper i headseta Pulse-R. Zajednička karakteristika svih ovih periferija, osim što su namijenjene igračima, jest da na tijelu imaju posebne aluminijske umetke koje je uz pomoć alata moguće skinuti.

Veliki CM Storm logo ugraviran je kako na plastično odmorište za dlanove, tako i na aluminijski oklop Mecha

Ideja je da korisnici skinu umetke te ih po želji modificiraju odnosno oslikaju te potom vrate na periferiju. Sukladno s tim, ovi aluminijski umetci odnosno elementi vrlo su jednostavni – osim reljefnog CM Storm logoa, na njima nema nikakvih drugih detalja.
Detaljnije verzije fotki korištenih u članku, a možda i poneku dodatnu, pronađite na Flicrku.

 

CM Storm Mech

Prvo ćemo se pozabaviti tipkovnicom budući da je riječ o nešto ekskluzivnijem komadu opreme. S obzirom na cijenu od oko 200 eura, ne čudi što je riječ o tipkovnici opremljenoj mehaničkim tipkama. Na domaćem tržištu moguće je kupiti isključivo model s Cherry Blue MX mehanizmima, no na službenim stranicama proizvođača stoji da također postoje varijante s Cherry Red i Brown sklopkama.

Sklopke različite boje imaju različite karakteristike:

  • Blue – 50 g za pritisak – zvučni klik, taktilni prijelaz
  • Brown – 45 g za pritisak – taktilni prijelaz
  • Red – 45 g za pritisak – gladak/linearan
  • Green – 80g za pritisak – zvučni klik, taktilni prijelaz
  • Clear – 55 g za pritisak – taktilni prijelaz
  • Black – 60g za pritisak – gladak/linearan

Sila odnosno u ovom slučaju masa potrebna za pritisak govori nam koliko je teško aktivirati tipku. Druga karakteristika sklopke je da li napravi zvučnik klik ili ne, nakon što se aktivira. Naposljetku tu je i način na koji mehanizam pruža otpor prstu. On može biti linearan odnosno ujednačen ili pak podijeljen u dvije zone koje su odvojene taktilnim prijelazom. Drugim riječima, u potonjem slučaju pruža otpor dok se ne stisne do jedne granice, a onda samo propadne. Taj prijelaz se naravno osjeti pod prstom i znak je da je pritisak tipke registriran.
Ako vam zanima malo detaljnije objašnjenje kako Cherry MX tipke funkcioniraju, bacite pogled ovdje.

Aluminijska ploča lagano se skida priloženim imbus ključem

Tu je i alatić namijenjen odvajanju tipki od mehanizama, koristan pri čišćenju

Što se tiče pakiranja, s tipkovnicom dolazi imbus ključ namijenjen skidanju aluminijske ploče, plastični alatić za skidanje tipki (jako zgodan dodatak kada tipkovnicu poželite detaljnije očistiti), A4 poster s osnovnim uputama te USB3.0 kabel kojim tipkovnicu spajamo na računalo.

Za razliku od ostatka tipkovnice, USB3.0 kabel vrlo je običan – ima plastičnu izolaciju i dug je 1,5 metar

Premda je odvojivi kabel zgodan štos u kontekstu transporta, karakteristike kabela isporučenog s tipkovnicom nisu nam baš po volji. Naime, premda je standardne duljine od 5 stopa odnosno 1,5 metra, kabel bi trebao biti nešto dulji da bi zadovoljio potrebe svih korisnika. Drugi problem je što je riječ o manje-više običnom kabelu s plastičnom izolacijom  što će reći da je osjetljiviji na oštećenja od kabela opletenog gustom sintetičkom mrežicom.
Razerova tipkovnica Black Widow Ultimate, instrument kojim za kruh svagdašnji zarađuje autor ovih redaka, recimo nema ovih problema s kabelom. S druge strane, kabel je na ovoj tipkovnici fiksan, a uz to i ne pripada trećoj generaciji USB standarda.

Implementacija USB3.0 standarda ima dvije prednosti – znatno veće performanse pri spajanju kompatibilnih uređaja za pohranu podataka (dakle vanjskih diskova ili flash memorija s  USB3.0 konektorom) te znatno višu razinu struje koju kabel može dovesti, a port propustiti.
Slabe naponske karakteristike USB2.0 standarda bile su uzrok boljki mnogih nabrijanih igraćih tipkovnica, u prvom redu Logitechovih, jer bi se iz jednog USB2.0 porta s računala napajali ne samo tipkovnica, već i LCD ekran i USB hub. Na takvim tipkovnicama USB hub je služio samo za šminku jer na njega nije bilo moguće spojiti ništa smisleno, pa čak ni običnu USB memoriju. Kasnije su bolje dizajnirane tipkovnice koristile dva odvojena USB kabela – jedan za samu tipkovnicu, a drugi za USB hub.

Oznake za spajanje headseta i USB3.0 periferija izvedene su reflektirajućom bojom

Izuzev para USB3.0 konektora i konektora za headset, Mech također ima i microUSB konektor namijenjen punjenju smartfona ili tableta

Zahvaljujući USB3.0 kabelu, Mech ima dvoportni USB3.0 hub, dodatni microUSB konektor za punjenje mobilnih uređaja te integriranu zvučnu karticu čiji se konektori (slušalice i mikrofon) nalaze na istom mjestu kao konektori huba. To mjesto jest stražnji bok tipkovnice, tik do tipki F8 do F12. Kako bi lakše pronašli ove konektore, paralelno s njima postavljene su oznake na aluminijskoj ploči odnosno gornjem dijelu tipkovnice. Zanimljivo je da microUSB konektor nije označen, no to nije neka šteta jer sumnjamo da će ga netko koristiti. Naime, premda se microUSB konektor doista koristi na velikoj većini smartfona i tableta, kabeli kojima ove uređaje priključujemo na računalo s jedne strane imaju obični, a s druge microUSB konektor.

Kao što smo spomenuli, tipkovnica ima integriranu jednostavnu zvučnu karticu koju moderniji operacijski sustavi automatski prepoznaju. U suprotnom je pak potrebno instalirati drivere koji nisu integrirani u ostatak upravljačkog softvera već su dostupni kao odvojen download. Ako se nas pita, integracija USB zvučne umjesto provođenja signala sa zvučne kartice iz računala je kompromisno rješenje koje ne priliči uređaju ovako visoke klase i cijene. Naime, zvučna kartica iz računala, bilo da je riječ o integriranoj ili diskretnoj kartici, bez sumnje može ponuditi bolji zvuk od jeftinog USB rješenja, pa je uzrok ovakve integracije vjerojatno plod odluke da se tipkovnica izvede s odvojivim, a ne fiksnim USB kabelom.
Još jedna manjkavost u ovom pogledu jest nepostojanje utora za provođenje kabela na poleđini tipkovnice, no riječ je o sitnijem propustu.